Добитници на лотарија за САД

Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Возачката важи три месеци откако ќе влезите во америка после мора да извадите нивна за да можете да возите макар и тогаш ако се погоди некој катиљ полицаец може да ви направи проблем. Јас имав меѓународна дозвола додека не извадив американска и возев со неа но немав средби со полицијата па да ви кажам од прва рака како би реагирале на таа дозвола

Sent from my XT1254 using Tapatalk
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Мислам дека се признаени нашите возачки.
Кај го пишува тоа дека не се признаени? Баш сакам да го прочитам тоа.
Зарем сите балканци луди се што полагаат и земаст уса возачки?Ти ке се селиш и ке ти дозволат таму да ги уживаш истите права како во мк с с с[DOUBLEPOST=1474655130][/DOUBLEPOST]
Мислам дека се признаени нашите возачки.
Кај го пишува тоа дека не се признаени? Баш сакам да го прочитам тоа.
Зарем сите балканци луди се што полагаат и земаст уса возачки?Ти ке се селиш и ке ти дозволат таму да ги уживаш истите права како во мк с с с
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Мислам дека се признаени нашите возачки.
Кај го пишува тоа дека не се признаени? Баш сакам да го прочитам тоа.
Drivers moving to Illinois may use their valid driver's license from their home state or country for 90 days. You may obtain an Illinois driver's license or identification card only if you are becoming a legal resident of Illinois. If you have a valid driver's license from another state or country, you may use it to drive in Illinois throughout your stay (if you do not plan to become a permanent resident of this state). Illinois does not recognize the international driver's license.
Ова ти е за државата Илиноис , значи не ја признаваат меѓународната дозвола а со дозволата од македонија можеш да возиш само 90 дена после што мора да извадиш дозвола. Секако дека во другите држави си имаат посебни закони и можеби во некои меш да возиш и подолго време со македонската дозвола


Sent from my XT1254 using Tapatalk
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Зарем сите балканци луди се што полагаат и земаст уса возачки?Ти ке се селиш и ке ти дозволат таму да ги уживаш истите права како во мк с с с

Не знаев друже, знам изгледа смешно на тебе, но не знаев дека треба да се полага возачка.


Нема потреба од зимање часови прво се полага писмениот дел после закажуваш Road test што е прелесно нешто како кај нас на полигон и има две опции или да имаш спонзор со кола и да возиш со неговата и тој спонзор да е Американски државјанин или плаќаш некои 50-70$ на Авто школа за да возиш со нивна кола значи они да ти бидат некој вид на спонзор и тоа е тоа.Најлесно до сега што кажуваат е да се полага во Massachussetts.[DOUBLEPOST=1474536696][/DOUBLEPOST]


Инаку освен писмен дел да се полага па после тоа и полигон за возачка дозвола во САД, дали треба таму да се полага и градска вожња како што е и во Македонија? Би требало да треба, ама девојката Елена22 не пиша за градска вожња.


Pa tie ne igraat spored tvoite sposobnosti....toa sto nemas sponzor niv ne gi zanima...edosntavno so sponzor sansite ti se 70:30 bez sponzor ti se 20:80 za dobivanje viza. Motel hotel za dokumetni tesko ...citate nevistini. Ne ti treba nikakva komunikacija pomegu tebe i sponzor....dovolno e toj da go potpise dokumentot ( veke stavil glava vo torba).
Фала на одговор и даденото мислење.
Ако случајно има ситуација без спонзор и сепак од амбасада ми одобра зелена карта, што адреса во САД да се пријави за документи? Бидејќи сепак има и мал број на ретки луѓе кои и без спонзор успеваат да добијат одобрување за зелена карта. Што прават тие луѓе за адреса, која адреса ја пријавуваат за пристигнување на документите и социјалниот број? Нека каже некој мислење за ова молам.

Добро е што не треба и докажување на комуникација со спонзор. Може и ќе најдам до Мај, Јуни таму спонзор.

Значи не ми се веруе дека доаѓам тука на оваа тема за да видам нешто поврзано моментало со ДВ2017 , интервјуа датуми итн а тука се праат муабети за туристичка виза, за работна за не знам што , за полагања кола во америка и разно разни препуцавања.

Не ми се веруе.
дај да си се изгасам на време од форумов[DOUBLEPOST=1474553665][/DOUBLEPOST]
4 окт
Прво, извини ако сме ти ја упропастиле темата. Но овде е сепак посоодветно да прашуваме и за работна виза и за туристичка виза, отколку во темата за Историја.
Второ, ако имаш нешто за тебе лично да си прашаш прашај си слободно на темава, никој не ти забранува.
Трето, ако имаш совет давај совет. Не класичното наше, поставува некој прашање добива прашање или нешто после кое знае помалку од претходно што знаел.
Трето, пријатен ден и успех во САД кога ќе отидеш.



Drivers moving to Illinois may use their valid driver's license from their home state or country for 90 days. You may obtain an Illinois driver's license or identification card only if you are becoming a legal resident of Illinois. If you have a valid driver's license from another state or country, you may use it to drive in Illinois throughout your stay (if you do not plan to become a permanent resident of this state). Illinois does not recognize the international driver's license.
Ова ти е за државата Илиноис , значи не ја признаваат меѓународната дозвола а со дозволата од македонија можеш да возиш само 90 дена после што мора да извадиш дозвола. Секако дека во другите држави си имаат посебни закони и можеби во некои меш да возиш и подолго време со македонската дозвола


Sent from my XT1254 using Tapatalk
Фала. Ќе пробам да најдам за останатите федерални држави на САД. Иако секако штом треба да се полага возачката дозвола во САД, би ја полагал лично. Мада имаш право, убаво е ако има временски простор за да не мора веднаш да се полага. 90 денови се сосема ок според мене.
 
Член од
19 јули 2012
Мислења
11
Поени од реакции
7
Дајте web страна за аплицирање за лотаријава. Однапред благодарам
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
577
Поени од реакции
830
Дечки дали има некој да е извлечен со три годишно средно образование, и колкави се шансите за да помине на интервју?
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Што е уствари накратко зелената карта? Дозвола за да бараш работа таму или само дозвола за престој па ти како сакаш искористи го...?
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Што е уствари накратко зелената карта? Дозвола за да бараш работа таму или само дозвола за престој па ти како сакаш искористи го...?
Дозвола за работа и престој.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
[DOUBLEPOST=1466352144][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1466352296][/DOUBLEPOST]Nisto ne e tajna, tuka sme da si pomagame kolku e mozno. Mislam deka licnite iskustva se relativni. Konkretno jas se soociv so mnogu problemi, zatoa ne bi sakal da obeshrabruvam nikogo. Ziveam vo LA, socijalniot broj mi stigna, zelenata uste ne. Rabota na struka valjda ke sonuvam, formalno vo red, no nitu edno intervju, a aplicirav na 1000 mesta, taka sto moram sa se spustam dve skalila podolu, kade povtorno se soocuvam so hendikep zosto nemam iskustvo vo tie profesii. Pak ke povtoram, se e individualno. Cuvstvuvam dolznost da predupredam deka mora da imate sto e mozno pogolema zasteda so sebe i da se podgotvite na prilicno ponizuvacki situacii samo zatoa sto ste od Makedonija ili so migrantski status. Od prviot aerodrom kade pravite transfer pa natamu...Mnogu pari, nervi, trud i celicna volja e potrebno za uspeh otkako ke ja dobiete vizata sto e 1/10 od celata prikazna. Pozdrav i sekoe dobro!
Фала на информациите, како апликант во оваа лотарија мислам дека секој има некоја слична слика за она со што може да се соочи по добивањето на зелената карта. Во врска со понижувачките ситуации, како и тоа дека треба при барањто работа да се спуштиш неколку скалила подолу, мислам дека оваа наша држава не направи спремни и искусни и за најпонижувачките искуства, така да неблагодарно е да се жалиме од третманот на било која друга држава.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Дечки дали има некој да е извлечен со три годишно средно образование, и колкави се шансите за да помине на интервју?
Има форумџија Пекович извлечен на лотаријата, тој имал 4 годишно средно образование ама не ги завршил тој тие 4 години во рок од 4 години, и затоа го одбиле за зелена карта во амбасадата. Баш штета.

Инаку нема шанси ако си со 3 години средно образование да ти ја одобрат зелената карта во амбасада. Ригорозни се и бараат 4 годишно средно образование и тоа редовно во 4 години да е завршено образованието, никако не признаваат вонредно средно образование.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Има форумџија Пекович извлечен на лотаријата, тој имал 4 годишно средно образование ама не ги завршил тој тие 4 години во рок од 4 години, и затоа го одбиле за зелена карта во амбасадата. Баш штета.

Инаку нема шанси ако си со 3 години средно образование да ти ја одобрат зелената карта во амбасада. Ригорозни се и бараат 4 годишно средно образование и тоа редовно во 4 години да е завршено образованието, никако не признаваат вонредно средно образование.
А ако 4 година (во средно) си ја завршил наместо во јуни , си ја завршил во август ?
Имам еден братучед имаше 3 степен , па после неколку години во Тетово си зеде 4 степен , го извлекоа во 2014 година на лотаријава , и сега е во Америка со цело семејство ( тој беше носителот).
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
А ако 4 година (во средно) си ја завршил наместо во јуни , си ја завршил во август ?
Имам еден братучед имаше 3 степен , па после неколку години во Тетово си зеде 4 степен , го извлекоа во 2014 година на лотаријава , и сега е во Америка со цело семејство ( тој беше носителот).
Јас бев така година за година само што четврта средно ја изучив вонредно и во август ја заврсив бидејки мораше така поради предметите. И уствари тоа било проблемот и условот е НАЈМАЛЦЕ 12 ГОДИНИ КОНТИНУИРАНО УЧЕЊЕ ( тука се подразбира РЕДОВНА НАСТАВА И ЧЕТВРТ СТЕПЕН) Тие што се со трет степен значи дека средното кое е изучувано е со три години имаат право да аплицираат доколку одма после тоа запишале факултет бидејќи во тој случај ќе се гледа само дипломата од факултет, а инаку само со 3-ет степен средно не си ги давајте џабе парите за во нашава амбасада нема шанса да ве пуштат.[DOUBLEPOST=1475221632][/DOUBLEPOST]Јас следејќи ги балканскиот форум и хрватскиот свесно отидов на интервју и си ги дадов парите само и само да се уверам бидејќи Србите и Хрватите имаат објаснувано дека поминувале и вонредно, и со трет степен и бла бла, иако претходно ми беше проверено од едни пријатели во амбасадава наша дали ќе ме пуштат со проблемот дека имам 12 години континуитет,само што 4-та вонредно сум ја слушал. одговорот беше нека не си ги дава парите за џабе. Но сепак е лотарија и кога се коцкам се коцкам до крај па несакав некогаш да имам сомнеж дали ке ме пустеле или не, вака си слушнав се од конзулот ДЕКА МНОГУ МИ Е ЖАЛ НО ПРАВИЛАТА ВАШИНГТОН ГИ ПОСТАВУВА. Сепак сум благодарен што едната од агентките наши кој ги средуваат док. ме посеветуваа да ја исклучам сопругата од апликацијата па да одам сам да се коцкам за откако мене ке ме одбијат да има право пак таа да аплицра и така и направив нејзе ја извадивме од апликацијата а јас продолжив и ништо не направив, па сега се надевам на извлекуванје на женами ако она има среќа.
Само сакам да напоменам ЈАС ДОБИВ ЗАКЛУЧОК ДЕКА НАШАВА АМБАСАДА Е НАЈРИГОРОЗНА СО ПРАВИЛАТА И СО БАРАЊАТА ЗА АПЛИКАНТИТЕ. Затоа следете си ги добро условите и припремајте се во заедничка консултација со нашето конзуларно оделение од нашава амбасада во Скопје, едно е форумов а друго е Амбасадата.
Поздрав и многу срека во следното извлекување на сите апликанти а воедно и на мојата Сопруга :brlav::brlav::brlav:
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Јас бев така година за година само што четврта средно ја изучив вонредно и во август ја заврсив бидејки мораше така поради предметите. И уствари тоа било проблемот и условот е НАЈМАЛЦЕ 12 ГОДИНИ КОНТИНУИРАНО УЧЕЊЕ ( тука се подразбира РЕДОВНА НАСТАВА И ЧЕТВРТ СТЕПЕН) Тие што се со трет степен значи дека средното кое е изучувано е со три години имаат право да аплицираат доколку одма после тоа запишале факултет бидејќи во тој случај ќе се гледа само дипломата од факултет, а инаку само со 3-ет степен средно не си ги давајте џабе парите за во нашава амбасада нема шанса да ве пуштат.[DOUBLEPOST=1475221632][/DOUBLEPOST]Јас следејќи ги балканскиот форум и хрватскиот свесно отидов на интервју и си ги дадов парите само и само да се уверам бидејќи Србите и Хрватите имаат објаснувано дека поминувале и вонредно, и со трет степен и бла бла, иако претходно ми беше проверено од едни пријатели во амбасадава наша дали ќе ме пуштат со проблемот дека имам 12 години континуитет,само што 4-та вонредно сум ја слушал. одговорот беше нека не си ги дава парите за џабе. Но сепак е лотарија и кога се коцкам се коцкам до крај па несакав некогаш да имам сомнеж дали ке ме пустеле или не, вака си слушнав се од конзулот ДЕКА МНОГУ МИ Е ЖАЛ НО ПРАВИЛАТА ВАШИНГТОН ГИ ПОСТАВУВА. Сепак сум благодарен што едната од агентките наши кој ги средуваат док. ме посеветуваа да ја исклучам сопругата од апликацијата па да одам сам да се коцкам за откако мене ке ме одбијат да има право пак таа да аплицра и така и направив нејзе ја извадивме од апликацијата а јас продолжив и ништо не направив, па сега се надевам на извлекуванје на женами ако она има среќа.
Само сакам да напоменам ЈАС ДОБИВ ЗАКЛУЧОК ДЕКА НАШАВА АМБАСАДА Е НАЈРИГОРОЗНА СО ПРАВИЛАТА И СО БАРАЊАТА ЗА АПЛИКАНТИТЕ. Затоа следете си ги добро условите и припремајте се во заедничка консултација со нашето конзуларно оделение од нашава амбасада во Скопје, едно е форумов а друго е Амбасадата.
Поздрав и многу срека во следното извлекување на сите апликанти а воедно и на мојата Сопруга :brlav::brlav::brlav:
Многу ми е жал пријателе , за негативното искуство , нека биде упорна твојата сопруга и Со срека да ја извлечат
 
Член од
30 мај 2014
Мислења
11
Поени од реакции
0
Здраво да ве прашам дали може некој да ми помогне. Сега прочитав дека годинава односно сега на 2 Октомври ке имало лотарија за зелена карта па ме интересира ако може некој детално да ми објасни некој жто веќе добил или што аплицирал што се пишува таму во формуларот и слушнав дека имало некои најбитни делови што се пишувале кои што носеле многу поени за да имаш повеќе шанси за добивка. Ќе ве замолам ако може да ми објасните. Фала однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom