Добитници на лотарија за САД

Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Види брату смерот кај мајка ми на факс беше книжевности сфрј.. да не глумам преведувач го оставив на мк како е со латиница, ваљда не е некоја беља исто адресата од работа кај што работи 30 години точно ја напишав само ББ(безброј) ставив а имала број , ваљда не се некој проб? Советот ќе ти го земам во предвид за ова, иначе косовариве читам интервју август-септември идат тука во скопје , зашто така а нас не тераат покасно ?
Се утепав од корегирање и формуларите рано сабајле ги пратив, се надевам дека ќе ме викнат во октомври со оглед на тоа што е испратено 14 мај? Сакам на тие датуми, бидејќи праевме муабет околу Child Status Protection Act, бројчето 4000-5000 ми е.
Детално за информациите околу работата и образованието нема да имаш проблем мислаѓ бидејки ке им доставите диплома на увид, инаку потврда од работа за мајкати нетреба, барем јас носев и не ми ја ни погледнаа.А за Косоварите они немаат амбасада на САД во косово а во србија несмеат да патуваат, па доагаат и кај нас. има еден линк каде се следат од прилика бројчињата за да знаес кој период ке бидеш.Мое мислење е дека никој нетреба да се секира што е извлечен се до последен број таму 50 или 55.000 колку што примаат за влез, се додека исполнуваат критериум, и се со комплетната документација, а што е веке над нели треба секирација бидејки е густо.Јас сепак нема да се откажам иако ме одбија и знам дека веке ни туристичка нема да земам,ама ми останува последна надеж сопругата, нејзе ја исклучив во амбасада од апликацијата и сам бев на интервју бидејки ме предупредија вработените дека конзулот ке ме одбие,па направув нејзино исклучување и платив само 330$, а со тоа ја спасив и неа за да аплицира пофторно, па да се надеваме дека ке имаме повеке срека.Инаку искрено УСА народот и менталитетот не ми се допагаат,начинот на живот бетер, ама мн другари ми заминаа и имаат убав стандард па секогаш си викам вреди да се обидеме.
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Детално за информациите околу работата и образованието нема да имаш проблем мислаѓ бидејки ке им доставите диплома на увид, инаку потврда од работа за мајкати нетреба, барем јас носев и не ми ја ни погледнаа.А за Косоварите они немаат амбасада на САД во косово а во србија несмеат да патуваат, па доагаат и кај нас. има еден линк каде се следат од прилика бројчињата за да знаес кој период ке бидеш.Мое мислење е дека никој нетреба да се секира што е извлечен се до последен број таму 50 или 55.000 колку што примаат за влез, се додека исполнуваат критериум, и се со комплетната документација, а што е веке над нели треба секирација бидејки е густо.Јас сепак нема да се откажам иако ме одбија и знам дека веке ни туристичка нема да земам,ама ми останува последна надеж сопругата, нејзе ја исклучив во амбасада од апликацијата и сам бев на интервју бидејки ме предупредија вработените дека конзулот ке ме одбие,па направув нејзино исклучување и платив само 330$, а со тоа ја спасив и неа за да аплицира пофторно, па да се надеваме дека ке имаме повеке срека.Инаку искрено УСА народот и менталитетот не ми се допагаат,начинот на живот бетер, ама мн другари ми заминаа и имаат убав стандард па секогаш си викам вреди да се обидеме.
Но сепак да те корегирам не е до бројчето туку и до датумот на поднесување на ДС. Веќе не повлекувам ДС го повлеков на 2 пати за корекција , но веќе датумите што подалеку што подалечен интервју што никако не ми е во прилог, ќе видиме пуштено 14 мај кога ќе не викнат.
Тие косовари среќници многу порано завршуваат.
Само афидавит на нотар што ми фали , само преку емаил што ми се нафаќа човеков.
Неможам да замислам низ што си поминал, сепак мислам дека требало правилата поубаво да ги прочиташ и да запишеш факултет да го изчистиш проблемот ако сметаш дека така би се средило.
За менталитетот зависи од човекот, мене парата не ме влечеше туку некој лични причини , стандард секаде би имал добар и тоа не ми е желбата. Среќа е што одржив контакт со човек од индиана чак пат комуникација и ете ми се најде. Не дека би живеел во земјава и да имав се тука, сепак не ми се свиѓаат луѓето овде, сељачко ужасно понашање , за друго да не се збори :)[DOUBLEPOST=1463230568][/DOUBLEPOST]ПС да ве прашам тие што сте биле на интервју дали низ ДС формуларот одите заедно со конзулот мислам во поим проверка, ако има некоја грешка пример број на улица да ве праша да корегирате ?
 
Последно уредено:
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
ПС да ве прашам тие што сте биле на интервју дали низ ДС формуларот одите заедно со конзулот мислам во поим проверка, ако има некоја грешка пример број на улица да ве праша да корегирате ?
На интервју прво ќе помините на шалтер со наша службеничка, таму со неа ќе го помините формуларот и таа ќе ве прашува во врска со него различни прашања и може да корегира се што е потребно, на пример мене ми ја промени адресата каде да ми стигнат документите во Америка бидејќи во меѓувреме гарантот ми се пресели додека чекав за интервју, а не сакав да се малтретирам да го отклучувам формуларот за сам да ја променам адресата. Исто така таа ќе ги провери сите документи што ги носите дали се во ред и ќе ги среди во папка па така средени ќе ги достави до конзулот за кога ќе разговарате со него тој само да ги има во увид , но тој не коригира ништо на нив, само може да ги пролиста и да ве испраша во врска со податоците што сте ги пишале. Е сега за интервјуто со конзулот треба да знаеш дека ти нема да бидеш присутен на него, само носителот на апликацијата разговара со конзулот така што не би ти препорачал да кажеш интервјуто да биде на англиски па после мајка ти да не може да се разбере со него. Така беше барем со мене кога ме повикаа пред конзулот сопругата доде само да ја каже заклетвата што е потребно, а потоа самиот конзул ја замоли да седне назад во чекалната и да почека да го заврши разговорот со мене. Значи не знам дали би ти дозволил тебе да бидеш до неа за време на интервјуто и да изиграваш преведувач бидејќи тоа навистина не е потребно, самото интервју може да помине и на македонски и тоа не преставува никаков минус или плус во врска со добивање на визата. Значи размисли како ќе се појавите пред конзулот или можеби прво прашај ја службеничката со која прво ќе разговарате дали ќе ви дозволи заедно да се појавите пред конзулот.[DOUBLEPOST=1463236346][/DOUBLEPOST]Во врска со гарантот можам да ти ја опишам мојата ситуација како поминав јас. Значи мене гарант ми беше братот на сопругата кој отиде во Америка со work&travel и остана таму на црно па потоа се ожени со американка и го регулира статусот па сега веќе е државјанин. Е сега проблемот беше што што копијата од таксите за последната година што ми ги испрати не беа доволни за да ги исполнува условите како гарант за четиричлено семејство затоа што таа година тој поминуваше низ развод, имаше само привремена работа во тој период и се пресели во друг град каде му требаше малку подолго време додека не пронајде работа и да се ситуира. Кога нашава службеничка го виде тој документ веднаш ме предупреди дека тие средства не се доволни за тој да ми биде гарант, јас и ја објаснив ситуацијата зошто има толку мала сума на такси платени за таа година и дека на моменталната позиција што работи гарантот сега заработува далеку повеќе над тој просек што е потребен за да ни биде гарант, само што во моментов немам доказ за тоа ,таа ја задржа И-134 формата, ми ја подаде копијата од таските и ми рече само скриј ја и не покажувај ја на конзулот ако ти ја побара само кажи му дека не си донесол и објасни му за гарантот. Значи баш се постави фер и се обиде да ми помогне во случајот бидејќи мислев дека ќе ме одбие поради тоа. А после кога ми почна интервјуто со конзулот тој беше баш разположен, воопшто не ме праша во врска со документите единствени прашања му беа само кој е гарантот, што работи, што планирам јас да работам таму, колку време планирам да поминам кај него во почетокот и тоа е тоа само ми честита за добиените визи. Затоа мислам дека доволни ќе ви бидат финансиите што ги имате како доказ дека ќе се снајдете таму во почеток. Сепак ти препорачувам исто како што ти кажа Pakovic ако може тој познаникот да ти пише едно писмо дека ќе ви се најде во првите месеци колку да имате да прикажете адреса каде ќе ви стигаат документите не мора да пополнува и-134 формата ако не сака да го направи тоа, сепак писмото ќе ви биде уште еден плус во апликацијата.
 
Последно уредено:
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
На интервју прво ќе помините на шалтер со наша службеничка, таму со неа ќе го помините формуларот и таа ќе ве прашува во врска со него различни прашања и може да корегира се што е потребно, на пример мене ми ја промени адресата каде да ми стигнат документите во Америка бидејќи во меѓувреме гарантот ми се пресели додека чекав за интервју, а не сакав да се малтретирам да го отклучувам формуларот за сам да ја променам адресата. Исто така таа ќе ги провери сите документи што ги носите дали се во ред и ќе ги среди во папка па така средени ќе ги достави до конзулот за кога ќе разговарате со него тој само да ги има во увид , но тој не коригира ништо на нив, само може да ги пролиста и да ве испраша во врска со податоците што сте ги пишале. Е сега за интервјуто со конзулот треба да знаеш дека ти нема да бидеш присутен на него, само носителот на апликацијата разговара со конзулот така што не би ти препорачал да кажеш интервјуто да биде на англиски па после мајка ти да не може да се разбере со него. Така беше барем со мене кога ме повикаа пред конзулот сопругата доде само да ја каже заклетвата што е потребно, а потоа самиот конзул ја замоли да седне назад во чекалната и да почека да го заврши разговорот со мене. Значи не знам дали би ти дозволил тебе да бидеш до неа за време на интервјуто и да изиграваш преведувач бидејќи тоа навистина не е потребно, самото интервју може да помине и на македонски и тоа не преставува никаков минус или плус во врска со добивање на визата. Значи размисли како ќе се појавите пред конзулот или можеби прво прашај ја службеничката со која прво ќе разговарате дали ќе ви дозволи заедно да се појавите пред конзулот.[DOUBLEPOST=1463236346][/DOUBLEPOST]Во врска со гарантот можам да ти ја опишам мојата ситуација како поминав јас. Значи мене гарант ми беше братот на сопругата кој отиде во Америка со work&travel и остана таму на црно па потоа се ожени со американка и го регулира статусот па сега веќе е државјанин. Е сега проблемот беше што што копијата од таксите за последната година што ми ги испрати не беа доволни за да ги исполнува условите како гарант за четиричлено семејство затоа што таа година тој поминуваше низ развод, имаше само привремена работа во тој период и се пресели во друг град каде му требаше малку подолго време додека не пронајде работа и да се ситуира. Кога нашава службеничка го виде тој документ веднаш ме предупреди дека тие средства не се доволни за тој да ми биде гарант, јас и ја објаснив ситуацијата зошто има толку мала сума на такси платени за таа година и дека на моменталната позиција што работи гарантот сега заработува далеку повеќе над тој просек што е потребен за да ни биде гарант, само што во моментов немам доказ за тоа ,таа ја задржа И-134 формата, ми ја подаде копијата од таските и ми рече само скриј ја и не покажувај ја на конзулот ако ти ја побара само кажи му дека не си донесол и објасни му за гарантот. Значи баш се постави фер и се обиде да ми помогне во случајот бидејќи мислев дека ќе ме одбие поради тоа. А после кога ми почна интервјуто со конзулот тој беше баш разположен, воопшто не ме праша во врска со документите единствени прашања му беа само кој е гарантот, што работи, што планирам јас да работам таму, колку време планирам да поминам кај него во почетокот и тоа е тоа само ми честита за добиените визи. Затоа мислам дека доволни ќе ви бидат финансиите што ги имате како доказ дека ќе се снајдете таму во почеток. Сепак ти препорачувам исто како што ти кажа Pakovic ако може тој познаникот да ти пише едно писмо дека ќе ви се најде во првите месеци колку да имате да прикажете адреса каде ќе ви стигаат документите не мора да пополнува и-134 формата ако не сака да го направи тоа, сепак писмото ќе ви биде уште еден плус во апликацијата.
Има спремање.. 1 прашање , дали Кентаки ќе ми прати маил за интервју на емаилот од ДВ ентри , или на емаилот од ДС-260 ? Кој памтите ?
Исто ова прашање на пример некој со Кејс намбер 7000 предал 5ти мај јас со кејс намбер 4000-5000 сум предал 14 мај , кој ќе иде попрв на интервју? И еве да речеме некој со кејс намбер 7000 предал 10ти мај јас со кејс нумбер 4000-5000 сум предал 14 мај кој ќе оди попрв на интервју ?
 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Има спремање.. 1 прашање , дали Кентаки ќе ми прати маил за интервју на емаилот од ДВ ентри , или на емаилот од ДС-260 ? Кој памтите ?
Исто ова прашање на пример некој со Кејс намбер 7000 предал 5ти мај јас со кејс намбер 4000-5000 сум предал 14 мај , кој ќе иде попрв на интервју? И еве да речеме некој со кејс намбер 7000 предал 10ти мај јас со кејс нумбер 4000-5000 сум предал 14 мај кој ќе оди попрв на интервју ?
Кентаки ке ти прати на маилот од дс-от, а во врска со интервјуто знам дека броевите се измешани зошто ти може да си број 4000 од мк, број 3999 од хрватска а број 4001 да е од турција, знам дека имаат лимит на броевите од 1000-2500 на пример се прават месец октомври, од 2500-5000 ноември така нешто беше е сега по колку месечно фураат поима немам
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Друго колку слободно смееш да правиш муабет на интервју, само кратко и јасно ?
Кентаки ке ти прати на маилот од дс-от, а во врска со интервјуто знам дека броевите се измешани зошто ти може да си број 4000 од мк, број 3999 од хрватска а број 4001 да е од турција, знам дека имаат лимит на броевите од 1000-2500 на пример се прават месец октомври, од 2500-5000 ноември така нешто беше е сега по колку месечно фураат поима немам
Јас читав 0-5000 идат 1 месец зависи инфово тебе од кај ти е :) Иначе да и јас прочитав дека од ДС на тој маил ќе пишат.

На ДВ ентри имам 3 разлики , маилинг адресата сум пишал кај стејт/провинс населбата (бидејќи преку нет нарачките сум ги праел така населба сум ставал) наместо Кисела Вода, сепак тоа е Маилинг не адреса на живеење, во ДС-260 ја исправив. Маилот ми е различен од ДС-260 што верувам не квари, и 3та разлика таму бара Сити оф Бирт не пишува во адишн ништо па ставив Скопје , а во ДС пишува ПЛЕЈС ОФ БИРТ над Сити оф Бирт , и исто овде пишува Акординг то паспорт и затоа Долно лисиче ставив, во споредба со ДВ ентри. Ги контактирав Кентаки па чекам што ќе ми кажат во понеделник, сепак друг критериум имаат во барањето Сити оф Бирт на ДВ ентри и друг во ДС-260 кај што вика ПЛЕЈС оф Бирт над Сити оф Бирт и + вика акординг то паспорт , во споредба со деталите за што да се напише што беа на ДВ-ентри

Исто фалат 1-4одд сведителства, само 5-8одд 1-4год, и диплома од факс имам, да видам што ќе кажат за ова од амбасада..
 
Последно уредено:

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.625
Поени од реакции
14.397
Секако да си завршил факултет со 20 години во Македонија, кој лажеш бе
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Секако да си завршил факултет со 20 години во Македонија, кој лажеш бе
За документите од мајка му зборува сигурно, не мора капаче да му удриш на секој негов пост, ако немаш намера да му помогнеш не мора да постираш воошто има доста теми каде можеш да се забавуваш ако ти е досадно.[DOUBLEPOST=1463321676][/DOUBLEPOST]
Друго колку слободно смееш да правиш муабет на интервју, само кратко и јасно ?

Јас читав 0-5000 идат 1 месец зависи инфово тебе од кај ти е :) Иначе да и јас прочитав дека од ДС на тој маил ќе пишат.

На ДВ ентри имам 3 разлики , маилинг адресата сум пишал кај стејт/провинс населбата (бидејќи преку нет нарачките сум ги праел така населба сум ставал) наместо Кисела Вода, сепак тоа е Маилинг не адреса на живеење, во ДС-260 ја исправив. Маилот ми е различен од ДС-260 што верувам не квари, и 3та разлика таму бара Сити оф Бирт не пишува во адишн ништо па ставив Скопје , а во ДС пишува ПЛЕЈС ОФ БИРТ над Сити оф Бирт , и исто овде пишува Акординг то паспорт и затоа Долно лисиче ставив, во споредба со ДВ ентри. Ги контактирав Кентаки па чекам што ќе ми кажат во понеделник, сепак друг критериум имаат во барањето Сити оф Бирт на ДВ ентри и друг во ДС-260 кај што вика ПЛЕЈС оф Бирт над Сити оф Бирт и + вика акординг то паспорт , во споредба со деталите за што да се напише што беа на ДВ-ентри

Исто фалат 1-4одд сведителства, само 5-8одд 1-4год, и диплома од факс имам, да видам што ќе кажат за ова од амбасада..
Свидетелства од основно не ти требаат, потребни ти се на увид свидетелствата од средно 1-4 година каде се гледа континуирано завршени години и дипломата плус диплома од факултет ако имаш завршено како што си навел во формуларот. А за тоа како одат интервјуата секој месец почнувајќи од август излегува виза булетин на страницата https://travel.state.gov/content/visas/en/law-and-policy/bulletin.html и таму ќе можеш да видиш до кои броеви ќе бидат повикани на интервју за следниот месец, секако ако ги пратиле формуларите доволно рано за да им бидат обработени. На пример ако cutoff број за месец октомври е 7000 тогаш сите кандидати чии што формулари им се обработени до бројот 7000 ќе добијат датум за интервју во октомври. Тие што се над бројот 7000 иако пратиле порано формулар кој што им е обработен , нема да добијат дата за интервју туку ќе мора да чекаат до следниот месец да излезе виза булетинот и да бидат повикани. Лани за октомври како што гледам биле повикани до број 9150 така што мислам дека ќе добиеш дата за интервју некаде во октомври. Проверувај ја таа страница од 10 август тогаш обично излегува виза булетинот за октомври , а после десетина денови откако ќе излезе очекувај и меил да ти стигне на кој ќе пишува дека имаш промена на статусот на страницата каде што проверуваше дали си извлечен, таму ќе влезиш со истите податоци и ќе ти го пишува точниот датум за интервјуто.
 
Последно уредено:
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
За документите од мајка му зборува сигурно, не мора капаче да му удриш на секој негов пост, ако немаш намера да му помогнеш не мора да постираш воошто има доста теми каде можеш да се забавуваш ако ти е досадно.
Дечково не го следи тхреадов воопшто, ниту пак се разбира нешто околу правилата за интервју од амбасадата. Сепак такво е миграцисково оделение на кајгана :D . Миграциско одделение СПОНЗОР , на чело со сабзеро немате спонзор немојте случајно да сте помислиле понатаму чекори да превземате, спроти амбасада: човек ви е само потребен за каде да стигне зелената, може да престојувате во хотел. колега му стеалт англиски не ти треба многу зборете македонски , амбасада: англискиот и план за таму е абсолутно битен да докажеш на конзулот дека сам ќе се снајдеш со работа и притоа да не ти притреба спонзор-афидавит. Значи и двајцава да те уназадат у споредба со зборот од амбасада и општо што пишува на странски форуми, си водат накај спонзор. веројатно работат со неделковски миленко, којшто им е главниот спонзор. (шала на страна до љубомората е)

Јас разбирам 12год континуирано а факсот е како + , Огласени се 1-4одд за изгубени/неважечки па ќе побарам од школото кај што завршила нови да направи од утре, да бидам комплетен.
Околу овие грешкиве на ДВ ентри некој совет? таму Сити оф бирт само пишува па Скопје ставив, во ДС-260 пишува до Сити оф бирт (Плејс оф бирт, акординг то паспорт) , додека на ДВ ентри, освен Сити оф бирт , не ми пишува плејс оф бирт или акординг то паспорт :/ , мада според миграцисково оделение тука тешко мене ќе биде. Маилинг адреса имам утнато на ДВ ентри на ДС-260 корегирано , Исто друг маил на ДВ-ентри друг на ДС-260 , бидејќи нов маил ми е од корист другово спам 100 маилови на ден.
Исто за интервјуто сепак може опуштено според мене, дека очекува одговори како од контекст како ќе се снајдеш што ќе правиш таму итн не е тип на неимиграциска па да се држиш како измочан на да/не, друга категорија сме едниот треба да се врати , ние треба да докажеме дека нема да се вратиме. И тоа е една мешалица што луѓево сакаат да ја наметнат, за едниот ќе го изеде стапот ако го пушти а да не се врати, а за другиов треба да го пушти според УС гов и кентаки, другото не е негов проблемако исполнува условите, потполно друг кош е неиселеничка а друго е имиграциска
На едното треба да докажеш и работа дека ако ти понудат дека ќе се вратиш , и да ти дадат зелена дека не би ја земал.
а на другово немаш врска со нив, ти си одбран преку владин проект , само треба да докажеш како ќе се снајдеш :)
 
Последно уредено:

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.625
Поени од реакции
14.397
колега му стеалт англиски не ти треба многу зборете македонски , амбасада: англискиот и план за таму е абсолутно битен да докажеш на конзулот дека сам ќе се снајдеш со работа и притоа да не ти притреба спонзор-афидавит.
самото интервју може да помине и на македонски и тоа не преставува никаков минус или плус во врска со добивање на визата
Значи да ти го повторам неговиот цитат
самото интервју може да помине и на македонски и тоа не преставува никаков минус или плус во врска со добивање на визата

самото интервју може да помине и на македонски и тоа не преставува никаков минус или плус во врска со добивање на визата

Aло киндеру глуп што мисли дека го освоил светот, а уствари мајка му ја извлекле. Ете што ти пишал и Дездеј за интервјуто, јас цело време викам дека англискиот НЕ Е БИТЕН за во амбасада и дека не е критериум за добивање на виза. На милион форуми луѓето имаат пишано дека може да се одвива интервјуот на мајчин јазик или на англиски, зависно од амбасадата, но во повеќето амбасади може и на мајчин јазик. НИКОЈ НЕ КАЖА ДЕКА АНГЛИСКИОТ НЕ Е БИТЕН за да се снајдеш кога си во Америка.
Твоето првично прашање за англискиот на темава беше

Што ако исто постигнам да ја спремам англиски до датумите во септември ? Благодарам :)
на што јас сум ти пишал

Исто и за јазикот. Не се замарај, мислиш тие што добиваат виза од Африка знаат многу англиски?
Од тука почнува твоето бунило, цицалче на мајка. Оди легни си до неа и почекај да те покрие.

Не, стварно, да ти нацртам ли за да разбереш што зборам цело време или мајка ти ќе ја викаш на неа да и покажам, ете и Дездеј ти го пиша истото. Разбирам дека си 20 години, ама тастатурава што пишувам на неа е попаметна од тебе. Иди напиј се мајчино млеко пред да одиш во амбасада со МАЈКА ТИ.

Еве што сум пишал пред неколку дена и скини ми се с курца, ебате дегенот. Абе убаво некој рече погоре, какви идиоти имаат среќа на оваа лотаријава ццц страшно. Иди резервирај карта у еден правец ако и дадат зелена на мајка ти и мрш од државава, ваљда со лотаријава ќе има еден неписмен помалку тука.

Никој не кажа дека јазикот не е битен, туку дека НЕ Е пресуден за добивање зелена, ниту е многу важен услов.
 
Последно уредено:
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Значи да ти го повторам неговиот цитат
самото интервју може да помине и на македонски и тоа не преставува никаков минус или плус во врска со добивање на визата

самото интервју може да помине и на македонски и тоа не преставува никаков минус или плус во врска со добивање на визата

Aло киндеру глуп што мисли дека го освоил светот, а уствари мајка му ја извлекле. Ете што ти пишал и Дездеј за интервјуто, јас цело време викам дека англискиот НЕ Е БИТЕН за во амбасада и дека не е критериум за добивање на виза. На милион форуми луѓето имаат пишано дека може да се одвива интервјуот на мајчин јазик или на англиски, зависно од амбасадата, но во повеќето амбасади може и на мајчин јазик. НИКОЈ НЕ КАЖА ДЕКА АНГЛИСКИОТ НЕ Е БИТЕН за да се снајдеш кога си во Америка.
Твоето првично прашање за англискиот на темава беше



на што јас сум ти пишал



Од тука почнува твоето бунило, цицалче на мајка. Оди легни си до неа и почекај да те покрие.

Не, стварно, да ти нацртам ли за да разбереш што зборам цело време или мајка ти ќе ја викаш на неа да и покажам, ете и Дездеј ти го пиша истото. Разбирам дека си 20 години, ама тастатурава што пишувам на неа е попаметна од тебе. Иди напиј се мајчино млеко пред да одиш во амбасада со МАЈКА ТИ.

Еве што сум пишал пред неколку дена и скини ми се с курца, ебате дегенот. Абе убаво некој рече погоре, какви идиоти имаат среќа на оваа лотаријава ццц страшно. Иди резервирај карта у еден правец ако и дадат зелена на мајка ти и мрш од државава, ваљда со лотаријава ќе има еден неписмен помалку тука.
Задок га боле нокта од лева нога од десног прста за твога мислење, колку време се тепа на форумов еј кај се зачленив, кој глупости не ги видов..
ќе ми фалат советите на пакович, дездеј, д г-дес и флафи баби пигс, едина работа од цел форум што би ми фалела. Дајте нешто поопширни совети околу интервјуто, што како беше дали сите исти прашања ве прашале?
ОПИШЕТЕ ГО ИНТЕРВЈУТО ! сепак мислам дека д г-дес и флафи баби пигс, најјасно објаснуваат.
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Благодарам на сите членови со свои искуства и информации излагаат во пресрет на нас уплашените.

Не сум го отворила уште ДС-от чекам адреса од спонзорот
Мора пред да го пополнувам ДС-от да ми биде све стигнато писма формулари од спонзоров или можам само адреса да си пишам во ДС негова, да го испратам до Кентаки па отпосле да ми стигнат сите документи и писма што ќе ми ги праќа он?
Мислам да не се бара во ДС-от нешто ко скенирани писма да се при.ложуваат кој отворил нека каже шо има у ДС-от

Фала =D
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Благодарам на сите членови со свои искуства и информации излагаат во пресрет на нас уплашените.

Не сум го отворила уште ДС-от чекам адреса од спонзорот
Мора пред да го пополнувам ДС-от да ми биде све стигнато писма формулари од спонзоров или можам само адреса да си пишам во ДС негова, да го испратам до Кентаки па отпосле да ми стигнат сите документи и писма што ќе ми ги праќа он?
Мислам да не се бара во ДС-от нешто ко скенирани писма да се при.ложуваат кој отворил нека каже шо има у ДС-от

Фала =D
Кое бројче си ? јас 4000-5000
Почнувај да го пополнуваш , не чекај. Искрено ако чекаш спонзор може да те извиси до јуни-јули и на крај да ти рече абе извини вака така, јас за тоа не се зезав, зашто ми рекоа почекај ќе видиме ќе средиме а знаев дека од тоа нема ништо. Подобри и разбирливи луѓе се американциве каде каде , затоа наведов Американец, а и не е проблем таму се разгледува ДС-от ако имаш некоја грешка ќе се корегира, само внимавај околу пасошот, име презиме главните информации
Едит: мене ми е предаден со ситни грешки, како бројот на улицата на работното место и слично, за кое што не вреди унлок да се прави.
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Кое бројче си ? јас 4000-5000
Почнувај да го пополнуваш , не чекај. Искрено ако чекаш спонзор може да те извиси до јуни-јули и на крај да ти рече абе извини вака така, јас за тоа не се зезав, зашто ми рекоа почекај ќе видиме ќе средиме а знаев дека од тоа нема ништо. Подобри и разбирливи луѓе се американциве каде каде , затоа наведов Американец, а и не е проблем таму се разгледува ДС-от ако имаш некоја грешка ќе се корегира, само внимавај околу пасошот, име презиме главните информации
Ми се праи пасошот и МВР -_-
него го чекам и одма зиам попунуем
7000 сум
а шо може да си отварам да си пополнуем па да го сејвнам па пак да го отварам така?
тенкју со среќа![DOUBLEPOST=1463400071][/DOUBLEPOST]
Кое бројче си ? јас 4000-5000
Почнувај да го пополнуваш , не чекај. Искрено ако чекаш спонзор може да те извиси до јуни-јули и на крај да ти рече абе извини вака така, јас за тоа не се зезав, зашто ми рекоа почекај ќе видиме ќе средиме а знаев дека од тоа нема ништо. Подобри и разбирливи луѓе се американциве каде каде , затоа наведов Американец, а и не е проблем таму се разгледува ДС-от ако имаш некоја грешка ќе се корегира, само внимавај околу пасошот, име презиме главните информации
Ми се праи пасошот и МВР -_-
него го чекам и одма зиам попунуем
7000 сум
а шо може да си отварам да си пополнуем па да го сејвнам па пак да го отварам така?
тенкју со среќа![DOUBLEPOST=1463400105][/DOUBLEPOST]
Кое бројче си ? јас 4000-5000
Почнувај да го пополнуваш , не чекај. Искрено ако чекаш спонзор може да те извиси до јуни-јули и на крај да ти рече абе извини вака така, јас за тоа не се зезав, зашто ми рекоа почекај ќе видиме ќе средиме а знаев дека од тоа нема ништо. Подобри и разбирливи луѓе се американциве каде каде , затоа наведов Американец, а и не е проблем таму се разгледува ДС-от ако имаш некоја грешка ќе се корегира, само внимавај околу пасошот, име презиме главните информации
Едит: мене ми е предаден со ситни грешки, како бројот на улицата на работното место и слично, за кое што не вреди унлок да се прави.
а шо е анлок? као го заклучуеш го отклучуеш ли? не раабирам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom