Документарниот Филм "ZEITGEIST"

Член од
22 јануари 2011
Мислења
17
Поени од реакции
0
го немаше секаде. башка, викаш те замолуваат. да, ме замолуваат да го симнам ама ми бараат и пари плус!!!-->http://www.zeitgeistmovingforward.com/dvd

друго, youtube sucks!!! тоа можам да го користам за прегледување. за гледање мало-морген. квалитет слаб, башка и тие видеа тежат и немам намера да го трошам интернетот на youtube. не е хумано. :)

си најдов торент фино лепо културно и си го симнав. отпосле го пуштил некој торентот, не како што се најавуваше после премиерата веднаш демек ќе бил достапен. на нивната страна (zeitgeistmovingforward.com) немаат торенти како што имаа практика за минатите два дела по нивните промоции...

тоа е...сите ќе се материјализираме, а жак фреско ќе го користат кутриот да прават филмови од кои тешко американциве нешто да применат. ние македонци сме милион светлосни години назад. уште се занимаваме со политика и шпански серии... :(
vidi, ako na oficijalniot sajt ti baraat pari toa ne znaci deka ti baraat pari za da zarabotat. Naprotiv. Peter Joseph i lugjeto okolu nego celo vreme posvetuvaat i davaat se' sto imaat za dvizenjevo i koga malce poveke ke se zapoznaete so niv, se' ke vi stane jasno. By the way, Jacque Fresco cel zivot e posveten na dizajni, koncepti itn i raboti na toa veke 86 godini (od negovi 94) taka da duri i da pobaraat pari na oficijalniot sajt, totalno gi razbiram.

vtoro, nikoj, ama nikoj ne trebalo da najavi deka vednas posle premierata ke go ima filmot na net. toa ne e tocno, i ne trebalo dzabe da pravat najavi. filmot bese najaven za na net deka ke go ima desetina dena posle premierata i toa ti kazuvam so sigurnost :) a zosto imase odlaganje od 10tina dena? odgovorot barajte go kaj Peter Joseph.

a za materijaliziranjeto, politikata i spanskite serii - toa e samo del od izborot na lugjeto. lugjeto mozat da izberat da ne se zamaraat so tie raboti, i nisto nema da im fali. naprotiv.

The greatest change must first happen in each of us. :je:
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
124
Поени од реакции
3
а за што бараат пари? за молив и хартија? за да можат да го цртаат Venus Project!? :pos: не ме зезај...и овие почнаа пари да бараат. разбирам кога таква е филозофијата на живеење. или ќе работиш ЗА ПАРИ или бидеш слуга на некого. како и да е, во двете ситуации си роб на некого, или на парите или на некоја личност.

нема потреба да пишуваш кој за што посветува време и енергија. кога ќе се симне завесата тогаш ќе видиме кој за што работел во животот, вклучувајќи ги и питер џозеф и компанија. се плашам само да не испадне дека само филмови си прават... :nesvest:

vidi, ako na oficijalniot sajt ti baraat pari toa ne znaci deka ti baraat pari za da zarabotat. Naprotiv. Peter Joseph i lugjeto okolu nego celo vreme posvetuvaat i davaat se' sto imaat za dvizenjevo i koga malce poveke ke se zapoznaete so niv, se' ke vi stane jasno. By the way, Jacque Fresco cel zivot e posveten na dizajni, koncepti itn i raboti na toa veke 86 godini (od negovi 94) taka da duri i da pobaraat pari na oficijalniot sajt, totalno gi razbiram.

vtoro, nikoj, ama nikoj ne trebalo da najavi deka vednas posle premierata ke go ima filmot na net. toa ne e tocno, i ne trebalo dzabe da pravat najavi. filmot bese najaven za na net deka ke go ima desetina dena posle premierata i toa ti kazuvam so sigurnost :) a zosto imase odlaganje od 10tina dena? odgovorot barajte go kaj Peter Joseph.

a za materijaliziranjeto, politikata i spanskite serii - toa e samo del od izborot na lugjeto. lugjeto mozat da izberat da ne se zamaraat so tie raboti, i nisto nema da im fali. naprotiv.

The greatest change must first happen in each of us. :je:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.465
Поени од реакции
58.646
а за што бараат пари? за молив и хартија? за да можат да го цртаат Venus Project!? :pos: не ме зезај...и овие почнаа пари да бараат. разбирам кога таква е филозофијата на живеење. или ќе работиш ЗА ПАРИ или бидеш слуга на некого. како и да е, во двете ситуации си роб на некого, или на парите или на некоја личност.

нема потреба да пишуваш кој за што посветува време и енергија. кога ќе се симне завесата тогаш ќе видиме кој за што работел во животот, вклучувајќи ги и питер џозеф и компанија. се плашам само да не испадне дека само филмови си прават... :nesvest:
Аманте бе одговорено е ова 1000 пати: живееме во монетарен систем и без разлика што некој го критикува и смета дека без него би му било подобро на човештвото, му требаат пари за да направи филм, да изреже цд, да врши истражувања, да си купи јогурт итн итн... Сеуште се функционира со пари и веројатно секогаш и ќе остане така.
Безобразни, пари им требале, и нив и на оние од Викиликс...

Фокусирајте се на филмовите и содржината заебете мотивите зошто се тоа се празни муабети за кои нема факти, се е на претпоставка.

Патем, филмот го немам гледано, ќе го гледам наскоро, некој да ми каже зошто е толку долг и дали имало потреба за толку долг филм или млателе празна слама? Пошто првите два филма се супер средени, не се предолги, таман се за содржината.
 
Член од
22 јануари 2011
Мислења
17
Поени од реакции
0
Аманте бе одговорено е ова 1000 пати: живееме во монетарен систем и без разлика што некој го критикува и смета дека без него би му било подобро на човештвото, му требаат пари за да направи филм, да изреже цд, да врши истражувања, да си купи јогурт итн итн... Сеуште се функционира со пари и веројатно секогаш и ќе остане така.
Безобразни, пари им требале, и нив и на оние од Викиликс...

Фокусирајте се на филмовите и содржината заебете мотивите зошто се тоа се празни муабети за кои нема факти, се е на претпоставка.

Патем, филмот го немам гледано, ќе го гледам наскоро, некој да ми каже зошто е толку долг и дали имало потреба за толку долг филм или млателе празна слама? Пошто првите два филма се супер средени, не се предолги, таман се за содржината.
OK, realno gledano, tocno e deka vo vakov sistem za se' ni treba pari. ni nie ni oni ne ziveat u oblaci pa da mislat deka moze se da se smeni preku nok.
plus, Venus Project ne e nesto sto se crta. koga malku poveke bi se informirale bi sfatile deka za da se napravi takov proekt treba da se ima znaenje od sekoja sfera na zivotot,
ne samo od dizajn i bla bla. toa treba da bide prakticno, ne samo dobro da izgleda. treba mnogu godini rabota, i samo zatoa sto Jacque Fresco gi posvetil tie godini, denes moze da
vidime rezultati.
By the way INTERISTA, filmot obavezno da go gledas naskoro :) i ovoj film e dobro spakuvan kako i drugite dva, samo sto ovde fokusot pagja na korenite na odnesuvanjeto, sto e toa sto ne' pravi vakvi kakvi sto sme, vrednostite koi gi imame, posle toa dava odgovori na dobar del od prasanjata sto se postavuvaa posle vtoriot del, sto se odnesuvaa na toa kako bi funkcioniral toj razlicen sistem (mislam deka tolku dobro se izdzvakani i objasneti nekoi stvari sto duri i covek sto saka da se sprotivstavi nema da moze, zatoa sto nema da ima so sto). i na kraj dava kratok pogled kon bliskava idnina, mislam deka krajot e dosta efekten, ima eden kup pozitiva sto sakas-nejkes ke se prefrli i na tebe. :)
have fun and give urself time to think after u watch it :)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.763
Поени од реакции
6.718
А има излезено убав торент?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ќе зборувам генерално за сите делови на Зеитгист, филмот е одличен за ментална гимнастика посебно вториот дел каде со Венус Проџект има и некој интегритет посебно со лапсусот и тресењето глупости за религијата во првиот дел.
Што мене лично ме нервира во филмот

  • Повикува на движење и повик против монетарниот систем и лошите диктатори, притоа ни дава и неколку основни постулати за да ни упрости се да не се трудиме премногу да размислуваме (мислам беа 10тина на крајот од вториот дел хехехе), без притоа да остави простор за самокритика дека ете можеби не се и во право.
  • Дедото од Венус Проџект многу лесно поминува пред нашиот животински инстикт и генерализира дека нашето општество и системот кој живееме е виновен за сите човекови девијации и со соодветно воспитување и образование тие веќе не би постоеле(јас тука не се согласувам со него во ова преутописко согледување, ама ќе ми треба навистина многу време да елаборирам зошто и како).
  • Фимот обработува премногу теми нафрлани во кратко време најверојатно за да привлече поголем интерес и најголем дел од тие заклучоци се преземени од останати документарци и книги, дел од нив се спомнати во филмот, но дел и не се што лично ме нервира.
Третиот дел го немам погледнато за жал, треба да проверам на сајтот дали има пуштено торент
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.465
Поени од реакции
58.646


Како фан на првите два дела не можам да кажам нешто лошо за филмов во поглед на темите, веќе знаеме што да очекуваме, но сепак овој дел филмски гледано е зад предходните два. Ова прво од причина што е претерано долг (2h 40min) посебно првите 40 минути кои можеле да ги скратат на 5-6 и да тргнат оттука. Овој дел на филмот би ги одвратил од гледање сите кои не ги сакаат првите два дела. Или не ги мразат, па го гледаат третиот заради билдање нова омраза :)

Втора причина е што има премногу „повторување на четивото“, пари-долг, камати итн... што беше убаво образложено во вториот дел и немаше потреба да се троши толку време.

Она што го вади филмот е втората половина, т.е. футуристичкото размислување за работите кое фасцинираше илјадници луѓе низ светов во предходните делови, а за оние кои имаат намера да реплицираат на ова немам намера да одговорам, авторот се сетил и го вметнал делот: „Уа Марксисти, Комунисти, Утописти, Шнајдери, Кројачи...“ :)

Сепак, сакам да кажам дека недостигаа многу од оние прецизни убави поенти од предходните делови, кога беа кажани многу работи со малку текст, додека сега повеќе имам впечаток дека се кажаа малку работи со многу текст. Можеби потребата да им се даде простор на сите оние професори и научници си го направи своето и треба да се поздрави тоа, сепак тие луѓе имаа интересни работи да кажат, но имам впечаток дека ќе беше подобро сето ова да беше искомбинирано во два дела, или барем скратено.

Се разбира, секој кој ги гледал првите два дела ќе сака да го види и овој, а се надевам дека четвртото продолжение ќе најде нови теми и содржини, или ќе погледне од некој друг агол на старите теми, затоа што повеќето работи се исцрпени. Исто, битна разлика е што во првите два дела во добар дел имаше фокус на одредени настани од историјата, додека овој дел беше премногу општ.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Јас ги симнав првиот и вториот дел а откако го гледав првиот ги избришав двата. Треба да се тужат тие што го создале филмот за клевета :P. Откако истражив на интернет се изненадив колку работи во филмот се едноставно - лага. Целосно измислена лага... Филмот е пропаганда полоша од таа на fox news или сител (кога латас води вести) а најлошo e што многу луѓе мислат дека филмот е вистина. Впрочем и очекувам одговор од некој форумџија кој ќе ми каже како јас сум слеп и мозокот ми е испран од медиумите.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.465
Поени од реакции
58.646
Јас ги симнав првиот и вториот дел а откако го гледав првиот ги избришав двата. Треба да се тужат тие што го создале филмот за клевета :P. Откако истражив на интернет се изненадив колку работи во филмот се едноставно - лага. Целосно измислена лага... Филмот е пропаганда полоша од таа на fox news или сител (кога латас води вести) а најлошo e што многу луѓе мислат дека филмот е вистина. Впрочем и очекувам одговор од некој форумџија кој ќе ми каже како јас сум слеп и мозокот ми е испран од медиумите.
Ами и ти тврдиш дека филмот е лага и дека ние кои го почитуваме на некој начин ни се перени мозоците од истиот :)

Патем, филмот не е една целина, има повеќе теми, а секој е слободен да си ја испита веродостојноста на тоа што се тврди. Не верувам дека сите ставови на авторите на филмот се точни, исто како што не верувам дека сите се погрешни.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Ами и ти тврдиш дека филмот е лага и дека ние кои го почитуваме на некој начин ни се перени мозоците од истиот :)

Патем, филмот не е една целина, има повеќе теми, а секој е слободен да си ја испита веродостојноста на тоа што се тврди. Не верувам дека сите ставови на авторите на филмот се точни, исто како што не верувам дека сите се погрешни.
Најдобрите лаги се базирани на зрно вистина. Да сите ставови не им се погрешни но со сигурност можам да кажам дека барем едно 80% се погрешни. Од тие за религијата па се до 9/11 , режисерот отиде толку далеку што почна да измислува работи (пр. Кришна роден од девица? Тој бил осмо дете или излажа дека кулите паднале со брзина на слободно паѓање... едноставно има многу, премногу измислици). Лошото е што сите што го почитуваат филмот не се замараат да ја испитаат веродостојноста на тоа што се тврди, со други зборови - слепо веруваат. Каква иронија нели? Филмот збори за тоа како луѓето слепо веруваат во се што ќе кажат медиумите...
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
Јас го гледав третиот дел Moving Forward.

Не дека сум некој фан на претходните два дела него чисто онака за да видам што повеќе мислења сум ги гледал сите.
Првите два дела се премногу оштри, со многу критики кон одредени групи додека третиот дел е толку мек што можеш слободно да му го дадеш на мало дете и ќе му биде мноооогу здодевен.
Претпоставка... добиле добра батина за првите два, па морало да омекнат малце.

Инаку според мене уште едно размислување на режисерот и целата екипа која го подготвува филмот, што не го прави точен секој „факт“ што е претставен во него.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.465
Поени од реакции
58.646
Најдобрите лаги се базирани на зрно вистина. Да сите ставови не им се погрешни но со сигурност можам да кажам дека барем едно 80% се погрешни. Од тие за религијата па се до 9/11 , режисерот отиде толку далеку што почна да измислува работи (пр. Кришна роден од девица? Тој бил осмо дете или излажа дека кулите паднале со брзина на слободно паѓање... едноставно има многу, премногу измислици). Лошото е што сите што го почитуваат филмот не се замараат да ја испитаат веродостојноста на тоа што се тврди, со други зборови - слепо веруваат. Каква иронија нели? Филмот збори за тоа како луѓето слепо веруваат во се што ќе кажат медиумите...
Се согласувам, но тоа не е проблем на филмов туку на луѓето во целина. Имаше една славна сцена од Monty Python's Life of Brian, кога Брајан им вика:

- You don't have to follow me or anybody, you are all individuals!

А толпата му одговара:

- Yes, WE ARE ALL INDIVIDUALS! :pos:

За другите работи дискусија покасно или утре, мора и ЛШ да се гледа :)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ги читав коментарите до 5-та страна и прекинав.
А бе луѓе, навистина се надевав дека барем еден од вас ќе ја види целата слика.

Да, убаво склопен документарец, информативен и дефинитивно ако западнеш во психозата на филмот ќе те замисли и уплаши. Само не ми е јасно како не гледате дека милион работи што се кажани во трите дела максиманлно се вадат од контекст за да се постигне драматичен ефект кај гледачите. А па да не зборам претставување на финанскисите инсититуции и луѓето што ги водат како деца на ѓаволот кој своите плати можат да ги трошат за да се нахранат децата во африка или да се излечат многу болести. Затоа што тие нели...не прават ништо конкретно така?!
Тогаш зошто не се споменати уметнички дела кои што чинат по 30 милиони евра а според нивата теорија се работи само за бои на платно а? Или пак адвокати кој наплаќаат по 500 долари на час и секако не прават ништо. Или пак здравството кое толку го величат и докторите кои што земаат плата со која можеш да си купиш еден луксузен автомобил а за една операција знаат да бараат и по 500 000 евра?

Глупости во боја, самиот документарец е една убава смислена и склопена пропаганда каква што и самите ја престатвуваат како зло...само што користат инверзна психологија и сега сите мислите дека ја знаете вистината и го имате А-ХА моментот...Дај бе не бидете толку навини.
Има причина зошто филмот е таков каков што и зошто е бесплатен за гледање и слично. Психата ви работи на начин...а бе филмв е бесплатен ова е вистина они не заработуваат пари за ова што ти е тебе. јеа рајт, ич не заработуваат.

Ајде да ги линчуваме сите може? Цело човештво...глупости :pos:

Нападот на кулите близначи, па религии, па курци...една работа да ви е јасна ако бараш да видиш нешто ќе го видиш. Тоа е ко сликите на осама бин ладен што се гледаа на американските банкноти во САД.

Изгледајте го документарецот затоа што секој филм треба да се гледа, ама дајте напори да не навлезете во хипнозата на филмот затоа што ултимативно за тоа се работи.

:pos:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.465
Поени од реакции
58.646
Ги читав коментарите до 5-та страна и прекинав.
А бе луѓе, навистина се надевав дека барем еден од вас ќе ја види целата слика.

Да, убаво склопен документарец, информативен и дефинитивно ако западнеш во психозата на филмот ќе те замисли и уплаши. Само не ми е јасно како не гледате дека милион работи што се кажани во трите дела максиманлно се вадат од контекст за да се постигне драматичен ефект кај гледачите. А па да не зборам претставување на финанскисите инсититуции и луѓето што ги водат како деца на ѓаволот кој своите плати можат да ги трошат за да се нахранат децата во африка или да се излечат многу болести. Затоа што тие нели...не прават ништо конкретно така?!
Тогаш зошто не се споменати уметнички дела кои што чинат по 30 милиони евра а според нивата теорија се работи само за бои на платно а? Или пак адвокати кој наплаќаат по 500 долари на час и секако не прават ништо. Или пак здравството кое толку го величат и докторите кои што земаат плата со која можеш да си купиш еден луксузен автомобил а за една операција знаат да бараат и по 500 000 евра?

Глупости во боја, самиот документарец е една убава смислена и склопена пропаганда каква што и самите ја престатвуваат како зло...само што користат инверзна психологија и сега сите мислите дека ја знаете вистината и го имате А-ХА моментот...Дај бе не бидете толку навини.
Има причина зошто филмот е таков каков што и зошто е бесплатен за гледање и слично. Психата ви работи на начин...а бе филмв е бесплатен ова е вистина они не заработуваат пари за ова што ти е тебе. јеа рајт, ич не заработуваат.

Ајде да ги линчуваме сите може? Цело човештво...глупости :pos:

Нападот на кулите близначи, па религии, па курци...една работа да ви е јасна ако бараш да видиш нешто ќе го видиш. Тоа е ко сликите на осама бин ладен што се гледаа на американските банкноти во САД.

Изгледајте го документарецот затоа што секој филм треба да се гледа, ама дајте напори да не навлезете во хипнозата на филмот затоа што ултимативно за тоа се работи.

:pos:
Како ти што ја гледаш целата слика, нели? Дај бе мајку му сватете веќе еднаш, со истата реторика и ние на кои ни се допаѓа филмот можеме да ви зборуваме вам: ништо не сваќате, ви ги перат мозоците, бла-бла...

Ако веќе се дискутира се наведуваат конкретни работи и дискутираме. На констатацијата: „целиот фил е лага“ не можам да одговорам со ништо освен „целиот филм е вистина“ и така да се рчкаме до бесвест. Дајте поконкретно малку за да има дискусија, доста со генерализирање.

- Кои делови се извадени од контекст (за да можеме да дискутираме за нив)

- И што ако не се спомнати? Се дискутира за тоа што е спомнато. Ако беше спомнато, ќе го негираше, ако не е спомнато, зошто не е спомнато... Филм е, документарец, авторот се фокусира на одредени теми, тоа е тоа. Еве во последниов дел беа спомнати ташни кои се продаваат по 4000 долари само затоа што се бренд, иако истите се прават за смешни пари, а добар дел беше посветен и на здравството. Некој треба да гледа, за да коментира.

- За заработката е дискутирано на темава

- За линчување на целото човештво никаде не станува збор, се зборува за спас на човештвото. Ништо не си разбрал.

- Нема ништо за нападот на кулите близначки што го немаше во 100 други филмови. Ако не ти е прифатливо, ќе веруваш во официјалната приказна. Овие другите се луди.

- Религијата е проблемот, првиот дел беше за релиогијата, одма, ударно. Тоа ги испровоцира сите верници и затоа нормално, се понатаму е срање. Не се согласувам со сите работи кои беа кажани во делот за религијата, но им симнувам капа затоа што не им го лижеа задникот на гледачите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom