Добивање работна виза во Швајцарија

Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Се извинувам доколку има ваква тема некаде но не здогледав такво нешто. Како се добива виза, дали може да се добие некој документ(работна виза или било што) ако си роден таму(во мојот случај). Слушам дека може со бугарски пасош, дали е тоа точно, каде треба да се обратам доколку може на основа на раѓање бидејќи моите родители имаат работено преку 20 год. но се вратени пред 15 години. Поздрав
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Не знам дали може и дали воопшто има начин да се добие работна виза ако си роден таму. Би требало да има некои опции со оглед на тоа дека ако си роден во Швајцарија сигурно имаш извод кој го докажува тоа. Најдобро е во овој случај да се консултираш со адвокат од таму или некој од тука што посредува при вакви работи но мислам дека овдешните посредници ќе ти земаат една купа пари.

За добивање работна виза доколку имаш Бугарски пасош има многу начини. Татко ми на пример влезе во Швајцарија, најде работа и газдата на фирмата му ги направи сите потребни документи за добивање 5 годишна Б виза. Има разни видови на визи и сите се стекнуваат на различен начин така да не би можел да ти кажам со сигурност ништо повеќе.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Не знам дали може и дали воопшто има начин да се добие работна виза ако си роден таму. Би требало да има некои опции со оглед на тоа дека ако си роден во Швајцарија сигурно имаш извод кој го докажува тоа
Za zal Swiss primenuva Jus sanguinis koj veli:Jus sanguinis (Latin: right of blood) is a principle of nationality law by which citizenship is not determined by place of birth but by having one or both parents who are citizens of the state. Za razlika na primer od USA ili Kanada koi primenuvaat Jus soli koj vika:Citizenship can also apply to children whose parents belong to a diaspora and were not themselves citizens of the state conferring citizenship. E sega dokolku bile 20 god tvoite tamu bi trebalo da imaat drzavjanstvo po zakonot od 52ra:Citizenship in Switzerland may be obtained by a resident who has lived in Switzerland for at least 12 years (any years spent in Switzerland between the 10th and the 20th years of age count double) and lived in the country for 3 out of the last 5 years before applying for citizenship. One should be able to speak in at least one of German, French, Italian or Romansch (depending on the canton or municipality).Sega e revidiran vo 2014 i ke se primenuva od narednata godina, sto znaci sega e majkata da se odi vo svicarska.
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Za zal Swiss primenuva Jus sanguinis koj veli:Jus sanguinis (Latin: right of blood) is a principle of nationality law by which citizenship is not determined by place of birth but by having one or both parents who are citizens of the state. Za razlika na primer od USA ili Kanada koi primenuvaat Jus soli koj vika:Citizenship can also apply to children whose parents belong to a diaspora and were not themselves citizens of the state conferring citizenship. E sega dokolku bile 20 god tvoite tamu bi trebalo da imaat drzavjanstvo po zakonot od 52ra:Citizenship in Switzerland may be obtained by a resident who has lived in Switzerland for at least 12 years (any years spent in Switzerland between the 10th and the 20th years of age count double) and lived in the country for 3 out of the last 5 years before applying for citizenship. One should be able to speak in at least one of German, French, Italian or Romansch (depending on the canton or municipality).Sega e revidiran vo 2014 i ke se primenuva od narednata godina, sto znaci sega e majkata da se odi vo svicarska.
Споменав погоре дека се вратени пред 15 години, и работеле со C-визи немаат државјанство, со самото враќање им е поништено правото на постојан престој. Знам сега дека имаа некои измени во законот и ме интересира дали може да се направи нешто или Бугарски му е мајката. и зошто тврдиш дека сега му е мајката да се оди ?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Споменав погоре дека се вратени пред 15 години, и работеле со C-визи немаат државјанство, со самото враќање им е поништено правото на постојан престој. Знам сега дека имаа некои измени во законот и ме интересира дали може да се направи нешто или Бугарски му е мајката. и зошто тврдиш дека сега му е мајката да се оди ?
Pa so promenite se namaluva granicata na 8god od 12 ili 10 bese (posto se bunea nacionalistite) taka da po se izdrzuva i sekako ti treba C-viza. The new law also requires cantons to set a minimum residency requirement of between 2 and 5 years, as well as requiring applicants to have a permanent residency permit (Autorisation d'établissement), which is known as a C permit[DOUBLEPOST=1489092424][/DOUBLEPOST]
Pa so promenite se namaluva granicata na 8god od 12 ili 10 bese (posto se bunea nacionalistite) taka da po se izdrzuva i sekako ti treba C-viza. The new law also requires cantons to set a minimum residency requirement of between 2 and 5 years, as well as requiring applicants to have a permanent residency permit (Autorisation d'établissement), which is known as a C permit
i da za decata od 8 do 16 se duplira vremeto, taka da oni mozat i za 6 godini da stanat drzavjani
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Дечки, имам Бугарски пасош и сакам да земам поголем кредит во Швајцарија.
Е сега имам еден "познаник" кој има негов пријател фирма во Швајцарија. Сакам да извадам Л или Б работна виза, зависи која ќе ми ја дадат, но јас ќе аплицирам за таа поголемата на 5 години што е (мислам дека Б беше), да ме вработи во неговата фирма, да го земам кредитот и да си го враќам легално.

Кажете ми дали некој правел вака и дали можат некако да ми наштетат познаникот и пријателот негов?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom