Документ за излез од Србија?

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
Ja у јуни 2015 кога бев у Ниш со пасош влегов и ништо не ми побараа на излез . А седев 3-4 дена и не бев у хотел или мотел и не се пријавив у станица.
Хотелот/мотелот те пријавува. Ако престојуваш приватно треба да се пријавиш
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.260
Поени од реакции
22.484
Македонија одамна им ја приредува истата гњаважа на странците. Уште во 2007 беше така и не е сменето.
Не бе . Последниве 2-3 години многу странци запознав и неколку беа кај мене дома па никој не извади такво ливче и не ми ни спомна да го пријавам.[DOUBLEPOST=1460558657][/DOUBLEPOST]
Хотелот/мотелот те пријавува. Ако престојуваш приватно треба да се пријавиш
Па не се пријавив и немав никаква фрка на граница.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
Не бе . Последниве 2-3 години многу странци запознав и неколку беа кај мене дома па никој не извади такво ливче и не ми ни спомна да го пријавам.[DOUBLEPOST=1460558657][/DOUBLEPOST]
Па не се пријавив и немав никаква фрка на граница.

Abe toa ti e kako ke ti se pogodi carinikot. Pravilno e da se prijavis ako prestojuvas nekade privatno a ako si vo hotel/motel tie treba da te prijavat. U princip recisi nikogas ne pravat problem ama ako saka moze da te kazni. Znam za slucaevi kade ne in bilo dozvileno na luge da se kacat na avion zasto ne bile prijaveni vo policija
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.260
Поени од реакции
22.484
Abe toa ti e kako ke ti se pogodi carinikot. Pravilno e da se prijavis ako prestojuvas nekade privatno a ako si vo hotel/motel tie treba da te prijavat. U princip recisi nikogas ne pravat problem ama ako saka moze da te kazni. Znam za slucaevi kade ne in bilo dozvileno na luge da se kacat na avion zasto ne bile prijaveni vo policija
Чекај полека. Ја бев со аутобус и на сите ни ги земаа пасошите проверија досие, интерпол , ни акнаа печат и толку . Ова вие што зборите да не важи за со кола !?
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
Летово бев со автобус до Белград со лична карта и не ми побараа ништо ни на влез ни на излез. Бев кај роднини сместен, па ни во полициска станица не се пријавив. Додуша не ни ми текна такво нешто да направам.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.260
Поени од реакции
22.484
Летово бев со автобус до Белград со лична карта и не ми побараа ништо ни на влез ни на излез. Бев кај роднини сместен, па ни во полициска станица не се пријавив. Додуша не ни ми текна такво нешто да направам.
Мислиш прошлото кога и ја бев у Србија само што ја бев кај другар и исто не се пријавив и ништо не ми бараа а седев поише од 24 саата.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
Мислиш прошлото кога и ја бев у Србија само што ја бев кај другар и исто не се пријавив и ништо не ми бараа а седев поише од 24 саата.
На прошлото мислев де:facepalm: Уште ми се чини ко скоро да беше:pos: А иначе забораив да пишам, ја бев таму една недела.
 
Т

Триптико

Гостин
Не си играјте, задолжително е пријавување во полиција, ако останете подолго од 24 часа. Не е криминал, ако не се пријавите. Ама Е казниво, ако сакаат да ве казнат.

Пријављивање боравишта, пребивалишта и промене адресе стана и одјава пребивалишта

Правна и физичка лица која пружају услуге смештаја странцима уз накнаду, као и лица код којих странци долазе у посету,дужна су да надлежном органу пријаве боравак странаца, у року од 24 часа од часа пружања услуге смештаја странцу, односно од часа доласка странца у посету.

Информације за странце
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
Не си играјте, задолжително е пријавување во полиција, ако останете подолго од 24 часа. Не е криминал, ако не се пријавите. Ама Е казниво, ако сакаат да ве казнат.

Пријављивање боравишта, пребивалишта и промене адресе стана и одјава пребивалишта

Правна и физичка лица која пружају услуге смештаја странцима уз накнаду, као и лица код којих странци долазе у посету,дужна су да надлежном органу пријаве боравак странаца, у року од 24 часа од часа пружања услуге смештаја странцу, односно од часа доласка странца у посету.

Информације за странце
Абе мене може ме пријавиле роднините ама не ми кажале :D. Ма да не ми ја побарале личната карта:cautious:
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2013
Мислења
48
Поени од реакции
56
Прв пат слушам, пред месец дена бев 10 дена во Србија, влегов со пасош, излегов со лична, никој нит ме праша за такво нешто нит се замараше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom