Договор со градежна фирма

Член од
21 септември 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво.
Пробав да аплицирам за купи куќа купи стан, и ги имам сите документи, но договорот со градежната фирма ми го вратија. Бидејќи пишуваше само работна рака на него а не цела сума на куќата, а договор ми е со фирмата само за карабина. Е сега вака прашањето е доколку пишеме во договорот дека градежната фирма ке ми ја изгради за 50 000 евра куќата со тоа што јас самиот ке си го купувам материјалот. Дали бидејќи таа сума од 50 000 илјади евра ке ја пишува јас треба толку да им префрлам на сметка или не. И дали некок знае како воопшто пди тоа со договорите со градежнљ фирма.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Искрено да ти кажам, до пред месец пријател се занимаваше со тој проект и на крај се отажа. Да не претерам ама едно добри 10 пати, месеци и месеци го враќаа и само некој нови документи му бараа. Мора да најдеш некој чоек што веќе има добиено од проектот за да те упати, или некој што им работи во министерство во финансии или кое и да е, убаво да ти објасни што се точно треба.. Вака по муабети од луѓе, само ќе слушаш „совети“ и пак нема ништо да решиш.

Ова ти кажувам од што го гледав него што праеше..
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Здраво.
Пробав да аплицирам за купи куќа купи стан, и ги имам сите документи, но договорот со градежната фирма ми го вратија. Бидејќи пишуваше само работна рака на него а не цела сума на куќата, а договор ми е со фирмата само за карабина. Е сега вака прашањето е доколку пишеме во договорот дека градежната фирма ке ми ја изгради за 50 000 евра куќата со тоа што јас самиот ке си го купувам материјалот. Дали бидејќи таа сума од 50 000 илјади евра ке ја пишува јас треба толку да им префрлам на сметка или не. И дали некок знае како воопшто пди тоа со договорите со градежнљ фирма.
Да бе нафта пијат за работна рака ќе ти дадат 50 000 евра а материјалот самиот ќе си го купуваш.
Шо мајстори ќе беа бе ? Не се будали, тие финти проаѓаат само кај горни ешалони. Не бе на рака ќе ти ги дадат парите ти веруваат дека ќе им ги дадеш на мајсторите.
 
Член од
21 септември 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Да бе нафта пијат за работна рака ќе ти дадат 50 000 евра а материјалот самиот ќе си го купуваш.
Шо мајстори ќе беа бе ? Не се будали, тие финти проаѓаат само кај горни ешалони. Не бе на рака ќе ти ги дадат парите ти веруваат дека ќе им ги дадеш на мајсторите.
Работата е што ти им даваш веќе предмер со сите пропозиции за куќата, што и колку вреди и колку е работна рака за секое посебно. Не е дека туку така ти даваат пари. Е сега работата е што јас не сакам се да правам со таа една фирма, сакам само карабина а со другите пари дали со други фирми или сам не е битно. Битно ке ја имаат куќата и местото под хипотека
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Мислам дека неможе како што велиш сам или други фирми. Наменски се парите, мора некаде да легнат. Мислам дека воопшто нема ни да ти легнат кај тебе на сметка туку на изведувачот. Ама пак ке кажам, може и да не е така не сум доволно запознаен :D
 
Член од
21 септември 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Само стопанска работи така, другите работат како што викаш ти
 

Kajgana Shop

На врв Bottom