Добитници на лотарија за САД

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
По пристигање во Америка, колку време се чека за зелената да ти стигне на адреса?

Според тоа што читам има огоромна разлика од град до град и од службеник до службеник.
Некаде 10 дена ...некаде 30 дена.
Така е слично и за возачката....некаде одма на шалтер ...некаде 40 дена!

Во секој случај сите сугерираат дека после 3иот или 4иот ден обавезно да се оди во конкретната канцеларија надлежна за тоа и да се испита до каде е процедурата затоа што се случувало да се развлекува целата процедура намерно од службениците.

Повторувам...сето ова е од мое истражување......не и лично искуство!
 
Член од
25 јануари 2016
Мислења
46
Поени од реакции
17
Прашање во врска со аплицирањево...во полето District/County/Province/State треба да пишувам само градот т.е. општината или градот/општината, Македонија...и во делот за образование..јас имам завршено 3+ 2 со магистерски студии незнам дали да селектирам мастерс или универзитет..зошто нзн дали нивните мастер се исти со нашите мастер
 
Член од
1 ноември 2016
Мислења
6
Поени од реакции
1
Да ве прашам, ме интересира дали кога ќе добие некој зелена карта, откако ќе заврши интербјуто и предавањето на документите.....колку месеци е рокот за да се појде во америка? Дали ако во одреден рок не се појде во Америка дали ќе пропадне добиената зелена карта
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Јас го пишав градот во дистрикт и синоќа поднесов, па нека ни е со среќа на сите.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Да ве прашам, ме интересира дали кога ќе добие некој зелена карта, откако ќе заврши интербјуто и предавањето на документите.....колку месеци е рокот за да се појде во америка? Дали ако во одреден рок не се појде во Америка дали ќе пропадне добиената зелена карта
Откако ќе заврши интервјуто и ќе ви биде одобрена во амбасада зелена карта, имате рок од 6 месеци да влезете на територија на САД, со влезот во САД ја активирате зелената карта.
И после 20-тина денови откако ќе влезете во САД на адреса ќе ви пристигнат социјалниот број и зелената карта. Адресата претходно на интервјуто во амбасада во Скопје морате да ја кажете.
 
K

Kacar

Гостин
Луѓенца, јас аплицирав за зелена карта. Последниот ден, ух. Ама имаше еден проблем, на она кај што се сликата мести да видиш дали ќе ја прими, не ми ја прими, не знам зашто. А сликата е сликана во фото студио со намена слика за виза за САД. Сликан сум во Мај, и сликата е искористена за програмата Work and Travel. Веќе ја имам во пасошот сликата, а сега не ја прими. Дали може директ да ме дисквалификуваат поради тоа според вас ?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968
Луѓенца, јас аплицирав за зелена карта. Последниот ден, ух. Ама имаше еден проблем, на она кај што се сликата мести да видиш дали ќе ја прими, не ми ја прими, не знам зашто. А сликата е сликана во фото студио со намена слика за виза за САД. Сликан сум во Мај, и сликата е искористена за програмата Work and Travel. Веќе ја имам во пасошот сликата, а сега не ја прими. Дали може директ да ме дисквалификуваат поради тоа според вас ?
Do not wait until the last week of the registration period to enter, as heavy demand may result in website delays.

https://travel.state.gov/content/dam/visas/Diversity-Visa/DV-Instructions-Translations/DV-2018-Instructions-Translations/DV-2018 Instructions English.pdf

Да не ти кршам филм ама знам дека порано имаше и препорака да не се аплицира последен ден, демек автоматски не се земале во предвид тие апликации (ова земи го ко шпекулација). Сега оваа препорака им стои, пошто секогаш на почетокот и на крајот има голема навалица така што серверите во тие периоди им се даун.

Исто сликата не треба да ти е постара од 6 месеца и да исполнува технички спецификации, да не е поголема од 240 кб, и димензии мислам дека беа 600х600 пиксела + други спецификации, на линкот погоре ти се дадени. На страната за аплицирање исто имаше и фото тул за да видиш дали е ок сликата и дали димензиите на твоето лице од сликата влегуваат во дадените контури на photo tool-от . Не ми е јасно ако не ти ја прифати сликата како ја сабмитна формата и доби confirmation number?
 
K

Kacar

Гостин
Do not wait until the last week of the registration period to enter, as heavy demand may result in website delays.

https://travel.state.gov/content/dam/visas/Diversity-Visa/DV-Instructions-Translations/DV-2018-Instructions-Translations/DV-2018 Instructions English.pdf

Да не ти кршам филм ама знам дека порано имаше и препорака да не се аплицира последен ден, демек автоматски не се земале во предвид тие апликации (ова земи го ко шпекулација). Сега оваа препорака им стои, пошто секогаш на почетокот и на крајот има голема навалица така што серверите во тие периоди им се даун.

Исто сликата не треба да ти е постара од 6 месеца и да исполнува технички спецификации, да не е поголема од 240 кб, и димензии мислам дека беа 600х600 пиксела + други спецификации, на линкот погоре ти се дадени. На страната за аплицирање исто имаше и фото тул за да видиш дали е ок сликата и дали димензиите на твоето лице од сликата влегуваат во дадените контури на photo tool-от . Не ми е јасно ако не ти ја прифати сликата како ја сабмитна формата и доби confirmation number?
Сликата не беше постара од 6 месеци. БЕШЕ според сите димензии, 600х600. Ја стаив на фото тул и бидејќи имам висока коса и брада, излегуваше од тие линии на лице и велеше нешто дека мора да се собере во тие линии. Но, бидејќи е употребена еднаш за виза истата, мислев дека нема да има проблем. Инаку аплицирав на 1 ви Ноември. И ја прифати кога ја сабмитнав и добив број за потврда :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968
Сликата не беше постара од 6 месеци. БЕШЕ според сите димензии, 600х600. Ја стаив на фото тул и бидејќи имам висока коса и брада, излегуваше од тие линии на лице и велеше нешто дека мора да се собере во тие линии. Но, бидејќи е употребена еднаш за виза истата, мислев дека нема да има проблем. Инаку аплицирав на 1 ви Ноември. И ја прифати кога ја сабмитнав и добив број за потврда :)
Не знам да ти кажам, таму имаше и зум ин и зум аут опции, можда со мењање на зумот и ќе ја соберело во линиите. Ја се пресликав, пошто главата не ми беше симетрична односно прилично бегаше на десно и ни мењање на зум не помагаше.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Луѓенца, јас аплицирав за зелена карта. Последниот ден, ух. Ама имаше еден проблем, на она кај што се сликата мести да видиш дали ќе ја прими, не ми ја прими, не знам зашто. А сликата е сликана во фото студио со намена слика за виза за САД. Сликан сум во Мај, и сликата е искористена за програмата Work and Travel. Веќе ја имам во пасошот сликата, а сега не ја прими. Дали може директ да ме дисквалификуваат поради тоа според вас ?
Не сум сигурен, ама ако си ја искористил претходно истата слика за програмата Work and travel, можно е поради тоа и да не ти е примена сликата.
Знам дека не може иста слика две години по ред да се употреби за зелена лотарија, па може и не може иста слика да се користи и во зелена лотарија ако е претходно користена во Work and travel.

Do not wait until the last week of the registration period to enter, as heavy demand may result in website delays.

https://travel.state.gov/content/dam/visas/Diversity-Visa/DV-Instructions-Translations/DV-2018-Instructions-Translations/DV-2018 Instructions English.pdf

Да не ти кршам филм ама знам дека порано имаше и препорака да не се аплицира последен ден, демек автоматски не се земале во предвид тие апликации (ова земи го ко шпекулација). Сега оваа препорака им стои, пошто секогаш на почетокот и на крајот има голема навалица така што серверите во тие периоди им се даун.
Јас лани аплицирав на последен ден на 3 Ноември, ми беше прифатена апликацијата.
Сега прв пат лани и аплицирав за лотаријата, и повеќето луѓе кои се извлечени на лотарија се извлечени после неколку аплицирања, секако помал е процентот на луѓе кои од прво аплицирање се извлекуваат.
Година на 7 Октомври аплицирав, дека број 7 е среќен број. :)
 
K

Kacar

Гостин
Не знам да ти кажам, таму имаше и зум ин и зум аут опции, можда со мењање на зумот и ќе ја соберело во линиите. Ја се пресликав, пошто главата не ми беше симетрична односно прилично бегаше на десно и ни мењање на зум не помагаше.
Zoom in otide do kraj I pak ne se vmetna izleguvase gore I dole malku od liniite.
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Ако доби confirmation number не му се секирај премногу нема да те дисквалификуваат поради сликата, јас ко добив на лотаријава имав две години стара слика( со истата се пријавував уназад) и не ми направија никаков проблем само на таа нашата службеничка и испадна малку чудно кога ја виде ќерка ми на сликата сликана кога имаше една година а на интервјуто веќе имаше три години ама не рече ништо само јас и искоментирав денешниве деца некако растат побрзо и само се насмеа.

Sent from my XT1254 using Tapatalk
 
Член од
18 јуни 2013
Мислења
21
Поени од реакции
9
Беше некој месецов на интервју или сеуште не се почнати?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.033
Поени од реакции
34.435
Сеа отворив на нивната страна за да пополнам апликација чисто информативно. Ја пополнив апликацијава идам next и ми дава дека треба да се плати, 129 долари за 1 година да учествуваш на лотаријата, 150-160 мислам беше не сум баш сигурен за 2 год, и 299 за цел живот или lifetime како што пишуваше. Затоа што немав пари да платам ја исклучив апликацијата, незнаев за плаќањево немав никого прашано пред тоа. После некои 15-20 мин, ми врти непознат број и ми се претставија дека се од амбасада, човекот збореше на англиски, ми кажа дека сум ја пополнил апликацијата ама дека не е целосна, му викам незнаев дека се плаќа, сега знам и следен пат кога би учествувал ќе платам. Ми вика ако сакаш можеш и сега да платиш му викам следен пат и ми се исклучи нешо телефонов. Мислев ќе се јават пак ама не се јавија. Дали би имал нешо проблем следен пат кога би се пријавувал, поради оваа случка или нема врска. Јер Мурика, затоа прашувам. Некој со слично искуство? :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.964
Поени од реакции
2.867
Сеа отворив на нивната страна за да пополнам апликација чисто информативно. Ја пополнив апликацијава идам next и ми дава дека треба да се плати, 129 долари за 1 година да учествуваш на лотаријата, 150-160 мислам беше не сум баш сигурен за 2 год, и 299 за цел живот или lifetime како што пишуваше. Затоа што немав пари да платам ја исклучив апликацијата, незнаев за плаќањево немав никого прашано пред тоа. После некои 15-20 мин, ми врти непознат број и ми се претставија дека се од амбасада, човекот збореше на англиски, ми кажа дека сум ја пополнил апликацијата ама дека не е целосна, му викам незнаев дека се плаќа, сега знам и следен пат кога би учествувал ќе платам. Ми вика ако сакаш можеш и сега да платиш му викам следен пат и ми се исклучи нешо телефонов. Мислев ќе се јават пак ама не се јавија. Дали би имал нешо проблем следен пат кога би се пријавувал, поради оваа случка или нема врска. Јер Мурика, затоа прашувам. Некој со слично искуство? :)
Аплицирањето за Зелена карта истече пред 22-23 дена ако не се лажам и беше бесплатно. Колку што знам неможе веќе да се аплицира за оваа година, а се што ти се појавува со пари и ти стигаат глупости на маил се преваранти пази што правиш да не изгориш, барем јас така мислам. Дека аплицирањето за Зелена карта е бесплатно, а не со пари. Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom