Добитници на лотарија за САД

Член од
21 октомври 2012
Мислења
12
Поени од реакции
0
Moze da go pises mailot od ambasadata vo skopje nemozev da go najdam nikade na nivnata oficialna strana fala ti
consularskopje@state.gov
Автоматски споено мислење:

DS obrazecot e praten uste vo januari ama jas seuste nemam povraten mejl. Sega proveruvav do koj case no stignale. Jas sum 19×××, mozebi ima nekakva vrska I toa. Kaj vas za kolku vreme vi pratija mejl I gi skeniravte dokumentite?
Автоматски споено мислење:


DS obrazecot isprintan go prakjas vo Kentaki? Ne mi e jasno, ako sakas da mi objasnis
Автоматски споено мислење:


Imas pravo, sega vidov imam confirmation mejl. Ok, sledno treba da mi pratat mejl od kcc za da skeniram dokumenti ?
Obrazecot mislam deka e dovolno samo online da se popolni i isprati, eve ovde procitaj si

Автоматски споено мислење:

Znaci procedurata e prven potpolnuvas ds posle trebe da ti stigne mail deka mailot e primen i posle uste eden mail da pratis skenirani dokumenti od koga ke gi pratis skeniranite ti stiga avtomatski mail deka se primeni posle mesec dva tri trebe da ti stigne deka dokumenti se spremni za intervju
Moze li da mi kazes koi dokumenti gi baraat skenirani i koga otprilika go baraat toa ? Dali vednas otkako ke mu go pratam ds obrazecot?
 
Последно уредено:
Член од
23 април 2019
Мислења
73
Поени од реакции
148
DS obrazecot e praten uste vo januari ama jas seuste nemam povraten mejl. Sega proveruvav do koj case no stignale. Jas sum 19×××, mozebi ima nekakva vrska I toa. Kaj vas za kolku vreme vi pratija mejl I gi skeniravte dokumentite?
Автоматски споено мислење:


DS obrazecot isprintan go prakjas vo Kentaki? Ne mi e jasno, ako sakas da mi objasnis
Автоматски споено мислење:


Imas pravo, sega vidov imam confirmation mejl. Ok, sledno treba da mi pratat mejl od kcc za da skeniram dokumenti ?
Mailot so ke ti stigne od kcc vnusnost ti e instrukcijata kako da gi pratis dokumentite skenirani i naznaceni. Vo samiot mail ti pise kade da gi pratis i kako da gi potpisis. Sekoj dokument trebe da e kvalitetno skeniran i preveden na angliski. Slobodno pisi mi ako ti trebe pomos
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: D.C

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.819
Поени од реакции
7.113
Link za da se proveri brojceto za lotarijata

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

D.C

Член од
6 мај 2021
Мислења
9
Поени од реакции
2
Mailot so ke ti stigne od kcc vnusnost ti e instrukcijata kako da gi pratis dokumentite skenirani i naznaceni. Vo samiot mail ti pise kade da gi pratis i kako da gi potpisis. Sekoj dokument trebe da e kvalitetno skeniran i preveden na angliski. Slobodno pisi mi ako ti trebe pomos
Vo samara aplikacijata pisuva za sleden cekor, treba da se soberat licni dokumenti I potoa vika koga ke ti stigne na red rasporedot za tvojot case br togas kcc ke ti prati mejl za sledni instrukcii.
Dali ova dobro go razbrav, dali e toa taka?
 
Член од
21 октомври 2012
Мислења
12
Поени од реакции
0
Здраво на сите.
Пред 2 недели ги пратив документите и ми стигна мејл: KCC has determined that you have not yet provided sufficient documentation that you meet the passport requirement.

Се пријавив за лотаријата со пасош со моминско презиме. Го пополнив дс260 формуларот со новото презиме зашто во меѓувреме се омажив. Во мејлот со документите ги пратив и стариот и новиот пасош, според нивните инструкции, и напишав текст зошто го сменив презимето и пасошот. Го пратив и пасошот на сопругот.

Дали некој добил ваков мејл, ако може да помогне што би била причината?
Колку што ми кажаа, кај нас нема некој документ/потврда што ја издаваат со објаснување зошто некој менал презиме/пасош.
и јас сум во истата ситуација, ќе може ли да ми кажеш како го реши тој проблем, каде се обрати?
 
Член од
23 април 2019
Мислења
73
Поени од реакции
148
Vo samara aplikacijata pisuva za sleden cekor, treba da se soberat licni dokumenti I potoa vika koga ke ti stigne na red rasporedot za tvojot case br togas kcc ke ti prati mejl za sledni instrukcii.
Dali ova dobro go razbrav, dali e toa taka?
Da se e tocno, epa trebe da pocekas da ti stigne mail za da pratis dokumenti isto ima mn kejsovi pogolemi koj ne go cekat mailot i direktno prakjat dokumenti
 

D.C

Член од
6 мај 2021
Мислења
9
Поени од реакции
2
Da se e tocno, epa trebe da pocekas da ti stigne mail za da pratis dokumenti isto ima mn kejsovi pogolemi koj ne go cekat mailot i direktno prakjat dokumenti
Ok, ti blagodaram.
Neznam sega dali da pocekam da stigne mejl od kcc ili da gi pratam dokumentite skenirani.
Moze samo uste ova I ne zamaram povekjekoi dokumenti treba da se pratat? Pretpostavuvam, izvod, pasos, diploma, dokument za neosuduvan....sto uste treba I dali treba da se prevedeni I zavereni na notar?
 
Член од
5 февруари 2019
Мислења
29
Поени од реакции
31
Ok, ti blagodaram.
Neznam sega dali da pocekam da stigne mejl od kcc ili da gi pratam dokumentite skenirani.
Moze samo uste ova I ne zamaram povekjekoi dokumenti treba da se pratat? Pretpostavuvam, izvod, pasos, diploma, dokument za neosuduvan....sto uste treba I dali treba da se prevedeni I zavereni na notar?
Prvo sto trebat da napravite e da go popolnis cel formular ds 260 i da go pratis na mailot od kcc da gi skeniras diplomata i drugite tvoi dokumenti deka imas sredno diploma ili fakultet bilo kako posle ke cekas da ti pisat od kcc a za neosuduvat i drugi dokumenti za izvod od vencani tie treba da ti pustat instrukci koga da im pratis a tie nema da te informiraat na mail ako go nemas formularot popolneto i prateno.pozz
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: D.C

D.C

Член од
6 мај 2021
Мислења
9
Поени од реакции
2
Prvo sto trebat da napravite e da go popolnis cel formular ds 260 i da go pratis na mailot od kcc da gi skeniras diplomata i drugite tvoi dokumenti deka imas sredno diploma ili fakultet bilo kako posle ke cekas da ti pisat od kcc a za neosuduvat i drugi dokumenti za izvod od vencani tie treba da ti pustat instrukci koga da im pratis a tie nema da te informiraat na mail ako go nemas formularot popolneto i prateno.pozz
Vaka sega, vleguvas so case br vo formularot, popolnuvas, potvrduvas i ti prakjaat od kcc deka ti e podnesen ds 260( ova e napraveno od moja strana). I posle ti si prakjas dokumenti, kcc od koga ke gi pratis dokumentite diploma, izvod .... ti prakjaat mejl za sledni instrukcii I prakjas drugi dokumenti.
Dali moze da mi go pises mejlot od kcc, I jas sega da pratam dokumenti taka?
 
Член од
5 февруари 2019
Мислења
29
Поени од реакции
31
Vaka sega, vleguvas so case br vo formularot, popolnuvas, potvrduvas i ti prakjaat od kcc deka ti e podnesen ds 260( ova e napraveno od moja strana). I posle ti si prakjas dokumenti, kcc od koga ke gi pratis dokumentite diploma, izvod .... ti prakjaat mejl za sledni instrukcii I prakjas drugi dokumenti.
Dali moze da mi go pises mejlot od kcc, I jas sega da pratam dokumenti taka?
KCCDV@state.gov poveli ovaa ti e mailot od kcc
Автоматски споено мислење:

Vaka sega, vleguvas so case br vo formularot, popolnuvas, potvrduvas i ti prakjaat od kcc deka ti e podnesen ds 260( ova e napraveno od moja strana). I posle ti si prakjas dokumenti, kcc od koga ke gi pratis dokumentite diploma, izvod .... ti prakjaat mejl za sledni instrukcii I prakjas drugi dokumenti.
Dali moze da mi go pises mejlot od kcc, I jas sega da pratam dokumenti taka?
Da koga ke go popolnite cel formular proverete ubavo da ne zgresite nesto i pratetegi posle trebat da vi kazat deka dobile mail od vas i naredno koga ke vi pisat ke bide koga ke bide brojot current znaci blisku do vasiot broj koga ke stignat ,posle ke vi pisat dopolnitelni dokumenti da im pratite najverojatno izvodi vencanica diploma neosuduvan i tn ke gi pratite i tie i naredno koga ke vi pratat mail ke bide koga ke vi kazat koga vi e zakazano intervjuto to e to nakratko objasneto.pozz so sreka ponataka
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: D.C
Член од
21 октомври 2012
Мислења
12
Поени од реакции
0
Prvo sto trebat da napravite e da go popolnis cel formular ds 260 i da go pratis na mailot od kcc da gi skeniras diplomata i drugite tvoi dokumenti deka imas sredno diploma ili fakultet bilo kako posle ke cekas da ti pisat od kcc a za neosuduvat i drugi dokumenti za izvod od vencani tie treba da ti pustat instrukci koga da im pratis a tie nema da te informiraat na mail ako go nemas formularot popolneto i prateno.pozz
Дали извод,диплома, венчаница,и за неосудуван се преведуваат на нотар и скенирани се праќаат заедно со DS260 на мејлот на ксс?
 

D.C

Член од
6 мај 2021
Мислења
9
Поени од реакции
2
KCCDV@state.gov poveli ovaa ti e mailot od kcc
Автоматски споено мислење:


Da koga ke go popolnite cel formular proverete ubavo da ne zgresite nesto i pratetegi posle trebat da vi kazat deka dobile mail od vas i naredno koga ke vi pisat ke bide koga ke bide brojot current znaci blisku do vasiot broj koga ke stignat ,posle ke vi pisat dopolnitelni dokumenti da im pratite najverojatno izvodi vencanica diploma neosuduvan i tn ke gi pratite i tie i naredno koga ke vi pratat mail ke bide koga ke vi kazat koga vi e zakazano intervjuto to e to nakratko objasneto.pozz so sreka ponataka
Ti blagodaram. Pozz
 

Zoi

Член од
26 мај 2021
Мислења
3
Поени од реакции
2
Zdravo, dali nekoj od DV-2021 go pomina intervjuto vo ambasada ili ima zakazano? Jas uste vo Noemvri gi prativ potrebnite dokumenti, no mail za intervju seuste nemam dobieno. Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom