Докажете дека постои вашиот бог!

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Nema dokaz za bog ili bolje receno nema evidencija za bog ili jos bolje receno nema dokaz za vecen zivot posle smrtta za bas tebe/mene i so naseto sekavanje sto go imame, toa e jasno zatoa toa e vera i plus site oni si kontriraat megu sebe sto znaci deka bas samo nivniot bog e onoj praviot.
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Поентата на темава беше да се каже дека никој нема доказ за некаков бог, само си праат екскурзии на мозокот (ги заплашувале со дедо боже коа биле деца) :popce:

и замислете кое лудило, дека постои таму некој горе кој ќе не‘ казни за „гревовите“ :kuracc: поентата на животот на таквите луѓе е обично утната.

Познавам возрасни луѓе кои ептен се навлезене во религија. Мајката на еден мој другар откако дозна дека сум атеист (тоа беше за неа нешто страшно!) престана да ме поздравува, и му рекла на другар ми повеќе да не одам кај нив :tapp: каква е таа христијанска етика, морал, каде е тука христијанската љубов??

или само се перат со религијата, се затскриваат зад неа?

Човек едино признавам и проценувам според ДЕЛАТА, џабе некои се праат религиозни кога на дело се 0!
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Еве тема за сите теисти, верници и поклоници на системи на верувања, сакам да ми дадат нивни лични докази, дека бог навистина постои. Ве молам релевантни докази, не препишувани, не докази кои всушност не докажуваат ништо, плод на вашите фрустрации и комплекси.

Со години ја истражувам религијата и едно нешто забележав: сите верници се емотивно преслаби луѓе кои не можат да се справат самите со себе па бараат утеха и одговори во религијата.
Прочитај си го уште еднаш постот и припази на болдот.
Како прво не е во ред да испраќаш навреди кон верниците колку и да не ти се допаѓа нивниот став за натприродни суштества. Второ нешто, исто така не е океј да генерализираш јас сум запознал и такви и такви верници така да не ти држи вода ова.

Понатаму не знам која ти е логиката да бараш доказ за верување. Во самата суштина на логиката она не може да се докаже логички т.е тоа би било циркуларно резонирање; ми се чини Ајнштајн рекол објасни нешто најпросто што можеш, но не попросто од тоа.

Поради ова кога се докажува нешто како зачеток постојат аксиомите т.е база т.е верување дека нештото е такво какво што е и тоа е вистината.

Не знам која ти е поентата да бараш доказ за верување нели испаѓа ова дека е оксиморон?

П.С Вистина е дека западниве религии имаат за цел да ти го наметнат својот начин на размислување и има мал простор за отстапки па се мешаат баби и жаби и зборот верување и доказ се ставаат во иста реченица, но ги имаш источните како будизмот кој велат пронајди ја сам вистината не мора да веруваш во она јас што ќе го кажам.[DOUBLEPOST=1436484047][/DOUBLEPOST]
Поентата на темава беше да се каже дека никој нема доказ за некаков бог, само си праат екскурзии на мозокот (ги заплашувале со дедо боже коа биле деца) :popce:

и замислете кое лудило, дека постои таму некој горе кој ќе не‘ казни за „гревовите“ :kuracc: поентата на животот на таквите луѓе е обично утната.

Познавам возрасни луѓе кои ептен се навлезене во религија. Мајката на еден мој другар откако дозна дека сум атеист (тоа беше за неа нешто страшно!) престана да ме поздравува, и му рекла на другар ми повеќе да не одам кај нив :tapp: каква е таа христијанска етика, морал, каде е тука христијанската љубов??

или само се перат со религијата, се затскриваат зад неа?

Човек едино признавам и проценувам според ДЕЛАТА, џабе некои се праат религиозни кога на дело се 0!
Проблемот со овој тип на верници е што самите не си ја познаваат верата ниту пак себеси па ги гледаат грешките кај сите останати, но не кај себе си.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ја коа искачам надвор, интуитивно глеам дизајн. И после пробуем да докажам дека не е дизајн, и некако не ми иде.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Темава а где је печат муабет ?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.660
ok

*straps c4 on chest*
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Со години ја истражувам религијата и едно нешто забележав: сите верници се емотивно преслаби луѓе кои не можат да се справат самите со себе па бараат утеха и одговори во религијата.
Имам речено и пак ќе речам - човек е појак од карпа човек е помек од памук - не постојат преслаби и прејаки луѓе
А зошто имаш потреба некој да ти го докаже Бог? Да не имаш фрустрација некоја ти самиот? Ако не веруваш не верувај зошто да ти докаже некој нешто?

Моменти кога сум ја почувствувала силата и поткрепата од Бог многу. Ќе ти го кажам она што мислам дека беше најважно за мене. Си го спасив детето со молитва.
Какви што ни се болнициве, родив едно бебе со оценка 10, од здраво поздраво и успеаја да го разболат. Докторите велеа добро е, утре си одиш дома ... и утредента исто... и утредента исто... ама бебето ми се топеше пред очи секој ден од лошо полошо. Го послушав гласот во мене што го имам отсекогаш - ако сакаш мисли дека е ангелот чувар или мисли што сакаш
Наспроти мислењето на докторите на таткото на фамилијата и на сите се потпишав и заминав без да знам кај одам ... завршив на детска клиника ме пречека тим што вреди
Тие правеа се што можеа, слабо им одеше
Имав еден молитвеник православен, од дете го имам, им реков од дома да ми го донесат. Како што влезе книгата во собата бебето беше до мене под апарат, утредента беше подобро
И после беше подобро и после оздраве. И сите му се радуваме. А ќе речиш докторите. Да помогнаа многу. После некоја година кога родив второ дете не прашаа дали имавме проблеми со првите и кажав дека жолтицата крена на 620 и дека детето ми е живо... не ми веруваа. Им донесов документи. Ми ги зедоа документите да ги разгледувале на колегиум од првото дете. Оти документите беа чудни, такви деца им ја менувале цела крв во организмот за да се обидат да ги спасат, а на моето такво нешто не му правеа. Изгледа чекаа да умре ама тоа во неколку дена со молитвата на чудење од докторите секој ден беше подобро додека не дојде до степен кога можеа да му помогнат и тогаш памтам осетив олеснување и како да препуштив на нив.

За жал со мене в соба имаше бебе со мозочен удар. Кога ќе добиеше грч кога ќе почнеше мајката да вриска не можам да заборавам. За жал кога се молев помислив на овие родители им е подобро да умрат а детето да живее. За жал таткото умре, детето оздраве. Ете.

И многупати... не е само ова. Ќе погледнам во иконата и знам ако не е нешто во ред.[DOUBLEPOST=1436511955][/DOUBLEPOST]
Поентата на темава беше да се каже дека никој нема доказ за некаков бог, само си праат екскурзии на мозокот (ги заплашувале со дедо боже коа биле деца) :popce:
Секој човек на планетава води битка за која не знаеш ништо... Биди љубезен - секогаш. - некој вика дека Платон го кажал ова ...

А јас викам и за да станиш религиозен и за да станиш атеист треба да имаш видено некоја голема мака.Тука е раскрсницата кај големата мака. Другите се само рамнодушни. Што си? Христијанин сум. Муслиман сум. Будист сум. Зошто? Зошто тие пред мене беа. Не размислуваш да станиш атеист ако имаш добар живот. Не го бараш Бог да му заблагодариш ако имаш добар живот а не си поминал лоши периоди за да видиш колку добро имаш.
Ние православните знаеме колку е човек подобар толку посилен ѓавол шета со него за да го одврати од доброто. Жената не се исплашила од тебе туку од тоа што тргнало по тебе. Сигурно не ти мисли лошо. Немој многу да мислиш. Терај како што си тргнал и не мисли. И не чекај. Јас верувам дека кога нема да мислиш на ништо духовно, нема да се замараш дали јас или сестра ти веруваме, нема да мислиш постои или не постои, тогаш ќе дојде еден момент што го викам јас спасение, а ти викај го како сакаш, не чекај го, не мисли го, битно да го заслужиш.

п.с. не ми се работи туку ми се прават муабети тука

Уште нешто ќе кажев, јас верувам во Бог и во православието
Со самото тоа верувам дека ако Бог не сака да постојат муслимани, многубожци, евреи, атеисти и сите други, сам ќе направи да не се раѓаат и да не постојат. Исто така тие сите се молат како што знаат и умеат, и со нив Бог има милост, има приказни како мојата и кај нив. Колку и да сум убедена дека мојот пат е правиот, дека Бог каков што го знам Христос таков е, ја почитувам Неговата волја повеќе од се и со тоа ги почитувам луѓето што одбрале да не веруваат или се родиле така да веруваат во нешто друго. Ако Тој сака да збрише некоја група луѓе, ќе ги снема (важи и за нас, и евреите многу ги сакал повеќе од сите други народи ама тие ја изневериле довербата). Немам јас потреба она што Бог го ставил да го менувам или уништувам. Се ќе си дојде на свое место.
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2015
Мислења
124
Поени од реакции
97
@HammerOfThor сум сретнал многу луѓе како тебе. Не зборам за атеисти, туку за искомплексирани кои се со вакви прашања нон стоп. Ај ти докажи дека не постои мојот Бог? Ако ти можеш да докажеш, тогаш и јас ќе докажам како и шо треба да се очекува.

“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.“ - Werner Heisenberg
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
@HammerOfThor сум сретнал многу луѓе како тебе. Не зборам за атеисти, туку за искомплексирани кои се со вакви прашања нон стоп. Ај ти докажи дека не постои мојот Бог? Ако ти можеш да докажеш, тогаш и јас ќе докажам како и шо треба да се очекува.

“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.“ - Werner Heisenberg
Да, искомплексиран сум :)) И затоа поставувам вакви прашања, се замарам сеуште со богови и глупости наместо да си го глеам животот, така? Во право си :) И можам да ти дадам двојни одговори, на пример, ако си закоравен христијанин ќе ти речам дека сум атеист (за да ја побијам секоја глупава форма на верување - зашто секое верување без доказ е глупирање), а ако си разбираш од квантна физика, е тогаш можам да ти речам: постои бог! зашто ќе ме разбереш! зашто науката практично го докажува постоењето на таа творечка сила, кои некои ја нарекуваат бог, но ни б од бог не разбрале (во случај религиозниве испрани мозоци)

Затоа ќе продолжам да мерам со двојни аршини - вистината е релативна, секој си е на свое ниво на знаење, разбирање, и се плаши помалку или повеќе. Будизмот за од таа страна е најблизу до најчистата вистина - дека бог како ентитет не постои, туку постои сето она во кое што сме, универзум, постоење итн итн во кое сме сите поврзани и сите сме едно.

Ова станува наука со факти. Тоа е механизмот на ова постоење, не некаков бог кој суди.

Затоа за религијата нека бидам атеист, а за официјалнава науката - теист. Бидејќи факт е дека се е поврзано со невидливи врски и тој трансмитер на тие врски е тоа шо го викаат бог. :) :)[DOUBLEPOST=1436520921][/DOUBLEPOST]БТЊ, животот е ехо - бог не казнува. луѓето со своите постапки се казнуваат и наградуваат.

Христијани, не се плашете, никој нема да ве казни, освен самите вие со постапките.
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Бидејќи факт е дека се живо е поврзано со невидливи врски и тој трансмитер на тие врски е тоа шо го викаат бог. :) :)[DOUBLEPOST=1436520921][/DOUBLEPOST]БТЊ, животот е ехо - бог не казнува. луѓето со своите постапки се казнуваат и наградуваат.
Мала корекција на пишаното. не се, туку се што е живо. А бог е онаа колективна супер-свест која ги движи работите.
 
Последно уредено:
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Христијани, не се плашете, никој нема да ве казни, освен самите вие со постапките.
Немај гајле, фала ти што мислиш на нас хаха
Си бил некогаш христијанин? Јас немам никогаш осетено страв, освен страв како инстинкт за блиските да не им се случи нешто. Стравот во нашата религија е страв да не останиш без Бог да не останиш далеку од него.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
@HammerOfThor сум сретнал многу луѓе како тебе. Не зборам за атеисти, туку за искомплексирани кои се со вакви прашања нон стоп. Ај ти докажи дека не постои мојот Бог? Ако ти можеш да докажеш, тогаш и јас ќе докажам како и шо треба да се очекува.

“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.“ - Werner Heisenberg
Се сложувам со тебе дека нема потреба од меѓусебно докажување на тоа дали и чиј бог пости или не.
Според мене единствена потреба од докажување на тоа дали нечиј бог постои е само кога постои наметнување на религија врз некој друг. На пример ако јас
ги негирам и осудувам твоите верувања и ти ја наметнувам мојата религија како вистинска, би требало да ти докажам дека мојот бог постои.
Тука веќе проблемите почнуваат.
Затоа треба да се остави секој да си ја практикува својата верба лично за себе, да си верува за себе и да ги почитва другите т.е да не се обидува да наметне нешто на некој друг.

There are hundreds of paths up the mountain,
all leading in the same direction,
so it doesn’t matter which path you take.
The only one wasting time is the one
who runs around and around the mountain,
telling everyone that his or her path is wrong.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
There are hundreds of paths up the mountain,
all leading in the same direction,
so it doesn’t matter which path you take.
The only one wasting time is the one
who runs around and around the mountain,
telling everyone that his or her path is wrong.
Шо ми крадеш мисла бе? :D
http://forum.kajgana.com/threads/Поука-на-денот.19597/page-108#post-7305589

Остај што наметнуваат, труку и во грамови духовност мерат, мерат процент на вера со верометри (веројатно уште ги има во Веро да се купат), мерат човечност не знам со што.... зборуваат за духовни вредности, а никој појма нема што се тие...и тн. А од друга страна со леснотија “докажуваат“ дека туѓиот бог не постои. Абе..... Бог да чува (Один се разбира, другиве се лажни) :ROFLMAO:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom