Добитници на лотарија за САД

Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Доби ли некој на лотаријата?
Погорниот член напишал дека Гоки успеал да добие, ако добил на лотаријата нека му е честито, заслужил после повеќе години пробување да добие конечно и се најдобро за Гоки во САД.

Ретки се членовите на форумов да добиле на лотаријата, Халеевата комета почесто се појавува отколку форумџии добитници на зелена карта :)

Прв пат се обидов со зелената карта, наесен пак ќе аплицирам и следната 2017 година во ова време ќе ја чекам среќата.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Дали вреди да го чувам бројчето и да проверувам до септември т.е дали накнадно може да те „извлечат“ доколку доволно луѓе што се извлечени не закажат/отидат на интервју?

Пошто и на тоа што проверуваш пишува:

Based on the information provided, the Entry HAS NOT BEEN SELECTED for further processing for the Electronic Diversity Visa program at this time.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Based on the information provided, the Entry HAS NOT BEEN SELECTED for further processing for the Electronic Diversity Visa program at this time.

:(

за бројчето... имам прочитано на балкански форум дека некој добил во „продолженија“ така да чубај бар уште некој месец не губиш ништо...

честито на добитниците
 
A

Aruna_Kone

Гостин
You have been randomly selected for further processing in the Diversity Immigrant Visa Program for the fiscal year 2017(October 1, 2016 to September 30, 2017).

Го добивме колата :D

Се шалам, влезен сум во избор, но тоа не значи дека загарантирано се добива green card, затоа што соодносот на бројот на они што влагаат во тој круг, и визите кои се издаваат е различен.

It is important to remember that selection does not guarantee you will receive a visa. In order to receive a DV to immigrate to the United States, selectees must still meet all eligibility requirements under U.S. law.

Сега треба да почнам процедура за собирање на документи, дали знае некој поконкретно какви податоци и што точно треба да приложам за да добијам прилика да ме повикаат на интервју?

Ако има некој инфо, нека сподели, ќе частам пиво :)

Btw гуд лак на сите :D
 
Член од
30 ноември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
12
Од кога ќе ве извлечат имате околу 3 месеци да пополните формулар онлајн. Се подразбира дека информациите мораат да бидат точни бидејќи проверуваат се, и многу важно е што мора да внесете адреса во САД на која ќе ви стигне зелената карта откако ќе влезете. Е сега ако немате никој таму, прашајте по пријатели сигурно ќе се најде некој, и второ многу важно треба да внесете емаил адреса на која ќе ви стигне известување дека треба да го отворите формуларот за понатамошно процесирање. Овој емаил може многу лесно да го пропуштите затоа отворете очи, пишува нешто како no-reply и го добивате околу 2 месеци пред датумот за интервју. Кога ќе ве извлечат добивате број, со овој број ќе видите во кој месец бројот ќе ви стане актуелен за интервју, ако е многу низок тогаш може да ве викнат уште во Октомври-Ноември, ова се проверува на страната за визи на амеркинската влада. За документите, е прилично лесно да се соберат, прегледот трае едно половина час до час, зависи колку има гужва,(иако знам дека може да биде многу подолг) ви земаат крв, снимање ренген, ќе поразговарате со доктор и толку. Во амбасадата беа многу љубезни, ви ги средуваат документите, ќе ве викнат на неколку шалтери, може да ве прашаат некои прашања,само треба да бидете искрени бидејќи сум сигурна дека веќе имаат проверено се.Знам дека подолго време се задржуваа на луѓе кои имаат претходно одено во САД. Освен тоа, ме прашаа дали имам спонзор, им реков не бидејќи во официјалните пропозиции не го пишува тоа(меѓутоа носев потврда од банка дека имам пари на сметка, меѓутоа изводот беше околу 5 месеци стар).Тоа е тоа. Ќе го оставите пасошот и ќе треба да го земете наредниот ден заедно со плик кој никако не смеет да го отворате додека не слетате, после што ќе му го дадете на нивните службеници.Од датумот кога ќе ви ја стават визата имате 6 месеци да влезете, дотогаш немате никаков статус, зелената карта ќе ви стигне после неколку недели.Се надевам дека ова ќе им помогне на сите.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Based on the information provided, the Entry HAS NOT BEEN SELECTED for further processing for the Electronic Diversity Visa program at this time.

Веќе четврта година.. :cautious:
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Based on the information provided, the Entry HAS NOT BEEN SELECTED for further processing for the Electronic Diversity Visa program at this time.

Веќе четврта година.. :cautious:
Pocekaj...Ne e finalen odgovor. Imaat kvota...ako nekoj go odbijat ne se pojavi ili slicno ja dopolnuvaat.
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
You have been randomly selected for further processing in the Diversity Immigrant Visa Program for the fiscal year 2017(October 1, 2016 to September 30, 2017).

Го добивме колата :D

Се шалам, влезен сум во избор, но тоа не значи дека загарантирано се добива green card, затоа што соодносот на бројот на они што влагаат во тој круг, и визите кои се издаваат е различен.

It is important to remember that selection does not guarantee you will receive a visa. In order to receive a DV to immigrate to the United States, selectees must still meet all eligibility requirements under U.S. law.

Сега треба да почнам процедура за собирање на документи, дали знае некој поконкретно какви податоци и што точно треба да приложам за да добијам прилика да ме повикаат на интервју?

Ако има некој инфо, нека сподели, ќе частам пиво :)

Btw гуд лак на сите :D
Со среќа!!!
Прв пат аплицираше?
 
Член од
4 мај 2016
Мислења
20
Поени од реакции
7
You have been randomly selected for further processing in the Diversity Immigrant Visa Program for the fiscal year 2017(October 1, 2016 to September 30, 2017).

Го добивме колата :D

Се шалам, влезен сум во избор, но тоа не значи дека загарантирано се добива green card, затоа што соодносот на бројот на они што влагаат во тој круг, и визите кои се издаваат е различен.

It is important to remember that selection does not guarantee you will receive a visa. In order to receive a DV to immigrate to the United States, selectees must still meet all eligibility requirements under U.S. law.

Сега треба да почнам процедура за собирање на документи, дали знае некој поконкретно какви податоци и што точно треба да приложам за да добијам прилика да ме повикаат на интервју?

Ако има некој инфо, нека сподели, ќе частам пиво :)

Btw гуд лак на сите :D
Aruna_kone се оди преку амбасада и тие ти даваат насоки за понатаму што треба да се прави. Знам дека треба да имаш некој веќе во америка кој ке те на некој начин „спонзорира“, односно ќе ти помогне во однос на барање работа и смештај. Без тоа тешко да ти дадат дв виза.Мои комшии отидоа во 2011 од таму знам. Доколку имаш некои прашања слободно контактирај ме, колку можам ќе помогнам. Поздрав.
 
A

Aruna_Kone

Гостин
@forumdzikaaa
Ова ми е трета апликација, првата да бидам искрен не ни ја проверив, пошто аплицирав задњи ден, и пуштив онака ради реда, не ни ги проверив резултатите :) Лани ништо и еве трета среќа :)

@lujanytown Знам процедура како иде и горе доле кои документи ми се потребни.

Она што ме буни е Form DS-260. Знам дека го пополнувам он лајн и после се праќа тоа до (Kentucky Consular Center KCC). Е сеа што попунувам точно на тој формулар не знам. Дали само општи генералии, кодот кој го добив и слично, или се бараат сите оние документи како Извод од книга на родени, уверенија од школо, факс итн?
Дали тој формулар всушност е мојата апликација за да ме викнат на интервју? И ако е така, дали треба да чекам до 1 Октомври за да аплицирам односно да го испратам тој формулар или можам тоа да го сторам и сега?

Извинете ако малку конфузно ги поставив прашањава, али се надевам дека ме сфативте :)
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.097
Поени од реакции
9.695
А има информации колку од Македонија аплицираат за ова?
 
Член од
2 февруари 2016
Мислења
44
Поени од реакции
22
@forumdzikaaa
Ова ми е трета апликација, првата да бидам искрен не ни ја проверив, пошто аплицирав задњи ден, и пуштив онака ради реда, не ни ги проверив резултатите :) Лани ништо и еве трета среќа :)

@lujanytown Знам процедура како иде и горе доле кои документи ми се потребни.

Она што ме буни е Form DS-260. Знам дека го пополнувам он лајн и после се праќа тоа до (Kentucky Consular Center KCC). Е сеа што попунувам точно на тој формулар не знам. Дали само општи генералии, кодот кој го добив и слично, или се бараат сите оние документи како Извод од книга на родени, уверенија од школо, факс итн?
Дали тој формулар всушност е мојата апликација за да ме викнат на интервју? И ако е така, дали треба да чекам до 1 Октомври за да аплицирам односно да го испратам тој формулар или можам тоа да го сторам и сега?

Извинете ако малку конфузно ги поставив прашањава, али се надевам дека ме сфативте :)
https://travel.state.gov/content/dam/visas/DS-260 Exemplar.pdf Ова е пример за тој формулар и што да очекуваш во него. Не ти требаат мислам тие документи за во формуларов, а кога треба да го испратиш - не знам, само треба мислам да е што порано. Поздрав и многу среќа за понатаму :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom