Домашни светла со потенциометар

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Имате?
И ме интересира дали има такви, ама тркалцето за регулирање и да се стиска т.е да е он/офф (и по колку пари одат истите)



или овакви

 
Член од
28 јули 2012
Мислења
106
Поени од реакции
62
Имам еден ваков потенциометар што е на притискање,ама одамна ми е купен сега немам видено такви
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Имам потенциометар од онаа програмана за вградување и не е со притисок, односно се пали и гаси со вртење на копчето.
Совет што го добив е да си користиш светла со трансформатор и поквалитетни светилки. Кај мене вградив Horoz трансформатор и Osram светилки и после три месеци нема ниту една прегорена и сите светилки што се поврзани на потенциометарот даваат еднакво светлина што не е случај ако користиш обични светилки само со потенциметар.
Инаку само потенциометар како на сликата мислам дека не би требало да чини повеќе од 150 ден.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
во електроелемент има баш ко второто + со позадинско осветлување, тркалцето е и за регулирање и за он/офф окулу 150-200 ден зависи од фирмата... лани имаше и тач потенциометри, беа окулу 500-600 ден
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
Во Битола во Агнеса 200-300 од прилика ама не чинат, имаф земено пред 3-4 години и за џабе сум дал пари. Не сум задоволен
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Јас имам најобично од Агнеса од Битола и ете незнам се погоди можи работи веке 10 години и го користам за најобични сијалици не халогенки или како се викаат веќе.
Сега скоро за позадинско светло користам лед и го користам ова чудо.

Не беше за тоа наменето ама го средив и си брка работа;)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
во електроелемент има баш ко второто + со позадинско осветлување, тркалцето е и за регулирање и за он/офф окулу 150-200 ден зависи од фирмата... лани имаше и тач потенциометри, беа окулу 500-600 ден
Каде е тоа Електроелемент
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Јас имам најобично од Агнеса од Битола и ете незнам се погоди можи работи веке 10 години и го користам за најобични сијалици не халогенки или како се викаат веќе.
Сега скоро за позадинско светло користам лед и го користам ова чудо.

Не беше за тоа наменето ама го средив и си брка работа;)
можи да објасниш шо е ова на сликата и како функционира?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
можи да објасниш шо е ова на сликата и како функционира?
Даљинско за светло мислам за лед траки.
Преку ова си намалваш си зголемваш, гасниш палиш. Исто како димер само на далјинско, башка можеш три различни траки да ги контролираш ( дали трите наеднаш или само една посебно и со која јачина да светат). Ептен е јако и функционално.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
PsychoalieN

Само не те сфатив ова
во електроелемент има баш ко второто + со позадинско осветлување
позадинско осветлување на самиот прекидач?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
PsychoalieN

позадинско осветлување на самиот прекидач?
да окулу кругчето, као декорација нон стоп свети
--- надополнето: 21 јануари 2013 во 14:39 ---
можи да објасниш шо е ова на сликата и како функционира?


од прилика вака функционира :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187


од прилика вака функционира :)
Ова што јас го имам првенствено беше наменето за лед траки во боја и демек како вака на сликата да си играш со боите. Е сега пошто мене не ми требаше за да си играм со боите, го монтирав да наместо посебна боја да уклучваш посебна трака и така да контролирам од каде да ми иди светлото и со која јачина или сите заедно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom