Донор на сперма при полн фертилитет - Зошто?

Дискусија во форумот 'Философија и психологија' започната од Hey Arnold, 20 декември 2018.

 1. Hey Arnold

  Hey Arnold

  Член од:
  9 август 2014
  Мислења:
  270
  Допаѓања:
  412
  Па не знам, јас ова лично го гледам како бегање од одговорност кон својот живот. Одбирање на полесен пат, за сметка на што некој ќе се збогати максимално.
   
 2. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  20.315
  Допаѓања:
  30.248
  Од вакво размислување многу жени што избрале било кого се` уште патат во животот и не само они и нивните деца.
  Барем сега и полесен начин. Максимално нека се збогатат тие што го измислиле ова.

  Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
   
 3. Hey Arnold

  Hey Arnold

  Член од:
  9 август 2014
  Мислења:
  270
  Допаѓања:
  412
  Јебига, и мажи и жени патат во бракот, требале да направат подобра проценка на партнерот пред да се земат.
   
  На Dimitar171 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Dimitar171

  Dimitar171

  Член од:
  17 август 2011
  Мислења:
  3.722
  Допаѓања:
  3.934
  Истото го мислам и за мажите, баш пишав во постот. Ја не би го оставил детето свесно без еден родител, машко сум и нормално би сакал дете некогаш во живот. Исто не би земал било која само за дете, значи без идење во крајности (и ги осудувам тие што го праат тоа).
   
 5. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  20.315
  Допаѓања:
  30.248
  Ти не би земал било која, а сакаш дете некогаш во животот.
  Ај стави се на женска страна исто е и со тие што се одлучиле на ова. Не земаат било кој, а некогаш сакаат да имаат дете.

  Друго е машко што се одлучува да земе било која, ама мислам на таквите повеќе им е да не останат без жена, отколку за детето.

  Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
   
 6. Dimitar171

  Dimitar171

  Член од:
  17 август 2011
  Мислења:
  3.722
  Допаѓања:
  3.934
  Koj del ne e jasen, isto e i za maska i za zenska strana. Potesko kje mu e na deteto bez majka, nego mene bez dete. Sekoj so svoj pamet na kraj.
   
 7. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  20.315
  Допаѓања:
  30.248
  Па ако е исто тогаш и лесно е да разбере зошто некои женски се одлучуваат на ваков начин да дојдат до дете.

  Секој си избира како ќе го живее животот и со кој ќе има и со кој ќе го чува детето. Дали разведена и дете со познат или дете од непознат татко, секако вас не ве бара да и го чувате. Ако одлучила вака ја почитувам нејзината одлука и мене тие ми се ептен храбри жени.

  Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
   
 8. Dimitar171

  Dimitar171

  Член од:
  17 август 2011
  Мислења:
  3.722
  Допаѓања:
  3.934
  Pak si zapnal za zenite i hrabrosta, definitivo ne mozhe da se razbereme. Ne mesaj hrabrost so sebicnost.
   
 9. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  20.315
  Допаѓања:
  30.248
  Добро јас па не знам зошто губам време да се објаснувам со некои кои мислат дека ова се прави од себичност.
  Нека го чува со кој најде, за да не биде себична и да биде прифатена од околината.
   
 10. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  10.697
  Допаѓања:
  4.750
  не е шега, на времето поодамна, кога немаше ин витро, мажени жени што немаа деца одеа во Бањи, а таму ординираа бањски мајстори... какво донирање, се по природен пат... ама тогаш и немаше ДНК, па мажот да оспори татковството...
  дилемата околу оправданоста на ин виро може и не е без основ, па еве кај расни коњи и слични работи , каде се бара квалитетно младенче, не се користи ин витро, а во фарма обична да, ветеринар оплодува...
   
 11. Macedon1um

  Macedon1um

  Член од:
  4 октомври 2018
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  274
  Дај жити се не трескај глупости, кога проблемот е кај жената (што е статистички почесто во денешно време) никаков “бањски мајстор“ не може да помогне
  Во таква ситуација само напредната медицина и инвитрото може да помогнат, во прав момент и со асистенција да се оплодат јајце клетките

  И каква е таа дилема за оправданост ? Во 9 од 10 случаи не се јавува никаков дарител од страна туку се користи сперма и јајце клетки од брачниот пар..
   
 12. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  10.697
  Допаѓања:
  4.750
  малку и се шегував, но не си во право дека 90% донорот е сопругот... Прво темата не е само за кај нас, општа е, па најмалку 20% се жени без сопруг што сакаат да имаат дете, сигрно има 20% каде е проблем до мажот, а сигурно има и 20% каде проблем е комбинацијата, т.е. по развод на бракот со други сопружници имаат деца ..
  Исто така, разбирам дека секој сака да има потомство, но во природата се строги условите и постои милениумска силна селекција...
  Ин витро оплодување, кое е измислено не така дамно, е еден од низата вештачки сурогати, а кој резултира со пренаселеност и дегенерација во денешницата на животот на планетата...
   

Сподели преку: