Договор за вработување

Член од
27 септември 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво на сите,

Потребна ми е мала помош.

Веќе 10 дена работам во продавница... Газдите ме пријавија во труд како вработен, а дури денеска стигна договорот за работа кој е малку матен.

Потребнен ми е совет дали имам право да НЕ го потпишам договорот и да излезам од фирмата, иако веке 7 дена сум пријавен како вработен?

Благодарам,
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.075
Поени од реакции
38.056
Што пишува во него па ти изгледа така?
 
Член од
28 август 2009
Мислења
895
Поени од реакции
1.094
Тоа што стигнал покасно не е проблем, мене исто после една недела ми стигна за потпишуавње. Имаш право, даваш отказ и тоа е тоа. Но што е тоа што ти е мутно? Пиши ни тука (ако сакаш) па да прочитаме..
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.075
Поени од реакции
38.056
Изгледа не му се работи. :D


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.603
Поени од реакции
12.380
Матни се сите, скоро и да нема фирма која нема скроено договор со кој во секој случај е заебан вработениот.
Прашањето е колку се умешни, дали седнал некој дибек да го составува и тресел глупости (тој може што сака да си напише, ако не е во склоп со закон за работни односи не може да те гони), или навистина се искористени дупките во законите од професионалец и ќе бидеш навистина квалитетно заебан.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
242
Поени од реакции
143
Матни се сите, скоро и да нема фирма која нема скроено договор со кој во секој случај е заебан вработениот.
Прашањето е колку се умешни, дали седнал некој дибек да го составува и тресел глупости (тој може што сака да си напише, ако не е во склоп со закон за работни односи не може да те гони), или навистина се искористени дупките во законите од професионалец и ќе бидеш навистина квалитетно заебан.
Така е!
Паметен работодавач ангажира адвокат за да му го состави договорот за вработување, наивен работодавач сам го составува договорот за вработување, и после друг му е крив кога работникот ќе добие на суд.
Додека, паметен работник оди кај адвокат пред да потпише договор за вработување, наивен работник потпишува на своја глава, и после друг му е крив што го заебале.
Од лична пракса секогаш странките со ваков вид на проблеми велат, подобро да дадев на времето 60 евра, отколку сега да дадам 600 евра за трошоци...
Тоа е тоа...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.921
Поени од реакции
19.875
Потребнен ми е совет дали имам право да НЕ го потпишам договорот и да излезам од фирмата, иако веке 7 дена сум пријавен како вработен?
Ти можеш кога сакаш да заминеш, без оглед дали имаш потпишано договор или не. Ама после тие може да те одјават со некој член со кој можеш да загубиш некакви привилегии во Агенцијата за вработување. Не дека е тоа којзнае што, ама на пример, ако те одјават со незаснован работен однос, или недоаѓање 3 последователни дена на работа, ако ти следува паричен надоместок од АВРМ (со оглед дека ти си работел само 7 дена, не ти следува, ама ова го кажувам како пример само), го губиш правото за него. Најубаво е да си напишеш изјава, или да направите некаква спогодба и да те одјават со член 69 или 71 од ЗРО. Ама ти си знаеш најубаво.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.075
Поени од реакции
38.056
Така е!
Паметен работодавач ангажира адвокат за да му го состави договорот за вработување, наивен работодавач сам го составува договорот за вработување, и после друг му е крив кога работникот ќе добие на суд.
Додека, паметен работник оди кај адвокат пред да потпише договор за вработување, наивен работник потпишува на своја глава, и после друг му е крив што го заебале.
Од лична пракса секогаш странките со ваков вид на проблеми велат, подобро да дадев на времето 60 евра, отколку сега да дадам 600 евра за трошоци...
Тоа е тоа...
Па има и паметни работодавачи кои на работниците не им ни даваат да го прочитаат договорот, немаат друг избор и потпишуваат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.202
Поени од реакции
190.230
А ќе може да споделиш што од наведеното е матно освен ако сам не сакаш? Зошто колку и да има багра работодавачи, имам посведочено на примери каде што работник веќе примен на работа, се буни за кодексот на облекување и казни ако не се почитувал (да речеме во Нептун нели сите се со фармерки/пантолони и плава маица), причина: тоа не и/му било стилот.
 
На врв Bottom