Документарци за природа и David Attenborough

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
Како обожавател на документарци за природа,би сакал ова да биде тема каде ќе ставаме док. со таа тематика.

Натуралистот Дејвид Атенборо е легенда нараторска во тој свет.

И затоа пишувам за топ 20 док. кои ги препорачувам од него,но слободно може да се ставаат други док.со други наратори или без.

Документарците за природа се едни од најпотценетите и неретко прескокнувани,воедно се најубавата кинематографија што може да се види и да се биде благодарен на сите богатства за кои незнаеме.

Човекот е веќе 93 години и пред неколку месеци испадна со мини биографски док. за неговото патешествие.


David Attenborough: A Life on Our Planet (2020)

MV5BY2FkMjE0ZDgtNWQxZS00NmZiLWEwMDYtMjE5M2RmOTZiODk5XkEyXkFqcGdeQXVyNjEwNTM2Mzc@._V1_UX182_CR0...jpg

1.Planet Earth (2006)
2.Planet Earth 2 (2016)
3.Blue Planet (2001)
4.Blue Planet 2 (2017-2018)
5.Life (2009)
6.Our Planet (2019)
7.
Frozen Planet (2011-2012)
8.Africa (2013)

9.
The Life of Mammals (2002-2003)
10.
The Private Life of Plants (1995)
11.
Life in the Undergrowth (2005)
12.
Life in Cold Blood (2008)
13.Madagascar (2011)
14.
Dynasties (2018)
15.
Great Barrier Reef with David Attenborough (2015-2016)
16.
Nature's Most Amazing Events (2009)
17.
Galapagos 3D (2013)
18.
The Life of Birds (1998)
19.
The Hunt (2015)
20.
The Trials of Life (1990)Нешто наскоро што треба да искочи


Youtube канали кои ги препорачувамПонатаму ќе ставам док. од Youtube кои ми се меѓу омилените од стотиците кои може да се погледнат.​

 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.436
Поени од реакции
4.264
Како обожавател на документарци за природа,би сакал ова да биде тема каде ќе ставаме док. со таа тематика.

Натуралистот Дејвид Атенборо е легенда нараторска во тој свет.

И затоа пишувам за топ 20 док. кои ги препорачувам од него,но слободно може да се ставаат други док.со други наратори или без.

Документарците за природа се едни од најпотценетите и неретко прескокнувани,воедно се најубавата кинематографија што може да се види и да се биде благодарен на сите богатства за кои незнаеме.

Човекот е веќе 93 години и пред неколку месеци испадна со мини биографски док. за неговото патешествие.


David Attenborough: A Life on Our Planet (2020)

Прегледај го приврзокот 275910

1.Planet Earth (2006)
2.Planet Earth 2 (2016)
3.Blue Planet (2001)
4.Blue Planet 2 (2017-2018)
5.Life (2009)
6.Our Planet (2019)
7.
Frozen Planet (2011-2012)
8.Africa (2013)

9.
The Life of Mammals (2002-2003)
10.
The Private Life of Plants (1995)
11.
Life in the Undergrowth (2005)
12.
Life in Cold Blood (2008)
13.Madagascar (2011)
14.
Dynasties (2018)
15.
Great Barrier Reef with David Attenborough (2015-2016)
16.
Nature's Most Amazing Events (2009)
17.
Galapagos 3D (2013)
18.
The Life of Birds (1998)
19.
The Hunt (2015)
20.
The Trials of Life (1990)Нешто наскоро што треба да искочи


Youtube канали кои ги препорачувамПонатаму ќе ставам док. од Youtube кои ми се меѓу омилените од стотиците кои може да се погледнат.​

Го имам гледано....барем третина од овие. Неверојатни се сегментите што ги прави. The private lives of plants треба да ми е фаворит
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
Најдоброто нешто што нетфликс го има направено е Our Planet серијалот кој е достапен на youtube да се погледне.
И мојот фаворит меѓу епизодите се истражувањата на големите длабочини ,исто како во blueplanet 1 и 2 епизодите посветени на тоа.
Инаку моментално го гледам Tiny World (2020) со 6 кратки епизоди по 30 минути каде глумецот Paul Rudd е наратор кој врши одлична работа во таа улога.

Напомена дека сите набројани док. до сега се уствари серијали со повеќе епизоди како и горе споменатиот од appletv.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Фасцинантно за мравките....


Препорака за последното од него на нетфликс, сумира одлични заклучоци..

Се гледа и зошто е толку енергичен, присутен и активен на 90 години, не ја раскинал врската со природата.....
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
Најновиот документарец е искочен пред некое време,има 5 епизоди со спектакуларна сценографија и секако Дејвид е наратор.A Perfect Planet (2021)


Дијалогот знае да биде така preachy,нели ние луѓето све криви за се и тоа го знаеме веќе бла бла ...

Вреди да се погледне за убавините шо се снимени.

Еве и линк каде може онлајн да го изглеате ако не ви се чека на bbc earth тв каналот да фатите некоја епизода.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.436
Поени од реакции
4.264

Дијалогот знае да биде така preachy,нели ние луѓето све криви за се и тоа го знаеме веќе бла бла ...
Па...не е дека не е точно. Секој е виновен за нешто...
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
Па...не е дека не е точно. Секој е виновен за нешто...
Тоа е проблемот,никој не е крив за ништо ако цела одговорност се пропагира со "ние сме криви" .. кои тоа ние бе се да им ебам , има корпорации,фирми,бизниси кои ебат матер на дрва и природа ... ама не,никад никој не посочуваат кој е крив и ова му доаѓа као војна има негде у пичку си матер и наместо завојуваните страни да ги кажеш идеш со ниЕ СмЕ крИвИ ..

Никад нема да се реши ништо со тоа срање пропаганда ако не почнат да се посочуват виновници и да се казнат .. а не бритиш петрол уствари да е еден од главните спонзори на овој тип документарци позади завеси .. со таа ретардирана мантра као ти си крив за мајмуните у Индонезија шо некој богаташ матер им ебе за да сади палмино дрво.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.436
Поени од реакции
4.264
ма корпорации,фирми,бизниси кои ебат
Чекај малце.....да беа САМО корпорациите криви ај....ама ние што не ги одравме живи од одамна не сме криви?
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
Чекај малце.....да беа САМО корпорациите криви ај....ама ние што не ги одравме живи од одамна не сме криви?
Отвори слободно тема за тоа као НИЕ сме криви за нешто,објасни кои сме тоа НИЕ со примери и што сме одрале НИЕ.
Со среќа.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.436
Поени од реакции
4.264
Отвори слободно тема за тоа као НИЕ сме криви за нешто,објасни кои сме тоа НИЕ со примери и што сме одрале НИЕ.
Со среќа.
Дали имаш череп на билионер при рака?
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
Прекрасен час по природа
Препорачано да се гледа
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
Едно од најубавите документарци направени,нешто како видеоблог за човек кој сам гради колиба во Алјаска и после документарецот останува да живее сам таму 30тина години,колибата денес е музеј за туристи.

Можеби најдобриот документарец за човек што живее сам,со неговата интелигенција,ментална и физичка сила.

Alone in the Wilderness - 2004

122.png

Екстра видеоВакви луѓе со ваков дух скоро да ги нема на земјава,што можат се да направат сами и да живеат со таква кохезија во природата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom