Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
За кое Евреите не сведочат дека се случило, доаѓање на месија. Каде преку ред ми зборуваш за месии?

Сите вие христијаните разликувате сешто, не арчите ништо, бедни по дух чекате божественост... видено во минатото на форумов...
Не видов христијанин што сака да ги истражува другите учења или пак да стапнува на таа патека без предрасуди.

Како можете, еве не знам. :coffee:

П.С. пар илјада години постоење на човекот. Марш :vozbud:
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.651
Поени од реакции
3.764
За кое Евреите не сведочат дека се случило, доаѓање на месија. Каде преку ред ми зборуваш за месии?

Сите вие христијаните разликувате сешто, не арчите ништо, бедни по дух чекате божественост... видено во минатото на форумов...
Не видов христијанин што сака да ги истражува другите учења или пак да стапнува на таа патека без предрасуди.

Како можете, еве не знам. :coffee:

П.С. пар илјада години постоење на човекот. Марш :vozbud:
Ако мојата вероисповест е совршена и предадена на родот човечки од страна на Бога, тогаш што ќе ми е истражување на други релгии, за кои е познато од кого се создадени па последично, далеку се од совршени.

Да се врнам на муабетов...еве јас ќе почнам.

Постојат неколку Закони кои му се дадени на родот човечки:
- Законот на совеста,
- Законот на природната креација,
- Законот Мојсеев (даден само на Евреите),
- Законот на 10-те Божји Заповеди, даден почетно на Евреите, а како усовршен, даден на сиот род човечки.

Наградно прашање; кој е новиот закон од новоенските религии, кој е битно поинаков од наведените?...
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Тфое постоење е навреда за човечки род. :icon_mrgr:
Вас нема потреба да ве вреѓамо, сами си га праите тој сс сфе што пишуете туј.
Пекол не е огањ,напротиф, камен ладно.А ја обожаам зиму.
У рај ке скапете од досаду.Вас позната багра на форум што сте, и тамо ке ве мрзиф сфи.Ке видите кд ке умрете. Haha
Слуши саа другарче, не е убва така да прааш маабет, делувш неваспитн и ного помалечок него шо си, не знам уствари ти на колко гудини си направил дете ама стварно нее убво, у христијанството и сегде нели викт не им гу прај на другите тва шо нејќеш тебе да ти го напраат. Ај замисли си утре на ќеркати некој така да и праа маабет. Убаво ли ќе е? Јас не разберах се шо си напишал ама првата реченица колко толко се разбира и стварно не е убво.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
За кое Евреите не сведочат дека се случило, доаѓање на месија. Каде преку ред ми зборуваш за месии?

Сите вие христијаните разликувате сешто, не арчите ништо, бедни по дух чекате божественост... видено во минатото на форумов...
Не видов христијанин што сака да ги истражува другите учења или пак да стапнува на таа патека без предрасуди.

Како можете, еве не знам. :coffee:

П.С. пар илјада години постоење на човекот. Марш :vozbud:
Не си ми ич јасен со твоите напади на христијанството, а и тоа стари, нови.
Ништо посебно нема да има ни во новата религија, бидејќи основите ќе и се базирани на алегории за астрономски случувања, ера на овенот, па на рибата, сега на водолијата итн итн, а свеста ни е сеуште ко варвари. Рим решиле да прифатат нова религија, притоа, од сите тогашни светилишта посветени на разни богови, се им одземале, наполниле благајната на императорот.

Ми делуваш ко првичните проповедници на христијанството. Тие сигурно исто ко тебе збореле, стар еон, нов, а во суштина ист К, само спакуван во различен целофан, бескрајно замајување.

Наградно прашање; кој е новиот закон од новоенските религии, кој е битно поинаков од наведените?...
Да сме покорни пред дигиталниот господар, оти е сезнаен, се гледа и слуша :cool:

Не треба да се молиме, да чекаме, да се надеваме дека господ ќе дојде да ја заврши работата за нас. Што повеќе сакаме од тоа што ни дал можност и ние да создаваме, целосна слобода, право на избор.
Доволно е да се водиме според тие 10 закони и планетава ќе е рајот.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.651
Поени од реакции
3.764
Да сме покорни пред дигиталниот господар, оти е сезнаен, се гледа и слуша :cool:

Не треба да се молиме, да чекаме, да се надеваме дека господ ќе дојде да ја заврши работата за нас. Што повеќе сакаме од тоа што ни дал можност и ние да создаваме, целосна слобода, право на избор.
Доволно е да се водиме според тие 10 закони и планетава ќе е рајот.
Процесот на дигитално поробување и контролирање на родот човечки веќе е отпочнат, но муабетот се однесува на тоа кои се новите закони (морално-етички) од новоеонските религии и начините на нивното пројавување во Светов и упатување до луѓето...
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Не си ми ич јасен со твоите напади на христијанството, а и тоа стари, нови.
Ништо посебно нема да има ни во новата религија, бидејќи основите ќе и се базирани на алегории за астрономски случувања, ера на овенот, па на рибата, сега на водолијата итн итн, а свеста ни е сеуште ко варвари. Рим решиле да прифатат нова религија, притоа, од сите тогашни светилишта посветени на разни богови, се им одземале, наполниле благајната на императорот.

Ми делуваш ко првичните проповедници на христијанството. Тие сигурно исто ко тебе збореле, стар еон, нов, а во суштина ист К, само спакуван во различен целофан, бескрајно замајување.



Да сме покорни пред дигиталниот господар, оти е сезнаен, се гледа и слуша :cool:

Не треба да се молиме, да чекаме, да се надеваме дека господ ќе дојде да ја заврши работата за нас. Што повеќе сакаме од тоа што ни дал можност и ние да создаваме, целосна слобода, право на избор.
Доволно е да се водиме според тие 10 закони и планетава ќе е рајот.
Мирољуб Петровиќ ве во право за све јас него би ти го препорачал да го запратиш, астрологија универзум хороскопски знаци не постојат ништо нема тука
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Не си ми ич јасен со твоите напади на христијанството, а и тоа стари, нови.
Ништо посебно нема да има ни во новата религија, бидејќи основите ќе и се базирани на алегории за астрономски случувања, ера на овенот, па на рибата, сега на водолијата итн итн, а свеста ни е сеуште ко варвари. Рим решиле да прифатат нова религија, притоа, од сите тогашни светилишта посветени на разни богови, се им одземале, наполниле благајната на императорот.

Ми делуваш ко првичните проповедници на христијанството. Тие сигурно исто ко тебе збореле, стар еон, нов, а во суштина ист К, само спакуван во различен целофан, бескрајно замајување.



Да сме покорни пред дигиталниот господар, оти е сезнаен, се гледа и слуша :cool:

Не треба да се молиме, да чекаме, да се надеваме дека господ ќе дојде да ја заврши работата за нас. Што повеќе сакаме од тоа што ни дал можност и ние да создаваме, целосна слобода, право на избор.
Доволно е да се водиме според тие 10 закони и планетава ќе е рајот.
Кои се моите напади кон христијанството за да можам да ти појаснам таму каде што не ти е јасно нешто?

Тоа што ти сметаш дека основите на религиите се базирани на алегории за астрономски случувања и се останато што си наредил - е твоја работа, јас мислам дека погрешно ти е познавањето на нештата.

Од друга страна едно е егзотерија и религиите за народот, друго е езотерија која бара иницијација и практична примена на „алегориите“ и самото знаење кое се пренесува низ времињата.

За последното, да - така делуваме, како проповедници од старите религии. Благодарам за комплиментот, можеби градиме интересна историја која ќе се раскажува после 300 години... НО разликата е што истото се прави и пред христијанството, но тие се залетаа премногу, бидејќи наместо правилно да наследат иницијација и учење, тие го узурпираа и упропастија, направија од него погрешна егзотерија, неодобрена од големите хиерофанти од тоа време...

Не ги следеа правилата на проповедање и заминаа во екстремности - прогонуваните станаа прогонители и уништувачи.

Јас се водам по тоа: еден човек во даден момент да разбере дека е слободен и дека има своја цел на Земјата, со сета своја бесконечност и потенцијал.
Не ме интересира мноштвото, не сум за насилно туркање секој да прифаќа она што не може да го прифати ниту искористи правилно... битно е секој да знае за Телема, секој да разбере што е тоа - не секој да прифати, не секој да работи...
Јасно е?

П.С. И Телема е новоеонска школа која знае дека ќе дојде крајот на нејзиното влијание на Земјата! Тоа го пишува во Законот! И тоа е нормално, тоа е историски потврдено... инаку ќе нема цел иницијацијата, ниту искушенијата ниту постигнувањата!

За разлика од старите религии кои својот крај лажно го преставуваат како крај на човештвото, доаѓање на богови, судења и се останато...
Прочитај ја „Книгата на Законот“, коментарите од Терион за истата и ќе најдеш огромни разлики и нема толку да ме споредуваш со „светите отци“ :coffee:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
I kako se pravi taa inicijacija.
Крштевка едно друго и тоа ти е иницијација....
Може да се каже дека е „иницијација“, воведување во системот, но според мене проблемот што не е иницијација крштевањето е што се прави претежно во голем процент на бебиња, несвесни, кои не разбираат, не знаат... по волја на родителот...
Не е добро тоа од многу причини.

И како што реков религијата како ислам и христијанство се егзотерија.
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Па сите религии се езотерија и не се библиски...измислени се од човек затоа реков Мирољуб Петровиќ е добар пример за следење....
А за какви иницијации ти правиш муабет
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Па сите религии се езотерија и не се библиски...измислени се од човек затоа реков Мирољуб Петровиќ е добар пример за следење....
А за какви иницијации ти правиш муабет
Не, не се сите религии езотерија.

П.С.
За Мирољуб - следи го линков. Веќе имаш таму пишувано, почни таму да си споделуваш негови видеа, да научат луѓето зошто е „добар“ човекот :)
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Само Евреите не се езотерија другите сите се
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Само Евреите не се езотерија другите сите се
Ќе почекам христијани да прочитаат што пишуваш, за да ми ти објаснат нешто, не е мое таму да се мешам до толку. :)

Можам и јас да кажам дека само будизмот ги содржи сите форми на јога без мутации, и тоа нема да значи било што, ако нема објаснувања зошто тоа го велам.

Така да ова што го зборуваш, ниту е точно, ниту пак наведуваш зошто е така. Збирштина од зборови кои не се точни :coffee:
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
И што со јогата се тегниш .... вежбаш што би постигнал ти со една јога.
Што нуди јогата што не нуди медицината или вежбањето или здравата исхрана????
Автоматски споено мислење:

За што служи јогата/медитацијата нај озбилно
Автоматски споено мислење:

Не, не се сите религии езотерија.

П.С.
За Мирољуб - следи го линков. Веќе имаш таму пишувано, почни таму да си споделуваш негови видеа, да научат луѓето зошто е „добар“ човекот :)
А за што не е во право
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Мирољуб има своја тема, таму имам споделено видеа... ти ме мене прашуваш што не е во право, а постојано велиш „за се е во право“.
Трол си. Батали вакви муабети.

Да сакав да гледам срби што зборуваат сешто, подобро ќе следев борбу за вјеру :LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom