Дискусија околу Полицијата

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Пази, разбирам да ме запри ако имам некаков технички проблем, ако сум прекршил некаков закон или ако возам над дозволеното.
На Автопат ме запира од чиста мира (ваљда оти му е досадно и оти имаше апла малку возила) со муабет, дечки дај ми документи - рутинска контрола.
Што проверува рутински?

Освен кај нас и кај комшииве цигански татарски, јас не сум видел во друга држава да запираат чисто рутински.
Никаде нема тоа сем во ѓупскиве земји, за истово се оправав пред некој месец со џандарот на темава. И кога ќе те запре кажува име, презиме, значка и прашува дали знаеш зошто те запрел.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
Секој ден пуштаат брифинг до сајтови за број на казнети, демек за пофалба нешто е тоа. Мора да се наплатат ваучерите за туризам.
еден пријател на времето, мотивиран од мотото Истражи ја Македонија, тргнал накај Делчево, ама таму имало некој контрадикторни знаци така да цајканот ако сака може да те казни ; овој се бунел, ама нема кај да се жалиш, башка сакал и да даде книшката со казнени да биде, ама не му прифаќале а ПС била 40км далеку... така да убаво ја истражи Македонија....
а од друга страна лично во Охрид имам видено, добро може пред 10 години, запира цајо 101 со ОХ таблички и пази бил нерегистриран 7 години... а газдата се оправдува, ама сега од сервис одам, ја напраив и сега ќе платам, а цајо со акламација , добро, ама да ја регистрираш:cool:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Нели загина некој пред една година, така кога запирале на автопат?
Епа од што се бистри ќе биди муабетот љетил на хауба

Никаде нема тоа сем во ѓупскиве земји, за истово се оправав пред некој месец со џандарот на темава. И кога ќе те запре кажува име, презиме, значка и прашува дали знаеш зошто те запрел.
Разбирам да ме запре ако имаат бегалец и се во потера по него, па ајде ок ја запираат секоја кола.

Ама овој ме запира со муабет, дечки дај ми документи ова е рутинска контрола.

Прво ми го губи времето, второ ме стресува и фали уште да почне да ми бара некоја ситница за да ме казни (згазни да видам штоп, отвори да видам дали имаш се во кутијата за прва помош и слични глупости со кои знаат да тупат).
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Епа од што се бистри ќе биди муабетот љетил на хауба



Разбирам да ме запре ако имаат бегалец и се во потера по него, па ајде ок ја запираат секоја кола.

Ама овој ме запира со муабет, дечки дај ми документи ова е рутинска контрола.

Прво ми го губи времето, второ ме стресува и фали уште да почне да ми бара некоја ситница за да ме казни (згазни да видам штоп, отвори да видам дали имаш се во кутијата за прва помош и слични глупости со кои знаат да тупат).
A летоска мене и другарка ми, каде идете? :pos: Во Хавана ебате ботот. Што такво ги занима каде одам никогаш не дознав кога може буквално сешто да му кажеш и да ти поверува и ништо нема да му смени.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Да има соодветна наобразба и да е карактер за во полиција, има во шупак да му го набие.

Ова е напад на службено лице и у затвор се иде за ова.
Можеа да убијат некого од небрежност. Плус цел пиштол е сега со отисоци.
кај виде пиштол на видеото жити све, таа му го зема телефонот што снимаше само и овој инает па го прибраа.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
кај виде пиштол на видеото жити све, таа му го зема телефонот што снимаше само и овој инает па го прибраа.
На минијатурно прозорче ми го отвори. Што и да е, ја третираат како крпа џандарката.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.663
Да има соодветна наобразба и да е карактер за во полиција, има во шупак да му го набие.

Ова е напад на службено лице и у затвор се иде за ова.
Можеа да убијат некого од небрежност. Плус цел пиштол е сега со отисоци.
Полицијава е обичен гамад, без никаков авторитет, копуци партиски прибирани у цели контингенти пред избори. Ниту храброст имаат, ни интегритет. Оние што се у високите сталежи го тераат целиот криминал во државава.
Отпосле кога се собра толпа и почна да се бутка со полицијата, тоа беше ризик од нивна страна бидејќи тогаш е оправдано да јадат ќотек од цајканите но на почетокот барем на видеово се гледа како полицајката му приоѓа и му го собира телефонот од рака. Си има процедура, треба да прави типов нешто незаконско (снимање на јавен настан макар и да има полиција не е незаконско афаик), да му даде потврда зошто му го зима телефонот, името на полицаецот што му го зима, марка на телефон итн. Дури и типот што и се противеше што не го даваше телефонот можеше заслужено да попие пендрак. Во нормална држава ќе оставеше да му го соберат телефонот па ќе ги гонеше судски. Арно ама.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Ние сме една од ретките „држави“ каде полицијата на униформите на видливо место нема број на значка т.е службена легитимација и презиме, причина плус за држава да биде во наводници кога посочува на вилаетов.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Отпосле кога се собра толпа и почна да се бутка со полицијата, тоа беше ризик од нивна страна бидејќи тогаш е оправдано да јадат ќотек од цајканите но на почетокот барем на видеово се гледа како полицајката му приоѓа и му го собира телефонот од рака. Си има процедура, треба да прави типов нешто незаконско (снимање на јавен настан макар и да има полиција не е незаконско афаик), да му даде потврда зошто му го зима телефонот, името на полицаецот што му го зима, марка на телефон итн. Дури и типот што и се противеше што не го даваше телефонот можеше заслужено да попие пендрак. Во нормална држава ќе оставеше да му го соберат телефонот па ќе ги гонеше судски. Арно ама.
Снимањето....ај не знам како е кај нас регулирано. Во Америка летоска кога ги убиваа црнците после кои имаше немири, нели сите беа снимени, дури и од повеќе луѓе со телефон. Мислам дека и овде законски е дозволено, со тоа што свињите никогаш не би ти дозволиле да ги снимаш затоа што гледаат од позиција на сила.
Мене ми се има случено во Скопје на плоштад, пред некои повеќе од 15 години, кога беа популарни point-and-shoot камерите, да си сликам рендом поглед, бевме со друштво некое и не беше плоштадот накитен - ми дојде патрола од 4ца џандари и ми ги избришаа они двете слики на кои наводно ги имало. Беше и сумрак, не се ни гледаа лица. Како сега се сеќавам „што сликаш, зошто сликаш?“ - сконтав дека со неандерталци си имам работа и им го дадов...не беше толку популарно секојдневното сликање, ама не беше до толку да се од село некое, кај што не виделе апарат. Строго курчење им беше.

Овде се гледа дека има некоја фрка и дека не се ни формациски поставени за да може да реагираат или да си помогнат. Мора да има некаков налог за да ти конфискува телефон, пошо вака е практично кражба. Не знам за што е протестов, ама овој можеше и пендрек да изеде, ама сигурно може и да ја пријави на тие внатрешни контроли - ама џабе тоа, „нормално“.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Имаат среќа свињиве цајкански (со чест на исклучоци. Да има и такви) што во државава нема вооружен криминал, како пример во Америка, па ќе покажуваат сила на немоќни. На тоа конкурсите 20% нема да се пријавуваат. "Абе баце.... хахах, јас ќе гинам за вукејебинава, хахахах."
Еве за Демир Хисар можам да кажам, градоначалникот и синот и внукот од брат си ги токми за џандари. Таа е состојбата на полицијата во државава.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.255
Секоја чест за џандариве, ептен јак криминалец бркале и тоа за тежок криминал:
Шеесет годишен велешанец починал откако на улица го сопрела полиција поради тоа што не носел маска.
Вчера во 13.40 часот на ул.„Никола Карев“ во Велес при легитимирање на З.П.(60), тој го турнал полицискиот службеник и се дал во бегство, но набрзо бил лишен од слобода и приведен во полициска станица,“ велат од МВР.

„Кога З.П. бил донесен во полициската станица, му се слошило и била повикана екипа на итна медицинска помош, која откако му пружила помош, го пренела во Медицински центар во Велес, каде по кратко време починал,“ додаваат од полицијата.
Сега џандарите кои го бркале, гордо дома ќе отидат и ќе се пофалат колку храбро и човечки постапиле, се било по пропис и по список.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
додека проливер се занимава со Јавна соба...
https://faktor.mk/13-i-14-godishni-deca-ja-siluvale-zenata-od-strumica-a-potoa-ladnokrvno-ja-zadavile-a?fbclid=IwAR2cdSK6VTmgxxiRFs8zlZfjCTi-R5kdaSf13_b-vpz1nt4nMZ5TyBC3nGw

а не е изолиран случај, па и пред короната имаше слично малолетничко насилие во тој регион, ..а Струмица имаше и неколку убиства....
всушност не е и до полицијата, посериму се на правен систем во кој е забранета самоодбрана дури и во сопствениот дом
 
M

Macedon1um

Гостин
Секоја чест за џандариве, ептен јак криминалец бркале и тоа за тежок криминал:
Сега џандарите кои го бркале, гордо дома ќе отидат и ќе се пофалат колку храбро и човечки постапиле, се било по пропис и по список.
Во коментари имаше некој пишано дека човеков си седел на клупа без маска, наводно им кажал дека му лоши и затоа седел без неа.
И покрај тоа овие тргнале да го пишуваат :rolleyes: кафичиве гужва до максимум ни маска ни ништо а возрасни луѓе по клупи бркаат и приведуваат за 20 евра казна

додека проливер се занимава со Јавна соба...
https://faktor.mk/13-i-14-godishni-deca-ja-siluvale-zenata-od-strumica-a-potoa-ladnokrvno-ja-zadavile-a?fbclid=IwAR2cdSK6VTmgxxiRFs8zlZfjCTi-R5kdaSf13_b-vpz1nt4nMZ5TyBC3nGw

а не е изолиран случај, па и пред короната имаше слично малолетничко насилие во тој регион, ..а Струмица имаше и неколку убиства....
всушност не е и до полицијата, посериму се на правен систем во кој е забранета самоодбрана дури и во сопствениот дом
Страшна работа 13-14 годишњаци да извршат силување и убиство, веројатно се работи за роми ?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
Во коментари имаше некој пишано дека човеков си седел на клупа без маска, наводно им кажал дека му лоши и затоа седел без неа.
И покрај тоа овие тргнале да го пишуваат :rolleyes: кафичиве гужва до максимум ни маска ни ништо а возрасни луѓе по клупи бркаат и приведуваат за 20 евра казна
...
Страшна работа 13-14 годишњаци да извршат силување и убиство, веројатно се работи за роми ?
само во кафеаните е безбедно :facepalm:
...
не кажуват детали, ни дали е во градот или периферијата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom