Дискус-хернија(искуства и совети)

Член од
7 септември 2016
Мислења
13.894
Поени од реакции
23.348
I kako da ja sredime cirkulacijata?
So caj da pijam?
... циркулација се подобрува само со движење !лековите и чаевите за подобрување на циркулација се само за ТИЕ што не можат да се движат „врзани за кревет“ и стари ... све друго НАДВОР на движење !
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.057
Поени од реакции
1.651
Луѓе немате вие проблем со вени и крв за да средувате циркулација. Имате приблем со притиснат нерв, кој кога ке се ослободи или делумно ослободи ке имате подобрување. А за да се случи тоа треба да се отргне, повлече истечената хернија од дискот врз него. Единствен лек е операција, се останато е желба, среќа, труд, вежбање и надеж дека твоето тело и организам сам ке ја разгради со тек на години истечената хернија.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
4.378
Поени од реакции
12.979
Операција во крајна нужда, инаку можен е квалитетен живот и без операција, со вежбање и пазење.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.079
Поени од реакции
447
Луѓе немате вие проблем со вени и крв за да средувате циркулација. Имате приблем со притиснат нерв, кој кога ке се ослободи или делумно ослободи ке имате подобрување. А за да се случи тоа треба да се отргне, повлече истечената хернија од дискот врз него. Единствен лек е операција, се останато е желба, среќа, труд, вежбање и надеж дека твоето тело и организам сам ке ја разгради со тек на години истечената хернија.
Точно. Хернираниот дел може да се тргне целосно само со операција, но со тек на време делот од дискот кој е херниран се намалува, и со тоа индиректно притисокот на нервот од него е помал или целосно го снемува. Има многу случаи каде што луѓе имале хернија а не ни знаеле ( хернијата била мала за да прави притисок на нервот така што никаква болка не се осеќа ). Активност е број еден, не смее да се престане во никој случај. Најдете било каква активност што ви е pain-free и терајте.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.057
Поени од реакции
1.651
Прочитајте ги мислењата поназад на темава имам доста пишувано. За некој ден ке правам 1 година од повредата пукнати 2 дискуси од кој еден скроз истечен л4/л5. Сите доктори ми препорачаа операција како единствено решение, бев кај 3 ца неурохирурзи и сите рекоа дека мора операција. Не ги послушав, се мачам сеуште но мислам дека сум многу подобар од тоа што неможев 2 месеци да станам од кревет. Физикална терапија 2 пати годишно, се качувам на водно и пливам. Магнезиум и неуробион секој ден. Прстите на нозете сеуште ми трнат, но со господ напред.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.458
Поени од реакции
23.896
Еве ви нешто од Џон Бергман, еден од најдобрите киропрактичари, за жал тука во мкд нема некој на негово ниво за стручна помош.

 
Член од
7 август 2011
Мислења
206
Поени од реакции
62
Denes vo utrinskata programa na Telma zboruvase dr. Angel Dzambazovski. Coekot garantirase so 100% deka za 3-5 dena leci diskus hernia bez operacija.
Ima nekoj da spodeli nekoe iskustvo od ovaj doktor? Kolku e vistina toj toa sto go zboruvase deka dosega site gi izleci i 100% e efikasnosta na negovata terapija. Znae nekoj nesto za ova?
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.057
Поени од реакции
1.651
Лечи со вулкански камења во хотел амбасадор веќе 15 години. Искрено не му верувам многу, иако не сум пробал.
 
Член од
1 ноември 2016
Мислења
19
Поени од реакции
1
Прочитајте ги мислењата поназад на темава имам доста пишувано. За некој ден ке правам 1 година од повредата пукнати 2 дискуси од кој еден скроз истечен л4/л5. Сите доктори ми препорачаа операција како единствено решение, бев кај 3 ца неурохирурзи и сите рекоа дека мора операција. Не ги послушав, се мачам сеуште но мислам дека сум многу подобар од тоа што неможев 2 месеци да станам од кревет. Физикална терапија 2 пати годишно, се качувам на водно и пливам. Магнезиум и неуробион секој ден. Прстите на нозете сеуште ми трнат, но со господ напред.
Kako ti odgovara kacuvanje na vodno? Mene mi kazaa pesacenje samo na ramno i imam maka za kacuvanje posebno za spustanje. I jas naprajv godina dena so poverdava i uste ne sum se odlucila za po planini a epten mi fali ☹
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.057
Поени од реакции
1.651
Kako ti odgovara kacuvanje na vodno? Mene mi kazaa pesacenje samo na ramno i imam maka za kacuvanje posebno za spustanje. I jas naprajv godina dena so poverdava i uste ne sum se odlucila za po planini a epten mi fali ☹
Само нагоре се качувам, надоле жичара, дирекно на кичма мава.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.781
Поени од реакции
276
Здраво и од мене.
Се изначитав доста искуства. Секој со својот проблем :)

На кратко мојот е следниот:

Се повредив при вежбање - пред три месеци. По неколку дена завршиш на ургентен во Систина, докторката ме испаничи дека сум пред операција. Утрето отидов кај д-р Лозанче во Систина и ми рече супер си - немаш гајле, пиј апчиња за смирување на болка и дојди за еден месец на контрола.

Во меѓувреме правев терапии во Козле, малку ми олесна, но краткорочно.

Мислев дека сум го решил проблемот отидов да се качувам на Водно и болките пак се вратија.

Повторно отидов кај Лозанче, ми рече немаш гајле - супер си. Пливај и сончај се (ова ми е чудно и го имам во официјален документ) и ќе ти се повлече болката.

Во меѓувреме болката сеуште ја има, а се зголемува кога подолго време сум во кола.

Некој совет/решение за мојов проблем?
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.057
Поени од реакции
1.651
Здраво и од мене.
Се изначитав доста искуства. Секој со својот проблем :)

На кратко мојот е следниот:

Се повредив при вежбање - пред три месеци. По неколку дена завршиш на ургентен во Систина, докторката ме испаничи дека сум пред операција. Утрето отидов кај д-р Лозанче во Систина и ми рече супер си - немаш гајле, пиј апчиња за смирување на болка и дојди за еден месец на контрола.

Во меѓувреме правев терапии во Козле, малку ми олесна, но краткорочно.

Мислев дека сум го решил проблемот отидов да се качувам на Водно и болките пак се вратија.

Повторно отидов кај Лозанче, ми рече немаш гајле - супер си. Пливај и сончај се (ова ми е чудно и го имам во официјален документ) и ќе ти се повлече болката.

Во меѓувреме болката сеуште ја има, а се зголемува кога подолго време сум во кола.

Некој совет/решение за мојов проблем?
Решението си ти сам, само не очекувај дека ке ти пројде скроз и за брзо време. Кичма и колено зависи од степенот на повреда болат за цел живот. Твое е да си процениш каков живот ке живееш и ако 80-90% можеш да ги правиш работите како пред повредата, тогаш си супер. :) а за сончањето, ако немаш истечен дискус можеш да се сончаш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.458
Поени од реакции
23.896
Здраво и од мене.
Се изначитав доста искуства. Секој со својот проблем :)

На кратко мојот е следниот:

Се повредив при вежбање - пред три месеци. По неколку дена завршиш на ургентен во Систина, докторката ме испаничи дека сум пред операција. Утрето отидов кај д-р Лозанче во Систина и ми рече супер си - немаш гајле, пиј апчиња за смирување на болка и дојди за еден месец на контрола.

Во меѓувреме правев терапии во Козле, малку ми олесна, но краткорочно.

Мислев дека сум го решил проблемот отидов да се качувам на Водно и болките пак се вратија.

Повторно отидов кај Лозанче, ми рече немаш гајле - супер си. Пливај и сончај се (ова ми е чудно и го имам во официјален документ) и ќе ти се повлече болката.

Во меѓувреме болката сеуште ја има, а се зголемува кога подолго време сум во кола.

Некој совет/решение за мојов проблем?
Која ти е дијагнозата?
Пливај и сончај се и апчиња против болка не лекекуваат дискус хернија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom