Добар бренд виски

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.044
Поени од реакции
14.106
Саке е срање, ама ептен срање :D

Од ефтиниве Jameson ми е врв, па Jameson Caskmates.
Glenfiddich исто пијам, пред некое време Glenfiddich 15 лупнавме цело со другар дома, топ, питко е.
Chivas знам да се напијам ама поретко, имам дома Chivas Royal Salute го меркам од дамна.

Jack на пример неможам да го пијам, ретко да уживам во тоа виски.
Исто имам дома Glenlivet, и Balvenie не ми се пробани се уште, незнам дали се добри.

Генерално при патувања имам навика да купам некое од фри-шоп што ги нема или ретко ги има кај нас, имам сигурно 7-8 не отворени дома.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.454
Поени од реакции
1.993
Во Веро го имаш Monkey Shoulder. Најдоброто виски што сум го пробал до таа цена, а сум пробал прилично многу. И флашата е доста интересна.


Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.443
Поени од реакции
13.499
Во Веро го имаш Monkey Shoulder. Најдоброто виски што сум го пробал до таа цена, а сум пробал прилично многу. И флашата е доста интересна.


Sent from my LG-H830 using Tapatalk
Веро Џамбо или и низ другите го има?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.810
Поени од реакции
8.341
Ја скоро пиев некое Токи виски, ми го донесе роднина од Женева. Јапанско.
Лудница.
Гарант и други јапански вискија се добри ко што викаат.
Знам дека добар дел од нив си ги праат у Шкотска.

Јапонциве прават виски веќе 130 години... 100 години прават одлично виски, првите 30 години копираа и учеа хахаха. Значи јапонска поговорка е ако нештото е добро, присвој го, подобри го и јапонизирај го. Цел на секоја јапонска дестилара е наредната година вискито да е подобро од предходната за разлика од шкотите кој се трудат да е исто како она 1600и некоја... Различен менталитет на производство и бркање на перфекција...

Јапонски - Токито ти е уствари најсрање, па можеш да замислиш како се другите... Али апсолутно вреди за тие пари и како value for money и влез во јапонски вискиа е супер.. Iwai, Hibbiki, Nikka (посебно оие, имаат различни блендови со кафе зрно и молт) од средна категорија некаде до 50-80тина евра... Од скапите Hakushu, Yamazaki и Hibbiki мада овие се веќе 18 - 20+ год стари и се ТЕШКИ да ги најдеш... Јапонската виски индустрија доживеа крах во 90тите кога економијата им пропадна нагло па многу мали залихи се направија, онака колку да преживејат најголемите дестилари. Сега иако се ултра популарни џабе, нема и е права реткост да најдеш флаша надвор од јапонија без да преплатиш дебело.
Автоматски споено мислење:

Во Веро го имаш Monkey Shoulder. Најдоброто виски што сум го пробал до таа цена, а сум пробал прилично многу. И флашата е доста интересна.


Sent from my LG-H830 using Tapatalk

Ова е ОДЛИЧЕН бленд за парите... Каде каде подобар од џони, џекови и слични...
Автоматски споено мислење:

Саке е срање, ама ептен срање :D

Од ефтиниве Jameson ми е врв, па Jameson Caskmates.
Glenfiddich исто пијам, пред некое време Glenfiddich 15 лупнавме цело со другар дома, топ, питко е.
Chivas знам да се напијам ама поретко, имам дома Chivas Royal Salute го меркам од дамна.

Jack на пример неможам да го пијам, ретко да уживам во тоа виски.
Исто имам дома Glenlivet, и Balvenie не ми се пробани се уште, незнам дали се добри.

Генерално при патувања имам навика да купам некое од фри-шоп што ги нема или ретко ги има кај нас, имам сигурно 7-8 не отворени дома.
Jameson е ирско виски што или го сакаш или го неќеш... Интересно ми е што многу луѓе кој не го сакаат, не го сакаат зашто ги прави агресивни. Затоа и ирциве изгелда имаат таква репутација може сепак има нешто вистина во тоа.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.074
Поени од реакции
1.188
Kakubin би го додал како ефтино јапонско виски, од Сантору.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.810
Поени од реакции
8.341
Од шкотскиве сингл молт јас најмногу пијам Macallan... За мене тоа е врвот, перфекција.

Сакам и Balvenie овие се цареви пошто на времето паметно размислувале и планирале па денес имаат одлична колекција на различни буриња во кој складираат и вадат продукт со различен шмек, Talisker одлични за цената, Teeling (ова уствари ирско беше) мада ова не вреди за парите, добро е ама многу поскапо од сличен квалитет, Lagavulin кога може да најдам.
Автоматски споено мислење:

Интересно виски ако некогаш имате прилика да пробате и е Thomson Whisky од Нов Зеланд... Ова ти е кога на некој со винска култура ќе му дадеш ракија да прави хахаха... Али тоа и работи, еве кај нас кавадарчани се одлични и за едно и за друго... Шала на страна, ова е виски што има шмек на суво овошје и мед... Не е благо али е правено со мали примеси и на манука и е појако од нормалниве, 46% алкохол а не се осеќа.
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
4.166
Поени од реакции
11.898
Во Веро го имаш Monkey Shoulder. Најдоброто виски што сум го пробал до таа цена, а сум пробал прилично многу. И флашата е доста интересна.


Sent from my LG-H830 using Tapatalk
Шо пари е убавецов?
 

Стев

Fallen
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.668
Поени од реакции
2.490
Од тие што ги имате споманто, џемисон и димпл ги имам наслушнато...
Bodhiharma, имам пробано пелинковац..
Не е лош како што голем дел луѓе би го опишале..
АМА, не е за пиење сам по себе(треба шекерна вода и мраз), и не е за големи количества...
Џони волкер имам пробано, ред лејбел.. како да пиеш струганици од дрво..
Не сум имперсиониран..
Иначе за преференци, барам по мазни фкусови..како ..медести...
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
630
Поени од реакции
620
Glenfiddich 12 убедливо најдобро што имам пробано досега (value/money). 18-ка немам пробано, мада од брендовите што имаат „зреено“ виски со различни години, некако ми се исти по вкусот. Исто и Laphroaig е добро, ама има некој специфичен вкус што нема да му се допадне на секој.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
630
Поени од реакции
620
Последно уредено:
Член од
4 јуни 2009
Мислења
10.105
Поени од реакции
21.546
Jameson од по пристапните и Macalann Black од поскапите.

Има некој пробано Proper 12? Два пати го пијам ама не знам дсли ми се свиѓа или не. Ко за виски чуден вкус има.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.569
Поени од реакции
5.052
Исто гомно е се.....ми стојат на шанк преку 50 врсти на разни жестоки пијалоци....не сум пробал, еднаш Jameson пред некој ден Чивас. Боље Пелинковац јебеш му матер :)
Баш пелинковец или апсинт? Има некаде во Ск. да се купи второво?
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
6
Поени од реакции
2
Колку кошта Macalann тука во Македонија, не сум нашол до сега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom