Добитници на лотарија за САД

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Samo da ve pozdravam od USA! Ovie Farenjajtovi temperaturi kako Celsius ovi da se :). Jas sum eden mesec tuka I solidno se snaogjam. Novajliite neka spodelat prvicni vpecatoci. Na godinesnite dobitnici Im posakuvam mnogu sreka!
Со среќа!
Сподели каде и како се смести, најде ли работа (и колку печалиш, ако не е тајна), општо како се снаоѓаш, како се трошоците...
Се најдобро!

Не пратев, те извлекле на лотаријата ваљда. Пиши и ако не те мрзи како помина на аеродромот таму кога слета, зеде ли соц. број или уште чекаш? :)
 
Член од
18 јуни 2013
Мислења
21
Поени од реакции
9
Ds-ot go prativ pred 20ina dena,koga moze da ocekuvam nekakov mail ili info vo vrska so dokumentite i intervjuto?
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Ds-ot go prativ pred 20ina dena,koga moze da ocekuvam nekakov mail ili info vo vrska so dokumentite i intervjuto?
Отприлика еден месец пред датумот на интервју ќе ти стигне меил со датата за интервјуто. Во зависност од бројот што ти бил доделен кога те извлекле ќе ти биде закажан датумот за интервју. Прати ги виза булетините, во нив пишува за кој месец од кое до кое бројче се одвиваат интервјуата.
 
Член од
2 јуни 2015
Мислења
18
Поени од реакции
25
Со среќа!
Сподели каде и како се смести, најде ли работа (и колку печалиш, ако не е тајна), општо како се снаоѓаш, како се трошоците...
Се најдобро!
ако не те мрзи како помина на аеродромот таму кога слета, зеде ли соц. број или уште чекаш? :)

Не пратев, те извлекле на лотаријата ваљда. Пиши и
Со среќа!
Сподели каде и како се смести, најде ли работа (и колку печалиш, ако не е тајна), општо како се снаоѓаш, како се трошоците...
Се најдобро!

Не пратев, те извлекле на лотаријата ваљда. Пиши и ако не те мрзи како помина на аеродромот таму кога слета, зеде ли соц. број или уште чекаш? :)
Nisto ne e tajna, tuka sme da si pomagame kolku e mozno. Mislam deka licnite iskustva se relativni. Konkretno jas se soociv so mnogu problemi, zatoa ne bi sakal da obeshrabruvam nikogo. Ziveam vo LA, socijalniot broj mi stigna, zelenata uste ne. Rabota na struka valjda ke sonuvam, formalno vo red, no nutu edno intervju, a aplicirav na 1000 mesta, taka sto moram sa se spustam dve skalila podolu, kade povtorno se soocuvam so hendikep zosto nemam iskustvo vo tie profesii. Pak ke povtoram, se e individualno. Cuvstvuvam dolznost da predupredam deka mora da imate sto e mozno pogolema zasteda so sebe i da se podgotvite na prilicno ponizucacki situacii samo zatoa sto ste od Makedonija ili so migrantski status. Od prviot aerodrom kade pravite transfer pa natamu...Mnogu pari, nervi, trud i celicna volja e potrebno za uspeh otkako ke ja dobiete vizata sto e 1/10 od celata prikazna. Pozdrav i sekoe dobro!
[DOUBLEPOST=1466352144][/DOUBLEPOST]
Со среќа!
Сподели каде и како се смести, најде ли работа (и колку печалиш, ако не е тајна), општо како се снаоѓаш, како се трошоците...
Се најдобро!
ако не те мрзи како помина на аеродромот таму кога слета, зеде ли соц. број или уште чекаш? :)

Не пратев, те извлекле на лотаријата ваљда. Пиши и
Со среќа!
Сподели каде и како се смести, најде ли работа (и колку печалиш, ако не е тајна), општо како се снаоѓаш, како се трошоците...
Се најдобро!

Не пратев, те извлекле на лотаријата ваљда. Пиши и ако не те мрзи како помина на аеродромот таму кога слета, зеде ли соц. број или уште чекаш? :)
Nisto ne e tajna, tuka sme da si pomagame kolku e mozno. Mislam deka licnite iskustva se relativni. Konkretno jas se soociv so mnogu problemi, zatoa ne bi sakal da obeshrabruvam nikogo. Ziveam vo LA, socijalniot broj mi stigna, zelenata uste ne. Rabota na struka valjda ke sonuvam, formalno vo red, no nitu edno intervju, a aplicirav na 1000 mesta, taka sto moram sa se spustam dve skalila podolu, kade povtorno se soocuvam so hendikep zosto nemam iskustvo vo tie profesii. Pak ke povtoram, se e individualno. Cuvstvuvam dolznost da predupredam deka mora da imate sto e mozno pogolema zasteda so sebe i da se podgotvite na prilicno ponizuvacki situacii samo zatoa sto ste od Makedonija ili so migrantski status. Od prviot aerodrom kade pravite transfer pa natamu...Mnogu pari, nervi, trud i celicna volja e potrebno za uspeh otkako ke ja dobiete vizata sto e 1/10 od celata prikazna. Pozdrav i sekoe dobro!
[DOUBLEPOST=1466352296][/DOUBLEPOST]Nisto ne e tajna, tuka sme da si pomagame kolku e mozno. Mislam deka licnite iskustva se relativni. Konkretno jas se soociv so mnogu problemi, zatoa ne bi sakal da obeshrabruvam nikogo. Ziveam vo LA, socijalniot broj mi stigna, zelenata uste ne. Rabota na struka valjda ke sonuvam, formalno vo red, no nitu edno intervju, a aplicirav na 1000 mesta, taka sto moram sa se spustam dve skalila podolu, kade povtorno se soocuvam so hendikep zosto nemam iskustvo vo tie profesii. Pak ke povtoram, se e individualno. Cuvstvuvam dolznost da predupredam deka mora da imate sto e mozno pogolema zasteda so sebe i da se podgotvite na prilicno ponizuvacki situacii samo zatoa sto ste od Makedonija ili so migrantski status. Od prviot aerodrom kade pravite transfer pa natamu...Mnogu pari, nervi, trud i celicna volja e potrebno za uspeh otkako ke ja dobiete vizata sto e 1/10 od celata prikazna. Pozdrav i sekoe dobro!
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Имајќи го предвид фактот што наназад 20-30 страни е препуцавања, не можам да се снајдам со листање и копање очи,
дали би бил некој љубезен да пише колку средства се потребни (на почеток) за двајца (без деца) што ке се прикажат на сметка/ш.книшка во амбасадата на интервју?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Имајќи го предвид фактот што наназад 20-30 страни е препуцавања, не можам да се снајдам со листање и копање очи,
дали би бил некој љубезен да пише колку средства се потребни (на почеток) за двајца (без деца) што ке се прикажат на сметка/ш.книшка во амбасадата на интервју?
Za kakva visa se raboti?
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
За лотаријава кај нас во амбасада ќе ти бараат affidavit of support , ако не можеш да најдеш генерално мислам дека бараат да имаш пари на банка по 5000$ од човек, значи за четиричлена фамилија 20000$ но најдобро да си прашаш во амбасада за да си сигурен, доста се услужливи и ќе ти одговорат најточно што треба да доставиш како доказ дека нема да бидеш на грбот на државата овде

Sent from my XT1254 using Tapatalk
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
За лотаријава кај нас во амбасада ќе ти бараат affidavit of support , ако не можеш да најдеш генерално мислам дека бараат да имаш пари на банка по 5000$ од човек, значи за четиричлена фамилија 20000$ но најдобро да си прашаш во амбасада за да си сигурен, доста се услужливи и ќе ти одговорат најточно што треба да доставиш како доказ дека нема да бидеш на грбот на државата овде

Sent from my XT1254 using Tapatalk
Значи друже, доколку се нема човек кој веќе живее легално во САД, значи доколку се нема таков спонзор, можно е доколку се покажат пари на сметка да се добие зелената карта и дозвола за влез во САД?
Ова што си го напишал од пример го знаеш дека е така, или не? Ако може одговор.
Да знам, доколку некогаш ме извлечат на лотаријата, дали имам шанси и без спонзор за добивање на зелената карта.
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Значи друже, доколку се нема човек кој веќе живее легално во САД, значи доколку се нема таков спонзор, можно е доколку се покажат пари на сметка да се добие зелената карта и дозвола за влез во САД?
Ова што си го напишал од пример го знаеш дека е така, или не? Ако може одговор.
Да знам, доколку некогаш ме извлечат на лотаријата, дали имам шанси и без спонзор за добивање на зелената карта.
Генерално бараат спонзор за И-134 кај нас во амбасадата во Скопје. Јас долго време го следам форумов и не постој на форумов член кој јавно се изјаснил дека немал спонзот и дека покажал пари на сметка и му кажале одредена сума од амбасада колку е потребно.Сите оние кој поминале без спонзор јас сватив дека поминале како на среќа или на убавиот ден на Конзулот, но сепак тие се премногу ретки. Но секој што е извлечен е извлечен на лотарија па така да ако неможе да се снајде за И-134 нека птодолжи да ја доигра лотаријата и со интервјуто, за УСА секој ризик е вреден ;)
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Генерално бараат спонзор за И-134 кај нас во амбасадата во Скопје. Јас долго време го следам форумов и не постој на форумов член кој јавно се изјаснил дека немал спонзот и дека покажал пари на сметка и му кажале одредена сума од амбасада колку е потребно.Сите оние кој поминале без спонзор јас сватив дека поминале како на среќа или на убавиот ден на Конзулот, но сепак тие се премногу ретки. Но секој што е извлечен е извлечен на лотарија па така да ако неможе да се снајде за И-134 нека птодолжи да ја доигра лотаријата и со интервјуто, за УСА секој ризик е вреден ;)
Фала за одговорот.
Ако некогаш ме извлечат на лотарија јас ќе ја истуркам процедурата со документација до крај па што биде нека биде. А за спонзор и ако не се снајдам, барем ќе пробам до крај со процедурата па може и ќе ми се посреќи и евентуално би ме пуштиле од амбасадата и без спонзор. Иако мала е веројатноста да дадат зелено светло од амбасадата ако се нема спонзор. Но кој ризикува може и да се надева:)
Не ми се верува како што погоре членот Дездеј напишал дека требало на сметка само 5 000 долари по човек ако се немало спонзор. Без спонзор јас мислам дека треба да се покажат на сметка барем едно 20 000 долари минимум, и пак повторно неизвесност околу одобрување на зелената карта бидејќи Американците повеќе сакаат да се покаже спонзор отколку поголема сума на пари.
 
Член од
30 јули 2016
Мислења
1
Поени од реакции
1
zdravo na site
jas sum edna od sreknite dobitnicki za godinava vrativ aplikacija i sega so mi ostanuva da cekam da mi vratat na mail ili postoi moznost da vidam nekako do kaj mi e aplikacijata i dali e se vo red so nea!pozdrav i fala odnapred
 
Член од
1 август 2016
Мислења
12
Поени од реакции
2
zdravo na site
jas sum edna od sreknite dobitnicki za godinava vrativ aplikacija i sega so mi ostanuva da cekam da mi vratat na mail ili postoi moznost da vidam nekako do kaj mi e aplikacijata i dali e se vo red so nea!pozdrav i fala odnapred
Zdravo @srekna
I jas imav srekja godinava, procitav se sto e mozno vo vrska so dv lottery, no bi sakal ako ima nekoj poupaten od mene da mi potvrdi so lista na dokumenti potrebni za procesot. Ako slucajno imas i ti poveke info, bi bil blagodaren :)
Fala
Pozdrav

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Со среќа нека ви е на сите избраници и добитници, и со лесно нека би е на интервјуто.
За @Срекна ... Никако неможеш да провериш до каде ти е апликацијата туку мпжеш да си го следиш case number-от од прилика кога ќе биде интервјуто има точно на кој линк постирано на темава поназад.
До @themmn за потребните документи ги има објавено на ustravel на официјалната страна но сепак за пофетални информации консултирај се со амбасада
Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom