Дијаспората првпат ќе избира претседател!

Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Доколку си ја носиш Македонија со себе кога заминуваш тешко да ќе можеш да се приспособиш.Подобро земи си го семејството и гледај напред а не назад.
 
F

FARANG

Гостин
Доколку си ја носиш Македонија со себе кога заминуваш тешко да ќе можеш да се приспособиш.Подобро земи си го семејството и гледај напред а не назад.
Ова ти од искусво или онака? На крај крајева нема врска тоа, сфати дека сите што се надвор имаат одредени потреби од матичните држави. Пишував на предходните страници за проблемот со пензиите на пример, ти не ја ности МКД со себе државата кај што си ти вика чекај имаш приход тоест ти следува од таму пошто потпишал некој од МКД некаков документ со нив па сега не ти го даваат тоа што ти следува во странство ради тоа. Секој вид на официјален контакт меѓу дијаспората и МКД е добродојден.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Секој вид на официјален контакт меѓу дијаспората и МКД е добродојден.
Фала богу имаш македонска амбасада таму , а кажи ми какво е твоето искуство со Додески , ти се најде нешто тој , ти ја олесна комуникацијата со Македонија?
 
F

FARANG

Гостин
Како на пример?
Прочитај претходните постови[DOUBLEPOST=1394278733][/DOUBLEPOST]
Фала богу имаш македонска амбасада таму , а кажи ми какво е твоето искуство со Додески , ти се најде нешто тој , ти ја олесна комуникацијата со Македонија?
Да. Во неколку наврати ми има помогнато и мене и на доста луге што ги познавам. Јас лично сум задоволен од него, не сум задоволен од амбасада/конзулат и другите дипломати кадри на РМ кој се тука углавно на одмор. Дечкото ако ништо друго навикнат е да работи како нас и си ги брка работите каде каде подобро него оние што треба тоа да го прават.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
662
Поени од реакции
394
Е сега и ти. И затоа мораа да гласаш? затоа што дечкото ти завршил работа. Да ги оставиме луѓето кои ја имаат (не)среќата да живеат во Македонија сами да си ја решаваат својата судбина. Некој од Австралија не ќе мроа да живее со својат а одлука
 
Последно уредено од модератор:
F

FARANG

Гостин
Гласам затоа што си ги чуствувам како обврска. Нема врска со дечкото, гласав и минатиот пат а ќе гласам и во иднина. Ако некој друг излезе со подобра програма ќе гласам за нив, јас не чуствувам потреба да сум лојален, не зависам од никој од нив.

Не ја решаваат само нивната, до некој степен ја решаваат и нашата и на нашите роднини таму. Ако не излеземе да гласаме постои реална шанса да ги изгубиме тие 3 мандати на дијаспората а тоа се сепак македонски гласови во парламентот и зајакната дипломатија која очајно ни фали.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Многу народ од дијаспорава пријавени за гласање.
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
Значи ако си сакал подобра иднина за државата ќе си останел таму, а не да заминеш во странство и да ја градиш својата иднина илјадници километри од Македонија.
Глупост на векот!
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Без офтопици ве молам (постови за студентски центри и сл.).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom