Дискусија околу Полицијата

Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
:pos:
Ретка билка си ти, ти кога си во униформа и на улица или јавна површина си исто што и канта за џубре или клупа во парк. Инвентар во сопственост на државата, никој тебе не те снима туку ја снима униформата оружјето колата која е опрема купена со буџетски пари и е сопственост на РСМ.
Никој не сака нити да ти го гледа ниту снима твојот поган сурат и сосема е небитночиј ЛЕШ е во униформата го носи оружјето или го вози возилото.
Ama altan dzabe ti e, vakvi muabeti mozes cel den da pisuvas, sepak na kraj zakonot e toa sto vazi ne tvoite prazni muabeti
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Ama altan dzabe ti e, vakvi muabeti mozes cel den da pisuvas, sepak na kraj zakonot e toa sto vazi ne tvoite prazni muabeti
Види има оглас за офчари на шар планина, пријави се ти со твоево разбирање и толкување на закониве кај да е затвор ќе лежиш :D
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Види има оглас за офчари на шар планина, пријави се ти со твоево разбирање од закониве кај да е затвор ќе лежиш :D
Kako sto kazav, imas samo prazni muabeti, toa sto go kaza pogore citiraj vo koj zakon go imas citano i ke ti poveruvam.
Gledam si se zainteresiral za oglasi za ovcar, samo napred, so sreka.
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Kako sto kazav, imas samo prazni muabeti, toa sto go kaza pogore citiraj vo koj zakon go imas citano i ke ti poveruvam.
У законот исто пишуе и дека ментално предизвикани лица не смеат да поседуваат носат и ракуваат со оружје нити да управуваат со моторни возила, дај кажи како успеа да земеш возачка и да те задолжат со оружје :D
Абдал до утре да ти цртаат нема да сфатиш, никој тебе не те снима нити слика ја снима и слика УНИФОРМАТА, која има иста функција како и една КАНТА ЗА ЃУБРЕ или КОНТИЊЕР, која е во јавни простории или површини, дали униформата ја анимира човек или свиња никого кур не го боли пошто е небитно. Впрочем затоа е и небитно дали свинчето носи маска или не носи маска, битна е униформата.
Ајде кажи кај работиш, или дај да се договоримме да се видиме и јас ќе те снимам и сликам а ти уапси ме заштосум го праел тоа, еве пред цел форум го изјавувам ова.
Дај жити око па да те изгорам и тебе и мвр, ти да рботиш едно 5/6 години за мене и со извршител да ти зимам пари a а од мвр барем казниве шо ги имам плаќано последниве 30 години да си ги зеам парите :D
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
У законот исто пишуе и дека ментално предизвикани лица не смеат да поседуваат носат и ракуваат со оружје нити да управуваат со моторни возила, дај кажи како успеа да земеш возачка :D
Абдал до утре да ти цртаат нема да сфатиш, никој тебе не те снима нити слика ја снима и слика УНИФОРМАТА, која има иста функција како и една КАНТА ЗА ЃУБРЕ или КОНТИЊЕР, која е во јавни простории или површини, дали униформата ја анимира човек или свиња никого кур не го боли пошто е небитно. Впрочем затоа е и небитно дали свинчето носи маска или не носи маска, битна е униформата.
Mnogu nisko e koga nemas pravilen odgovor da navreduvas.
Pak ke te prasam jasno, citiraj vo koj zakon go procita ova sto ti tvrdis deka e tocno ?
Tolku ti e kapacitetot da procesiras, ne sum ti jas kriv sto nemozes na edno prosto prasanje da odgovoris, vakvi muabeti kako tvoite kolku sakas gi ima.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Mnogu nisko e koga nemas pravilen odgovor da navreduvas.
Pak ke te prasam jasno, citiraj vo koj zakon go procita ova sto ti tvrdis deka e tocno ?
Tolku ti e kapacitetot da procesiras, ne sum ti jas kriv sto nemozes na edno prosto prasanje da odgovoris, vakvi muabeti kako tvoite kolku sakas gi ima.
Цитирај ми ти дел од закон каде што е потребна дозвола за сликање на канта за ЃУБРЕ или државен инвентар платен со буџетски пари.
Еве ти читај, ако имаш грам мозок ќе сфатиш шо пишува.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Цитирај ми ти дел од закон каде што е потребна дозвола за сликање на канта за ЃУБРЕ или државен инвентар платен со буџетски пари.
Aj prvo citiraj ti po koj zakon, nekoja profesija ili licnost go sporeduvas so kanta za gjubre ili inventar ?
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Aj prvo citiraj ti po koj zakon, nekoja profesija ili licnost go sporeduvas so kanta za gjubre ili inventar ?
Ти не си личност ме заболе курот за тебе, униформата ја снимам ти си НЕБИТЕН цитирај ми во законот каде пишува дек не смеам да сликам-снимам униформа. Зашто имате радари што снимаат и сликаат на јавни површини - патишта, или законот за мвр е друг и вие си ги носите законите а не собранието и граѓанскиот сектор ? Ти реков кажи каде и кога да дојдам да те снимам и сликам за да ме апсиш и да ме тужиш после.
Копито :icon_lol: ( сега тужи ме за навреда на службено лице )
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Ти не си личност ме заболе курот за тебе, униформата ја снимам ти си НЕБИТЕН цитирај ми во законот каде пишува дек не смеам да сликам-снимам униформа. Зашто имате радари што снимаат и сликаат на јавни површини - патишта, или законот за мвр е друг и вие си ги носите законите а не собранието и граѓанскиот сектор ? Ти реков кажи каде и кога да дојдам да те снимам и сликам за да ме апсиш и да ме тужиш после.
Копито :icon_lol:
Ti baram clen od zakon mi prakas nekakva si presuda :facepalm: :tapp:
Osnovni poimi ne mozes da razlikuvas a mi se prais deka znaes nesto.
Ne se spustam na tvoe nivo da navreduvam, a i ne se ocekuva nesto popametno od nekoj kako tebe sto covek/profesija kazuva deka e isto so kanta za gjubre.
Za toa na kraj, vie jakite na tastatura nemate tasaci vo zivo da go kazete na kantite za gjubre, a ne pa na sluzbeno lice
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Ti baram clen od zakon mi prakas nekakva si presuda :facepalm: :tapp:
Osnovni poimi ne mozes da razlikuvas a mi se prais deka znaes nesto.
Ne se spustam na tvoe nivo da navreduvam, a i ne se ocekuva nesto popametno od nekoj kako tebe sto covek/profesija kazuva deka e isto so kanta za gjubre.
Абе тоа е проблемот што не сфаќаш дека не си човек не си личност кога си во униформа, само бројче си со еднаква вредност дури и помала вредност од една канта за ѓубре, таа прави нешто корисно собира ЃУБРЕ а ти трошиш мој пари од даноци и правиш губре. Никого кур не го боли за тоа дали куче свиња, гомно или што и да е има во униформата, полиција не е професија туку е јавна служба.
Како дишиш бе ти? Како воопшто типкаш по тастатура ?
Ама да се разбира малку повеќе интелигенција и логика да си имал немало полицаец да бидеш, јбг.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.533

Полицијата успеаала да ја изменаџира ситуацијата.
Е сеа убеден сум на кој начин го направиле тоа, гарант не на начинот кој ме изменаџираа мене лани, пишував на темата, 6 џандари правеа обикола низ град, контороли по кафичи, опомена за седење на клупа, која заврши со казна за нарушување јавен ред и мир.

Исто така веќе некое време малолетни цигани ровараат по населбите, палат коли од бес и полицијата не превзема ништо иако сите знаат кои се.Еве у неделата ја "изменаџирале" работа ама затоа кога ќе се најде пак некое младо дете да им каже, "качете се горе", не само казна туку и ќотек у станица нека му удрат, зошто нели законот важи за сите граѓани на Република Македонија?
Автоматски споено мислење:

:sekc:
Te izgorel nekoj a ?
Grevce
Радуј се на платата, зошто нели ти нема да основаш фамилија во ваков систем и држава, ти ќе живееш во некој вакум или пак со таа плата ќе живееш на Водно или Козле па ќе бидеш на страна од сите овие срања шо дозволувате да се случуваат.

Ако си малку чесен треба да ти е срам што се случува со вашата служба, а не да ја браниш јавно по форуми.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805
Македонската полиција има двојни аршини кога се во прашање Албанците, на кои им прогледува низ прсти.
За жал, овој став не е само мој, туку е помасовен и за жал не е од сега, од кризава, туку од порано.
Но, кризава со вирусов, тоа многу убаво го покажа, за некој неалбанец (ако има таков) кој досега го немал видено, да го види тоа и да се увери.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.478
Поени од реакции
16.097
Македонската полиција има двојни аршини кога се во прашање Албанците, на кои им прогледува низ прсти.
За жал, овој став не е само мој, туку е помасовен и за жал не е од сега, од кризава, туку од порано.
Но, кризава со вирусов, тоа многу убаво го покажа, за некој неалбанец (ако има таков) кој досега го немал видено, да го види тоа и да се увери.
Одамна е јасно тоа, уште кога тепаа наши деца и луѓе по сали и стадиони, а другиве не ги чепкаа. Друга работа кога се казни во прашање, ептен ако ти е некој близок род ке поминеш неказнето, кај овие кога ке се приметат му кажува другиов на нашиов полицаец да го пушти. Она што нив ги краси е таа сплотеност, која за жал никогаш нема да не натера да кренеме напред заедно со нашиот менталитет...
 

Spo_Dex_Coquvaporte

Психолог со извод од банка
Член од
2 декември 2015
Мислења
94
Поени од реакции
41
Одамна е јасно тоа, уште кога тепаа наши деца и луѓе по сали и стадиони, а другиве не ги чепкаа. Друга работа кога се казни во прашање, ептен ако ти е некој близок род ке поминеш неказнето, кај овие кога ке се приметат му кажува другиов на нашиов полицаец да го пушти. Она што нив ги краси е таа сплотеност, која за жал никогаш нема да не натера да кренеме напред заедно со нашиот менталитет...
Абе народот е жива дупка....да сме народ како што треба,не ќе треба врски ни роднини по полиција итд...
Албански систем е или се знаеме,роднини,пријатели ова она ПУШТИ ГО
Македонски систем...10% ќе помине без казна 90% ќе го јаде плус може казна и за уште нешто.....
Државата наша е пропаст реално и никој не може да ја оправи како тргнала,помладите се уште по катастрофални и затоа ќе си иде кај што тргнала....
Златна Швајцарија и таму со врски се поминува и се али 1-2% ела да видиш Албанец дали може да се ку*опеца или македонец,ром,кинез,турчин итд... закон е закон и точка. народот одлучува власта работи и системот цвета 85% ,другите 15 е богаташка тафра која има џеб импраи шо сака.
У државава нема добар џандар,нит ќе го има...го поминав тој џандарски круг..сите што избегаа од државата најјјјј паметни испаднаа,ова другово ко нас тапа..

Ништо у државата не функционира добро па ни тој полициски систем
-закони не знаат
-етика никаква
-принцип на сразмерност нула
-начин на постапување и свои права
Ма ништо
Има значка и точка
Поготово ова новите,циркузанти да ги прашаш што е член 6 ќе мислат им збориш за Франческо Петрарка....
Ова вицовите за џандариве се 100% прави.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Поназад во коментарите видов неколку препукувања меѓу членови, дали треба полицијата треба да се слика или снима за несовесно постапување. Еве како е во соседна Србија.

Еден од активистите кои им помага на граѓани кои имаат проблем со полиција и ги снима за време на интервенција.
Bojan Savic https://www.youtube.com/watch?v=Yc2B73CJvWQ
(има и повеке видеа)

има уште еден Video Dokaz https://www.youtube.com/watch?v=TRFfoO_2hpE

каде ги снима и кои им укажува на прекршоците кои ги прават полицајците.

А имам видео илјадници видеа и од други држави. Затоа ме чуди како овде некои членови кажуваат дека не смее да се снима полициски службеник.

ПС (на видеата можете да приметите дека секој полициски службеник на униформата има видливо истакнати лепенки со неговото презиме и неговиот идентификациски број)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom