Добивање лиценца за превоз на стоки низ Македонија

Член од
8 август 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво, имам товарно комбе и ме интересира која е постапката и која цена е лиценца за превоз на стока од страна на физичко лице без фирма.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
До твојот одговор те дели еден повик до Министерството за транспорт и врски (02 3145 497)

На овој линк имаш барање за издавање лиценца ( https://goo.gl/nDwrF6 )
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Здраво, имам товарно комбе и ме интересира која е постапката и која цена е лиценца за превоз на стока од страна на физичко лице без фирма.
Америт само.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Здраво, имам товарно комбе и ме интересира која е постапката и која цена е лиценца за превоз на стока од страна на физичко лице без фирма.
Најпрво треба да отвориш фирма со главна дејност - превоз на стоки, да полагаш за управител на фирма (200 евра), да си вработен во фирмата која поднесува за добивање лиценца, има неколку документи кои треба да ги собереш. Лиценцата чини 6000 денари и има важност за 4 години
 
Член од
8 август 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
Најпрво треба да отвориш фирма со главна дејност - превоз на стоки, да полагаш за управител на фирма (200 евра), да си вработен во фирмата која поднесува за добивање лиценца, има неколку документи кои треба да ги собереш. Лиценцата чини 6000 денари и има важност за 4 години
Значи мора со фирма за да се извади лиценцата?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Здраво, имам товарно комбе и ме интересира која е постапката и која цена е лиценца за превоз на стока од страна на физичко лице без фирма.
Komplicirano e.
T.e ne e komplicirano ama e mnogu skapo.
Treba firma da otvoris,da bide so sediste nekade,odma ke ti dojde I radiodifuzna taksa za MRT da plakjas.
Kombeto da go izlepis so ime na firmata.
Fiskalna mora da kupis.
Da imas najmalku eden ili dvajca vraboteni.
Da izvadis licenca
Na rabotnikot moras da go osiguras I da mu plakjas osiguranje.
Se da bide regularno so dokumenti e preskapo,a pa I bez dokumenti inspekciite ke te oderat.
Kolku pari mesecno prosek vadis so kombeto?I taka ke vidis dali ti se isplakja.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom