Документарец за Димитар Илиевски - Мурато

TheShadow

Yeah Buddy.... Light Weight!!
Член од
1 октомври 2011
Мислења
143
Поени од реакции
21
Дали го има онлајн овој документарец?? Ако го има дали на youtube или торент дајте линк во темата или ПП ....
 

TheShadow

Yeah Buddy.... Light Weight!!
Член од
1 октомври 2011
Мислења
143
Поени од реакции
21
Само 6 минути документарец?? o_O
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.636
Поени од реакции
8.137
Го гледав еднаш на МТВ,лани мислам беше така нешто..ама тешко по торенти да го најдеш.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.429
Само 6 минути документарец?? o_O
Тоа што за луѓе како Диме има документарци по 6 минути (а и да има подолг не го емитуваат сигурно) доволно ти кажува во каква држава живееме.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.316
Поени од реакции
688
го имаше на тракер-мк, али отиде тракерката јабана....
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.671
Поени од реакции
6.193
Тоа што за луѓе како Диме има документарци по 6 минути (а и да има подолг не го емитуваат сигурно) доволно ти кажува во каква држава живееме.
Мурато е еден вистински македонски херој во права смисла на зборот.....но ниту еден политичар не најде за сходно да иницира Мурато да го добие заслуженото место во македонската историја....претпоставувам дека помладиве генерации (со исклучок на планинарите) не ни знаат кој е Мурато и која е неговата жртва

офтопик
Прават скулптури на костумосани татари и шмизли.....а забораваат на вистинските македонски херои.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.429
Мурато е еден вистински македонски херој во права смисла на зборот.....но ниту еден политичар не најде за сходно да иницира Мурато да го добие заслуженото место во македонската историја....претпоставувам дека помладиве генерации (со исклучок на планинарите) не ни знаат кој е Мурато и која е неговата жртва

офтопик
Прават скулптури на костумосани татари и шмизли.....а забораваат на вистинските македонски херои.
Диме 90% од народов денес не го знае, ама не е народот виновен, наместо да се даваат вакви документарци за наши вистински великани, Диме, Бојаџи, Нестор и останати големи имиња од минатиот век, форсираат глупости по телевизии. Имаме човек што се искачил на Монт Еверест, па срамота е негови обележја да има само во Битола.
 

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.815
Поени од реакции
3.855
Диме 90% од народов денес не го знае, ама не е народот виновен, наместо да се даваат вакви документарци за наши вистински великани, Диме, Бојаџи, Нестор и останати големи имиња од минатиот век, форсираат глупости по телевизии. Имаме човек што се искачил на Монт Еверест, па срамота е негови обележја да има само во Битола.
од каде што се нема вратено,за жал :(
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.429
од каде што се нема вратено,за жал :(
Знам, ама ретко кој се враќа од таму кога ќе видиш. А и тие луѓе што одат по такви екстреми, од кога ќе се искачат на МЕ веќе и гајле им е дали ќе живеат или не, животната цел им е остварена :)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.057
Поени од реакции
15.280
- зашто е заборавен Мурато ( па и некои други погоре наведени)
на тој спорт или „ хоби“ - младиве не обрнуват многу внимание
иако подвигот на Мурато е рамен на светски рекорд во некои спорт.
А прашајги за Лејкерси или Даласи ќе ти набројат 10 генерации наназад
да не правиме муабет за; Милан,Барса,Арсенал,Реал,Интер,Баерн,Челзи,
не само што ќе ти кажат кој што кола вози од нападот на истите него и каде
ја паркира и каде полни гориво,а богами знаат и со кој спијат ко да им светат таму на постелата.
- Треба на повеќе места во државава да се постават обележја за Мурато и
за неговото дело.На пример на Матка,Попова шапка,Солунска глава,Водно.
 

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.815
Поени од реакции
3.855
- зашто е заборавен Мурато ( па и некои други погоре наведени)
на тој спорт или „ хоби“ - младиве не обрнуват многу внимание
иако подвигот на Мурато е рамен на светски рекорд во некои спорт.
А прашајги за Лејкерси или Даласи ќе ти набројат 10 генерации наназад
да не правиме муабет за; Милан,Барса,Арсенал,Реал,Интер,Баерн,Челзи,
не само што ќе ти кажат кој што кола вози од нападот на истите него и каде
ја паркира и каде полни гориво,а богами знаат и со кој спијат ко да им светат таму на постелата.
- Треба на повеќе места во државава да се постават обележја за Мурато и
за неговото дело.На пример на Матка,Попова шапка,Солунска глава,Водно.
Тотално се слагам со тебе :)
Штета има само на Пелистер(мислам,не ме фаќајте за збор :)) обележје на Диме.
Кога сме веќе тука,незнам дали се сеќавате на рекламата пред две три години идеше на А1,кога викаа ,,Диме,добро си Диме?" Секој пат кега ќе ја слушнев ме полазуваа морници
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.057
Поени од реакции
15.280
- еве замислете вака колку би значело нешто вакво,
на Стража,Пресека,Ѓавато,Плетвар,Демир Капија,Матка,Маврово и др.
кој се попатни станици за краток одмор на овие патишта, да се постави
покрај чешмите парковите ( за жал и ѓубриштата ) обележје со склуптура
на алпинист во стварна големина и посвета за делото на Мурато.Наоколу
се да е средено со клупи за одмор и слично.Како што доликува.
Колку ли намерници што ги нанесло патот во овие наши краеви ќе прочитаат и разберат а и ќе го сликаат ликот и делото на овој наш голем
јунак од височините на светот наречен Мурато а во сеќавање на малкумина.
 

TheShadow

Yeah Buddy.... Light Weight!!
Член од
1 октомври 2011
Мислења
143
Поени од реакции
21
Кога сме веќе тука,незнам дали се сеќавате на рекламата пред две три години идеше на А1,кога викаа ,,Диме,добро си Диме?" Секој пат кега ќе ја слушнев ме полазуваа морници
Па јаас од таму го познавам човекот и бев го заборавил и од кога почнав да се занимавам со планинарење се разбркав малку на нет и кога го прочитав името веднаш пред очи ми излезе рекламава...

Знам, ама ретко кој се враќа од таму кога ќе видиш. А и тие луѓе што одат по такви екстреми, од кога ќе се искачат на МЕ веќе и гајле им е дали ќе живеат или не, животната цел им е остварена :)
Се имаат вратено мн но мислам дека веке кога ке почнеш со планинарење нема да престанеш... Мн е заразно. Инаку на ниту еден човек не му е цел достигнување максимум како на пример (планинарење, кошарка, фубал). Тоа ти е само авантура и не значи дека ако го качиш Монт Еверест умри таму. Најголема цел на еден човек е да успее да направи нешто во својот живот што ке си го олесни животот себе си и на неговата фамилија (деца, жена) и да успее да ги извади децата на прав пат. Подобар feeling неможеш да осетиш кога на стари години ке видиш дека децата за кој си се трудел сега Цветат (во права смисла на зборот). Да се вратиме на темата....

Сепак се согласувам дека во МК треба да има обележја за овој голем човек кој за жал не се вратил и според мене треба еднаш годишно Државата да прави планинарски марш на некоја македонска планина во чест на него.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom