Дневна доза сликарство

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од ЈуријАркадиевич, 16 мај 2017.

 1. ЈуријАркадиевич

  ЈуријАркадиевич Модератор

  Член од:
  10 мај 2010
  Мислења:
  800
  Допаѓања:
  2.517
  Сликарството е некако најмалку застапено на овој подфорум, па затоа се решив да отворам тема. Се надевам ќе има за што да дискутираме. Планот ми е да се постираат слики од ваши драги сликари и сликарки, а и понекоја дискусија за нив.

  Јас ќе започнам со Здзислав Бексињски. Здзислав Бексињски е еден од најпознатите полски сликари и фотографи на 20тиот век. Умрел во 2005та година, откако бил убиен со 17 убоди во сопствениот стан од 19 годишник на кој не му позајмил пари. Неговиот син се самоубил за време на Божиќ, во 1999та година. Главно, неговите слики се окарактеризирани како дистописки реализам, а тој самиот ги карактеризирал како барокни или готски. Никогаш не студирал ликовна академија, туку студирал архитектура. Има проектирано неколку серии на автобуси. Моментално ја читам биографијата напишана за него по која е снимен и филм. Најчесто не им ставал наслов на сликите.
  zdzislaw_beksinski_005.jpg
   
  На Петра П., Корто Малтезе и BilboBaggins им се допаѓа ова.
 2. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.569
  Допаѓања:
  3.873
  Лазар Личеноски ( 1901- 1964)
  [​IMG] [​IMG]

  Лазар Личеноски бил роден во Галичник 26 март 1901 год, а починал 10 април 1964 год во Скопје, како дете живеел во Призрен и во Тетово, во Скопје се запишал во Гимназија, а продолжил во Тетово, но не ја завршил бидејќи бил принуден да работи во столарската работилница на татко му, првите приходи ги заработувал со пишување букви на фирмите во тетовската чаршијата, во 1921 година заминал во Белград, каде што се запишал во Уметничката школа и таму Личеноски работел од 1921 до 1927 година.

  [​IMG] [​IMG]

  се смета за основоположник на современа ликовната уметност во Македонија, сликал мртва природа,портрети, а најповеќе пејсажи, креирал и мозаици, додека ѕидни техники специјализирал во Париз во ателјето на Марсел Линоар и кај Пол Бодуен на Ecole des Arts et Mertiers, ги посетувал ателјето на Андре Лот и Academie de la Grande Chaumiere (1927-1929) ,

  [​IMG] [​IMG]

  живеел во Белград, а потоа во Скопје, бил професор и директор на училиштето за применета уметност во Скопје, дописен член на САНУ, добитник е на Октомвриската награда за сликарство во 1959 година...

  [​IMG] [​IMG]

  негови дела „Мајка со дете“, „Галички девојки“, „Мајстор-кујунџија“, „Апотеоза на трудот“ „Бачила“, „Долап“, „Афионски полиња“, „Охридски рибари„ како и по земјотресот, под шаторско крило во дворот на разурнатата куќа, насликал неколку платна од катастрофалниот земјотрес...

  [​IMG] [​IMG]
   
  Последно уредено: 16 мај 2017
 3. madrock

  madrock

  Член од:
  23 април 2014
  Мислења:
  237
  Допаѓања:
  676
  Јан ван Ејк (1390 - 1441), ранофламански ренесансен сликар, активен во Бриж. Бидејќи за неговиот живот се знае доста малку, нема да го тупам со биографии, туку само ќе поставам неколку слики па вие кажете дали неговите личности од сликите, било машки или женски, не личат на Путин... :pos:

  [​IMG]  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Петра П., Корто Малтезе, Dallas Mavericks и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  5.187
  Допаѓања:
  7.822
  Liberty leading the people - Јужин Делакроа
  Атер за денот :D:D:D


  upload_2017-5-17_12-34-42.png
   
  Dallas Mavericks, Saladin, dobramuzika и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.506
  Допаѓања:
  5.153
  Последно уредено: 18 мај 2017
  На Mark Renton, Петра П., Црноризец Храбар и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  5.187
  Допаѓања:
  7.822
  Исплакнете очи
  [​IMG]
   
  Последно уредено: 31 мај 2017
  На bijons, Петра П., Dallas Mavericks и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Петра П.

  Петра П. насмевка

  Член од:
  16 јануари 2008
  Мислења:
  1.956
  Допаѓања:
  2.401
  [​IMG]
  Alphonse Maria Mucha - Spring Night
  [​IMG]
   
 8. Петра П.

  Петра П. насмевка

  Член од:
  16 јануари 2008
  Мислења:
  1.956
  Допаѓања:
  2.401
  [​IMG] [​IMG]
  Gao Xingjian - роден во Кина а денес граѓанин на Франција. Тој е писател, преведувач, драматург, режисер, актер и меѓу другото... сликар. Во 2000 година е награден со Нобеловата награда за литература.
  https://www.artsy.net/artist/gao-xingjian-gao-xing-jian - тука на страничката се прикачени повеќето од делата кои исто така ги користи како кавери за своите книг. Така и започнува... за денес да биде еден од попродуктивните современи уметници.
   
 9. Петра П.

  Петра П. насмевка

  Член од:
  16 јануари 2008
  Мислења:
  1.956
  Допаѓања:
  2.401
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG]

  Paul Klee(18 December 1879 – 29 June 1940) германско-швајцарски сликар. Стилот го оформил под влијание на кубизмот, експресионизмот и надреализмот. Зад себе има оставено повеќе од 10 000 дела.
  A line is a dot that went for a walk.

  Art does not reproduce the visible; rather, it makes visible.

  One eye sees, the other feels.


  Кле за време на студиите потрошил доста време на проучување на бојата. Во една пригода дал изјава:“Color has taken possession of me; no longer do I have to chase after it, I know that it has hold of me forever… Color and I are one. I am a painter.” - Поради оваа изјава денес е уште познат како „Newton of Color“.
  Неговите дневници кои ги водел додека предавал во едно уметничко училиште во Германија денес се сметаат за основа на модерната уметност ( Библија на модерната уметност).
  Починува по седум години откако му е дијагностицирана склеродерма. болеста не го спречила да твори. Напротив последните седум години од неговиот живот се сметаат за едни од најпродуктивните.
   
  На ЈуријАркадиевич му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Петра П.

  Петра П. насмевка

  Член од:
  16 јануари 2008
  Мислења:
  1.956
  Допаѓања:
  2.401
  Денес го одбрав Александр Шумцов или Аруш Воцмуш.
  Денес постојат огромен број на технички подготвени аварелисти, меѓутоа многу мал број од тие се способни да создадат и да го изразат својот уникатен свет со водени бои а исто така да ја пронајдат својата уникатност во манирот на изразување со оваа техника.
  Според многу критичари и уметници овој руски акварелист го постигнал тоа.
  Шумцов е роден 1967 во Омск. За време на студиите го создава псевдонимот Аруш Воцмуш и истиот до ден денес твори под тоа име.
  Зошто акварел???
  Во неколку наврати сликарот има изјавено дека му се допаѓа тоа колку водените бои се лесни и се разлеваат убаво за разлика од маслените кои тешко се нанесуваат бараат многу време да исушат, валкаат. Самиот признава дека акварелот потполно кореспондира на неговиот карактер- комплетно и брзо реализирање на идеите, без премногу чекање со цел да не се изгуби интресот и првичната слика.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
  Nekojx, Majchi, ЈуријАркадиевич и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Петра П.

  Петра П. насмевка

  Член од:
  16 јануари 2008
  Мислења:
  1.956
  Допаѓања:
  2.401
 12. Сабазиј

  Сабазиј

  Член од:
  17 јануари 2009
  Мислења:
  2.465
  Допаѓања:
  3.026
  Надреалистот Рене Магрит (1898-1967) беше за мене своевидно откритие, и искрено, потсетување на одреден стрип кој како дете го имам читано. Уметноста ја има и на места каде што не ја очекуваме секогаш.
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
   
  LordDragonII, Петра П., maja-maja и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  5.187
  Допаѓања:
  7.822
  Fran von Stuck - Lucifer (1890)

  upload_2018-8-23_4-58-37.png
   
  На Петра П. му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Петра П.

  Петра П. насмевка

  Член од:
  16 јануари 2008
  Мислења:
  1.956
  Допаѓања:
  2.401
  Воскресениееееее.

  Пол Гоген- Two tahitian women (1899)
  [​IMG]
   
  На BilboBaggins му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Петра П.

  Петра П. насмевка

  Член од:
  16 јануари 2008
  Мислења:
  1.956
  Допаѓања:
  2.401
  download.png
  Гог :love:
   
  На Корто Малтезе и BilboBaggins им се допаѓа ова.

Сподели преку: