Дијатловата експедиција

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.548
Најголема е веројатноста за диви животни. Урал во февруари паѓа и до -40 степени зависи каде, животните доаѓаат што пониско по потрага на храна. 90 % е некоја мечка или волци.
Само што животни не го растураат кампот и животни ако ги изеле ќе ги изглодале до коска наместо да им направат неколку " ограничени " повреди. Високото ниво на радијација на нивните тела како се поврзува со животни ?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.784
Поени од реакции
33.575
Само што животни не го растураат кампот и животни ако ги изеле ќе ги изглодале до коска наместо да им направат неколку " ограничени " повреди. Високото ниво на радијација на нивните тела како се поврзува со животни ?
Немале никакви надворешни повреди. Една фрактура на череп и 2 повреди на градниот кош, од кои едната починала од внатрешно крварење.

Високо ниво на радијација имало само на облеката од Људмила Дубинина и Александар Колеватов, кај останатите немало. Дубинина и Колеватов биле пронајдени во потокот и на двајцата им фалеле очите, а на Дубинина и јазикот. За Дубинина можеби е чудно (но и не толку, зашто тие избегале од шаторот оскудно облечени, а Дубинина имала повреда на градите и веројатно била во покритична состојба од останатите, заради што можеби Колеватов и позајмил дел од неговата (радиоактивна) облека), но Колеватов бил студент по нуклеарна физика, со што лесно се објаснува радиоактивноста.
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.548
Немале никакви надворешни повреди. Една фрактура на череп и 2 повреди на градниот кош, од кои едната починала од внатрешно крварење.

Високо ниво на радијација имало само на облеката од Људмила Дубинина и Александар Колеватов, кај останатите немало. Дубинина и Колеватов биле пронајдени во потокот и на двајцата им фалеле очите, а на Дубинина и јазикот. За Дубинина можеби е чудно (но и не толку, зашто тие избегале од шаторот оскудно облечени, а Дубинина имала повреда на градите и веројатно била во покритична состојба од останатите, заради што можеби Колеватов и позајмил дел од неговата (радиоактивна) облека), но Колеватов бил студент по нуклеарна физика, со што лесно се објаснува радиоактивноста.
Тогаш уште понелогични се дививе животни и јетито во целава ситуација. Исто така и наркоманските тепачки чим немале видливи физички повреди.
Во првиот пост на Квик Силвер пишува дека сите биле озрачени и дека имале длабоки портокалови дупки на кожата. Нема извор на статијата доколу ја презел од некаде.
Мене највеќе ми е чудно што сите биле облечени во различни алишта и што личните работи им биле расфрлани околу шаторот. Очигледно е дека некој или некои пребарувале низ работите и откако ги егзекутирале ги облекле за да изгледа случајно. Некој горе спомна дека ниедна истрага не наведува автентичност дали местата на наоѓање на телата се и местата на убиствата што е уште по сомнително дека се егзекутирани на друго место а потоа фрлени во ендекот и шумата.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.784
Поени од реакции
33.575
Тогаш уште понелогични се дививе животни и јетито во целава ситуација. Исто така и наркоманските тепачки чим немале видливи физички повреди.
Во првиот пост на Квик Силвер пишува дека сите биле озрачени и дека имале длабоки портокалови дупки на кожата. Нема извор на статијата доколу ја презел од некаде.
Мене највеќе ми е чудно што сите биле облечени во различни алишта и што личните работи им биле расфрлани околу шаторот. Очигледно е дека некој или некои пребарувале низ работите и откако ги егзекутирале ги облекле за да изгледа случајно. Некој горе спомна дека ниедна истрага не наведува автентичност дали местата на наоѓање на телата се и местата на убиствата што е уште по сомнително дека се егзекутирани на друго место а потоа фрлени во ендекот и шумата.
Изгледај ја серијата, многу пологично ќе ти изгледа се. Не велам дека нема дупки и во таа теорија, ама најмногу држи вода.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.548
Изгледај ја серијата, многу пологично ќе ти изгледа се. Не велам дека нема дупки и во таа теорија, ама најмногу држи вода.
Ок фала на препораката, јас од твојот поств во филм втор пат дознавам за настанов. Првиот пат рандом статија некаде прочитав на нет ама не истражував нешто подлабоко.
Се што коментирам , коментирам од информациите од постот на квиксилвер и од твојот од филм клуб.
Филмот сигурно нема делумна цензура или да е чешлан во постпродукција поради премногу детална содржина ?
Досега доста историски филмови ги заебаа така.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.382
Ок фала на препораката, јас од твојот поств во филм втор пат дознавам за настанов. Првиот пат рандом статија некаде прочитав на нет ама не истражував нешто подлабоко.
Се што коментирам , коментирам од информациите од постот на квиксилвер и од твојот од филм клуб.
Филмот сигурно нема делумна цензура или да е чешлан во постпродукција поради премногу детална содржина ?
Досега доста историски филмови ги заебаа така.
Го видов трејлерот од филмот, ме разочара некако...
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.382
Филмот е ептен тинејџерски, на моменти дури и смешен. Ама серијата е топ!
Не најдов серија, најдов документарци. Ме заинтересиравте што пишувате тука и почнав да гуглам за настанот. Ќе ја најдам и серијата.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.784
Поени од реакции
33.575
Не најдов серија, најдов документарци. Ме заинтересиравте што пишувате тука и почнав да гуглам за настанот. Ќе ја најдам и серијата.
Рутракер, на кирилица: Перевал Дјатлова, ЈА, руското, како R наопаку.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Језива мистерија со многу чудни елементи. Сепак сите истражувања водат кон тоа дека групата го напуштила шаторот поради некакви екстремни временски услови, побарале засолниште во близина и премрзнале до смрт. Со последните истражувања и рекапитулации со модели најверојатна теорија е дека причината била лавина. Претходно за мене една од најверојатните теории беше дека се случил т.н. катабатски ветар. Ваков екстремен ветар би ги принудил планинарите веднаш да избегаат од шаторот, по што најлогично би било да го затрупаат со снег и да побараат засолниште зад дрвјата во близина. Доказ за ова е што планинарите го обележале кампот, со намера да се вратат кога силниот ветар ќе се смири. Можно е да направиле две импровизирани засолништа, од кои едното се срушило, убивајќи четворица од експедицијата и предизвикувајќи ги познатите повреди.

Ваквата теорија доаѓа од истражувањата на шведско-руска експедиција која ја истражила областа во 2019 година. Ваков катабатски ветар бил причина за сличен инцидент во кој загинале осум шведски планинари во 1978 година. Топографиите на планината Анарис во Шведска каде се случило ова и преминот Дјатлов се многу слични. Е сега и ова теорија како и другите има недостатоци. Ова на пример не ја објаснува радијацијата или портокаловите дамки на телата.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.784
Поени од реакции
33.575
портокаловите дамки на телата.
За портокаловите дамки на телата, искрено, јас прв пат прочитав овде, а сум читал многу за случајов. Единствено, тој преживеаниот, присуствувал на 5 погреби на неговите другари, и тој тврдел дека тенот на телата им бил необично темен (ако се мисли на тоа). Други портокалови дамки јас никаде не сум сретнал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom