Долгорочни проблеми со констипација (запек)

Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Веќе повеќе од 4-5 месеци мака мачам со запек. По голема потреба одам ретко, а кога одам е многу суво. Ги применив сите можни совети, како пиење повеќе течности, храна богата со влакна, овошке, зеленчук, поголема физичка активност, но се беше џабе. Еднаш зедов лаксатив, се испразнив едвај, и после повторно се врати запекот. Друго, во изметот имам забележано некакви светли делови, во големина на зрнца, на интернет прочитав дека се работи за мукус. Понекогаш изметот има чудна форма и е потенок од обично (ама не многу тенок како пенкало), па се плашам да не има некоја опструкција, како тумор на пример. Во 20тите сум, многу се мали шансите за рак ама сепак се плашам и не ми излегува од глава. Дури и почнаа да ми се причинуват работи, како крв во изметот на пример. На два пати имав многу големи болки во стомакот, а и често осеќам непријатно чувство во желудникот и омалаксаност. Вторник планирам да одам на лекар, ама уште сега знам што ќе ми каже...- На нервна база ти е, под стрес си, вежбај, јади здраво бла бла... Некој да не има искуство со слични проблеми.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.861
Каков рак какви глупости, не си лепи такви ствари без потреба. Пробај со пробиотик, кефир на пример, види како ќе ти делува. Мајка ми имаше проблем цел живот со запек, ама последниве години од кога е на кефир, растура.
Мислиш спортист е. Така да не се оптоварувај, диши длабоко, во 20ти треба да ебеш и да не те боли кур за ништо. Позз и со лесно ;)
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Мајка ми имаше проблем цел живот со запек, ама последниве години од кога е на кефир, растура.
best post eu, сериозно...пукнав од смеење

Он топик: Немаш спомнато дека си пробал со чучење да какаш. Има и измишљотина за вакви ствари што лесно се имитира со столче. Финтата е што одсекогаш вака сме терале и телото (или ние) сме се адаптирале. Линк.

Алтернативно ако немаш столче можеш на ќеса во сред соба.
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
45
Поени од реакции
8
Имаш околу 20 год така да многу е веројатно дека немаш тумор, рак или сл. Во врска со исхраната, ако пиеш многу течности, гледај тие да бидат вода и кисела вода, бидејќи додадениот шеќер во соковите (газирани и негазирани) можат да направат дигестивни и лакситивни проблеми.
Не претерувај со многу влакна, зашто тоа може да има контра ефект. За соодветно да функционираат влакната потребено е соодветно количество вода, така да ако пиеш мн сокови (со додаден шеќер), и внесуваш многу влакна, сам си ги правиш проблемите.
На нормална диета со дневен внес од 2000-2500 калории, потребни ти се околу 25-30 грама влакна. Ако спортуваш и внесуваш повеќе калории, соодветно зголеми го и бројот на влакна.
И не се опседнувај со форма на измет, бидејќи тоа зависи голем број фактори. Важно е да се физички активен, да не јадеш многу бел шеќер (< од 30г дневно) и да имаш балансирана исхрана.

Извни за реферат :).
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.290
Поени од реакции
7.239
Веќе повеќе од 4-5 месеци мака мачам со запек. По голема потреба одам ретко, а кога одам е многу суво. Ги применив сите можни совети, како пиење повеќе течности, храна богата со влакна, овошке, зеленчук, поголема физичка активност, но се беше џабе. Еднаш зедов лаксатив, се испразнив едвај, и после повторно се врати запекот. Друго, во изметот имам забележано некакви светли делови, во големина на зрнца, на интернет прочитав дека се работи за мукус. Понекогаш изметот има чудна форма и е потенок од обично (ама не многу тенок како пенкало), па се плашам да не има некоја опструкција, како тумор на пример. Во 20тите сум, многу се мали шансите за рак ама сепак се плашам и не ми излегува од глава. Дури и почнаа да ми се причинуват работи, како крв во изметот на пример. На два пати имав многу големи болки во стомакот, а и често осеќам непријатно чувство во желудникот и омалаксаност. Вторник планирам да одам на лекар, ама уште сега знам што ќе ми каже...- На нервна база ти е, под стрес си, вежбај, јади здраво бла бла... Некој да не има искуство со слични проблеми.
По никот ваљда тренираш ракомет па се потиш ептен за време на тренинг, слабо пиеш вода и нормално дека ќе имаш запек. Батали бел леб и ќе јадеш исклучиво црн полнозрнест, па ќе видиш како за неколку дена ќе растураш :pos:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Кефир, маслиново и кокосово масло по (2 лажици големи од двете на ден) тоа е тоа.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Веќе повеќе од 4-5 месеци мака мачам со запек. По голема потреба одам ретко, а кога одам е многу суво. Ги применив сите можни совети, како пиење повеќе течности, храна богата со влакна, овошке, зеленчук, поголема физичка активност, но се беше џабе. Еднаш зедов лаксатив, се испразнив едвај, и после повторно се врати запекот. Друго, во изметот имам забележано некакви светли делови, во големина на зрнца, на интернет прочитав дека се работи за мукус. Понекогаш изметот има чудна форма и е потенок од обично (ама не многу тенок како пенкало), па се плашам да не има некоја опструкција, како тумор на пример. Во 20тите сум, многу се мали шансите за рак ама сепак се плашам и не ми излегува од глава. Дури и почнаа да ми се причинуват работи, како крв во изметот на пример. На два пати имав многу големи болки во стомакот, а и често осеќам непријатно чувство во желудникот и омалаксаност. Вторник планирам да одам на лекар, ама уште сега знам што ќе ми каже...- На нервна база ти е, под стрес си, вежбај, јади здраво бла бла... Некој да не има искуство со слични проблеми.
Се надевам дека не те разбрав погрешно. 4-5 месеци и сега првпат идеш на лекар сериозен си?

Барем се надевам дека не тролаш. Дај бе малце нека се испоштуваат лекариве. 10 години од животот сјебуваат над книга и сега некој со билки ќе ми се лекува. Иди направи тестови прво провери се па види што ќе кажат они па после глупирај се.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.861
Па тоа е проблемот, што докториве се неписмени ала циган што собира пластика. Се што не е приватно, врска нема. Бев на прегледи во градска, државна и 8ми септември, за да ми кажат ништо не ти е, а јас полн со болести, инфекции и чуда. Среќа кога имаш пријатели, се најде еден стар доктор од воена кој ме спаси и ми предложи природно. Од тогаш па наваму да чукнам во дрво нит сум бил на доктор нит ќе отидам иако познавам многу од старата фела кои сеуште работат во државниве установи, а сум здрав како дрен. Лошото е што новите генерации на "доктори" ќе бидат уште понеписмени имајќи го фактот дека гледаат да завршат ради реда. Имам познаници кои поважно им е тоа да се бутнат некаде отколку да се посветат, бидејќи овде условите се говниви. Тие добрите одат надвор, никој не ти работи овде од младиве ако не го бутне татко му во приватно. Да не редам за докторите кои се онесвестувале на операциона маса од крв и слични ситници, па морало да ургираат постариве доктори. Жално е каде ни го однесоа здравството овие гнидиве, у курац. Ако немаш пари за приватно, можеш да се ебеш со извинение. Тие доктори што се доктори на прсти се бројат.
Затоа постои природно лекување кое е ефикасно нормално ако живееш и се храниш природно. Тоа што не го знаеш не го какај, или научи го или живеј во заблуда дека апче помага.
Ајт.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Varen jacmen jadi , on prilicno go omeknuva izmetot, isto kiselo mleko vo pogolemi kolicini, kakaoto krash posto e ne e osiromaseno kako onie poeftinite, crnoto vino isto taka go razreduva izmeto. I posledno so sum prometil magnezim hlorid auu i te kako proteruva i procistuva. Inace ja licno imam nofu dobra stolica posto se hranam vegetarjanski, ali posto ti e hitna situacijata zemi si obazveno MAGNEZIUM HLORID, slobodno pij i poveke dozi dnevno propisanite. A od doktori, bi ti preporacal da ides u bolnica da potrazes da ti napravat klister kako so pravat na tie pred hirurska operacija, toa ima da ti gi prociste crevata za site pari.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Веќе повеќе од 4-5 месеци мака мачам со запек. По голема потреба одам ретко, а кога одам е многу суво. Ги применив сите можни совети, како пиење повеќе течности, храна богата со влакна, овошке, зеленчук, поголема физичка активност, но се беше џабе. Еднаш зедов лаксатив, се испразнив едвај, и после повторно се врати запекот. Друго, во изметот имам забележано некакви светли делови, во големина на зрнца, на интернет прочитав дека се работи за мукус. Понекогаш изметот има чудна форма и е потенок од обично (ама не многу тенок како пенкало), па се плашам да не има некоја опструкција, како тумор на пример. Во 20тите сум, многу се мали шансите за рак ама сепак се плашам и не ми излегува од глава. Дури и почнаа да ми се причинуват работи, како крв во изметот на пример. На два пати имав многу големи болки во стомакот, а и често осеќам непријатно чувство во желудникот и омалаксаност. Вторник планирам да одам на лекар, ама уште сега знам што ќе ми каже...- На нервна база ти е, под стрес си, вежбај, јади здраво бла бла... Некој да не има искуство со слични проблеми.
Istiov problem go imav so godini, pred da pocnam da jadam oves, leneno seme, i nasabajle na gladno pocni da pies litro caj i opusti se, samo kje saka da izleze
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ги прочитав погорниве постови, па да прашам дали може нешто од тоа да ми помогне.

Бев на операција и една недела лежев у болница. Веќе 10 дена не сум иден по голема нужда. Конците уште не ми се вадени и сега од време на време знае да ме тера по голема нужда (ги преполнив веќе цревата), ама ко отидам во вц изметот ми е ептен стврднат и се плашам да не пукнам конците од напнување, па да си направам поголема белја. Има ли нешто природно што може да го омекне изметот во цревата и да ме протера? Газот што ќе боли, ќе боли, за раната ми е, да не се отвори.

И сериозен сум, затоа очекувам сериозни одговори.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
505
Поени од реакции
65
Dali imas samo opstipacija ili imas I drugi simptomi?podobro da si napravis analizi mozi ete kako primer da ti navedam da e hipotiroidizam t.e namalena funkcija na tiroidna zlezda, no ne mora da znaci deka e toa. Najdobro da se posovetuvas so strucno lice zatoa sto ne e sekogas do ishranata
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ги прочитав погорниве постови, па да прашам дали може нешто од тоа да ми помогне.

Бев на операција и една недела лежев у болница. Веќе 10 дена не сум иден по голема нужда. Конците уште не ми се вадени и сега од време на време знае да ме тера по голема нужда (ги преполнив веќе цревата), ама ко отидам во вц изметот ми е ептен стврднат и се плашам да не пукнам конците од напнување, па да си направам поголема белја. Има ли нешто природно што може да го омекне изметот во цревата и да ме протера? Газот што ќе боли, ќе боли, за раната ми е, да не се отвори.

И сериозен сум, затоа очекувам сериозни одговори.
Magnezium Hloridot rtetko go pijam, ama sekoro sekoj pat koga ke se napijam posle pola saat me proteruva i toa kvalitetno i pokraj toa so nemam problemi so stolica. Nabavi i pij.
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Каков рак какви глупости, не си лепи такви ствари без потреба. Пробај со пробиотик, кефир на пример, види како ќе ти делува. Мајка ми имаше проблем цел живот со запек, ама последниве години од кога е на кефир, растура.
Мислиш спортист е. Така да не се оптоварувај, диши длабоко, во 20ти треба да ебеш и да не те боли кур за ништо. Позз и со лесно ;)
Кефир, маслиново и кокосово масло по (2 лажици големи од двете на ден) тоа е тоа.
Kaде можам да најдам кефир?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom