Добитници на лотарија за САД

Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Ти баш во Лисиче си роден? Во Македонија има град и држава . Немаме ние state и провинции. Зошто секогаш наградните игри извлекуваат идиоти?
Дечко , НА ПАСОШОТ АКО ТИ ПИШУВА ДЕКА СИ РОДЕН ВО ПОРУПА ТОА ЌЕ ПИШЕШ, ти бара што ти пишува на пасош а не што ти мислиш, затоа и ти пишува на form example до City(town-village) зашто не му пишува на секој дека е роден во Град. зашто си толку удрен бе македонче глупо. Principal applicant ми е роден во Долно лисиче , слепец еден очигледно не си прочитал дека се пополнува ACCORDING TO YOUR PASSPORT, уште 1 недобитник што коментира на топик што не припаѓа. ако не ти пишува нигде Скопје во паспорт која ридска фаца ќе пишува Скопје таму ? само тип како тебе ќе си наведе , ама знаеш што е работата ? сакате некој што добил да му наштетите, ти многу убаво си знаеш што треба да се пополни, ама другиот да не добие сеир да видиш, информации само од Амбасада прва рака. Едвај чекам да не се асоцирам со државава поради вакви фаци, мислам и да го бришам акаунтов што не се изнавидов.
Едит: ридару тие што се раѓаат во Државна им пишува Скопје оди едуцирај се малце , прошетај пред да коментираш тука
Незнам што ме копка да ти враќам , моето ценето време со вакви како тебе да го трошам.
Ќе бришам акаунт ако сакаат и мрсул нека ме наречат тука , да не можам да враќам битно

13223679_254701621551619_274264241_o.jpg
 
Последно уредено:
Т

Триптико

Гостин
Убаво викам јас, на паркинг си роден. Инаку, не знаеш дали и јас сум извлечен и затоа не збори без врска ;)
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Убаво викам јас, на паркинг си роден. Инаку, не знаеш дали и јас сум извлечен и затоа не збори без врска ;)
со ваква вишок интелегенција сигурен сум ако збориш вака у живо си бил разшлапан барем неколку пати до сеа ? Дека вакво јазиче просечно ни 1 минута не би било толерирано , личен совет.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Значи според амбасадата во Скопје афидавит ќе ви побараат во случај да не знаете јазик и да немате финансии, и ако не знаете да објасните која ви е рутата планот таму, односно ако сте отидени како изгубени и незнаете да објасните на интервјуто. јас им објаснив колку пари имам и ми рекоа дека се доволни, не ми рекоа дека се малку.
Еве ти мој пример: и јас и мојот сопруг, двајцата работевме на брод (во Америка) во моментот кога бевме извлечени на лотарија.
Во моментот кога бевме на интервју ние сеуште бевме вработени во истата компанија само што бевме на годишен одмор.
Значи имавме веќе работа, имавме финансии и знаевме јазик перфектно, сепак никој не ни побара пари туку ни побараа спонзор.

Мислам дека спонзорот е од особена важност за целокупното интервју за виза.

Од друга страна пак, убаво што си се јавил во амбасада, само знај дека најверојатно си правел муабет со обичен вработен во амбасадата кој нема удел во одлуката на конзулот со којшто ќе имаш интервју.
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Еве ти мој пример: и јас и мојот сопруг, двајцата работевме на брод (во Америка) во моментот кога бевме извлечени на лотарија.
Во моментот кога бевме на интервју ние сеуште бевме вработени во истата компанија само што бевме на годишен одмор.
Значи имавме веќе работа, имавме финансии и знаевме јазик перфектно, сепак никој не ни побара пари туку ни побараа спонзор.

Мислам дека спонзорот е од особена важност за целокупното интервју за виза.

Од друга страна пак, убаво што си се јавил во амбасада, само знај дека најверојатно си правел муабет со обичен вработен во амбасадата кој нема удел во одлуката на конзулот со којшто ќе имаш интервју.
Но сепак е најдобро да се добие одговор од некој вработен одколку форумскиве конзули тука нели ? Човекот ќе ми го врзеше веднаш спонзорот ако му речев дека незнам англиски, а моето прашање почна со дали финансии ќе го заменат афидавит , тој ми беше главна грижа според конзуливе на форумов, но сепак ова е ЛОТАРИЈА тука се подразбира да немате никој таму, или роднини или спонзори. А и на самата ДВ страна пишува, спонзор , финансии или понуда за работа, сега Амбасадата мора да се води спрема официјалните правила. Страната вели дека било кој од овие 3 одговара, кој би немал пари за него е афидавит , или кој би ги немал и парите и афидавитот тој би глеал работа, фактички се сведува на афидавит - понуда на работа = човек да има таму или финансии, зашто сепак се очекува да немате допирна точка со америка , лотарија е и нормално е да се нема никој таму, и да се прави диверсити некој што нема точка допирна со Америка. Верувам дека тој што работи таму видел многу фаци што влегле и излегле ако е барем година вработен, видел дали се насмеани или намуртени, а баш сум сигурен дека неможе секој да најде спонзор, сепак кој би се нафатил да ја стави главата во торба за друг ? Освен ако не е фамилија а сепак ова не е фамилијарна имиграција туку Лотарија избор и Диверсити што значи треба да пополни со луѓе што немаат допирна точка со америка.

Исто во вашава ситуација човеков очекувал да имате спонзор штом работа сте нашле, сте работеле таму, и сите тие конци со кој што сте се снашле. ако сте одговореле не би сметал дека не сте стекнале пријатели, би му дошло чудно и би очекувал објаснување. Сепак со имање на правите аргументи и инструкции од официјалната ДС страна, би требало да нема проблем. Според правилата во лотаријава се очекува повеќето да немаат допирна точка со америка, не се очекуваат многу аџустмент оф статус во добитници, туку да се направи диверсити од земји со мал процент на имиграција.
 
Последно уредено:
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Значи уште еднаш да кажам, извлекувањето е веќе завршено и повеќе нема да има нови добитници затоа што се извлекуваат преку 100 000 апликации за тие 50000 визи. Во случај некој да не исполнува услов за виза едноставно отвара една виза плус за тие што се извлечени со повисоки броеви и кои не би биле повикани на интервју ако сите визи се потрошат пред да им дојде бројчето current на булетинот што излегува секој месец. Значи ако влезеш со шифрата и ти пишува дека не си излечен , за жал тоа е тоа не очекувај да ти се смени статусот понатаму.

Sent from my Lenovo K50-t5 using Tapatalk
 
Т

Триптико

Гостин
со ваква вишок интелегенција сигурен сум ако збориш вака у живо си бил разшлапан барем неколку пати до сеа ? Дека вакво јазиче просечно ни 1 минута не би било толерирано , личен совет.
Моите не ме удриле досега, не пак некој друг :) Продолжи state да го означуваш како општина. Кога ќе те прашаат во САД во кој state си, слободно кажувај во општина Невада, Тексас и сл. Инаку тоа за спонзорот by the book е така, ама некогаш не одат по тој редослед нештата. Ако имаш понуда за работа, друга е процедурата. Друг тип виза е тоа. Сепак...ќе одиш на интервју и сам ќе кажеш како било.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Исто во вашава ситуација човеков очекувал да имате спонзор штом работа сте нашле, сте работеле таму, и сите тие конци со кој што сте се снашле. ако сте одговореле не би сметал дека не сте стекнале пријатели, би му дошло чудно и би очекувал објаснување. Сепак со имање на правите аргументи и инструкции од официјалната ДС страна, би требало да нема проблем. Според правилата во лотаријава се очекува повеќето да немаат допирна точка со америка, не се очекуваат многу аџустмент оф статус во добитници, туку да се направи диверсити од земји со мал процент на имиграција.
Работа не сме нашле туку веќе сме имале години и години наназад, работа на брод е комплетно поразлично од работа на земја и никој што дава визи не очекува од тебе да имаш пријатели. Ти рече дека ако знаеш јазик, имаш план и пари тогаш не ти треба спонзор, јас само ти кажувам дека имав сето тоа и плус работа и пак ми побараа.

Во секој случај секој со своето искуство, ти кажуваме само за твое добро, а не за да си тераме инает со тебе, после интервју го очекуваме твојот резултат тука, па да споделиме и поразлични искуства.
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Работа не сме нашле туку веќе сме имале години и години наназад, работа на брод е комплетно поразлично од работа на земја и никој што дава визи не очекува од тебе да имаш пријатели. Ти рече дека ако знаеш јазик, имаш план и пари тогаш не ти треба спонзор, јас само ти кажувам дека имав сето тоа и плус работа и пак ми побараа.

Во секој случај секој со своето искуство, ти кажуваме само за твое добро, а не за да си тераме инает со тебе, после интервју го очекуваме твојот резултат тука, па да споделиме и поразлични искуства.
Нормално, но вие имате поинакви околности тој очекувал да познавате некој. Точно дека реков но вие имате поинакви околности , со тие околности што сте имале работа очекувал да знаете некој, вашите околности се поинакви. Верувам дека има точност во твојте реплај, и знам дека не тераш инает , но има други што велат дека Спонзор е нешто што мора , што е потполно неточно, прашањето за спонзор зависи потполно до индивидуалецот, меѓутоа човеков од амбасада не би ме лажел, вие имате поинакви околности па затоа очекувал да познавате некој таму.[DOUBLEPOST=1463177027][/DOUBLEPOST]
Моите не ме удриле досега, не пак некој друг :) Продолжи state да го означуваш како општина. Кога ќе те прашаат во САД во кој state си, слободно кажувај во општина Невада, Тексас и сл. Инаку тоа за спонзорот by the book е така, ама некогаш не одат по тој редослед нештата. Ако имаш понуда за работа, друга е процедурата. Друг тип виза е тоа. Сепак...ќе одиш на интервју и сам ќе кажеш како било.
Па ако се понашаш јавно така како што зборуваш, незнам неудрен да останеш сигурно ќе имаше некоја последица, зашто не верувам некој да би ќутел.
А ако мислиш дека стејт е држава, зашто одма одоздоле имаш кантри да внесеш? Зашто би ти побарале 2 пати ? А ако мислиш со тој памет дазнт аплај не пополнето , зашто одма до стејт имаш ПРОВИНС зар таа невада провинс ќе ја наречеш ?? Зар провинции се тие ? Ах морее.. општина се става тука, а и да направиш утка не е страшно ќе корегираат во амбасада, @The Goddess ти памтиш ли што имаш ставено кај тоа поле?
Секогаш одат по редослед нештата, освен ако амбасадата одлучи да биде некоректна од нивна страна и против правилата , тоа би било тоа што го индицираш , што не би се случило освен ако не им го расипеш денот и ако се поставиш некултурно, тогаш можеби ќе очекуваш таков изход. јас не верувам да е одбиен некој поради спонзор (но зависи од околностите ако сте биле во УСА тогаш очекуваат да имате некој и ќе им биде чудно ако немате). луѓето се многу љубезни, имам зборено со амбасада доста пати, во просек се љубезни ми се има десено, со посериозен тип да зборам но тој се држеше стрикно на правилата не против нив.

If you are selected to apply for a DV, you will need to demonstrate that you will not become a public charge in the United States before being issued a visa. This evidence may be in the form of a combination of *****your personal assets******(тоа што потврди амбасадата), an Affidavit of Support (Form I-134) submitted by a relative or friend residing in the United States, an offer of employment from an employer in the United States, or other evidence.
So how do you prove that you will not become a public charge. The simplest way is to demonstrate that you have enough money/assets to support yourself. This can be in various ways, for example:-
  1. Bank/other financial statements
  2. Real Estate/Property
  3. Stocks/Bonds
  4. Income from business investments
If you intend to show the above you will need to show around ****$10,000 for each adult*****, and a bit less for children (for example $25,000 for a family of four, $10,000 for a single person). This can be from a combination of the above.

If you cannot show that level of personal finance a job offer can help, and of course someone already working in the USA on a temporary visa can show existing salary (payslips, tax records, job confirmation letters and so on).

If the selectee cannot provide the above, they may be advised obtaining an “affidavit of support”

Читајте малку надвор од конзулов на кајгана http://britsimonsays.com/all-about-public-charge-affidavit-of-support-i-134/
Се зависи од околностите од Д г-дес било очекувано да имаат пријател бидејќи таму работеле , кај пакович причината било што не завршил 12 години редовно и фактички тој не се квалификувал за да аплицира според правилата, за жал тие се условите, вонреден си како со 3 години средно да си завршил како струка механичар, јас да сум бил вонредно 1 година со самата апликација би се прашувал дали се квалификувам, веројатно и за времето на апликација да се јавел, кој било да се јавел ќе му рекле дека е невозможно ако едната година е вонредна, зашто треба редовно. Исто друга информација Vocational high school не се прифаќа без разлика ако е 4 години средно , што е тоа?
тие се школи со повеќе практика од Academic како на пример професор по јазик, вокатионал е нешто како компјутерски програмер , машински техничар , електро итн . Под академик спаѓаат професори по јазик, математичари итн, пишува на дв ентри, вокатионал не се квалификува.
Има и други на овој тхреад , што коментираат дека поминале без спонзор гледајте наназад ќе најдете.
 
Последно уредено:
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Јас само би ти рекол да не веруваш слепо во тоа што ти го кажал вработениов во амбасада. Секако дека тоа негово мислење е најверодостојно одколку мислењата на членовиве на форумов , но сепак на крај конзулот го има последниот збор. Значи биди подготвен за секоја ситуација, можеби навистина нема да имаш потреба од гарант, а тоа е и мое лично мислење, но сепак конзулот има право да ти побара и да те стави на administrative processing се додека не најдеш гарант. Значи како што рече пакович баш треба да му се погоди денот на конзулот. Плус треба да се има во предвид дека носител на апликацијата е мајка ти, поради тоа не можеш да знаеш во која насока ќе се одвива интервјуто. Немам време сега да пишам, ама кога ќе се вратам доѓа од на работа ќе ви ја опишам мојата ситуација со гарантот како поминав на интервју.

Sent from my Lenovo K50-t5 using Tapatalk
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Јас само би ти рекол да не веруваш слепо во тоа што ти го кажал вработениов во амбасада. Секако дека тоа негово мислење е најверодостојно одколку мислењата на членовиве на форумов , но сепак на крај конзулот го има последниот збор. Значи биди подготвен за секоја ситуација, можеби навистина нема да имаш потреба од гарант, а тоа е и мое лично мислење, но сепак конзулот има право да ти побара и да те стави на administrative processing се додека не најдеш гарант. Значи како што рече пакович баш треба да му се погоди денот на конзулот. Плус треба да се има во предвид дека носител на апликацијата е мајка ти, поради тоа не можеш да знаеш во која насока ќе се одвива интервјуто. Немам време сега да пишам, ама кога ќе се вратам доѓа од на работа ќе ви ја опишам мојата ситуација со гарантот како поминав на интервју.

Sent from my Lenovo K50-t5 using Tapatalk
конзулов од форумов ако приметуваш дава поинакви совети од искуствата од целиот свет :D , како единствено само тука да е различно од цел свет. како да имаат некое негативно искуство од минатото па сакаат тоа да му го набијат на секој , ПОГОЛЕМ е стравот англиски да незнаеш од спонзор да немаш !!! Зашто ако незнаеш англиски тогаш те чека, чекај бе ти како ќе се снајдеш и ете ја потребата за спонзор. Јазикот и некоја финансија се сосема доволни, јазикот ви е основна алатка за комуникација таму, односно јазикот е вашиот спонзор, никако да се коцкате со преведувач односно на македонски, не бидете смотани.

Тој што ви вели шансите ви се мали итн сигурно не ви мисли добро, кај сте добиле па уште и тоа да ви дробат.. па за едни е-ани 1000евра и 10 да се ќе ги дадам, и ќе ви кажува некој не фрлајте пари ! жалосно.. или без спонзор шансите ви се мали, па тие дошле сеир тука да ви гледаат, или англиски не ти треба , па тоа што можеш да го постигнеш дај душа постигни го соврширај го јазикот , тоа е барем до вас. имам роднина ми рече зашто да одиш ! ХАХА сакав да и речам па ти зашто да не клекнеш да ми го и---иш? тешки гревови се луѓево.
Мене не ми се одеше таму поради пари и други работи што другите ги гледаат во ова, таму ми беше надежта за љубов , од таму запознав девојче и затоа аплицирав на лотаријава, не бидејќи ми требало некој подобар животен стандард, реализирав дека требало да сум таму, чисто ради љубов, ради мене лично. Сепак излезе оваа процедура и мора да се помине , после продолжуваме со животот.
 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Но сепак е најдобро да се добие одговор од некој вработен одколку форумскиве конзули тука нели ? Човекот ќе ми го врзеше веднаш спонзорот ако му речев дека незнам англиски, а моето прашање почна со дали финансии ќе го заменат афидавит , тој ми беше главна грижа според конзуливе на форумов, но сепак ова е ЛОТАРИЈА тука се подразбира да немате никој таму, или роднини или спонзори. А и на самата ДВ страна пишува, спонзор , финансии или понуда за работа, сега Амбасадата мора да се води спрема официјалните правила. Страната вели дека било кој од овие 3 одговара, кој би немал пари за него е афидавит , или кој би ги немал и парите и афидавитот тој би глеал работа, фактички се сведува на афидавит - понуда на работа = човек да има таму или финансии, зашто сепак се очекува да немате допирна точка со америка , лотарија е и нормално е да се нема никој таму, и да се прави диверсити некој што нема точка допирна со Америка. Верувам дека тој што работи таму видел многу фаци што влегле и излегле ако е барем година вработен, видел дали се насмеани или намуртени, а баш сум сигурен дека неможе секој да најде спонзор, сепак кој би се нафатил да ја стави главата во торба за друг ? Освен ако не е фамилија а сепак ова не е фамилијарна имиграција туку Лотарија избор и Диверсити што значи треба да пополни со луѓе што немаат допирна точка со америка.

Исто во вашава ситуација човеков очекувал да имате спонзор штом работа сте нашле, сте работеле таму, и сите тие конци со кој што сте се снашле. ако сте одговореле не би сметал дека не сте стекнале пријатели, би му дошло чудно и би очекувал објаснување. Сепак со имање на правите аргументи и инструкции од официјалната ДС страна, би требало да нема проблем. Според правилата во лотаријава се очекува повеќето да немаат допирна точка со америка, не се очекуваат многу аџустмент оф статус во добитници, туку да се направи диверсити од земји со мал процент на имиграција.
Со тој шти си зборувал во амбасада не е обичен вработен туку е вработен во Конзуларно оделение тоа на сите да ни е јасно.
Маката е што нашите од конзуларното оделение се некомпетентни за одлуката на конзулот, а ме мрзи да барам сега имаше убаво објавено дека цитирам
"УСЛОВИ ЗА ДИВЕРЗИТИ ПРОГРАМ СЕ ТИЕ И ТИЕ, И ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ СЕ ТИЕ И ТИЕ, А НАЈДОЛЕ ВО ПАСУС НАПИШАНО ДЕКА СЕКОЈА АМБАСАДА ЗАСЕБНО ГО ЗАДРЖУВА ПРАВОТО НА ОДЛУКИ ВО ЗАВИСНОСТ ОД ЗАКОНИТЕ.- што на мене ми е мн двосмислено. ако добро сватив од сите тука муаветот е да СЕ ПОТРУДИШ ДА НАЈДЕШ СПОНЗОР (чисто од формалност)ЗА ДА НЕ БИ ТЕ ОДБИЛЕ ЗА ТОА бидејќи е греота а сепак ке имаш доболно време да најдеш бидејки тој док ке ти треба за на интервју. А твојата одлука си е само твоја како ке направиш ти така ако е правилна ке имаш Успех ако е неправилна Пораз.
Мој совет ти е имаш најмалце 6 месеци време и со пријатели и другари од УСА ке најдеш некој кој ке сака формално да сврши работа, бидејки и јас по уса закони исполнував услов со школото за диверзити програм но конзулот рече НЕ, иако за мојот случај никаде нема објаснето, туку има пишано само 12 години континуирано и тоа е тоа. Води се само по нашата амбасада што ке ти каже и по објавената потребна документација а другото остави го на вишата сила. и со сите овие работи мајкати да биде мн во тек, бидејки може на шалтер конзулот да ти рече на тебе седни си ти таму а она да остсне сама на шалтерот и да се збуни или трема да ја фати, бидејки таа е таа која треба да го прави интервјуто.
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Со тој шти си зборувал во амбасада не е обичен вработен туку е вработен во Конзуларно оделение тоа на сите да ни е јасно.
Маката е што нашите од конзуларното оделение се некомпетентни за одлуката на конзулот, а ме мрзи да барам сега имаше убаво објавено дека цитирам
"УСЛОВИ ЗА ДИВЕРЗИТИ ПРОГРАМ СЕ ТИЕ И ТИЕ, И ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ СЕ ТИЕ И ТИЕ, А НАЈДОЛЕ ВО ПАСУС НАПИШАНО ДЕКА СЕКОЈА АМБАСАДА ЗАСЕБНО ГО ЗАДРЖУВА ПРАВОТО НА ОДЛУКИ ВО ЗАВИСНОСТ ОД ЗАКОНИТЕ.- што на мене ми е мн двосмислено. ако добро сватив од сите тука муаветот е да СЕ ПОТРУДИШ ДА НАЈДЕШ СПОНЗОР (чисто од формалност)ЗА ДА НЕ БИ ТЕ ОДБИЛЕ ЗА ТОА бидејќи е греота а сепак ке имаш доболно време да најдеш бидејки тој док ке ти треба за на интервју. А твојата одлука си е само твоја како ке направиш ти така ако е правилна ке имаш Успех ако е неправилна Пораз.
Мој совет ти е имаш најмалце 6 месеци време и со пријатели и другари од УСА ке најдеш некој кој ке сака формално да сврши работа, бидејки и јас по уса закони исполнував услов со школото за диверзити програм но конзулот рече НЕ, иако за мојот случај никаде нема објаснето, туку има пишано само 12 години континуирано и тоа е тоа. Води се само по нашата амбасада што ке ти каже и по објавената потребна документација а другото остави го на вишата сила. и со сите овие работи мајкати да биде мн во тек, бидејки може на шалтер конзулот да ти рече на тебе седни си ти таму а она да остсне сама на шалтерот и да се збуни или трема да ја фати, бидејки таа е таа која треба да го прави интервјуто.
Па вака човек за формално имам тој е во индиана и е американец не македонец, зашто македонец се да ти е готово аа дојди , абе дај малку помош абе знаешш јас (сеирџии знаеш, кој те шета у др смисол) , додека американец што познавам 2 години веднаш се нафати за формално, сум познавал луѓе од таму и подолго од 2 години но сум изгубил контакт, неговата помош е само преку емаил дека ќе се грижи за мене и дека ќе ја прими зелената, а другово дека ќе ја стави некој главата во торба за мене тешко да потпишува. Среќа е што сум стекнал контакти, бидејќи повеќе ми помогнале американци од некој со потекло од овој крај, луѓето од овој крај повеќе посакуваат никогаш да не успеете, реално
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Па вака човек за формално имам тој е во индиана и е американец не македонец, зашто македонец се да ти е готово аа дојди , абе дај малку помош абе знаешш јас (сеирџии знаеш, кој те шета у др смисол) , додека американец што познавам 2 години веднаш се нафати за формално, сум познавал луѓе од таму и подолго од 2 години но сум изгубил контакт, неговата помош е само преку емаил дека ќе се грижи за мене и дека ќе ја прими зелената, а другово дека ќе ја стави некој главата во торба за мене тешко да потпишува. Среќа е што сум стекнал контакти, бидејќи повеќе ми помогнале американци од некој со потекло од овој крај, луѓето од овој крај повеќе посакуваат никогаш да не успеете, реално
На маил само нека ти прати склопен текст дека те кани да престојуваш кај него додека не се снајдеш, а чим ти е пријател подолго време се надевам дека имаш и писмена комуникација со истата личност и во тој поглед си среден тип топ, само уште добро да му објасниш за што станува збор и да му приложиш доказ дека ти имаш пари тука но дека ти треба таа I-134 форма,само формално дс ти послужи па макар за неа и да платиш на пример кога ке стигнеш во УСА, пробај имаш стварно доволно време да го набавиш и тој формулар и да немаш никаков проблем.
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
На маил само нека ти прати склопен текст дека те кани да престојуваш кај него додека не се снајдеш, а чим ти е пријател подолго време се надевам дека имаш и писмена комуникација со истата личност и во тој поглед си среден тип топ, само уште добро да му објасниш за што станува збор и да му приложиш доказ дека ти имаш пари тука но дека ти треба таа I-134 форма,само формално дс ти послужи па макар за неа и да платиш на пример кога ке стигнеш во УСА, пробај имаш стварно доволно време да го набавиш и тој формулар и да немаш никаков проблем.
Види брату смерот кај мајка ми на факс беше книжевности сфрј.. да не глумам преведувач го оставив на мк како е со латиница, ваљда не е некоја беља исто адресата од работа кај што работи 30 години точно ја напишав само ББ(безброј) ставив а имала број , ваљда не се некој проб? Советот ќе ти го земам во предвид за ова, иначе косовариве читам интервју август-септември идат тука во скопје , зашто така а нас не тераат покасно ?
Се утепав од корегирање и формуларите рано сабајле ги пратив, се надевам дека ќе ме викнат во октомври со оглед на тоа што е испратено 14 мај? Сакам на тие датуми, бидејќи праевме муабет околу Child Status Protection Act, бројчето 4000-5000 ми е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom