Дискусија околу Полицијата

Член од
14 април 2012
Мислења
30.769
Поени од реакции
59.706
Да не биде само ги критикуваме, пред некој ден налетав на полицаец, кој совесно си ја работеше работа. Дури не ми се веруваше.

На семафорот (сега спремаат кружен тек да има), лево за накај Качанички, десно по новиот булевар накај касарна Илинден, паркирано горе беше полициско возило, а џандарот излезен од него. Најверојатно чекаше да помине Таљат за накај дома, па да регулира.
Кој проаѓал тука, знае дека една лента е само за лево, ама бар 5-6 коли се бутаат, не им се чека ред.

Џандаров, секоја кола што ќе навлезеше преку ред да помине за накај Визбегово, ги насочуваше да идат десно накај касарната, иако комотно можеше да си дреме во колата додека му јавата иде Таљат.

Господ здравје и успех да му даде.
Нов е, дај му време да се приспособи на ситуацијата.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.688
Поени од реакции
6.569
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.708
Поени од реакции
17.878
Изгледа немало никој на стража, сите џандари во Битола се сега да го бранат Ванчо Михајлов.

 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.615
Поени од реакции
11.983
А полицијата нека си седи во кладилници и кафичи


и нека зима плата и за седење дома
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.883
Поени од реакции
33.373
А полицијата нека си седи во кладилници и кафичи
и нека зима плата и за седење дома
...а бенифициран стаж? со колку стануваат пенсионери со 45 год?
 
Член од
29 јануари 2014
Мислења
32
Поени од реакции
14
...а бенифициран стаж? со колку стануваат пенсионери со 45 год?
Мислам дека е 30 год. работен бенефициран стаж.
Сретнав 51-52 годишен пред некој ден, вели се пензионирал од полиција.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.857
Поени од реакции
6.494
Во Македонија е саката полицијата. Најчесто обични полцајци (во МК) (голем број) работат луѓе што немаат книга прочитано во животот, главна преокупација им е кладилница и кафана, а и имаат низок коефициент на интелигенција. Впрочем само цајкан може да работи пошо е глуп ко тркало.
Уз пут замараат недолжни сиромашни граѓани, а од моќнициве се серат у гаќи.
Башка корумпирани се пола и поише. Тоа е тоа накратко.
Зависи, повеќето луѓе без разлика на бенефициите и платите не сакаат да работат ваков тип на професии, полиција, армија, обезбедување... но има и такви кои сакаат или мораат т.е. ништо друго и незнаат да работат. Ене на огласите за вработување во МВР се пријавуваат одеднаш и по неколку илјади заинтересирани, па накрај ќе одберат само 500 и тоа све мој до мојега со партиски или семејни или пријателски врски !
 
Член од
2 август 2022
Мислења
192
Поени од реакции
119
Колку промили треба да покаже за одземање 3 месеци?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom