Дискусија околу Полицијата

Член од
10 декември 2019
Мислења
77
Поени од реакции
221
додека проливер се занимава со Јавна соба...
https://faktor.mk/13-i-14-godishni-deca-ja-siluvale-zenata-od-strumica-a-potoa-ladnokrvno-ja-zadavile-a?fbclid=IwAR2cdSK6VTmgxxiRFs8zlZfjCTi-R5kdaSf13_b-vpz1nt4nMZ5TyBC3nGw

а не е изолиран случај, па и пред короната имаше слично малолетничко насилие во тој регион, ..а Струмица имаше и неколку убиства....
всушност не е и до полицијата, посериму се на правен систем во кој е забранета самоодбрана дури и во сопствениот дом
Самоодбрана е дозволена секаде каде полицијата не е во можност навремено да го заштити имотот, телесниот интегритет и животот на граѓаните, не само во сопствениот дом.

Нужна одбрана
Член 9
(1) Не е кривично дело она дело што е сторено во нужна одбрана.
(2) Нужна е онаа одбрана што е неопходно потребна сторителот да
одбие од себе или од друг, истовремен противправен напад.
(3) Сторителот кој ги пречекорил границите на нужната одбрана
може да се казни поблаго, а ако пречекорувањето го сторил поради силна
раздраазнетост или уплав предизвикан со нападот, може и да се ослободи од
казна.​

Овој член не е само збир на излитени дефиниции и одредби, туку еден од столбовите на правдата и затоа се наоѓа на самиот почеток на Кривичниот Законик на Македонија. И функционира во реалноста, иако некои сакаат да не е така.


Она што запрепастува е возраста на монструмите. Несомнено се потребни измени во КЗ (конкретно член 6-а) каде и помлади од 14 би биле построго санкционирани.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
Самоодбрана е дозволена секаде каде полицијата не е во можност навремено да го заштити имотот, телесниот интегритет и животот на граѓаните, не само во сопствениот дом.

Нужна одбрана
Член 9
(1) Не е кривично дело она дело што е сторено во нужна одбрана.
(2) Нужна е онаа одбрана што е неопходно потребна сторителот да
одбие од себе или од друг, истовремен противправен напад.
(3) Сторителот кој ги пречекорил границите на нужната одбрана
може да се казни поблаго, а ако пречекорувањето го сторил поради силна
раздраазнетост или уплав предизвикан со нападот, може и да се ослободи од
казна.​

Овој член не е само збир на излитени дефиниции и одредби, туку еден од столбовите на правдата и затоа се наоѓа на самиот почеток на Кривичниот Законик на Македонија. И функционира во реалноста, иако некои сакаат да не е така.


Она што запрепастува е возраста на монструмите. Несомнено се потребни измени во КЗ (конкретно член 6-а) каде и помлади од 14 би биле построго санкционирани.
некаде во 60/70-тите се случи во УК напад на 3-ца малолетници ( 13,14,15) врз еден 35г граѓанин, без никаква причина....беше претепан до трајно инвалидизирање..
УК суд ги осуди малолетниците на ЗАТВОР, спрема староста на 13,14 и 15г затвор...
во нашата Политика, новинарот остро го критикуваше капиталистичкиот УК суд, како неправеден
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.951
Поени од реакции
17.703
Полицијата пак на ниво, апси деца по протести што снимаат со телефон
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Полицијата пак на ниво, апси деца по протести што снимаат со телефон
Pa našava t.n. policija toa umee da pravi najperfektno, da maltretira, tepa, apsi i kaznuva nedolžni gragjani deca, ženi, babički i dedovci... Pa i od sekogaš bilo taka, tri i pol decenii živeam vo ovaa vukojebina, vakvite dešavki ne se ni prvi ni posledni da nekoj koj mirno izlegol da protestira go strpale u kombe i u stanica na "obrabotka". Pred nekoj den na nekoe pazarče tuka vo Skopjevo ispokaznile stari babički i dedovci koi prodavale čaj, maruli i sl. proizvodi !
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Полицијата секогаш прва на тапет, а при најмала потреба од истата вртите 192 ОДМА!

Никој не апси без потреба, никој не пиши казни исто без потреба. Полицајците не се криви што некој над нив издал наредба да пишат казна на некоја бабичка. Сите кои се жалат од полицијата сe секогаш "недолжни, невини" итн итн.. Секојдневно се плука по полицијата за акциските контроли, а секојдневно имаме и сообраќајни незгоди со жртви. Chill down.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Полицијата секогаш прва на тапет, а при најмала потреба од истата вртите 192 ОДМА!

Никој не апси без потреба, никој не пиши казни исто без потреба. Полицајците не се криви што некој над нив издал наредба да пишат казна на некоја бабичка. Сите кои се жалат од полицијата сe секогаш "недолжни, невини" итн итн.. Секојдневно се плука по полицијата за акциските контроли, а секојдневно имаме и сообраќајни незгоди со жртви. Chill down.
Мене ме интересира како може некој над нив да издаде наредба да се пише казна на некоја бабичка?
Јас сум имала и добро и лошо искуство со МВР и тоа што најмногу ми пречи е недоледноста. Или казнувај ги сите без исклучок или олабави сосема. Како да не ми смета во Крпош не дриблаа за неносење маски, а од Мавровка натаму никому ништо?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.951
Поени од реакции
17.703
Полицијата секогаш прва на тапет, а при најмала потреба од истата вртите 192 ОДМА!

Никој не апси без потреба, никој не пиши казни исто без потреба. Полицајците не се криви што некој над нив издал наредба да пишат казна на некоја бабичка. Сите кои се жалат од полицијата сe секогаш "недолжни, невини" итн итн.. Секојдневно се плука по полицијата за акциските контроли, а секојдневно имаме и сообраќајни незгоди со жртви. Chill down.
Шо да ве викам токмаци, приватна полиција сте вие, служите на циганите и Албанците и на децата на газдите. Вие сте за ЛГБТ парада ама не да ја чувате туку да се приклучите.

ПС: Нека ми извинат припадниците на лгбт што ги споредувам со џандари.
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.534
Ебати полицијата што не можи да му пиши казна на татини синчиња.
Ебати полицијата што старите магариња полицајци ги тераат помладите тазе примерни полицајци тие да ги пишуваат казните а магарината да се со чисто лице.
Ебати полицијата што служи само за полнење на буџет.
Ебати полицијата.....
Ебати полицијата.....
Ебати полицијата.....

Да имаше вооружан криминал ќе видевме колку цајкани ќе останеа, ебаве ленчуги.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.951
Поени од реакции
17.703
Ебати полицијата што не можи да му пиши казна на татини синчиња.
Ебати полицијата што старите магариња полицајци ги тераат помладите тазе примерни полицајци тие да ги пишуваат казните а магарината да се со чисто лице.
Ебати полицијата што служи само за полнење на буџет.
Ебати полицијата.....
Ебати полицијата.....
Ебати полицијата.....
Ебати полицијата што се плаши и бега додека ги навредуваат цигани а носат пиштоли со нив.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.931
Мене ме интересира како може некој над нив да издаде наредба да се пише казна на некоја бабичка?
Јас сум имала и добро и лошо искуство со МВР и тоа што најмногу ми пречи е недоледноста. Или казнувај ги сите без исклучок или олабави сосема. Како да не ми смета во Крпош не дриблаа за неносење маски, а од Мавровка натаму никому ништо?
Тоа е демек борба против сива економија и продавање на места кои не се наменети за тоа.

За последното сме виновни самите ние, тие си се изборија да се привилегирани, а ние го изгубивме и тоа што го имавме. Очигледно треба да се вратиме на племенски инстинкт ако сакаме да опстоиме.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Полицијата секогаш прва на тапет, а при најмала потреба од истата вртите 192 ОДМА!

Никој не апси без потреба, никој не пиши казни исто без потреба. Полицајците не се криви што некој над нив издал наредба да пишат казна на некоја бабичка. Сите кои се жалат од полицијата сe секогаш "недолжни, невини" итн итн.. Секојдневно се плука по полицијата за акциските контроли, а секојдневно имаме и сообраќајни незгоди со жртви. Chill down.
Иди во Грчец пиши казна ако имаш муда полицаецу. :uzi: :cool:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Дискусија околу полицијата хах. Што ќе се дискутира бе луѓе. Какви ни се останатите државни институции здравство, образование, армија, судство, царина, катастар, инспекторатите, општинските администрации и.т.н. и.т.н. па секако дека таква иста/слична на нив ќе биде и полицијата. Партизираност(од ДПНЕ/СДС/ДУИ...), вработувања по партиски, роднинско-пријателски и етнички кључ, апла селективна примена на законите, правилата и прописите, криминал и корупција, башибозлук... Само господ бог да ни е напомош ... амин !
Автоматски споено мислење:

Sto imas tolku protiv moijte Romi be javrija vie
Polosi ste kaurite
Е кога сме веќе кај ромската популација. Баш за оваа популација најмалку важат законите, спиење на отворено, палење огнови на отворено, бесправни илегални импровизирани населби/живеалишта, просење/питање по семафори и.т.н.
Да си замислиме некој каурин да си излезе надвор и на јавна површина да питачи, спие, пали огнови на отворено и сл. дејствија веднаш од страна на плавците експресно ќе биде стрпан у комбе, апсен, казнет, тепан и.т.н. Ама ете ромите биле загрозена популација, исто и албанците, турците, бошњаците, а каурите ич не биле загрозени и према тоа само за нив требало да важат законите, правилата и прописите и тоа од А до Ш !
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom