Дискусија околу Полицијата

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Не живеам во Германија ама мора да се почне од некаде и секој да си ја врши работата за која е платен од државата, кога може во Охрид полицаец да пишува казна на командир оти возел нерегистрирано возило не гледам зошто рандом полицаец не би пишал казна на некој татин син кога прави глупости со кола.
Прашањето е дали тој командир ја платил казната?
И колку тоа се спроведува во пракса..
Може сето тоа е договорено, колку да се рече ете полицијата работи нешто,и да се вика ќути добро е тргнавме на подобро..

И плус памтам дека на еден полицаец баш од тој крај му се закануваа дека ќе го избркаат..Дали е тој истиот што ја пишал казната незнам..Баш ќе побарам на интернет ќе видам,имаше на сите ТВ низ Македонија на вестите..
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.421
Поени од реакции
7.762
Само болдот не ми е јасен. Шо има креативно во полициската професија ?
Креативност во пристапот и справувањето со криминалните дејанија.
Под креативност мислев на погорните полициски структури, во поглед на целосно реформирање на самото мвр.
Не сум полициски експерт, но дефинитивно требаат повеќе семинари, обуки, кревање на свеста кај самите улични џандари, и доближување на самото мвр кон обичните граѓани, само не преку ефтини пр методи, туку суштински и вкстински пристап кон овој проблем.
Џабе им се инвестициите у опреми, џипови и тн, кога имаат проблем во поглед на едуцираноста, доближување на полицијата до обичниот човек и ред други работи.
Еве, ја гарантирам дека 90% од уличниве појма немаат англиски, за компјутерски вештини да не зборам. Сеа не дека им е потребно ова,ама сепак овие факти се нејаков лаички одраз на немодернизираната полиција што ја имаме.
Па тек кога се иде за пасош/лична карта, абе ја со носов побрзо ќе куцам на тастер од тие имбецили.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
kolku poeni osvoi? (minimalno beshe 21 ili 22)
za maratonot ako pravis muabet, tuka popuslivi bea i rekoja deka ne e strasno tolku, sprintojte se baraa povekje.


I ne vi kazhaa na krajot koj ste pominati, a koj padnati?

I dali bese prijaven ovaa godina?
Не сум пријавен, но сакам другата година да одам конкурс и ме интересираше ако освојам мах. поени на сите вежби и не го поминам трчањето ќе паднам?
 
T

Terroir

Гостин
Прашањето е дали тој командир ја платил казната?
И колку тоа се спроведува во пракса..
Може сето тоа е договорено, колку да се рече ете полицијата работи нешто,и да се вика ќути добро е тргнавме на подобро..

И плус памтам дека на еден полицаец баш од тој крај му се закануваа дека ќе го избркаат..Дали е тој истиот што ја пишал казната незнам..Баш ќе побарам на интернет ќе видам,имаше на сите ТВ низ Македонија на вестите..
Тој е Стевче од Елшани му пишал казна на командирот од вкупно 800 евра за нерегистрирано возило и непрописно претекнување
Јасно ми е дека ретки се луѓето со толкави јајца, ама го спомнав чисто како споредба кога он може на командир можат другиве на обични луѓе ама не сакаат да се замарат

Креативност во пристапот и справувањето со криминалните дејанија.
Под креативност мислев на погорните полициски структури, во поглед на целосно реформирање на самото мвр.
Не сум полициски експерт, но дефинитивно требаат повеќе семинари, обуки, кревање на свеста кај самите улични џандари, и доближување на самото мвр кон обичните граѓани, само не преку ефтини пр методи, туку суштински и вкстински пристап кон овој проблем.
Џабе им се инвестициите у опреми, џипови и тн, кога имаат проблем во поглед на едуцираноста, доближување на полицијата до обичниот човек и ред други работи.
Еве, ја гарантирам дека 90% од уличниве појма немаат англиски, за компјутерски вештини да не зборам. Сеа не дека им е потребно ова,ама сепак овие факти се нејаков лаички одраз на немодернизираната полиција што ја имаме.
Па тек кога се иде за пасош/лична карта, абе ја со носов побрзо ќе куцам на тастер од тие имбецили.
Не е толкав проблем во уличните полицајци, како и секаде така и тука рибата смрди од главата (горе)
Тие што се на раководни позиции не се замараат како да ја подобрат ефикасноста туку повеќето работат матни работи на страна за да извадат некој денар плус
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Креативност во пристапот и справувањето со криминалните дејанија.
Под креативност мислев на погорните полициски структури, во поглед на целосно реформирање на самото мвр.
Не сум полициски експерт, но дефинитивно требаат повеќе семинари, обуки, кревање на свеста кај самите улични џандари, и доближување на самото мвр кон обичните граѓани, само не преку ефтини пр методи, туку суштински и вкстински пристап кон овој проблем.
Џабе им се инвестициите у опреми, џипови и тн, кога имаат проблем во поглед на едуцираноста, доближување на полицијата до обичниот човек и ред други работи.
Еве, ја гарантирам дека 90% од уличниве појма немаат англиски, за компјутерски вештини да не зборам. Сеа не дека им е потребно ова,ама сепак овие факти се нејаков лаички одраз на немодернизираната полиција што ја имаме.
Па тек кога се иде за пасош/лична карта, абе ја со носов побрзо ќе куцам на тастер од тие имбецили.
На тие семинари се скапуваат од ебење млади колешки,пиење скапи пијалоци,јадење кавијари и останати скапи работи,престој во хотели,со џакузи топли купки масажи..Заеби,тоа ќе треба јас ти и останатите граѓани да го плаќаме, за они да може да се ебаваат и уживаат..И сето тоа за џабе, исти кретени ќе си останат,ништо нема да се промени кај нив..
 
E

Epsilon

Гостин
Не сум пријавен, но сакам другата година да одам конкурс и ме интересираше ако освојам мах. поени на сите вежби и не го поминам трчањето ќе паднам?
Kako i sto pretpostavuvav. Ovaa godina znaci, od site vezbi sklekovi stomacni skok, sprintoj i maratonot, imash pravo da padnis na edna disciplina t.e edna vezba. Na primer ako padnis na dve vezbi otpajgash. Se imashe sluceno stvarno spremni batki padnaa dva pati na sprintojte na 100 m i na 20m , i tolku pajgaat.

maratonot ( da go recham maraton od 1500m) ne go zemaat tolku vo predvid, ama treba da go istrcas makar i za povekje od vremeto sto go baraat. Jas od 100tina dushi bev 6ti vo mojata grupa, i toa beshe samo prestizh i nekoj poen povekje so kolegata ( drugarot so bevme zaedno :D ).
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Kako i sto pretpostavuvav. Ovaa godina znaci, od site vezbi sklekovi stomacni skok, sprintoj i maratonot, imash pravo da padnis na edna disciplina t.e edna vezba. Na primer ako padnis na dve vezbi otpajgash. Se imashe sluceno stvarno spremni batki padnaa dva pati na sprintojte na 100 m i na 20m , i tolku pajgaat.

maratonot ( da go recham maraton od 1500m) ne go zemaat tolku vo predvid, ama treba da go istrcas makar i za povekje od vremeto sto go baraat. Jas od 100tina dushi bev 6ti vo mojata grupa, i toa beshe samo prestizh i nekoj poen povekje so kolegata ( drugarot so bevme zaedno :D ).
Среќно!:)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ние во Македонија имаме најнеуслужлива полиција најнеспособна најдебилна која подобро е да не постои воопшто нека си се оформат нешо као овие приватниве агенции за обезбедување и полицијава нека се укине ако може под итно :D
Се согласувам дека полицијава без разлика која партија и да е на власт ни е апла селективна, корумпирана и непрофесионална, но дали мислите дека доколку биде приватна ќе биде по професионална, помалку корумпирана и неселективно ќе ја работи својата дејност !
А и не е само полицијата, какво ни е па судството циркус-судство и останатите институции здравството, школството и.т.н.
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
Се согласувам дека полицијава без разлика која партија и да е на власт ни е апла селективна, корумпирана и непрофесионална, но дали мислите дека доколку биде приватна ќе биде по професионална, помалку корумпирана и неселективно ќе ја работи својата дејност !
А и не е само полицијата, какво ни е па судството циркус-судство и останатите институции здравството, школството и.т.н.
Затоа не дупат овие од надвор гледаат шо се дешава не пијат нафта ни еден орган ни една институција не функционира[DOUBLEPOST=1517591301][/DOUBLEPOST]
Се согласувам дека полицијава без разлика која партија и да е на власт ни е апла селективна, корумпирана и непрофесионална, но дали мислите дека доколку биде приватна ќе биде по професионална, помалку корумпирана и неселективно ќе ја работи својата дејност !
А и не е само полицијата, какво ни е па судството циркус-судство и останатите институции здравството, школството и.т.н.
Затоа не дупат овие од надвор гледаат шо се дешава не пијат нафта ни еден орган ни една институција не функционира.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
8
Поени од реакции
12
Dodeka rabotev vo kafic ova pred 3 godini, doagja policajka vo uniforma pie kafe..gazdata mi vika da ne i naplatam.Istiot den vecerta pak bev na smena...doagja policajkava ali bez uniforma ( ne ja prepoznav) pie na masa so drustvo i na kraj im nosam smetka i mi vika : Abe ja sum policajkata od sabajlevo sto piev kafe...Jas i vikam : dobro ja sum istiot toj sto ve posluzi i sabajleto i sega koga ne ste na dolznost.Me pogledna cudno kao iznenadena bese sto i pobarav da ja plati smetkata..go pobara gazdata nesto muabet napravia i PAK ne plati.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Dodeka rabotev vo kafic ova pred 3 godini, doagja policajka vo uniforma pie kafe..gazdata mi vika da ne i naplatam.Istiot den vecerta pak bev na smena...doagja policajkava ali bez uniforma ( ne ja prepoznav) pie na masa so drustvo i na kraj im nosam smetka i mi vika : Abe ja sum policajkata od sabajlevo sto piev kafe...Jas i vikam : dobro ja sum istiot toj sto ve posluzi i sabajleto i sega koga ne ste na dolznost.Me pogledna cudno kao iznenadena bese sto i pobarav da ja plati smetkata..go pobara gazdata nesto muabet napravia i PAK ne plati.
и што сакаш да кажеш со муабетов, ти дојде криво што газдата испадна џек или ?
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2018
Мислења
8
Поени од реакции
12
и што сакаш да кажеш со муабетов, ти дојде криво што газдата испадна џек или ?
Pa zboruvame za toa kako jadat i pijat gaga radi taa uniforma sto ja nosat...i vo kontekst na toa go pisav. E sega dali sakal da ispadne dzek gazdata ...negovo si e ,neznam da ti kazam.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Pa zboruvame za toa kako jadat i pijat gaga radi taa uniforma sto ja nosat...i vo kontekst na toa go pisav. E sega dali sakal da ispadne dzek gazdata ...negovo si e ,neznam da ti kazam.
абе не ни беше тоа тема на дискусија ама добро е да се знае фала на укажување, а ако толку сакаш гага стани и ти полицаец
 

Kajgana Shop

На врв Bottom