Добар бренд виски

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.004
Поени од реакции
55.236
Да не знаеш дали има некаде да се земе флаша и која цена би била?
До сеа неам приметено кај нас некој да донесе Пропер, а сакам да го пробам.
Не знам, мислам дека го нема никаде тука во околината.
Ја видов флашата баш да видам од кај е увезено и слично, ама немаше ништо. Ваљда директно од Ирска (поима неам, ова на памет го треснав)

Братучедка ми работи таму па баш ќе ја прашам што како, мада не верувам дека е ефтино со оглед на тоа што 300 денари е чаша. :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.939
Скоро сите шљивовици се многу добри и секогаш давам лозова за сливова.
Не си пробал домашна непрепечена, здивот ми смрдеше на комиње цел ден кога ја пробав од шопурката на казанот :D
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Не си пробал домашна непрепечена, здивот ми смрдеше на комиње цел ден кога ја пробав од шопурката на казанот :D
Кој пие пресна ракија бе? Цццц ах бе деца бе!
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Да не знаеш дали има некаде да се земе флаша и која цена би била?
До сеа неам приметено кај нас некој да донесе Пропер, а сакам да го пробам.
Оскар-М во Струмица го има/дистрибуира - провери таму, не знам точна цена
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.086

800 USD за 375 ml. High proof whiskey (145 proof -~150 proof/75 степена), 9 години зреено во дабови буриња и се продава само во Tennessee

Исто и овој Kentucky Straight бурбон од Weller, 128 proof (64 степена), со цена од околу 2500 USD

1659809369657.png
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Се што е whiskEy a не whisky. Не може да биде добро виски, па колку сака нека му биде цената.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.086
Член од
28 јуни 2018
Мислења
746
Поени од реакции
922
whiskey е оригинално на ирски, whisky се користи у Шкотска, до душа ни таму, пошто сите Scotch го викаат

Зошто не?
Pa ne vikam deka nema dobri, no ne bi sporeduval so scotch ili irsko... Ednostavno drug pijalok e...

Treba bourbon so bourbon, scotch so scotch da se sporeduvq (iako ima i tqmu razliki koj od kade e...)... Plus ima dobri irski, japonski, kavalan...
Jqs inaku sum poise na scotch ama mozebi ke smenam vo idnina prema cognac za nekoja godina... Se menuva vkus so godinite...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.086
Pa ne vikam deka nema dobri, no ne bi sporeduval so scotch ili irsko... Ednostavno drug pijalok e...
Па зависи што си пиел. Scotch и ирско, често се triple distilled, а со тоа се попитки и повеќе лизгаат, али се lower proof и не нудат толку комплексни вкусови. Бурбони во главно се пченка (51% според нивни стандарди), Скоч е во главном јачмен. Бурбон има потежок вкус пред се поради зреењето во charred дабови буриња и додавање прегорен шеќер/карамела, но и покомплексни вкусови. Не се наоѓаат нешто добри бурбони во Скопјево (добри ти се од 50 до 150~200 долари иако и од под 50 се наоѓаат солидни). Членов ставил стварно добар бурбон

 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Па зависи што си пиел. Scotch и ирско, често се triple distilled, а со тоа се попитки и повеќе лизгаат, али се lower proof и не нудат толку комплексни вкусови.
Пробај single malt scotch од islay. Да осетиш што е комплексен вкус од 100% јачмен. А не некоја ефтина пченка мешана со пченица.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
746
Поени од реакции
922
Па зависи што си пиел. Scotch и ирско, често се triple distilled, а со тоа се попитки и повеќе лизгаат, али се lower proof и не нудат толку комплексни вкусови. Бурбони во главно се пченка (51% според нивни стандарди), Скоч е во главном јачмен. Бурбон има потежок вкус пред се поради зреењето во charred дабови буриња и додавање прегорен шеќер/карамела, но и покомплексни вкусови. Не се наоѓаат нешто добри бурбони во Скопјево (добри ти се од 50 до 150~200 долари иако и од под 50 се наоѓаат солидни). Членов ставил стварно добар бурбон

Se slagam
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.773
Поени од реакции
10.526
IMG_20220808_125938.jpg

Овоа чудо добро ли е? Го добив на поклон па му се мислам кога да го стегнам. До сеа само Jameson сркав
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.311
Поени од реакции
22.601

Kajgana Shop

На врв Bottom