Доберман

Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
981
Абе дечки не можам да најдам педигре за доберманкава...Типов што ми ја продаде ме прееба мушки, сеа останав со прст во уста!
Сеуште е млада твојата, има време додека да стане како Астра :) а и голема улога игра генетиката, мојава има добра генетика, башка и квалитетна искрана и дополнителни мултивитамински препарати додека растеше ... и денес е таква каква што е, женка ипол :D
Астра е 67 цм. висока и 40 кг. тешка.

У висина ве стигнавме :) Сега уште тежина и таман.
Иначе сега и заврши менструалниот период (прв) очекувам да почне да се пополнува :)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.518
Поени од реакции
4.481
Абе дечки не можам да најдам педигре за доберманкава...Типов што ми ја продаде ме прееба мушки, сеа останав со прст во уста!
Ако со кучето не ти даде и документи, пиши им крст... Се вади до некој 7, 8 месеци најкасно како што знам натаму веќе е невозможно.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.474
Поени од реакции
7.671

3:17 :love: (е баш тоа што е на thumbnail)
Можно ли е да е толку убаво?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.474
Поени од реакции
7.671
На здравје бричење доберманџии... новиот стандард за расата кој ќе биде валиден од 01.08.2016 година не дозволува кучиња со купирани уши и опаш.

Кој го интересира нека прочита овде.
Читам ја промениле одлуката, а?
 
L

Lu

Гостин

Песнава е на шведски, и совршено го има опишано Доберманот како раса, еве превод на текстот на англиски - линк :)

Успат, сликава е жива вистина :D

 
L

Lu

Гостин
Накусо објаснето како настанала расата Доберман, карактеристики на расата, и основни информации.
Одлично видео, за помалку од 7 минути, скоро сите основни информации ги имаат кажано, и одлично ја доловиле и прикажале расата (y)

 
Член од
8 март 2013
Мислења
12
Поени од реакции
4
Здраво, сакам да си купам да си купам доберман кученце ама незнам неможам да најдам да продаваат или па да најавиле легло за да си резервира, им пишував два три пати на тие Алтобело од србија ама никако да вратат, а сигурно и не би можел да си дозволам од кај нив. Специфично сакам машко кафеаво кученце :) ако знае некој што продава или што планира легло слично ако може споделете
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
981
Здраво, сакам да си купам да си купам доберман кученце ама незнам неможам да најдам да продаваат или па да најавиле легло за да си резервира, им пишував два три пати на тие Алтобело од србија ама никако да вратат, а сигурно и не би можел да си дозволам од кај нив. Специфично сакам машко кафеаво кученце :) ако знае некој што продава или што планира легло слично ако може споделете
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=2053270

Зависи колку планираш да потрошиш...И кафеавите се по ретки така да и по скапи само да те предупредам...
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.474
Поени од реакции
7.671
Некни починала Zoe Cooper поради внатрешно крварење од царскиот рез.
R.I.P .... страшна женка, кога ја видов у живо мислев мажјак е. :cuc:

 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
603
Поени од реакции
125
Од мал, желба ми е да имам куче од оваа прекрасна раса, но немав можност до сега... Сега има одлични услови, па сакам да прашам да не има некој за продавање, или наскоро планира да има кученце од расата Доберман за вистински љубител, по прифатлива цена? Педигре немора да има. (може да дојде во предвид и Дого Аргентино)
Ви благодарам
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
603
Поени од реакции
125
Јас пак ке прашам... Да не има некој за продавање Доберман или наскоро планира да има легло? Небитно машко или женско (предност мала на женка бидејќи машките се потврдоглави) Морам да купам вакво куче па ако треба ќе чекам цела година :)
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
981
Јас пак ке прашам... Да не има некој за продавање Доберман или наскоро планира да има легло? Небитно машко или женско (предност мала на женка бидејќи машките се потврдоглави) Морам да купам вакво куче па ако треба ќе чекам цела година :)
Јас чекам мојата да ја спарам, треба да и дојде период кај и да е! Ќе ти пишам кога ќе биде сигурна работава (ако најдеш порано со среќа нека ти е :))
 
На врв Bottom