Добар Бизнис,Профитабилен во МК?

Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Јас сум веќе долго време во состојба на немање добра идеа.
Парите за инвестирање во мојот случај не се проблем.
(Зборувам за инвестиција до 50 000 евра.)

Моја најголема желба беше да бидам ко-инвеститор на хидроцентрала со тие пари...

Но моето искуство покажа дека парите се битни, но се мал дел од равенката.
Мислам дека подеднакво битни се:
-конекциите кој еден поединец ги поседува
-неговите вештини (skills)
-добра идеа + среќа (што би се рекло вистинско нешто во вистинско време)
-колку имаш луѓе во фамилија/пријатели што сакаат(и можат) да ти помогнат (ова е особено битно на почеток, да имаш мала замена)
-колку добро и на кој начин ќе се справиш со рекетот (кој го има секаде, но тука е многу изразен)

Во мојот случај јас ги немам конекциите, и тоа е главната причина веќе подолго време барам некаква соработка со некого на форумот.

Во однос на кафич/клуб/кладилница/менувачница... и такви бизниси тоа што незнам како да го решам е рекетот, иначе одавна ќе отворев такво нешто.

Идеа што сега ја разгледувам е https://www.airbnb.com/.
Т.е да купан некаков стан да го опремам и да го издавам преку airbnb. Но и ова нема да можам сам да го правам. Пак ќе ми треба некој да ме заменува преку ден. Кога би иделе гости после 18 часот нема да е проблем да ги сместам/исчистам, но доколку некој се најави дека пристигнува во 14 часот јас нема да можам да му отворам, бидејќи преку ден имам обврски. А не ми е во план да оставам се и да работам само со airbnb.

А во однос на споделувањето на идеите, точно е дека повеќето од луѓето нема да споделат. Но јас гледам поинаку.
Како ќе знаеш дали идеата е добра ? Една од опциите е да пробаш и да видиш што ќе се случи. Но тоа може да биде многу скапа опција.
Јас лично ги споделувам со надеж дека ќе добијам критика и дека нема да тргнам во нешто без да слушнам друго мислење.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Јас сум веќе долго време во состојба на немање добра идеа.
Парите за инвестирање во мојот случај не се проблем.
(Зборувам за инвестиција до 50 000 евра.)

Моја најголема желба беше да бидам ко-инвеститор на хидроцентрала со тие пари...

Но моето искуство покажа дека парите се битни, но се мал дел од равенката.
Мислам дека подеднакво битни се:
-конекциите кој еден поединец ги поседува
-неговите вештини (skills)
-добра идеа + среќа (што би се рекло вистинско нешто во вистинско време)
-колку имаш луѓе во фамилија/пријатели што сакаат(и можат) да ти помогнат (ова е особено битно на почеток, да имаш мала замена)
-колку добро и на кој начин ќе се справиш со рекетот (кој го има секаде, но тука е многу изразен)

Во мојот случај јас ги немам конекциите, и тоа е главната причина веќе подолго време барам некаква соработка со некого на форумот.

Во однос на кафич/клуб/кладилница/менувачница... и такви бизниси тоа што незнам како да го решам е рекетот, иначе одавна ќе отворев такво нешто.

Идеа што сега ја разгледувам е https://www.airbnb.com/.
Т.е да купан некаков стан да го опремам и да го издавам преку airbnb. Но и ова нема да можам сам да го правам. Пак ќе ми треба некој да ме заменува преку ден. Кога би иделе гости после 18 часот нема да е проблем да ги сместам/исчистам, но доколку некој се најави дека пристигнува во 14 часот јас нема да можам да му отворам, бидејќи преку ден имам обврски. А не ми е во план да оставам се и да работам само со airbnb.

А во однос на споделувањето на идеите, точно е дека повеќето од луѓето нема да споделат. Но јас гледам поинаку.
Како ќе знаеш дали идеата е добра ? Една од опциите е да пробаш и да видиш што ќе се случи. Но тоа може да биде многу скапа опција.
Јас лично ги споделувам со надеж дека ќе добијам критика и дека нема да тргнам во нешто без да слушнам друго мислење.
мал ко инвеститор во нешто големо како хидро, значи дека нема да имаш мн контрола над таа работа, т.е. други ја водат.
тоа ти е рецепт за најбрзо губење на парите.
аирбнб има многу трчање, и персонал, а мала и лимитирана потенцијална заработка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom