Дијатловата експедиција

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Timmy I definitely agree with you the government was way to eager to brush this under the rug. These were EXPERIENCED mountaineers, who wouldn't panic when mountains do what they do, such as an avalanche. They wouldn't have abandoned their gear, because they know that their gear is the only thing that can keep them alive. It was definitely something none of them had expected, or they wouldn't have run into the woods without clothes. And the hypothesis that two seperated avalanches is definitely a reach. Unfortunately, this is one we will never get to the bottom of. The government didn't want anyone to know what actually happened there.
 
Член од
7 август 2009
Мислења
115
Поени од реакции
16
Го прочитав http://www.aquiziam.com/dyatlov_pass_1.html , и го изгледав видеото. И мој заклучок е дека американците мноооогу увеличуваат и преправаат работи.
Единствено што не може да се објасни според мене е оти избегале од шаторите кога знаеле дека најверојатно ќе умрат на студот. Инаку повредите можеби се предизвикани посмртно од животни. Избегале во шума, логично љубопитни животни, вајда не ги јаделе оти биле смрзнати и не мирисале на месо ама можеби душкајќи газејќи да ги предизвикале повредите.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Го прочитав http://www.aquiziam.com/dyatlov_pass_1.html , и го изгледав видеото. И мој заклучок е дека американците мноооогу увеличуваат и преправаат работи.
Единствено што не може да се објасни според мене е оти избегале од шаторите кога знаеле дека најверојатно ќе умрат на студот. Инаку повредите можеби се предизвикани посмртно од животни. Избегале во шума, логично љубопитни животни, вајда не ги јаделе оти биле смрзнати и не мирисале на месо ама можеби душкајќи газејќи да ги предизвикале повредите.
Другарче , повредите се само внатрешни , немало надворешни траги ..
 
Член од
7 август 2009
Мислења
115
Поени од реакции
16
Другарче , повредите се само внатрешни , немало надворешни траги ..
Може ќе тропнам оти не сум доктор, ама ако телата им биле смрзнати од ладното крвните садови се стегаат, што значи нема модрици слично туку само повреда на коската.
Пример ако некој е смрзнат до тој степен и да не го сети да речеме некоја мечка дека е човек ќе го згази бам отидоа ребрата или черепот, а модрици нема, а за женската умрела со отворена уста, јазикот и бил смрзнат вајда и го скиршило некое животно...
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Може ќе тропнам оти не сум доктор, ама ако телата им биле смрзнати од ладното крвните садови се стегаат, што значи нема модрици слично туку само повреда на коската.
Пример ако некој е смрзнат до тој степен и да не го сети да речеме некоја мечка дека е човек ќе го згази бам отидоа ребрата или черепот, а модрици нема, а за женската умрела со отворена уста, јазикот и бил смрзнат вајда и го скиршило некое животно...
Јас сум медицина (мада биолошки хемичар) и прв пат слушам за вакво нешо , мора да има надворешен отисок..

и колку шо знам имале и некаква боја на телата , портокалово мислам .. Многу нејаснотии и контраверзии има овој случај
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Биолошки хемичар медицинар... во слободно време читам и литература за радиологија.

Консултирал некој странски форум за мистеријава?
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Добро, а радијацијата? Како ќе се објасни тоа? Тоа мене највеќе ме збунува.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.768
Поени од реакции
6.735
За настанов беше кажувано и во една еп на Ancient Aliens.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.174
Поени од реакции
1.156
Навистина голема мистерија, целосно го прочитав линкот ( не ми текнува кој го имаше оставено ), ама едно нешто ми е сеуште нејасно. Зошто некој на -17 степени би седел по долна облека ? Па дури и во шаторот температурата сигурно не го дозволувала тоа. На такви температури луѓе спијат целосно облечени... Јас мислам дека тука во прашање е некој човечки болен ум, ги натерал да се соблечат, ги измачувал во шумата....
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
uf se naeziv malku ,ocigledno posto seuste se drzi vo tajnost ne izleguvaat dokumenti se raboti za nekoj sovetski proekt od taa doba ,sto znam mozebi se raboti za nekoja programa za sozdavajne na ekstremni vojnici koi koga ke gi pustis pravat se pokol i ovie da im posluzile kako glineni gulabi ama pa od kade radijacija edino ako tamu ima radioaktivna ruda ili nesto sl
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
85
Поени од реакции
178
Па и не е нешто мистерија, многу лесно се објаснува

http://www.cracked.com/article_16671_6-famous-unsolved-mysteries-with-really-obvious-solutions.html


Во меѓувреме излегол и филм за инцидентот:

http://www.imdb.com/title/tt1905040/?ref_=sr_1

Не е филм за инцидентот, прочитај кратката содржина и/или изгледај трејлерот. Стандард ефтин “хорор“, група млади филмаџии оди на истото место да ја рекреира експедицијата, shit hits the fan.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom