Доволен баланс на сметка во банка за туристичка виза

Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
Дечки едно прашање дали некој имал искуство.
Треба да вадам туристичка виза за Мароко, (во Бугарија им е амбасадата)

во формуларите пишува изјава од банка за состојба на сметка, знае некој колку миниум средства би требало да имам, да не ме одбијат, визата ми е за недела дена.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Дечки едно прашање дали некој имал искуство.
Треба да вадам туристичка виза за Мароко, (во Бугарија им е амбасадата)

во формуларите пишува изјава од банка за состојба на сметка, знае некој колку миниум средства би требало да имам, да не ме одбијат, визата ми е за недела дена.
50 евра од ден.
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Доколку сака некој на 3 месеца значи ке треба да издвое 4500е за сметката во банка ? Нели ке одеме на гости кај роднини ? Значи прашањево ми беше не секој има толку пари на банка .Доволно е и само гаранција односно кај тој што ке се оде на гости да гарантира за тебе .
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
дечки оваа е за туристичка виза од недела дена, ке се даде авионска карта во 2 правци и смештај во хотел. што донекаде мислам дека е ОК мин 50евра на ден

Pance ако може само веродостојни информации, како што наведе psychoalien, зошто има разлика од држава во држава,

и во документите што ми се дадоа пишува дека треба банкарска потврда за пари
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Доколку сака некој на 3 месеца значи ке треба да издвое 4500е за сметката во банка ? Нели ке одеме на гости кај роднини ? Значи прашањево ми беше не секој има толку пари на банка .Доволно е и само гаранција односно кај тој што ке се оде на гости да гарантира за тебе .
А ако немаме роднини во Мароко?
 
Член од
18 октомври 2014
Мислења
124
Поени од реакции
288
Дечки едно прашање дали некој имал искуство.
Треба да вадам туристичка виза за Мароко, (во Бугарија им е амбасадата)

во формуларите пишува изјава од банка за состојба на сметка, знае некој колку миниум средства би требало да имам, да не ме одбијат, визата ми е за недела дена.
Се мисли на заштеда на пари, која секако е индивидуална, но препорачливо е ако ти е за една недела престој, барем 1000 - 1500 еур да покажеш. Нема никаде напишано колку минимум треба.
Ова 50 еур од ден се однесува на земјиве во Европа за кои имаме безвизен режим и доколку одиш во хотелско сместување, т.е не одиш кај роднини/пријатели, инаку не е задолжителен толкав износ.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
контактирав во амбасада во софија и ми рекоа тоа погоре 50евра од ден,
оти ке бидам сместен во хотел,... а сега за сигурност може и 10 000евра да ставам, за да одам на одмор :)
(ако бегам ке бегам во некоја подобра држава не во мароко :) )

фала на секој одговор
 

Kajgana Shop

На врв Bottom