Долгорочни проблеми со констипација (запек)

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Kaде можам да најдам кефир?
остај кефир, мефир, суви сливи, парафински масла ништо не помага. Земи пресно млеко подгреј го и стави некоја лажичка шеќер во него. Проверено помага.
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Вака, бев на лекар пред 2 недели. Ме пратиј на инфективно и на интерно. На инфективно не најдоа никаков паразит или бактерија во столицата. На интерно ми рече дека веројатно е Irritable Bowel Syndrome, и ми рече дека ваљда психички што сум се нервирал дека не можам да одам во вц уште повеќе ја влошувала констипацијата. Ми препиша парафинско масло и еден сируп за регулација на столица. Додеа ги пиев ми се подобри стварно ситуацијата, одев во вц секој ден и мека беше столицата, меѓутоа сеуште со чудна форма и структура. Еве пред два дена ги допив маслото и сирупот, и денес пак тврдо серам и пак чувствувам некој притисок во ректумот, како да ми е полн, а ништо не излегува... упм веќе.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Вака, бев на лекар пред 2 недели. Ме пратиј на инфективно и на интерно. На инфективно не најдоа никаков паразит или бактерија во столицата. На интерно ми рече дека веројатно е Irritable Bowel Syndrome, и ми рече дека ваљда психички што сум се нервирал дека не можам да одам во вц уште повеќе ја влошувала констипацијата. Ми препиша парафинско масло и еден сируп за регулација на столица. Додеа ги пиев ми се подобри стварно ситуацијата, одев во вц секој ден и мека беше столицата, меѓутоа сеуште со чудна форма и структура. Еве пред два дена ги допив маслото и сирупот, и денес пак тврдо серам и пак чувствувам некој притисок во ректумот, како да ми е полн, а ништо не излегува... упм веќе.
пиј течност со храната, јас пијам доста јогурт или доколку е блага храната пресно млеко. Избегнувај тешки храни ко свинско месо, од месо само бело и риба можеш, леб намали, овошје јади (јаболки, круши), ама банани никако. Психата е страшна ствар, гледај ко ќе отидеш у вц да не се нервираш што не можеш да одиш, да не ни мислеш на тоа, најди некоја точка во која ќе гледаш и ќе се опуштиш. Јас поради операција 2 недели не бев оден по надвор и парафинското масло ич не ми помогна, кај тебе може е друга ствар, може се мрзливи црева.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Вака, бев на лекар пред 2 недели. Ме пратиј на инфективно и на интерно. На инфективно не најдоа никаков паразит или бактерија во столицата. На интерно ми рече дека веројатно е Irritable Bowel Syndrome, и ми рече дека ваљда психички што сум се нервирал дека не можам да одам во вц уште повеќе ја влошувала констипацијата. Ми препиша парафинско масло и еден сируп за регулација на столица. Додеа ги пиев ми се подобри стварно ситуацијата, одев во вц секој ден и мека беше столицата, меѓутоа сеуште со чудна форма и структура. Еве пред два дена ги допив маслото и сирупот, и денес пак тврдо серам и пак чувствувам некој притисок во ректумот, како да ми е полн, а ништо не излегува... упм веќе.
Јади круши..Од искуство ти кажувам.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Вака, бев на лекар пред 2 недели. Ме пратиј на инфективно и на интерно. На инфективно не најдоа никаков паразит или бактерија во столицата. На интерно ми рече дека веројатно е Irritable Bowel Syndrome, и ми рече дека ваљда психички што сум се нервирал дека не можам да одам во вц уште повеќе ја влошувала констипацијата. Ми препиша парафинско масло и еден сируп за регулација на столица. Додеа ги пиев ми се подобри стварно ситуацијата, одев во вц секој ден и мека беше столицата, меѓутоа сеуште со чудна форма и структура. Еве пред два дена ги допив маслото и сирупот, и денес пак тврдо серам и пак чувствувам некој притисок во ректумот, како да ми е полн, а ништо не излегува... упм веќе.
Топла вода сабајле кога стануваш,на долгорочен план дефинитивно помага плус детоксикација на оганизмот преку стимулирање на перисталтиката од топлото.
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Констипацијата веќе не ми е главниот проблем, пошто вака така почнав да одам барем секој втор ден. Проблемот сега е што константно чувствувам притисок во ректумот и блага потреба за одење во ВЦ, ама кога одам нема ништо. Притисокот како малку да се шири накај скротумот и долниот дел од грбот. Цело време го осеќам и многу ме нервира, што и да правам ми го одзема вниманието. Кога ќе извршам потреба чувството го снемува ама малку по малку пак се враќа. Исто така насабајле не осеќам ништо, ама по сат два постепено пак ми доаѓа чувстовто и траел цел ден :S

Moжно е да ми се имаат направено внатрешни хемороиди и ради тоа вакво чувство да имам? Ама немам крв...

Ми ги кине нервите ова, не ми се ни излегува повеќе, не можам ништо да правам, немам концентрација, на работа одвај доседувам. Плус тоа одвреме навреме што ми се вртат мисли за тумори мумори... -.-
Aко одам пак на лекар ќе ме пуштат на колоноскопија... Можда подобро да го направам тоа за да ми се тргнат скроз лошите мисли.
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Овој притисок во ректумот многу ме плаши. Некако го чувствувам како тежок/полн, како под притисок... Дури и кога отидов малку во вц пред 2 дена, повторно останува чувството. Притисокот како да се шири од ректумот кон опашкината коска и кон скротумот. Некој се чувствувал слично?

Вчера испив еден чај од аптека за прочистување кој порано ми има помогнато, плус маслиново масло, и денес пак маслиново масло, ништо...
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
Бато пиј наливно бело вино која сакаш фирма само гледај што поголема бутилка не да имаш пролив низ уста ќе тераш.Нај евтин лек ем забавно ќе ти биде а и можи ќе се опичиш ако не си.2 во 1 .
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Kaде можам да најдам кефир?
Прашањето е застарено,ама ќе ти кажам,ќефир можеш да на најдеш во поголемите маркети,а има зрнца од кој се прави ќефир во домашни услови.Може со вода или со млеко.
Викаат домашниот е поквалитетен.На фејс.има некој што поклонува зрнца,тоа не се продавало.
 
Член од
6 мај 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
He консумирај пшенични производи и леб
 
Член од
14 јуни 2019
Мислења
1
Поени од реакции
1
Zdravo ,
Nova sum na forumov i go otvoriv od maka ...
Veke 3 meseci maka macam so stolicata , jas cel zivot imam normalna stolica e sega ovie 3 meseci go cuvstvuvam stomakot poduen i tvrd izleguvam po nadvor 1 nedelno i toa so napreganje i toa sto izleguvam e mnogu suvo i me bolii duri i izgleda dobiv i hemoroidi. Bev na lekar i mi kazaa deka mi e od suva hrana i ne dovolna fizicka aktivnost no ne e toa jadam tecna hrana mandzi sekoj den i sekoj den odam na vezbanje. Ne znam veke sto da pravam eve sega ne sum bila od minatiot ponedenik, cuvstvuvam deka imam nesto vo rektumot i me tera za nadvor ama koga ke otidam vo wc nema nisto samo se prepotuvam od napreganje , i da ispustam i mnogu gasovi koj navistina neprijatno mirisaat helpp ve molamm ne znam sto da pravam veke
I izvinete za dolgiov post ali stvarno mi e maka go chvstuvam stomakov kako da ke mi eksplodira :(
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Zdravo ,
Nova sum na forumov i go otvoriv od maka ...
Veke 3 meseci maka macam so stolicata , jas cel zivot imam normalna stolica e sega ovie 3 meseci go cuvstvuvam stomakot poduen i tvrd izleguvam po nadvor 1 nedelno i toa so napreganje i toa sto izleguvam e mnogu suvo i me bolii duri i izgleda dobiv i hemoroidi. Bev na lekar i mi kazaa deka mi e od suva hrana i ne dovolna fizicka aktivnost no ne e toa jadam tecna hrana mandzi sekoj den i sekoj den odam na vezbanje. Ne znam veke sto da pravam eve sega ne sum bila od minatiot ponedenik, cuvstvuvam deka imam nesto vo rektumot i me tera za nadvor ama koga ke otidam vo wc nema nisto samo se prepotuvam od napreganje , i da ispustam i mnogu gasovi koj navistina neprijatno mirisaat helpp ve molamm ne znam sto da pravam veke
I izvinete za dolgiov post ali stvarno mi e maka go chvstuvam stomakov kako da ke mi eksplodira :(
Земи кефир, пиј
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.706
Поени од реакции
9.541
Zdravo ,
Nova sum na forumov i go otvoriv od maka ...
Veke 3 meseci maka macam so stolicata , jas cel zivot imam normalna stolica e sega ovie 3 meseci go cuvstvuvam stomakot poduen i tvrd izleguvam po nadvor 1 nedelno i toa so napreganje i toa sto izleguvam e mnogu suvo i me bolii duri i izgleda dobiv i hemoroidi. Bev na lekar i mi kazaa deka mi e od suva hrana i ne dovolna fizicka aktivnost no ne e toa jadam tecna hrana mandzi sekoj den i sekoj den odam na vezbanje. Ne znam veke sto da pravam eve sega ne sum bila od minatiot ponedenik, cuvstvuvam deka imam nesto vo rektumot i me tera za nadvor ama koga ke otidam vo wc nema nisto samo se prepotuvam od napreganje , i da ispustam i mnogu gasovi koj navistina neprijatno mirisaat helpp ve molamm ne znam sto da pravam veke
I izvinete za dolgiov post ali stvarno mi e maka go chvstuvam stomakov kako da ke mi eksplodira :(
Јас ти советувам да одиш на дежурна служба и да побараш клизма да ти стават или купи си сама од аптека а можеш да пробаш и со чепчиња.

Среди го значи прво овој проблем а потоа секоја вечер пиј редовно чаеви за регулирање на столицата.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.530
Поени од реакции
34.682
Bev na lekar i mi kazaa deka mi e od suva hrana i ne dovolna fizicka aktivnost no ne e toa jadam tecna hrana mandzi sekoj den i sekoj den odam na vezbanje. :(
...констипација, запек или тврда столица кај помладите во прв ред се мисли да се препорача исхрана богата со целулозни влакна, а не во смисол течни манџи, туку овошје како суви сливи, смокви, дневно по неколку ќе го стори своето!


...тоа не е болест туку симптом и затоа треба да се најде причината ЗОШТО, а не да се предизвикува вештачки со лаксативи, сена чај или клизма, оти и да се прочистиш со овие сепак се смета дека пак се има запек или констипација (најмалку три пати неделно како крајна граница)!
но како што самата велиш последните три месеци те следи запек, а зошто не си имала предходно? ај преслушај се што има ново кај тебе како навика за овие три месеци, дали внесуваш нешто суплименти, витамини, чаеви, лекови, дали овој период се појавиле здравствени проблеми со штитна жлезда, анксиозност, анемија, јетра?
Јас ти советувам да одиш на дежурна служба и да побараш клизма да ти стават или купи си сама од аптека а можеш да пробаш и со чепчиња.Среди го значи прво овој проблем а потоа секоја вечер пиј редовно чаеви за регулирање на столицата.
...најлош совет даваш, да млада особа да почне со примена на лаксативи или чаеви за прочистување (нема тука регулирање со тек на време ги ослабува мускулите во дебелото црево) создавајќи грчеви па и лоша навика за нивна честа примена, све што е форсирано не е добро.... а и многуте гасови и непријатниот мирис е од самата неправилна исхрана!
...освен промена во исхрана, тука треба да ја спомнам и примената на пробиотик кој многу ќе помогне!
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.929
Zdravo ,
Nova sum na forumov i go otvoriv od maka ...
Veke 3 meseci maka macam so stolicata , jas cel zivot imam normalna stolica e sega ovie 3 meseci go cuvstvuvam stomakot poduen i tvrd izleguvam po nadvor 1 nedelno i toa so napreganje i toa sto izleguvam e mnogu suvo i me bolii duri i izgleda dobiv i hemoroidi. Bev na lekar i mi kazaa deka mi e od suva hrana i ne dovolna fizicka aktivnost no ne e toa jadam tecna hrana mandzi sekoj den i sekoj den odam na vezbanje. Ne znam veke sto da pravam eve sega ne sum bila od minatiot ponedenik, cuvstvuvam deka imam nesto vo rektumot i me tera za nadvor ama koga ke otidam vo wc nema nisto samo se prepotuvam od napreganje , i da ispustam i mnogu gasovi koj navistina neprijatno mirisaat helpp ve molamm ne znam sto da pravam veke
I izvinete za dolgiov post ali stvarno mi e maka go chvstuvam stomakov kako da ke mi eksplodira :(
Се надевам дека формулата Дримо ќе ти помогне. Дури и еднократно да го испиеш чајот ќе излезеш истиот ден. Гледај да се движиш повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom