Добар бренд виски

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Пробај single malt scotch од islay. Да осетиш што е комплексен вкус од 100% јачмен. А не некоја ефтина пченка мешана со пченица.
Koja greska si druze....Bourbonot go vladee vkusot i kopleksnosta. Za bourbonot bureto se koristi ednas . Tuka lezi vkusot. Bourbon burnija zavrsuvaat vo skotska za viski i toa gi koristat po nekolku pati. Jas seuste nemam sretnatno Bourbon so etiketa (Scotch barrel) nasproti sekoe vtoro viski (bourbon barrel)

Drug primer 12 godini Scotch i bourbon nemozes ni da gi sporedish =sirup vs voda.

Posledno so degustirav bouron 7 godini so 46% abv strasno dobar..... Scotch 7 godini star so 46% e better od rakija (drum)


Spored mene bourbon e desert pijalok vs Scoth (zborime za kvalitetni raboti)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
имав поодамна овакво со мисирка, ама изгледа го дадов на доктор у болница
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.970
Koja greska si druze....Bourbonot go vladee vkusot i kopleksnosta. Za bourbonot bureto se koristi ednas . Tuka lezi vkusot. Bourbon burnija zavrsuvaat vo skotska za viski i toa gi koristat po nekolku pati. Jas seuste nemam sretnatno Bourbon so etiketa (Scotch barrel) nasproti sekoe vtoro viski (bourbon barrel)

Drug primer 12 godini Scotch i bourbon nemozes ni da gi sporedish =sirup vs voda.

Posledno so degustirav bouron 7 godini so 46% abv strasno dobar..... Scotch 7 godini star so 46% e better od rakija (drum)


Spored mene bourbon e desert pijalok vs Scoth (zborime za kvalitetni raboti)
На Боб Дилан вискито. :) Иначе во однос на бурињата, имаш бурбони кои се преточуваат во француски буриња за бренди и вино (brandy casks), па некогаш и целосно се зреени, за да се додаде нова нота во вкусот и за да имаш добра еволуција на афтертејстот. Обично тие бурбони се и поскапи, од 100$ нагоре.

1659965903805.png
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
Koja greska si druze....Bourbonot go vladee vkusot i kopleksnosta. Za bourbonot bureto se koristi ednas . Tuka lezi vkusot. Bourbon burnija zavrsuvaat vo skotska za viski i toa gi koristat po nekolku pati. Jas seuste nemam sretnatno Bourbon so etiketa (Scotch barrel) nasproti sekoe vtoro viski (bourbon barrel)

Drug primer 12 godini Scotch i bourbon nemozes ni da gi sporedish =sirup vs voda.

Posledno so degustirav bouron 7 godini so 46% abv strasno dobar..... Scotch 7 godini star so 46% e better od rakija (drum)


Spored mene bourbon e desert pijalok vs Scoth (zborime za kvalitetni raboti)
Немаш пробано скоч од ислај, па затоа вака збориш.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Како се споредува со обичната верзија?
Има некаков по сладок вкус а истовремено е појако,50 степени е оваа верзија травелерс ексклузив.Другите верзии на сингл барел се послични со 7цата и ми се чини се 45 степени
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Затуца малце темава. Connemara покрај Џони блек best value. За кратко ќе пуштам нов Виски што го имам да го пробам само.
Автоматски споено мислење:

slicen rank so jameson, so malku poblaga nota

mene mi e popitko ali irski viskinja me pravat agresiven lol pa gi izbegavam
Ирските се подценети и се разликуваат од Скоч и Бурбон. Мора да си љубител. Таламоров е сосема ок.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.071
Поени од реакции
22.113
Затуца малце темава. Connemara покрај Џони блек best value. За кратко ќе пуштам нов Виски што го имам да го пробам само.
Автоматски споено мислење:


Ирските се подценети и се разликуваат од Скоч и Бурбон. Мора да си љубител. Таламоров е сосема ок.
jasno toa, mene ednostavno ne mi lezat.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
Расправате барели марели, каскови, ама виски индустријата нема капацитет да ви остави алкохол да гние со години у барели и после да ви ги шитне за 50-200 евра.

Се е тоа алкохол прочистен (тоа може да го направи) со вештачки бои (да ве фарба со барели :icon_mrgr: ) и додатни ароми.

Со додатокот на арома може да симулира вкус/мирис на одлежан алкохол у "барел" "каск" од цреша, вишна, даб, желад you name it!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom