Доберман

L

Lu

Гостин
Како ли го украле ? Доберман е сигурно давал отпор... А и како би го чувале додека не му најдат крајот крадциве ? :unsure:
Многу лесно ... просто и едноставно се крадат мажјаците, со женка во циклус.

Ќе тргне мажјакот по женката, и целиот ќе се занесе, и со таа тактика многу лесно и едноставно ги крадат мажјаците.
Без разлика на расата.

Затоа женките се неприкосновени чувари ;)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.525
Поени од реакции
4.491
Репортажа на одгледувачницата од Србија, Нови Сад (Noblesshof) од страна на zoo puzzle емисијата за миленици. Прекрасна одгледувачница со прекрасни примероци. И плус неколку инфоа за расата меѓу другото.

 
L

Lu

Гостин
Тоа е уствари вистинскиот Доберман ... прекрасен пријател на фамилијата и прекрасен е со деца ;) ... е сеа што со непознатите луѓе е генерално ладнокрвен и индиферентен, и остава сосема различна слика од тој карактер и блискост што ја има со фамилијата, тоа е друга приказна, ама затоа е Доберман и затоа ја обожавам расата, токму поради оваа карактеристика нивна :love:
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
981
Дечки доберманкава нагло ми ослабна а има апетит. Ја ранам пола година со домашна храна и до сега сум немал проблем. Неќам да ја носам на ветеринар пошто прошлиот пат сред лето од температура ми ја лечеа 2 недели (дур не и дадов јас 2 парацетамола).
Нормално е ова (пошто треба да добие кај и да е), или можно е да е нешто болна.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.851
Поени од реакции
2.408
Дечки доберманкава нагло ми ослабна а има апетит. Ја ранам пола година со домашна храна и до сега сум немал проблем. Неќам да ја носам на ветеринар пошто прошлиот пат сред лето од температура ми ја лечеа 2 недели (дур не и дадов јас 2 парацетамола).
Нормално е ова (пошто треба да добие кај и да е), или можно е да е нешто болна.
Парацетамол не се дава на куче. Чистена ти е од глисти во скоро време?
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.525
Поени од реакции
4.491
Мал документарец од Германија за нивната раса Доберман. Интересна реченица за вовед на прикажаното "Куче како Ферари, брзо и елегантно..." Поводот за овој документарец на кој гостуваат големи германски одгледувачи на Доберман е 111 годишнината од постоењето на расата. https://www.youtube.com/watch?v=rZCkB9NOVHM
 
На врв Bottom