Договор за вработување

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Photoro, 27 мај 2019.

1. Photoro

Photoro

Член од:
    27 септември 2013
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите,

Потребна ми е мала помош.

Веќе 10 дена работам во продавница... Газдите ме пријавија во труд како вработен, а дури денеска стигна договорот за работа кој е малку матен.

Потребнен ми е совет дали имам право да НЕ го потпишам договорот и да излезам од фирмата, иако веке 7 дена сум пријавен како вработен?

Благодарам,

2. Forza Milan!!!

Forza Milan!!!

Член од:
    1 јуни 2011
    Мислења:
    21.505
    Допаѓања:
    32.001
    Што пишува во него па ти изгледа така?

3. Morbio Inferiore

Morbio Inferiore

Член од:
    28 август 2009
    Мислења:
    513
    Допаѓања:
    313
    Тоа што стигнал покасно не е проблем, мене исто после една недела ми стигна за потпишуавње. Имаш право, даваш отказ и тоа е тоа. Но што е тоа што ти е мутно? Пиши ни тука (ако сакаш) па да прочитаме..

4. Forza Milan!!!

Forza Milan!!!

Член од:
    1 јуни 2011
    Мислења:
    21.505
    Допаѓања:
    32.001
    Изгледа не му се работи. :D

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

На scary му/ѝ се допаѓа ова.
  5. scary

scary

Член од:
    11 ноември 2009
    Мислења:
    2.785
    Допаѓања:
    2.595

toa sekako

6. Кеплер

Кеплер

Член од:
    14 јануари 2015
    Мислења:
    5.423
    Допаѓања:
    7.364
    Матни се сите, скоро и да нема фирма која нема скроено договор со кој во секој случај е заебан вработениот.
    Прашањето е колку се умешни, дали седнал некој дибек да го составува и тресел глупости (тој може што сака да си напише, ако не е во склоп со закон за работни односи не може да те гони), или навистина се искористени дупките во законите од професионалец и ќе бидеш навистина квалитетно заебан.

На Forca му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Forca

Forca

Член од:
    2 март 2016
    Мислења:
    138
    Допаѓања:
    57
    Така е!
    Паметен работодавач ангажира адвокат за да му го состави договорот за вработување, наивен работодавач сам го составува договорот за вработување, и после друг му е крив кога работникот ќе добие на суд.
    Додека, паметен работник оди кај адвокат пред да потпише договор за вработување, наивен работник потпишува на своја глава, и после друг му е крив што го заебале.
    Од лична пракса секогаш странките со ваков вид на проблеми велат, подобро да дадев на времето 60 евра, отколку сега да дадам 600 евра за трошоци...
    Тоа е тоа...

8. Zlatikevichius

Zlatikevichius :)

Член од:
    17 октомври 2011
    Мислења:
    6.990
    Допаѓања:
    14.327
    Ти можеш кога сакаш да заминеш, без оглед дали имаш потпишано договор или не. Ама после тие може да те одјават со некој член со кој можеш да загубиш некакви привилегии во Агенцијата за вработување. Не дека е тоа којзнае што, ама на пример, ако те одјават со незаснован работен однос, или недоаѓање 3 последователни дена на работа, ако ти следува паричен надоместок од АВРМ (со оглед дека ти си работел само 7 дена, не ти следува, ама ова го кажувам како пример само), го губиш правото за него. Најубаво е да си напишеш изјава, или да направите некаква спогодба и да те одјават со член 69 или 71 од ЗРО. Ама ти си знаеш најубаво.

9. Forza Milan!!!

Forza Milan!!!

Член од:
    1 јуни 2011
    Мислења:
    21.505
    Допаѓања:
    32.001
    Па има и паметни работодавачи кои на работниците не им ни даваат да го прочитаат договорот, немаат друг избор и потпишуваат.

10. Ilumious

Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

Член од:
    29 јануари 2007
    Мислења:
    76.837
    Допаѓања:
    159.889
    А ќе може да споделиш што од наведеното е матно освен ако сам не сакаш? Зошто колку и да има багра работодавачи, имам посведочено на примери каде што работник веќе примен на работа, се буни за кодексот на облекување и казни ако не се почитувал (да речеме во Нептун нели сите се со фармерки/пантолони и плава маица), причина: тоа не и/му било стилот.

Сподели преку: