Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Ти и сега си в'в вечността или по -точно ти си тази вечност. Така, че не трјабва на ништо да се учиш, а да се разучиш от глупостите които повтарјаш като папагал и в които даже не вјарваш но си ги повтарјаш за да изглеждаш учен и умен в собствените си очи и в очите на другите сектанти.
Гуг'л превод:
Вие сте сè уште во вечноста или поточно вие сте оваа вечност. Значи, не треба да научите ништо, туку да научите од глупостите што ги повторувате како папагал и во кои не верувате, туку ги повторувате за да изгледате научено и паметно во вашите очи и во другите секташи.
Распадот, стареењето, смртта што ти се случуваат ти го поимаш за вечност?!
Што сорта убедување си, втор пат те прашувам?
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
јавно това е нјакаква много обидна за вас дума и изпитвате онанистично удоволствие да ја повтарјате в'образјавајки си, че така ште в'здигнете собственијат си илјузорен образ.Мога да се обзаложа, че ште б'дете п'рвијат којто ште заплаче ако б'де обидена собствената му илјузорна идентификација. По това се познават комплексарите и крадците- крадеца вика др'жте крадеца а комплексарја изследва омолексите на другите:)))) За мен ти Глупи си с'в'ршен. Обаче не го знаеш и за това се д'ржиш така неадекватно.
Гуг'л преводач:
Очигледно ова е многу навредлив збор за вас и чувствувате задоволство од мастурбација да го повторите замислувајќи дека ова ќе ја подигне вашата сопствена илузорна слика.Можам да се обложам дека вие ќе бидете првиот што ќе плаче ако неговата сопствена илузорна идентификација е навредена. Така се познаваат комплексите и крадците - крадецот вика го држи крадецот и комплексот ги испитува хомолексите на другите :)))) За мене си глупав, совршен си. Сепак, вие не го знаете тоа и затоа се однесувате толку несоодветно.
Автоматски споено мислење:


Всичко пројавено е илјузија така, че не се притиснјавај. Темата и така е замислена като манджа с грозде особенно и штом и ти пишеш в неја. Зашто те плаши разнообразието?
Гуг'л преводач:
Сè што се манифестира е илузија за да не се притисне. Темата е дизајнирана како тенџере со грозје, особено затоа што и вие пишувате во неа. Зошто разновидноста ве плаши?
Дали можеш да ми помогнеш да ја смалам идентификацијата со телото? Дали имаш вежби или некоја книга?
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Ами изследвај какво си ти. Тјалото не казва " Аз с'м тјало". Ти казваш "Аз с'м тјало". Изследвај кој или какво е този "ти".Разбираш ли самоидентификацијата с тјалото е станала чрез д'лга нјаколкогодишна тренировка като дресировка на куче. И после си ја повтарјал десетки години. За да се разидентифицираш с тјалото трјабва да дејстваш по с'штија начин.
Гуг'л преводач:
Па, истражи што си. Телото не вели „Јас сум тело“. Велите „Јас сум тело“. Истражете кој или што е ова „вие“. Дали разбирате дека самоидентификацијата со телото се случила низ долга неколкугодишна обука како обука на кучиња. И тогаш го повторувавте со децении. Со цел да се идентификувате со телото, мора да дејствувате на ист начин.
Како да истражам? Кога сум обучен со години да сум телото?
Ти како се просветли, која метода?
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Метод'т на мајка ти кој беше? П'рво ти даде име да кажем Стјупи. После посочваше р'ката на тјалото и казваше "Ето р'ката на Стјупи"."Ето крачето на Стјупи" и т.н. И ти научи тјалото като Стјупи.Но не беше това тјало . Ти гРовореше за него като за всеки друг човек месеци наред, Стјупи падна, стјупи плачеше и т.н. И в един особенно нештастен момент ти беше убеден, че твоето истинско АЗ което си седеше и тогава и си седи и сега вечно непроменено и непроменимо твоечто вечно АЗ беше сведено до това мизерно тјало. И ти вече не говореше в 3 лице за тјалото а в 1-во АЗ. И това вече не беше р'ката на Стјупи на којато гледаше като на всеки друг предмет. Тја стана МОјаТА р'ка. Изследвај какво е това АЗ т'рси го убеждавај се постојанно, че са те изл'гали. И един ден ште спреш да вјарваш на очевидната л'жа.
Гуг'кл преводач:
Кој беше методот на мајка ти? Прво ти даде име да кажеш Ступи. Потоа тој покажа на раката на телото и рече: „Еве ја раката на Ступи“. И го научивте телото како Ступи, но не беше тоа тело. Зборувавте за него како и секоја друга со месеци, Ступи падна, Ступи плачеше и така натаму. И во особено несреќен момент се уверивте дека вашето вистинско Јас, кое тогаш седеше и седи, а сега вечно непроменето и непроменливо, вашето вечно Јас е сведено на ова бедно тело. И веќе не зборувавте во 3-та личност за телото, туку во 1-то јас. И тоа веќе не беше раката на Ступи, на која тој погледна како и секој друг предмет. Таа стана МОЈА рака. Истражи што барам, постојано осигурај се дека те излажале. И еден ден ќе престанете да верувате во очигледна лага.
Автоматски споено мислење:

Разбираш ли Стјупи това не е метод да научиш нешто ново от типа например да караш кола. Това е по скоро метод как да раздресираш едно дресирано куче. Всичко зависи от конкретното куче, Всеки п'т като се хванеш, че реагираш като дресиран "Аз с'м тјало" трјабва с'знателно да се раздресираш, да виждапш и ос'знаваш, че това не е верно.
Гуг'л преводач:
Дали го разбирате Ступи, ова не е метод за учење нешто ново, како што е возење автомобил. Ова е повеќе метод за обука на обучено куче. Сето тоа зависи од специфичното куче.Секогаш кога ќе се фатите себеси како реагирате како обучено „Јас сум тело“, мора свесно да се обучите, да видите и да сфатите дека тоа не е точно.
Автоматски споено мислење:

Стјупи да ти го кажа така. Когато беше на 3 години и сега чувството АЗ е едно и с'што нали? А тјалото се измени неузнаваемо. Как може ти да си непроменен а тјалото да се е променило? Може ли константа да е равна на променлива?
Гуг'л преводач:
Дозволете ми да ви го кажам ова. Кога имавте 3 години и сега се чувствувам исто, нели? И телото се промени непрепознатливо. Како може да бидете непроменети и вашето тело да се промени? Може ли константа да биде еднаква на променливата?
Низок удар, мајка ми ме напушти одма после раѓање кога видела колку сум грд.. ни име не ми дала... :(
Дали јас патам од преголем атачмент со телото поради таа траума?

Туку ти ко едно те исто вртиш и не сакаш изгледа намерно да ми помогнеш?
Дали треба да платиме за следниот левел на откровенија?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Ти не си тјало.
Штом не ми веруваш на збор, ти го праќам на гости Џими од Штип да ти “разбие“ илузија(моќ на Свест), башка не е расис чувеко.
Гугл транслате :D
штом не повјарвате на думата ми, изпраштам Джими от штип на гости, за да „разбие“ илјузијата ви (силата на С'знанието), това не е расиз'м, човече.
IMG_20210122_064412.jpg
Автоматски споено мислење:

Немора да одговориш кај си дресиран сичко е јасно :misticen:
 
Последно уредено:
H

Hyperion VI

Гостин
Немора да одговориш кај си дресиран сичко е јасно :misticen:
А баш ме интересирашe,кај е дресиран,цело време не можам да дешифрирам,дали има идено на „Интензив Гноза" или е скиентолог?
Ама поверојатно е првото,дека има идено на Интензив кај Јогешвар Муни(школата)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
А баш ме интересирашe,кај е дресиран,цело време не можам да дешифрирам,дали има идено на „Интензив Гноза" или е скиентолог?
Ама поверојатно е првото,дека има идено на Интензив кај Јогешвар Муни(школата)
Се плашам дека он нема шо друго да понуди освен - ти не си телото - кажано на 1001 начин.

Магус Берик ве послушафф се потрудифф да дискутирам ама он слабо, не дава конкретно ништо.

Како вам ви се чини неговата материја?
Дали уште да чекам или може да му правам подетална психоанализа... на него во телото шо е...а?
 
H

Hyperion VI

Гостин
Се плашам дека он нема шо друго да понуди освен - ти не си телото - кажано на 1001 начин.

Магус Берик ве послушафф се потрудифф да дискутирам ама он слабо, не дава конкретно ништо.

Како вам ви се чини неговата материја?
Дали уште да чекам или може да му правам подетална психоанализа... на него во телото шо е...а?
Можно е и да е вештачка интелигенција,човеков.
Некоја нова,софистицирана,па само ни прави тестови?
Или пробува сите припадници на различни школи да не раскара меѓусебе.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Можно е и да е вештачка интелигенција,човеков.
Некоја нова,софистицирана,па само ни прави тестови?
Или пробува сите припадници на различни школи да не раскара меѓусебе.
Тоа би објаснило многу, неговата состојба на немање тело пред се.

Може да е софистицирана бугарска верзија на нјуејџ булшит генераторот - со емоции.. и ни е љубоморен шо имаме тело?

:coffee:
 
H

Hyperion VI

Гостин
Тоа би објаснило многу, неговата состојба на немање тело пред се.

Може да е софистицирана бугарска верзија на нјуејџ булшит генераторот - со емоции.. и ни е љубоморен шо имаме тело?

:coffee:
Језиво,замисли човекот не посматра сите сега во моментов и знае све што правиме ,нели рече дека е бестелесен не знаеш,каде е сега може и сеприсутен да е.
Да не се уплашиш ако ти прелета некоја сенка значи Он е,не е Смртта
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Језиво,замисли човекот не посматра сите сега во моментов и знае све што правиме ,нели рече дека е бестелесен не знаеш,каде е сега може и сеприсутен да е.
Да не се уплашиш ако ти прелета некоја сенка значи Он е,не е Смртта
Или друга опција, можда го канализира ајвазот и он? Па Магусот го осети?
Па затоа вика - вие па вие.... тело ово оно... а он е безтелесен?

:coffee:
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Ама и он се пожали дека ги „ренда",
ако е Ајвазот,
барем телемитите ќе ги поштедеше....strange:toe:
Па може ко господ прво на Мојсеј после на Мохамед... така и ајвазот... евидентно Кроули не пренел нешто како треба?
 
H

Hyperion VI

Гостин
Па може ко господ прво на Мојсеј после на Мохамед... така и ајвазот... евидентно Кроули не пренел нешто како треба?
Значи ли тоа дека оригиналната нова „Книга на Закон" диктирана на „Лавот" ќе биде на бугарски јазик?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom