Догматски дискусии за христјанството и останатите религии

P

Princ

Гостин
trilobite напиша:
Исламот е религија во која Алах бара да го жртвувате вашиот син за него.
Христијанството е вера во која Бог го праќа неговиот Син да умре за тебе.
кажа и ти нешто.. прочитај ја темата од почеток или не партиципирај воопшто ако те мрзи да го направиш она предходното. :eek:ftopic: али ме изнервира..:pishtoldz
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Princ напиша:
кажа и ти нешто.. прочитај ја темата од почеток или не партиципирај воопшто ако те мрзи да го направиш она предходното. :eek:ftopic: али ме изнервира..:pishtoldz
Другарче мислам дека постот на типчето пред тебе му е место баш една од разликите е и тоа
 
P

Princ

Гостин
CopyOfDeath напиша:
Другарче мислам дека постот на типчето пред тебе му е место баш една од разликите е и тоа
ти ова озбилно?:lud:
прочитајте бре луѓе пред да "наминете" вие што се говорело. немојте да се однесувате ко да сте ја откриле америка. фино-лепо објаснив пред неколку мои поста како било/шо било..
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
trilobite напиша:
Исламот е религија во која Алах бара да го жртвувате вашиот син за него.
Христијанството е вера во која Бог го праќа неговиот Син да умре за тебе.
Ти бе, нормален си или ти смрдат нозете, а Бог што побарал од Аврам да го жртвува синот Исак??
До кога?? Добога до кога неписменковци??
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Вочкар, мене ли ќе ме учиш бе?!!
Не е важно дали е убиен, туку што Бог тоа го побарал. Читај ме пред да лавнеш, јасно.
Ако е Бог милозлив, нема да си поигрува со чувствата на негфовиот најверен следбеник, јасно.
Или е суров и си игра со кутриот Аврам терајќи го да докажува веќедокажанмото.
И не ми беше тоа поентата. Поентата ми е дека ако се продолжи со грешни интерпретации на светите писма без оглед од окај религија, а со цел да с еомаловажи другата или прикаже својата како подобра ќе делам сурови банови.
назад на темата:
РАЗЛИКИТЕ!!! А НЕ КОМУ МУ Е ПОГОЛЕМ НА ИСУС ИЛИ НА МУХАМЕД!! ЈАСНО!!!!

П.П.С. СУРОВИ БАНОВИ!! ЈАСНО. НЕМА КАЈГАНЈА ДА БИДЕ ПОЛЕ ЗА ПРЕПУКУВАЊЕ МЕЃУ ВАС!
П.С. Копиљ, магистер сум по философија на религија, ти што си семкар? Или и за тоа не си успеал кога не можеш да најдеш на кирилица.
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Да го поправам Гарф, не само разликите! И сличностите...
За незнајковците, да повторам, муслиманите, евреите и христијаните му се молат на истиот Бог. Јахве и Алах се исто.
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
NikolaP напиша:
Да го поправам Гарф, не само разликите! И сличностите...
За незнајковците, да повторам, муслиманите, евреите и христијаните му се молат на истиот Бог. Јахве и Алах се исто.
:eek:ftopic:
Различни се методите ама сите сакаме у рајот.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Супер, поздрави го Отец Стефан Санџаковски од пријателот му некрст, од џедајот. Знае тој.
јас нзма како и што е напишано, како и знам дека се обиде на перфиден начин да го омаловажиш исламот. на погрешен начин. Јас не сум ни рисјанин, ни муслиман, ни будист, јас сум философ. Џедај.
Значи, не бирам и фаќам страни. Објективен сум, а ти сгреши.
Инаку, за да станеш магистер треба факултет и постдипломски студии, нели!
:):):)

trilobite напиша:
Молимте, само не ме банирај!!!:ija:
Џабе си ти магистер,ако не можеш заклучок да изведеш од текст(контекст).
Ти си за у дневен престој,да те научат како се праи муабет со непознати:star:И
Бај д веј јас сум на добар пат да станам магистер по теологија,не е далеку, верувам.:pehar:
Old комплексаш!!!!!!:baeh:
:eek:ftopic: Суровите банови не се однесуваат на тебе, барем не само на тебе, ами на сите кои се обидуваат да си ги мерат со другите преку пророците и божјите чеда, синови, религии.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Не какај, барем објективно пишувам и постирам. Кажи каде згрешив в интерпретациите мои досега. А Санџак запознај го ако можеш, умен човек, смирен и мошне умен.
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
А да се вратеве на темата?

Сакав и ја тоа некад да го кажам!
 
Член од
5 декември 2005
Мислења
61
Поени од реакции
0
trilobite напиша:
Ти кажав веќе еднаш,не ги следиш работите контекстуално,не си проучавал ништо конкретно,а башка се ти е измешано у глава.Патолошки си субјективен.Боље признај си ,ќе ти олесни,а ние ќе знаеме на шо сме.
А би сакал да го запознаам Санџаковски...
Како некој кој лично го познава отец Стефан, се’ ми се чини дека тој нема ни волја ни време за луѓе со ставови како твоите.

Пази, доволна ми е само онаа квази-разлика која ја спомна меѓу исламот и христијанството за да дојдам до тој заклучок. А гледам дека не сум само јас со такво мислење.

NikolaP напиша:
А да се вратеве на темата?

Сакав и ја тоа некад да го кажам!
ТИ ли најде да не’ враќаш на темата? :)

Уште ти должам псовки за она со схизофренијата на тројството :)
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
trilobite напиша:
Исламот е религија во која Алах бара да го жртвувате вашиот син за него.
Христијанството е вера во која Бог го праќа неговиот Син да умре за тебе.
Евангелие според Матеј, 16:25 : кој сака да ја спаси душата своја, ќе ја загуби; а кој ќе ја загуби душата своја заради Мене, ќе ја спаси

и друго: Бог го праќа неговиот Син да умре за тебе.

- но Исус е Бог, едно исто што и Отецот - по суштина битие без почеток и крај. Да или не? Ако одговорот е да, тогаш - како е можно Бог да умре?
 
Член од
5 декември 2005
Мислења
61
Поени од реакции
0
Excellent напиша:
Како некој кој лично го познава отец Стефан, се’ ми се чини дека тој нема ни волја ни време за луѓе со ставови како твоите.
Ајде сам себе да се демантирам. Можеби сепак би имал волја. Можеби сепак би му било предизвик.
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Excellent напиша:
ТИ ли најде да не’ враќаш на темата? :)

Уште ти должам псовки за она со схизофренијата на тројството :)
Екси, ја немислев да кажам дека бог е шизофреник. Можда шизофреник е прејако. Али мултипле личност не е. Тоа беше аргумент против глупото тројство.
А ја ваљда имам право да ви викам, пошто ја отворив темата... :)

Павел Липранди напиша:
и друго: Бог го праќа неговиот Син да умре за тебе.

- но Исус е Бог, едно исто што и Отецот - по суштина битие без почеток и крај. Да или не? Ако одговорот е да, тогаш - како е можно Бог да умре?
Да умре неможе, ама може да се направи дека умрел. И следствено да воскресне.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Excellent напиша:
Ајде сам себе да се демантирам. Можеби сепак би имал волја. Можеби сепак би му било предизвик.
На такви небулози и с такви ставови никому не му е кеиф, а ниту пак има време и волја за полемика. Всушност:
1. учениот лесно ќе го научиш, убедиш.
2. неукиот уште полеснио ќе го научиш.
3. приучениот, кој мисле дека се знае, негио ни бог не може да го научи, разубеди!


Блчагодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom