Договор на определено време

Член од
18 август 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво

Ме интересира како е процедурата за засновање работен однос на определено работно време во здравстевна установа.

Благодарам однапред.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.862
Уплаќаш 3-4000 евра кај најблиската врска во министерство. Чекаш инструкции, одиш во дадената болница, почнуваш да работиш од понеделник. Во меѓувреме чекаш договор на неопределено :)
Со договорот за определено не си кредитоспособен.
За повеќе информации обратете се во месниот комитет во вашата општина или место на живеење. Да живее Македонија.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Послушај го горниот совет...
а во меѓувреме почни волонтерски...онака од мерак кон професијата
а тоа ќе потрае 3-4 години,па ќе треба да го обновиш авансот во даденото министерство со уште 2-3000 Еври... Со среќа
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Уплаќаш 3-4000 евра кај најблиската врска во министерство. Чекаш инструкции, одиш во дадената болница, почнуваш да работиш од понеделник. Во меѓувреме чекаш договор на неопределено :)
Со договорот за определено не си кредитоспособен.
За повеќе информации обратете се во месниот комитет во вашата општина или место на живеење. Да живее Македонија.
Мене лично ми бараа 600 евра за работа во Државна, и им дадов ама не ме примија, па после морав да се тегнам и уценувам тука безбевезе за да си ги повратам парите назад.

PS чисто информативно: Книшка немам на ниедна партија, а по религија сум десничар, грубо кажано, но пред се - човек, или нечовек, како за кого.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Здраво
Ме интересира како е процедурата за засновање работен однос на определено работно време во здравстевна установа.
Благодарам однапред.
Многу малку информации за прва тема, прв пост, па заслужено си доби заебанција наместо конкретни одговори. ( усвари, шознам...)
Процедурата си ја брка работодавачот.
Ти добиваш само договор што треба да го потпишеш. Скоро се е исто како кај нормален договор, освен што тука точно ти е определено времето за кое се однесува вработувањето.

Не е пишано дали се работи за државна или приватна здравствена ординација.
Доколку се работи за државна, тогаш погорните постови не се заебанција, туку ебана реалност. Надопонето со барање списоци на сигурни гласачи. И, ако не грешам, во државна не ти даваат веднаш договор, туку почнуваш да волонтираш (и за тоа време добиваш некаде 3-4000 за патни трошоци и исхрана). После волонтирање, што може да потрае со години, доаѓаш до договор на определено. После “х“ години, законски ти следува договор на неопределено.
 
Член од
18 август 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Моја грешка беше што дадов оскудни информации. Значи вака: се работи за државна здравствена установа, прашањето ми беше што треба директорот на установата да превземи, дали треба да добие согласност од Министерство за Здравство и Министерство за Финансии или доколку установата има обезбедено доволно средства да помини без предходно наведеното. Уште едно прашање: дали има врска колку вработени број установата за да дадат склучат договор на определено?
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Уплаќаш 3-4000 евра кај најблиската врска во министерство. Чекаш инструкции, одиш во дадената болница, почнуваш да работиш од понеделник. Во меѓувреме чекаш договор на неопределено :)
Со договорот за определено не си кредитоспособен.
За повеќе информации обратете се во месниот комитет во вашата општина или место на живеење. Да живее Македонија.
Договорот на неопределено зависи од тоа колку добро ќе си залепиш плакати.
Појако лепење побрзо добиваш.
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
57
Поени од реакции
76
Моја грешка беше што дадов оскудни информации. Значи вака: се работи за државна здравствена установа, прашањето ми беше што треба директорот на установата да превземи, дали треба да добие согласност од Министерство за Здравство и Министерство за Финансии или доколку установата има обезбедено доволно средства да помини без предходно наведеното. Уште едно прашање: дали има врска колку вработени број установата за да дадат склучат договор на определено?
Директорот треба да пушти писмено барање дека истата установа има потреба од нови работници... Е сега бидејќи се работи за здравствена установа не сум сигурна дали истото барање се доставува до Министерство за финансии или до Министерство за здравство. Откако ќе се добие одобрение од нивна страна, тогаш се распишува јавен оглас во два македонски и еден албански дневен весник. Целата останата процедура и тоа кој ќе ја добие работата од сите пријавени кандидати е за тоа ќе морам да се сложам со погоре напишаните мислења. А бидејќи се работи за договор на определено време, ќе имаш богами доста притисоци и трнлив пат за да стигнеш до посакуваното решение на неопределено време. За жал се зависи од тоа како каков партиски послушник си.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Моја грешка беше што дадов оскудни информации. Значи вака: се работи за државна здравствена установа, прашањето ми беше што треба директорот на установата да превземи, дали треба да добие согласност од Министерство за Здравство и Министерство за Финансии или доколку установата има обезбедено доволно средства да помини без предходно наведеното. Уште едно прашање: дали има врска колку вработени број установата за да дадат склучат договор на определено?
Дури сеа не разбирам (а у оваа држава подобро да си луд , него збунет)
Ако си обичен работник, не гледам шо те интересира процедурата ? Ќе ти дадат договор, ќе потпишеш и готово.
Дали си ти директорот шо сакаш да вработиш некој другар, ама незнаеш шо да правиш , па прашуваш по форуми ?
Или имаш другар шо е директор, па тој гревче не знае како да те вработи ?
Или од партија ти ветиле вработување откако си ги поминал сите партиски скалила, сосе мислење од месен комитет, а сега ти измрдуваат со разни изговори, па ти да провериш зошто/како ?

Јеботе, за државна здравствена установа збориме(!), ние овде на форум даваме совети која е процедурата за директорот да вработи човек ?!
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.862
Дечки, јас не се заебавав со постот иако има малку доза на иронија.
Работата е што е од искуство, сеуште се случува и ќе се случува.
Така да колку и да не верувате, спремете си кеш ако претходно немате искуство во варење кафе по штабови, лепење плакати, пушење пениси на штабски кметови, сте квалификувани со второ одделение, или пак имате купено диплома од еден од нивните славјанско антички универзитети. Ако грешам некаде, нека ме исправи некој соодветен или стручен и така велеа инвестирајте во образованието, па да се измегданиме со некој паметен и едуциран властопоборник :icon_lol: да ме побие во моите шпекулации.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom