Домашна платежна картичка

Член од
14 октомври 2018
Мислења
180
Поени од реакции
164
На времето имаше "национална платежна картичка" на Грујо, чинам дека тоа беше на крајот на мандатот на Љуббчо, Груевски беше министер за финансии. Потоа дојде СДСМ и Бучковски, одма го укина тоа, прогласено е за катстрофа, армагедон, корупција, колера итн.
Еве сега овие воведуваат "домашна платежна картичка", се разбира за купување на домашни производи исто како на Грујо картичката. Ма не ми се верува дека Грујо го копираат:facepalm:(гарант им е идол, само несмеат да кажат:tapp:). А може и е добра идејата, но на крај на мандат се и наредната влада по принцип на реципроцитет ќе го укине тоа.
https://kajgana.com/so-domashnata-platezhna-kartichka-od-tretiot-set-merki-ke-se-kupuvaat-iskluchitelno-makedonski
 
Член од
20 август 2018
Мислења
140
Поени од реакции
245
На времето имаше "национална платежна картичка" на Грујо, чинам дека тоа беше на крајот на мандатот на Љуббчо, Груевски беше министер за финансии. Потоа дојде СДСМ и Бучковски, одма го укина тоа, прогласено е за катстрофа, армагедон, корупција, колера итн.
Еве сега овие воведуваат "домашна платежна картичка", се разбира за купување на домашни производи исто како на Грујо картичката. Ма не ми се верува дека Грујо го копираат:facepalm:(гарант им е идол, само несмеат да кажат:tapp:). А може и е добра идејата, но на крај на мандат се и наредната влада по принцип на реципроцитет ќе го укине тоа.
https://kajgana.com/so-domashnata-platezhna-kartichka-od-tretiot-set-merki-ke-se-kupuvaat-iskluchitelno-makedonski
Говоров гарант во штаб го составувавте? Колку денови ви требаа? Загревојте..
Ќе ве молам само со конкретни прашања и инфо.
Како на пример:
1. Како, кога и каде да се аплицира?
2. За ваучерот за домашен туризам од 6000 ден. и платежна картичка од 3000 ден. - "Оваа мерка ќе можат да ја користат сите вработени граѓани што примаат нето плата помала од 15.000 денари и немаат други приходи. " - ме интересира дали добивка од спортска на пример оди во категоријата "друг приход"? ...или доколку знае некој, што се подразбира под друг приход?
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
180
Поени од реакции
164
Говоров гарант во штаб го составувавте? Колку денови ви требаа? Загревојте..
Ќе ве молам само со конкретни прашања и инфо.
Како на пример:
1. Како, кога и каде да се аплицира?
2. За ваучерот за домашен туризам од 6000 ден. и платежна картичка од 3000 ден. - "Оваа мерка ќе можат да ја користат сите вработени граѓани што примаат нето плата помала од 15.000 денари и немаат други приходи. " - ме интересира дали добивка од спортска на пример оди во категоријата "друг приход"? ...или доколку знае некој, што се подразбира под друг приход?
Да, тешко е да се разбере, особено откако се полакоми по бесплатниот ручек,може ќе ти биде појасно ако ти кажам дека истово ова го правеше и предходната влада во разни форми, за разни категории, а и картичка да се издаде за таква намена не е нова идеја.
За тебе специјално економија во една лекција.Толку од мене, од господ повеќе. :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
3.945
Поени од реакции
3.075
Беше глуп проект и тогаш глуп проект е и сега. Да трошиш огромни пари за нешто што може многу полесно да се направи со веќе постоечката банкарска инфраструктура поготово во кризни времиња е лудост.Реално тогаш може и имаше (мала) смисла и може да се исплатеше до сега ама во овој момент кога полека и картичките заминуваат во историјата да трошиш пари на нешто вакво е идиотизам.
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
142
Поени од реакции
149
Ова картичкава веројатно е ко оние на супермаркетите....Кога ќе плаќаш домашен производ , ќе ти опсигуе од неа.Ќе може ли да се дополнува , или е само Ѕинго бон т.е партиски рушвет , ама со друго име???
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.418
Поени од реакции
1.944
Добра идеа ама за држава што има добро домашно производство. Иначе шо би купил македонско? Некое вино и сирење и евентуално леб и млеко...
малку произведуваме а и тоа што е, е со некој просечен квалитет и го зеаме оти се имаме навикнатно на тој квалитет.
Во случај да некој произведе нешто добро и по добра компитивна цена по неколку месеци ќе го намали квалитетот за да заработи некој денар плус или ќе ги поскапи.
Имаше пред некоја година добри природни сокови од праска од 3Л во Кам од Душан Ќириќ, ко по некое време си бев во Мк и ги видов истите за 40% поскапени.(n)
 
На врв Bottom