Доброволно приватно здравствено осигурување - искуства/цени/услови

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.305
Поени од реакции
7.284
Па сега ако сакаш да те оперира лик кој е во топ 10 во таа област, најчесто си одиш на приватно, таквите хирурзи се платени по 600+ илјади годишно, а тоа е возможно на приватно. И на државно ќе добиеш квалитетна услуга, но се чека, и ќе те средува некој со помалку искуство/знаење.
Во државно зависи каде ќе налеташ, генерално се неколку нивоа пописмени и со подобар однос од мкд, но се чека многу. Пред некој ден на ургентно чекав преку 7 саати.
Ургентно се чека онолку колку што си ургентен, логички и тоа не е некој параметар 7 саати.

Не стојат така работите како што мислиш, ама не е битно тоа толку, долга тема е. Како и да е.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Ургентно се чека онолку колку што си ургентен, логички и тоа не е некој параметар 7 саати.

Не стојат така работите како што мислиш, ама не е битно тоа толку, долга тема е. Како и да е.
За слична повреда во Скопје пред 7-8 години чекав 1 и пол саат.

Кај што сум јас е троа поразлично откако кај @kano, многу народ се има доселено во последните 2 години (најлабави биле ковид мерките, скоро и да немале карантини) и болници кои претходно биле наменети за 200 000 народ, сега опслужуваат барем двојно, градат нови згради, но за тоа треба време.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.305
Поени од реакции
7.284
За слична повреда во Скопје пред 7-8 години чекав 1 и пол саат.

Кај што сум јас е троа поразлично откако кај @kano, многу народ се има доселено во последните 2 години (најлабави биле ковид мерките, скоро и да немале карантини) и болници кои претходно биле наменети за 200 000 народ, сега опслужуваат барем двојно, градат нови згради, но за тоа треба време.
МК не е параметер за споредба за западноевропски систем.

Тука разликата е во светлосни години.

Во ургентно нормално ако дојде некој со инфаркт дека веднаш ќе пројде на ред пред оној што чекал 5 часа со болки во прстот.

Системот или е секаде ист или не е. Тоа во овој дел е вака а во оној дел поинаку некако не ми личи на веродостоен одговор.

Доколку еден дел од системот нема капацитет, тогаш се пренасочуваат лицата кон места каде има слободни капацитети. Доколку и така не се стигнува, се земаат итно мерки.

Релативизирањето не е одлика на сериозен систем.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
МК не е параметер за споредба за западноевропски систем.

Тука разликата е во светлосни години.

Во ургентно нормално ако дојде некој со инфаркт дека веднаш ќе пројде на ред пред оној што чекал 5 часа со болки во прстот.

Системот или е секаде ист или не е. Тоа во овој дел е вака а во оној дел поинаку некако не ми личи на веродостоен одговор.

Доколку еден дел од системот нема капацитет, тогаш се пренасочуваат лицата кон места каде има слободни капацитети. Доколку и така не се стигнува, се земаат итно мерки.

Релативизирањето не е одлика на сериозен систем.
Нема релативизирање, неспоредливо е во однос на Европа, немаш толку густо населени области на секои 50км, и е огромна.
Еве да ме разбереш: 1680939718758.png
Јас сум ти таму кај Обединето Кралство, рачунај дека на територијата што е обележана таму овде живеат едвај 4 милиони жители, а во Англија 40+.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.305
Поени од реакции
7.284
Нема релативизирање, неспоредливо е во однос на Европа, немаш толку густо населени области на секои 50км, и е огромна.
Еве да ме разбереш:Прегледај го приврзокот 374675
Јас сум ти таму кај Обединето Кралство, рачунај дека на територијата што е обележана таму овде живеат едвај 4 милиони жители, а во Англија 40+.
Иди во Финска или Шпанија.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
142
Поени од реакции
150
Пријателка сега ми се пожали од триглав. Ја одбиле за покритие на операција(вадење) на бенинген фиброаденом на дојка со 2% шанси да стане малигнен. Оправдувањето за непокривање гласи: туморот е бенинген и се смета за хронична болест. Поради тоа не биле должни да покријат а во извештај доктор препорачуа операција која би чинела околу 2500 евра. Тотално нелогично. Инаку преглед и биопсија и покриле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom