Добитници на лотарија за САД

Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Не треба, ако им фалат кандидати ќе напраат извлекување од постоечките апликанти. А дали ќе има извлекување ќе знаеш максимум до 30 ти септември годинава. Другаров така го извлекоа, му стигна меил дека е извлечен.[/QUOTE]


Ок, ќе си го проверувам мејлот штом е тој начинот на известување ако некој биде рандом дополнително избран.

Selection does not guarantee that you will receive a visa because the number of applicants selected is greater than the number of visas available.
Ова е од постираното на Фемина, убаво е напишано дека има и сега повеќе изберено луѓе од бројот на достапни визи.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.083
Не треба, ако им фалат кандидати ќе напраат извлекување од постоечките апликанти. А дали ќе има извлекување ќе знаеш максимум до 30 ти септември годинава. Другаров така го извлекоа, му стигна меил дека е извлечен.

Ок, ќе си го проверувам мејлот штом е тој начинот на известување ако некој биде рандом дополнително избран.

Selection does not guarantee that you will receive a visa because the number of applicants selected is greater than the number of visas available.
Ова е од постираното на Фемина, убаво е напишано дека има и сега повеќе изберено луѓе од бројот на достапни визи.[/QUOTE]
Да, ќе треба папири да собереш. Прво и основно афидавит кој ќе гарантира за тебе, треба да испрати и некои си формулари дека е две години вработен и дека плаќа данок, можеш и банкарска гаранција да приложиш, другарчево приложи гаранција од 10.000 евра. После потврда за неосудуваност, лекарско со потврда дека си примил потребни вакцини кои ти се наведени, потврда дека не си служел војска, диплома од средно обавезно, диплома од факс ако имаш, плус разни сертификати, и М1 образец ако си работел пријавен. Све ова преведено. :)
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Се изначитав по српскиве форуми и не можам да заклучам што е најдобро...
Бројче 22000
1. Да се прати формулар што побрзо, да се венчаш, да отклучаш формулар и да чекаш датум(прочитав дека отклучувањето може да го одложи интервјуто).
2. Да пратиш формулар што побрзо, да добиеш датум за интервју и пред интервјуто да се венчаш и да го отклучаш формуларот.
3. Да се венчаш, што реално пред јуни не може, па јуни/јули да пратиш формулар.

Претпоставувам голема улога игра и колку време се чека да ти го отклучат формуларот...
Има луѓе што и откако добиле датум за интервју, го отклучиле DS260 формуларот, го додале сопружникот и добиле визи. Работата е што откако ќе добиеш датум за интервју, формуларот е веќе во амбасадата кај нас и они го процесираат понатака, а не Кентаки и многу побрзо се завршува процедурата. Откако ќе го пратиш DS260 формуларот па сè додека не добиеш датум за интервју можете да стапите во брак, не се брзајте. Според твоето бројче, овој период наредна година отприлика би требало да ти е интервјуто, но разгледај по линковите што ти ги пратија за да имаш генерална идеја како се одвиваат интервјуата во однос на бројчињата доделени.
 
Член од
14 февруари 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
ај некој нека проба да се пријави на странта , мислам дека вчера имаше извештај дена денес нема да работи ке абдејтирале нешто ...
Инаку кој е форумов годинава извлечен ??
 
Член од
6 мај 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво
јас имав среќа да ме извлечат на втор обид па имам мн нејасни работи ако можите да ми помогните
1. кога треба да го пополнам документот DS260 дали има некаков рок ?
2. не сум женет а сум во врска и планирам да се оженам за да добиеме двајцата документи но дали сега да се пријавам како женет во документот или да чекам после тоа?
3. што ќе се случува откако ке го поднесам DS260 што треба да правам ?
4. дали некој може да ми ги кажи документите што треба да се достават во амбасада кои се за да почнам да ги подготвувам?
5. Дали е морално да се најде некој што ќе гарантира за мене во Америка и што ако немам таков ?
Можеби претерав со прашања но сигурен сум дека на сите кои се извлечени не му се јасни овие работи така да ќе помогнете на многу :)
 
Последно уредено:

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
бетр лак некст јиар
 
Член од
5 мај 2017
Мислења
10
Поени од реакции
3
Денес слушнав од познаник дека ако сакале можат да те одбијат за отклучување на формуларот, а за таков случај не сретнав никаде од саати и саати читање. Да не верувам, така?:)
 
K

Kacar

Гостин
Денес слушнав од познаник дека ако сакале можат да те одбијат за отклучување на формуларот, а за таков случај не сретнав никаде од саати и саати читање. Да не верувам, така?:)
Ако сакаат, можат да напраат се, да си поиграат, лотарија е ова.
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Најпрво до сите што се извлечени честитки,следно гледајте колку можете да не комплицирате. Ѕие шти сакаат да се венчаат со партнерот најдобро е тоа да го направат пред да пополнат ДС-260, секако ке мора да се докаже таа врска од претходно при што следело со брак со (слики,принтани разгобори од маил скајп ф.б и слично), подобрп е пред ДС да се направи бракот отколку потоа бидејки есно е да докажеш години наназад а друго е да дојажеш три до четири месеци, секако треба да бидете што поубедливи.Следно што мора да знаете е дека отклучувањето на ДС-от може да потрае и до 3-4 недели.но како и да е се има диволно време за се доколку добро се испланира и организира времетоѓ
 
Член од
2 март 2017
Мислења
8
Поени од реакции
12
Да ве прашам, ме интересира дали кога ќе добие некој зелена карта, откако ќе заврши интербјуто и предавањето на документите.....колку месеци е рокот за да се појде во америка? Дали ако во одреден рок не се појде во Америка дали ќе пропадне добиената зелена карта
6 meseci od datumot koga ti e lekarskoto[DOUBLEPOST=1494218470][/DOUBLEPOST]
Не да лажам, туку веќе регистрирана да го поднесам формуларот, за да избегнам после дека се мажам откако е поднесено како сингл...ако има некој со ваков случај да посоветува :)
nemoj zatoa sto ke bides dikvalifikuvana za glupost napisi kako ti e momentalnata situacija a posle mozes da dodades ;) nie bevme vo ista situacija se zemavme pa me dodadoa[DOUBLEPOST=1494218687][/DOUBLEPOST]
Eu00021 каква врска има?
Visinata na brojot oznacuva kolmu brgu ke dojdes na red za intervju ti imas broj sto sigurno doaga na red ama ne mn brgu :) obicno pustaat po 3 4 000 brojcinja mesecno za evropa taka da tvojot broj e bezbeden i imas dosta vreme da si sredis dokumenti :)[DOUBLEPOST=1494218828][/DOUBLEPOST]
Може да ми појасниш околу бројчињава? Бројот има врска со шансите за добивање виза? Кои бројчиња се повисоки, кои пониски, збунета сум :)
mojot broj beshe 40 000 dobitnicka sum pred 2 godini i stignavme na intervju vo septemvri na pocetokot go fativme pretposledniot voz :) taka da ti imas broj koj sto e povele od bezbeden :) bi trebalo da bides na intervju nekade april maj[DOUBLEPOST=1494218991][/DOUBLEPOST]
6 meseci od datumot koga ti e lekarskoto[DOUBLEPOST=1494218470][/DOUBLEPOST]

nemoj zatoa sto ke bides dikvalifikuvana za glupost napisi kako ti e momentalnata situacija a posle mozes da dodades ;) nie bevme vo ista situacija se zemavme pa me dodadoa[DOUBLEPOST=1494218687][/DOUBLEPOST]
Visinata na brojot oznacuva kolmu brgu ke dojdes na red za intervju ti imas broj sto sigurno doaga na red ama ne mn brgu :) obicno pustaat po 3 4 000 brojcinja mesecno za evropa taka da tvojot broj e bezbeden i imas dosta vreme da si sredis dokumenti :)[DOUBLEPOST=1494218828][/DOUBLEPOST]
mojot broj beshe 40 000 dobitnicka sum pred 2 godini i stignavme na intervju vo septemvri na pocetokot go fativme pretposledniot voz :) taka da ti imas broj koj sto e povele od bezbeden :) bi trebalo da bides na intervju nekade april maj
https://travel.state.gov/content/visas/en/law-and-policy/bulletin.html

tuka proveruvaj si koga otprilika tvojot broj ke dojde na intervju i po kolku brojki mesecno pustaat za evropa.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Две теми споени во една, дискусија продолжува во подфорум „Македонија - Македонска дијаспора“
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
zdravo na site
nov sum tuka.
inace sum dobitnik na lotarijata so brojce pomalo od 250 od poslednite tri broja .
nositel sum na viza za trojca (soprugata i dve godisno dete).
me interesira iskustvo od drugite okolu finansiite...?
kolku pari se potrebni do dobivajnje na vizata ...?
kolku kosta lekarsko , agencijata sto posreduva, prevod na dokumenti, intervju vo ambasada ...takvi troskovi
vi blagodaram :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
zdravo na site
nov sum tuka.
inace sum dobitnik na lotarijata so brojce pomalo od 250 od poslednite tri broja .
nositel sum na viza za trojca (soprugata i dve godisno dete).
me interesira iskustvo od drugite okolu finansiite...?
kolku pari se potrebni do dobivajnje na vizata ...?
kolku kosta lekarsko , agencijata sto posreduva, prevod na dokumenti, intervju vo ambasada ...takvi troskovi
vi blagodaram :)
Агенција за посредување нема официјална. Процедурата треба да си неписмен/мрза/да не сакаш да се замараш да не ја истераш сам. Не е ништо страшно.

Види на zelenalutrija.com/forum, имаш се објаснето до најситни детали. И разгледај ја темата тука, 103 страни е.
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
Агенција за посредување нема официјална. Процедурата треба да си неписмен/мрза/да не сакаш да се замараш да не ја истераш сам. Не е ништо страшно.

Види на zelenalutrija.com/forum, имаш се објаснето до најситни детали. И разгледај ја темата тука, 103 страни е.
[DOUBLEPOST=1494368996][/DOUBLEPOST]Da , do nekade si vo pravo .
Ama tie imaat iskustvo vo posreduvajnje a jas moze da promasam nekoj dokument .
A za niven honorar od stotina evra ne se isplati !
I so odam tamu i mi vika ...ti fali ova ili ona ...
Posle sto bi pravel?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom