Добар бренд виски

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Баш пелинковец или апсинт? Има некаде во Ск. да се купи второво?
Не би знаел да ти кажам за апсинтот....иначе за ова мислев.

Иначе преферирам пиво и вино.....додека се мачам да се откажам во меѓувреме од алкохол 100% :D
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Колку кошта Macalann тука во Македонија, не сум нашол до сега.
Не знам дали го има. Иначе европски цени се од 50 евра за најефтиното, имаш и од 500 па и многу повеќе.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.248
Natan 3.0

Абсинт имаш во фреш маркет кичево..и ..мислам или зур или во некој друг од овие..секундарниве.. отприлкике 700 денари(баш зелен, можеби е фејкерски)
Имаш и во алкотека во центар... ама друг бренд..
Пелинковац има скоро секаде.
Автоматски споено мислење:

Иначе абсинт прав немам пробано, али треба да биде поблиску до вермут него пелинковац...
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Не би знаел да ти кажам за апсинтот....иначе за ова мислев.

Иначе преферирам пиво и вино.....додека се мачам да се откажам во меѓувреме од алкохол 100% :D
Natan 3.0

Абсинт имаш во фреш маркет кичево..и ..мислам или зур или во некој друг од овие..секундарниве.. отприлкике 700 денари(баш зелен, можеби е фејкерски)
Имаш и во алкотека во центар... ама друг бренд..
Пелинковац има скоро секаде.
Автоматски споено мислење:

Иначе абсинт прав немам пробано, али треба да биде поблиску до вермут него пелинковац...
Супер, фала ви и на двајцата за одговорите, не верував дека може да се најде кај нас апсинт во продажба.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
Jameson од по пристапните и Macalann Black од поскапите.

Има некој пробано Proper 12? Два пати го пијам ама не знам дсли ми се свиѓа или не. Ко за виски чуден вкус има.
Брат Proper 12 да не знаеш кај може во Ск да се најде ? И шо цени би дошло, барем една две чаши ми е меракот да пробам. За тоа виски сите имаат некој Mixed feelings дали им се свиѓа или не. Ја барав вака по маркети и онлајн не можев да најдам за Мк.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Брат Proper 12 да не знаеш кај може во Ск да се најде ? И шо цени би дошло, барем една две чаши ми е меракот да пробам. За тоа виски сите имаат некој Mixed feelings дали им се свиѓа или не. Ја барав вака по маркети и онлајн не можев да најдам за Мк.
Не знам, не живеам во Македонија. И тука тешко се наоѓа има 2 продавници што го држат и 1 бар што јас го знам. А, да бидам искрен ни на фри шоп го немам најдено.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Барем опиши го каков е , ако пробаш
Како Узо.

Иначе јас си сакам Шкоти. Цена/Квалитет, ми е Queen Margot 8 Years. Oва е правено исклучиво за LIDL маркети. Пред година две победи во конкуренција со Johnnie Walker Black Label (беше втор). Само проблем е што многу ретко го начекувам во LIDL. Ko че нема од ова, за дневно пиење (после работа чаша/две) си земам Ballantine's. Некако многу најлесно за пиење ми е.
Од Џони страна, црното го неќам, лично многу на дрво препечено ми мава, црвеното ми е во ред, а врв ми е Gold Label.
Chivas Regal 12 а поготово 18 ми е исто супер пивко виски.
Од Ирците ги сакам Bushmills и Tullamore.
Американци од Кентаки не пијам.
Јапонско немам пробано.

Edit:
Dimple Golden Selection че го забораев. Ептен убо, пивко виски, а не многу скапо.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.248
Се знае, Балантајнс, после ќе си го полнам со ракија шишето и ќе си мислам дека пијам виски
Ретко се наоѓа добра ракија..
Не дека нема, ама ретко се наоѓа. Имам една кочанска , домашна пробано, само таа ми направи кеиф...
Али во продавници..њет..ЛР е чиста мочка за мене...
Автоматски споено мислење:

Како Узо.

Иначе јас си сакам Шкоти. Цена/Квалитет, ми е Queen Margot 8 Years. Oва е правено исклучиво за LIDL маркети. Пред година две победи во конкуренција со Johnnie Walker Black Label (беше втор). Само проблем е што многу ретко го начекувам во LIDL. Ko че нема од ова, за дневно пиење (после работа чаша/две) си земам Ballantine's. Некако многу најлесно за пиење ми е.
Од Џони страна, црното го неќам, лично многу на дрво препечено ми мава, црвеното ми е во ред, а врв ми е Gold Label.
Chivas Regal 12 а поготово 18 ми е исто супер пивко виски.
Од Ирците ги сакам Bushmills и Tullamore.
Американци од Кентаки не пијам.
Јапонско немам пробано.

Edit:
Dimple Golden Selection че го забораев. Ептен убо, пивко виски, а не многу скапо.
Kaj нас LIDL нема
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Џејмисон и Туламур, ма да во глобала сите ирски ми се топ. Шкотските ми се појаки некако па морам мраз да ставам и со тоа го губи вкусот.
Американските ми се срање, не знам како некој може тоа да го пие, посебно Џек. Врвот ми е кога ќе земе некој Џек и кока кола, по сељачка пијачка од тоа нема.
Автоматски споено мислење:

Иначе кај нас 80% од луѓево зимаат Џејмисон, останатото е Џони и Џек. Ретко некој да ми има побарано Балантајнс, Чивас, ЏБ, Димпл....
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.296
Поени од реакции
7.251
Преферирам single malt scotch whisky. Што значи 100% малцово виски без мешавина од пченичен шпиртус. Затоа секој blended scotch (црн џони, чивас) за мене е ноу гоу. Мада све прашање на вкус и субјективна ствар.

Auchentoshan, Talisker Skye, Glenfiddich, Ardmore, како single malt scotch ми биле комплетно разочарување.

Мое омилено и фаворит број еден е Lagavulin 16 years 43% vol, додека број два Laphroaig Triple Wood 48% vol.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Ретко се наоѓа добра ракија..
Не дека нема, ама ретко се наоѓа. Имам една кочанска , домашна пробано, само таа ми направи кеиф...
Али во продавници..њет..ЛР е чиста мочка за мене...
Автоматски споено мислење:


Kaj нас LIDL нема
Не дека е лоша Антика али таа е 40% алкохол, ние дома печиме: лозова, сливова и крушка. Лозовата најчесто ја тргаме 52-54%, сливовата и крушовата обавезно ја препечуваме и од 50-52%. Е затоа кога ќе дрмниш домашна овие од продавница личат како вода :cool:
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.248
Имаш добар алкохол со 5 % имаш добар и со 55%. Имам пробано и тапа со 5% и тапа со 55%. Не. Едноставно методата на стареење и квалитетот на дестилацијата не се добри. Исти осет има како ред лејбел џони. Пилевина и шмиргла. Имам пробано и јаки, домашни да се мочка. Не е финтата у јачината, да се начукаш побрзо. Финтата е да уживаш во искуството...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom