Добитници на лотарија за САД

Член од
26 октомври 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали на страната за проверка те дава како избран или не? Ако е дека си тоа не е проблем навистина си а тоа што не е во мај туку покасно исто не е проблем битно таму да те има. А ако те нема таму како избран повеќе среќа наредна година.
Да да после тоа одма проверив на страната истото го имаше и таму.
Е сега и друго што сакав да прашам што се случува ако немаш адреса за каде ке одиш ако те одберат што ја бара во формуларот дс 260 ?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Pls pomos nikako ne mi ja prifaka slikata se ne biva mn pati probav
сликата има одредени димензии и големина која мора да ја запазиш исто и формат, има таму пример како треба да изгледа и одредени пропорции во пиксели, не е тешко една слика да ја исечиш според правилата, малку на компјутер и брзо се средува.
Да да после тоа одма проверив на страната истото го имаше и таму.
Е сега и друго што сакав да прашам што се случува ако немаш адреса за каде ке одиш ако те одберат што ја бара во формуларот дс 260 ?
не знам за некој што добил а немал некој кој ќе му гарантира таму за таа адресата, мора да најдеш некој
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Член од
10 декември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво друштво дали знае некој што се од добитниците оваа година на зелена карта до каде е процесот со интервјуто? Дали знае некој како да проверам кога би бил на интервју отприлика?
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
 
Член од
14 јуни 2014
Мислења
65
Поени од реакции
84
Zdravo na site.Ne znam dali e prasano,listav nanazad no ne najdov,pa se izvinuvam ako e pominato po temata.Agancija od USA za posreduvanje za dobivanje zelena karta,VISA SOLUTIONS,za vrabotuvanje na vozaci na kamioni vo kompanii vo USA,evropska filijala Foster staffing,ima agenti vo Makedonija.Dali e toa regularno,dali ima nekoj iskustva so taa agencija,dali voopsto funkcionira seto toa?Spored brosurata sto mi ja ispratija,nekako logicno e ,procedurata odi preku amerikanska ambasada,ne baraat pari,duri gi pokrivaat celokupnite trosoci,so toa sto obvrzan si otkako kje vlezes vo USA i otkako kje pocnes so zarabotuvanje,da plakjas nedelno po 60 dolari narednite 3 godini.Nekoj da spodeli iskustva?Fala mnogu.
Автоматски споено мислење:

 

Attachments

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
Zdravo na site.Ne znam dali e prasano,listav nanazad no ne najdov,pa se izvinuvam ako e pominato po temata.Agancija od USA za posreduvanje za dobivanje zelena karta,VISA SOLUTIONS,za vrabotuvanje na vozaci na kamioni vo kompanii vo USA,evropska filijala Foster staffing,ima agenti vo Makedonija.Dali e toa regularno,dali ima nekoj iskustva so taa agencija,dali voopsto funkcionira seto toa?Spored brosurata sto mi ja ispratija,nekako logicno e ,procedurata odi preku amerikanska ambasada,ne baraat pari,duri gi pokrivaat celokupnite trosoci,so toa sto obvrzan si otkako kje vlezes vo USA i otkako kje pocnes so zarabotuvanje,da plakjas nedelno po 60 dolari narednite 3 godini.Nekoj da spodeli iskustva?Fala mnogu.
Автоматски споено мислење:
искрено незнам да ти одговорам на ова прашања, но од мое искуство јас би ти препорачал работа да си бараш кога ќе стигниш кога веќе сакаш да бидиш шофер на камион само треба да си одбериш дали сакаш box truck или straight truck кои можиш да ги возиш и со обичната возачка. Сега баш и незнам кај мислиш да идиш во САД али од мое искуство и знаење барем за камионџија можиш секаде да најдиш поготово во New Jersey или Illinois. Јас не би ти препорачал да плаќаш 240$ месечно искрено пошто за box truck ти би земал одприлика 700-750$ неделно од кои ти би дал 60$ за услугата, но треба да знајш дека на крај на година кога ќе ги прајш таксите треба да потполниш форма 10/11(значи сам си ги плаќаш таксите и е 25-30% од тоа што си го заработил) и ти ќе останиш како да си заработувал 450$неделно чисти пари за тебе. Се разбира ако понатаму си купиш рута или почниш да возиш голем камион[(сканија) за кој ти треба А1 или А2 возачка] тогаш и парите што ќе ги земаш се поголеми. Заклучок: камионџи бара сите, нема да ти биди тешко да најдиш работа и овде.
 
Член од
14 јуни 2014
Мислења
65
Поени од реакции
84
искрено незнам да ти одговорам на ова прашања, но од мое искуство јас би ти препорачал работа да си бараш кога ќе стигниш кога веќе сакаш да бидиш шофер на камион само треба да си одбериш дали сакаш box truck или straight truck кои можиш да ги возиш и со обичната возачка. Сега баш и незнам кај мислиш да идиш во САД али од мое искуство и знаење барем за камионџија можиш секаде да најдиш поготово во New Jersey или Illinois. Јас не би ти препорачал да плаќаш 240$ месечно искрено пошто за box truck ти би земал одприлика 700-750$ неделно од кои ти би дал 60$ за услугата, но треба да знајш дека на крај на година кога ќе ги прајш таксите треба да потполниш форма 10/11(значи сам си ги плаќаш таксите и е 25-30% од тоа што си го заработил) и ти ќе останиш како да си заработувал 450$неделно чисти пари за тебе. Се разбира ако понатаму си купиш рута или почниш да возиш голем камион[(сканија) за кој ти треба А1 или А2 возачка] тогаш и парите што ќе ги земаш се поголеми. Заклучок: камионџи бара сите, нема да ти биди тешко да најдиш работа и овде.
Taka e,imam i kade da baram rabota i smestuvanje bez obvrski i dogovori,otkako kje stapnam na americko tlo.Problem e stapnuvanjeto,zatoa ovaa agencija se javuva kako link megju kompaniite koi baraat shoferi i shoferite koi baraat rabota vo Amerika,i zatoa za uslugata te obvrzuva da rabotis kaj odreden rabotodavac.E sega vo pravo si za pobaruvackata na vozaci i ovde po Evrpa,osobeno so BG pasosh,i platite ne se loshi.Ama losha e Evropa za shoferskiot zanaet,vo odnos na Amerika.I sepak,se raboti za American dream,otseluvanje na komplet familija i ziveenje na sonot.Mozebi e propaganda,ama mnogu,ama stvarno mnogu lugje licno poznavam sto ziveat i go rabotat ova tamu,i ne znam da se pozalile.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Zdravo na site.Ne znam dali e prasano,listav nanazad no ne najdov,pa se izvinuvam ako e pominato po temata.Agancija od USA za posreduvanje za dobivanje zelena karta,VISA SOLUTIONS,za vrabotuvanje na vozaci na kamioni vo kompanii vo USA,evropska filijala Foster staffing,ima agenti vo Makedonija.Dali e toa regularno,dali ima nekoj iskustva so taa agencija,dali voopsto funkcionira seto toa?Spored brosurata sto mi ja ispratija,nekako logicno e ,procedurata odi preku amerikanska ambasada,ne baraat pari,duri gi pokrivaat celokupnite trosoci,so toa sto obvrzan si otkako kje vlezes vo USA i otkako kje pocnes so zarabotuvanje,da plakjas nedelno po 60 dolari narednite 3 godini.Nekoj da spodeli iskustva?Fala mnogu.
Автоматски споено мислење:

Каде виде дека имаат агенти во Македонија?
Мислам дека до скоро сите контактираа со агенти од Полска!
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
775
Поени од реакции
1.160
Да прашам, кога е всушност пријавувањето за зелена карта? Некој ми спомна дека е на есен во септември, дали е то точно?
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Да прашам, кога е всушност пријавувањето за зелена карта? Некој ми спомна дека е на есен во септември, дали е то точно?
EDVL ti e sekogash 2 Oct - 5 Nov, a od May narednata godina se objavuvaat rezultatite, tuka pogledni na sledniot link za poveke info
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
775
Поени од реакции
1.160
@Matthias Фала брат мн. Значи од 2 октомври до 5 ноември.

Ако знајш ти или некој друг, оти не можам да разберам оти сето е несредено напишано претходни постој.

1. Дали би ми праеле проблем заради то шо сè уште немам диплома од факс земено (од прво до средно (гимназија) имам сè редовно земено, односно 12 г. спрема американскио образовен систем како и да е то)?
2. За работно искуство и за то дали би ми напрајле проблем? - Зато шо имам работено само во лето нормално заради студии како келнер (12-14 ебани сати) и калфа електричар.
3. Ми кажуваја дека иако добијаш 10 г. имигрантска виза, на аеродром во САД ко че слеташ таму можеле да те зафркнат, односно дека можеле да ти удра печат до колку шо че му текни нив? Дали е ова така?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom