Доверба?

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.737
Довербата, имате ли ? Во кого најчесто? Се гаи, се негува? Има ли луѓе кои не ја познаваат, како кога ќе ја изгубите, ја стекнувате ли пак или малку потешко? Што всушност придонесува? И дали имате доверба во некого 100%?

Лично за мене како автор на темава, имам доверба во многу мал број луѓе, незнам зошто неможам во сегкого да ја имам истата, како што реков многу мал број луѓе се тоа, и ако може да се сретне во љубовта, семејство, пријателство/другарство, се знае во кого имам доверба, во личноста со која го делам домот, со кого ги имам децата.. И се надевам дека нема да ми се сруши истата, сепак треба да се гаи, за да не се изгуби барем ова е мое мислење..

Колку сте вие ранливи , кршливи во ова прашање?

Чекам ваши одговори...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Довербата, имате ли ?
И дали имате доверба во некого 100%?

Имам,сепак со одредена резерва секогаш. Нема 100%.

Во кого најчесто?

Само во своите дома, брат ми. Потоа хиерархиски распоредени се пријателите кои што ги знам доволно долго и добро, со кои делам и лошо и добро минато.
Па девојката.

Се гаи, се негува?

Нормално дека се негува, ништо не доаѓа само од себе.

Има ли луѓе кои не ја познаваат, како кога ќе ја изгубите, ја стекнувате ли пак или малку потешко?
Што всушност придонесува?


Зависи за кој степен на доверба станува.
Не ја стекнувам пак, туку чувствувам голема одбивност кон тој човек.


Колку сте вие ранливи , кршливи во ова прашање?

...
Не сум кршлив, ранлив ..доколку се работи за навистина блиска личност.
Доколку се случи, имам само гнев и презир.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Не се обидувам да стекнам кај некого доверба едноставно сама по себе си се докажувам..
а кај мене на тие шо најмалку се надевав и ја имаја мојата доверба ја изгубија од едноставна причина што не знаат да ги ценат одредени вредности:toe:
 
С

Сатори

Гостин
Довербата, имате ли ? Во кого најчесто? Се гаи, се негува? Има ли луѓе кои не ја познаваат, како кога ќе ја изгубите, ја стекнувате ли пак или малку потешко? Што всушност придонесува? И дали имате доверба во некого 100%?
Колку сте вие ранливи , кршливи во ова прашање?
Имам доверба да, во татко ми.
Тоа е единствениот човек кој што ми ја држеше раката додека паѓав, се спрепнував, си ги правев партали колената и рацете и додека ме шиеле во болница он стоеше пред вратата.
Го делиме делумно истиот карактер и се пресликуваме еден во друг како да сме огледало и слика, он е мојот единствен реален, непробоен штит од животот и грозотиите кои што сум ги правела и ми ги правеле.
Он е мојот татко!

Се останато е нешто што можам да го сврстам во некој вид на доверба, дечко ми, блиските пријателки и пријатели, тука сме, егзистираме заедно, но онаа 100% доверба која што ја имам во тој човек, нема да ја имам во никој друг, дури ни во себе.
Интересно е дека премногу ретко, скоро никогаш, не сум се нашла погодена од тоа дека некој ја злупотребил мојата доверба, ретко им кажувам битни работи на луѓето за да можат да ме удрат таму каде што најмногу ме боли.

Лесно ја создавам, лесно ја губам, често површно и пристапувам, за вистинско верување, за вистинска пожртвуваност, на една рака можам да ги избројам тие, но од друга страна, свесна сум дека премногу си значиме во животот за да паднеме во таков вид на замка како што е меѓусебното изневерување.
Не се руши толку лесно она што се гради со години.Се бориме за се, се бориме и за довреба.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Имам голема доверба во луѓето особено тие со кои сум опкружена ,ми се има случено да ми се злоупотреби но многу ретко, обично после тоа сум попредпазлива барем према тие од кои сум изневерена но во секој случај повеќе имам доверба отколку сомнеж.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Довербата, имате ли ? Во кого најчесто? Се гаи, се негува? Има ли луѓе кои не ја познаваат, како кога ќе ја изгубите, ја стекнувате ли пак или малку потешко? Што всушност придонесува? И дали имате доверба во некого 100%
Имам доверба во луѓето, дури и ако ги знам 5 минути. Отворена личност сум, си кажувам се што имам на душа.Кога запознавам некој одам со помислата дека е супер личност и дека можам да и/му верувам. Добро, нормално дека некои работи ги зборувам само со најблиските,не е се за пред сите. Лесно е човек да ја стекне мојата доверба, ама и може да ја изгуби.А ако еднаш ја изгуби никогаш повеќе неможе да ја поврати.
Имам 100 посто доверба во неколку луѓе кои ги сакам,кои ми се блиски и со кои се што ми се случува во животот делам и ништо не кријам.

Е сега, заради тој мој став на сите да им верувам, често пати сум испаѓала наивна па гадно ме заебале, ама на крај од краиштата, јас никогаш кога се запознавам со некој не гледам во минатото. Ако ме 4 -5 души ја искористиле мојата доверба, не значи дека така и во иднината ќе биде и дека во секој треба гледам со недоверба.
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
од лево во десно око немам веќе доверба па ни во најблиските, пошто сум изгорен на неколку пати па сега како викаат старите и на јогурт дувам :toe:
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
2.504
Поени од реакции
72
Малку се луѓето на кои можам целосно да им верувам и ги нарекувам искрени и вистински пријатели. Ме имаат излажано, изиграно луѓе на кои најмногу им имав верувано и од тогаш внимавам што на кој кажувам, бидејќи луѓето не се секогаш тоа што мислиме дека се..
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.737
Не сум кршлив, ранлив ..доколку се работи за навистина блиска личност.
Доколку се случи, имам само гнев и презир.

Баш сакав и за тие 100% повеќе..
Сите истото го велат,нема никогаш и несмееш да дозволиш да имаш доверба во некому 100% мора да имаш макар 1 % резерва... Зар тој истиот макар 1% нема да те копка, да чепкаш, да пазиш дали е се како што треба, и дека истата личност ја заслужува твојата доверба??
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Баш сакав и за тие 100% повеќе..
Сите истото го велат,нема никогаш и несмееш да дозволиш да имаш доверба во некому 100% мора да имаш макар 1 % резерва... Зар тој истиот макар 1% нема да те копка, да чепкаш, да пазиш дали е се како што треба, и дека истата личност ја заслужува твојата доверба??
Не денеска, можеби во некои други времиња, можеби во Холивудски филмови тоа важи.

Во оној момент кога ќе се наговориш самиот дека можеш некому да веруваш 100% тогаш доаѓаат и најголемите разочарувања.


Тој 1% недоверба нема да ме копка, туку ќе ме држи буден..спремен и на разочарување.
Баш заради тоа, да не се скршам после, да пропаднам од болка.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Целосна доверба имам само во себеси и брат ми, мајка ми и татко ми.

Во сите други довербата ми е пола пола. Да отворена сум, разговарам на секоја тема, но тоа не е доверба. Па јас на нив не им ја раскажувам мојата интима, ниту пак им навестувам кои се моите планови, ниту што мислам да направам јас.

Да постојат и ликови во кои имам навистина голема доверба но не е тоа тоа. Баш оној 1% за кој разговаравте во претходните постови. Еве толку време сум со тие ликови, ама довербата не е доверба. Секогаш постои еден мал процент на недоверба кој ме пресекува кога и да сакам да кажам нешто. Најверојатно постои тука како еден вид на мала совест која постојано повторува дека никој не може да ми мисли подобро од моите најблиски.
 

bad_girl

The girl you can't have
Член од
21 февруари 2007
Мислења
216
Поени од реакции
4
немам целосна доверба во никого знам многу добро дека секој може да ме разочара и да ме повреди на било каков начин намерно или не намерно така да прекинав да сечам вени ако некој ја злоупотреби мојата доверба зошто јасно ми е дека на никој немозам потполно да верувам
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
немам доверба во никој друг освен во мајка ми ,татко ми и сега засега во еден другар.Никој друг не заслужува да му верувам целосно бидејки сите други на еден или на друг начин ме разочарале:toe:
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
На никој никогаш не може целосно да му се верува. Никогаш не се знае во животот што те чека. Од тие што најмалце очекуваш, тие и највеќе те повредуваат. Имам доверба само во моите најблиски најблиски пријатели, а во другите баш и не многу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom