Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ами много е просто и нјама какво да се објаснјава. Ти трјабва да објасниш как си актьор в'в филм којто гледаш по телевизора?
Што е разликата од Буда до будала?
Како туринг тест за свест, така е и ова за просветлување.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Ами много е просто и нјама какво да се објаснјава. Ти трјабва да објасниш как си актьор в'в филм којто гледаш по телевизора?
Брзаш, ти фали преводот.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
За кого?
Гуг'л преводач:
За кого?
Каква е разликата между Буда и глупак?
Има ли разлика между Буда и глупак?
Автоматски споено мислење:

А така браос златен, ти текна :pijanco:
Не ти е сеедно, и нормално е....иако не изреагира импулсивно. Ама тоа те врати на форумов колку толку, иначе ја не сум ве напаѓал никогаш.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Ами много е просто и нјама какво да се објаснјава. Ти трјабва да објасниш как си актьор в'в филм којто гледаш по телевизора?
Гуг'л преводач:
Па, тоа е многу едноставно и нема што да се објасни. Мора да објасните како сте актер во филм што го гледате на ТВ?
Фала што преведе. А кој го пишува сценариото на твојот филм? Дали тоа што го пишуваш не се твои мисли? Кога ти се случи деперсонализацијата односно сознанието дека ти не постоиш?
Автоматски споено мислење:

Каква е разликата между Буда и глупак?
Има ли разлика между Буда и глупак?
Автоматски споено мислење:


Не ти е сеедно, и нормално е....иако не изреагира импулсивно. Ама тоа те врати на форумов колку толку, иначе ја не сум ве напаѓал никогаш.
А берик е уште љубоморен што не го игравме на плажата.
:coffee:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
А берик е уште љубоморен што не го игравме на плажата.
:coffee:
Џабе кога немаше квалификации, многу озбилен :toe:
Автоматски споено мислење:

Нема сценарио.Замислете камера што снима што се случува на плоштад.Како ви дошле такви глупости што вие не постоете? Постоиш, но не си тело, ја разбираш разликата?
Која е конекцијата помеѓу телото и тебе?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Питам вече 2 ри п'т ЗА КОГО да има разлика?
Гуг'л преводач:
Прашувам по 2-ри пат за кого има разлика?
Ти дали гледаш разлика помеѓу Буда и будала?
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Мислам дека те разбрав ти збориш за феномен на „екстериоризација".
Да не си скиентолог?
Ти не постоиш, односно ти не си телото, страдаш оти си идентификуван со телото, ти си актер у својот флм, сега за страдањето чекам да каже оти е пошто посакуваме... и Магус се заинтересира ... значи книгата има да ми се продава ко алва.

:coffee:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Добро бе Лав, мање више, на свој начин, сите овие со кои збориш веруваат дека ти си посебен и телото ти умира, али не и ти. И христијани и телемити и будисти и све овде што пише на темава.
 
H

Hyperion VI

Гостин
Не знам какво си разбрал, каква екстеоризација тјалото го гледаш както и преминаваштијат автобус само дето е по-близо до очите.Не с'м сциентолог, религијата е умрјала работа там ВјаРВАТ от типа една жена казала, е не било жена а нјакаква книга но то и Хари Пот'р е книга в којато пише доста небивалици.
Гуг'л преводач:
Не знам што разбравте, каква екстериеризација гледате во телото, како и во автобусот што поминува, само што е поблиску до очите.Јас не сум саентолог, религијата е мртва работа таму. Хари Потер е книга во која пишува многу глупости.
Па това е с'што с екстериоризацијата
гугл транслејт:
Па тоа е исто со екстериоризацијата
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
В твојат случај не.
Гуг'л преводач:
Не во твојот случај.
Автоматски споено мислење:


Те могат да вјарват в каквото си искат но вјарват на принципа "една жена ми каза".А трјабва да провериш и да се убедиш.За тази цел почваш да изследваш. ја да видим. Какво с'м аз? Тјалото ? Е как да с'м тјало когато аз не се изменјам а тјалото постојанно се изменја? Когато тјалото беше на 3 години и беше малко аз си бјах с'штијат. На 103 пак ште си б'да с'штијат с'с с'всем друго тјало. Но аз си бјах с'штијат и преди да се роди това тјало. И ште си б'да с'штијат и след като умре. Това тјало както ти казах е фикција, грешка на в'зпријатието ти. Както например една река. Като кажеш аз 2 п'ти се к'пах в една и с'шта река това са само неверни думи, водата двата п'ти беше различна.Но не само водата и тјалото беше различно. А ти винаги си един и с'шт.
Гуг'л преводач:
Тие можат да веруваат во што сакаат, но веруваат во принципот „жена ми рече“. И мора да проверите и да бидете убедени. За таа цел започнувате да истражувате. Ајде да видиме. Што сум јас? Телото? Па, како можам да бидам тело кога не се менувам и телото постојано се менува? Кога телото беше старо и мало 3 години, јас бев истиот. На 103 сепак ќе бидам ист со сосема друго тело. Но, јас бев ист и пред да се роди ова тело. И јас ќе бидам ист откако тој ќе умре. Ова тело, како што ти реков, е фикција, грешка во твојата перцепција. Како река. Кога велиш дека се искапив двапати во иста река, ова се само погрешни зборови, водата беше двапати различна, но не само водата и телото беа различни. И секогаш сте исти.
Автоматски споено мислење:


Как можеш да не с'штествуваш? Кој казва "Аз не с'штествувам"? Нјакој којто все пак с'штествува. Просто не си тјало разбери както виждаш четката за з'би виждаш и тјалото но не казваш аз с'м четката за з'би, нали?
Гуг'л преводач:
Како може да не постоиш? Кој вели „Јас не постојам“? Некој кој сè уште постои. Само не го разбирајте вашето тело додека ја гледате четката за заби, го гледате телото, но не велите дека сум четка за заби, нели?
Автоматски споено мислење:


Виж, Стјупи представи си как сладко твоето малко тјало си лежи на леглото и си се насрал до ушите но от това не ти пука и си гугукаш гу гу гу и риташ с крачета доволен. Влиза тјалото на мајка ти и казва " Ааааа Стјупи пак си се насрал". Ти отначало ништо не разбираш. Но после след нјаколкогодишна дресировка по метода на повторението нај-накраја разбираш , че това малко тјало което виждаш кој знае зашто всички му викат Стјупи. И почваш и ти " Стјупи се насра" "Стјупи си удари главата силно". Но големите тела пак са недоволни " Ти, ти се ударли, ти си се насрал..." И в един момент ти казваш " АЗ се насрах, аз паднах, аз се ударих".Честито вече са успели успешно да те заблудјат и ти да повјарваш, че си това тјало.
Гуг'л преводач:
Гледај, Ступи, замисли си колку е слатко твоето мало тело легнато на креветот и се сере на ушите, но не ти е гајле за тоа и се чудиш гу гу гу гу и удираш со среќни нозе. Телото на твојата мајка влегува и вели „Ааааа Ступи, повторно сереш“. На почетокот не разбирате ништо. Но, тогаш, по неколку години обука за повторување, конечно сфаќате дека ова мало тело што го гледате, кој знае зошто сите го нарекуваат Ступи. И, вие исто така започнувајте „Ступи сере.“ „Ступи силно ја удри главата“. Но, големите тела се уште се незадоволни „Ти, удираш, сереш ...“ И во еден момент велиш „Се посрав, паднав, удрив“. Честитки, тие веќе успешно ве измамија. да веруваш дека си ова тело.
Повеќе од 10 збора не пишувај, никој не чита!
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Само не знам како да објаснам такви очигледни работи повеќе. Тој покажува слика на мало дете, покажува слика на збрчкан старец и вели „Тоа сум јас“. Па, како може да бидете како овие две очигледно различни тела, и ова нешто што ги виде овие две тела, тоа е едно и исто така не и тела. Тие се очигледно различни. Она што набудува и никогаш не спие е исто наб obserудува дека телото не ги набудува јамите на телото, што значи дека она што го набудува е секогаш исто.

Или ова подобро.

This painter painted himself painting himself who is painting himself back
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Еве ме.... Магус Берик читате ли?
Кој уникатен инсајт има овај бугарски просветљитељ а?

Му ги копирам у ворд документ да ги вметнам во книгата....колку сум бил глуп.

Бугар (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom