Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
17 август 2020
Мислења
2.231
Поени од реакции
1.612
Старац Гаврило Многострадални (1990-их)

Старац Гаврило је позивао народ на пост, молитву, покајање, иначе ће се у супротном због мно-
гих грехова у народу, свештенству и владара излити гнев Божији
Тада ће у земљи бити глади, муке, болести ће неке харати, умираће народ таквом брзином да неће стићи свештеници да га сахрањују. Људи ће се разредити, у селима поготову. Имаће да пешаче један до другог, да се нађу и испричају. И воде здраве за пиће неће имати, само у планинама и брдима.
Биће се људи на изворима да на ред за воду дођу. Из градова ће људи бежати, и то у колонама, неће имати од чега живети, посла неће бити, фабрике неће радити, а дугове држави неће имати од чега намирити. Неће људи ни хлеб имати чиме да купе. А порези ће бити на све што имају.“
„Биће тада и велико отпадништво. Ко год не буде примио срцем веру православну, повероваће разним обманама и вероваће лоповима и лажовима,вероваће лажним обећањма страних владара, а од тога ништа имати неће.Многи ће тражити своја огњишта, али неће моћи од корова да препознају које је њихово двориште било и имање. Благо тад онима који су научили скромно да живе, а они који су научили у раскоши, неће моћи лако немаштину и глад да прихвате. Ништа им њихове паре неће помоћи. Тада, кад се то све буде дешавало, чувајте семена свега, житарица и поврћа, да имате шта посијати, јер неће имати где да се купи семе ко ово сад, па да имате да посејете и да се прехраните…“
Старац је још рекао: „Видео сам градовe све у сивилу и беди, нема више
благослова. Због мита, корупције, безакоња, секти и неморала. На власти седе људи огрезли у криминал и безакоње. У граду народ много у неморалу живи. Силни се расипају у раскоши и вилама, возе
скупа аута, а сиротиња ни хлеба нема деци да купи да их храни. Зло и наопако! Велику ће невољу навући и гнев Божији што тако неправду творе…. Рекао је да„види колоне људи [како иду] из градoвa, многима ће Бог пројавити да треба из њега да побегну, да се спасу.
Зато, децо, немојте веровати ни странкама ни политичарима да ће неко добро ни напретка донети, нити било чијим обећањима, то су лажи.Стављају себе у улогу Бога, а не знају да Бог руководи корацима и главом човека. Бог им неће дати да господаре
БЛАГОСЛОВ МОЖЕ САМО СА НЕБА СИЋИ
Аууу сине па ти се бодеш.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
@puno Go vidov mislenjevo vo druga tema, sho bese zaklucena i nemav moznost da ti odgovoram.
Iako mnogu odat samo za pogolemite praznici, lugevo isto taka sekoj den umiraat i se ragaat i se venchaat, pa ima krstevki, venchavki, pogrebi i spomeni za umrenite.
Isto taka ima luge koi odat na prichesta, na ispovest i drugi sveti obredi.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Слободното ѕидартсво во однос на старите религии секако е во „останати убедувања“ :)
Темата е општа, а веќе не можам да го избришам. Ако сметаш дека е офтопик, слободно пријави го, не знам што повеќе да кажам. :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.594
Темата е општа, а веќе не можам да го избришам. Ако сметаш дека е офтопик, слободно пријави го, не знам што повеќе да кажам. :)
Не, не ... таман работа за пријавување, онака спомнав дека има таква тема...
Сето ова може да се најде во делата на Агрипа, Алберт Пајк и останати автори...
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
Интересно е за комуникацијата меѓу масоните. :)
Ова повеќе оди во подфорумот Мистерии -> Масони :)
Масоните за прв пат видов дека постојат во реалноста ова лето. Дојде газдата на хотелот едно попладне и ми бара клучеви од најголемата сала за состаноци, едно 400 метра квадратни. Јас зачуден му викам зошто му требаат клучеви кога никој нема да влезе во салата ако има состанок внатре, плус ковид ситуација не е ко нормално време кога сите 5 сали се полни па да буне некој внатре...

И ајде бараме клучеви, уредуваме тоа салата, ама само тој и јас ко директор и никој друг да не знае ми вика. Искрено мислев дека е нешто поврзано со политика бидејќи градоначалникот и неговата партија доаѓаа ептен често на состаноци тој период а овој е поврзан со нив.

Но, некако чудно ми падна целиот тој сет ап кој го направивме, ги затворивме сите завеси океј, ги наместивме масите некако чудно, хм, ај пак нека е океј, после ми бара каде се далинската за сите лед светла во салата, кои не се употребуваат при состаноци никако плус побара еден сад од кујната кој се користи за готвење плус нож. После излеговме и заклучи.

Утре дента идам на работа и ми текна да ја проверам салата. Влегувам и малце морници ме фатија, имаше некој чуден мирис внатре, а на масата на сцената беа оставени ножот и садот кои беа чисти, но приметив дека на подот имаше црвени точки невидливи на лед светлина.

Излегувам вака зачуден и налетувам на шефицата на рецепција, оваа ме прашува шо овака замислен, и ја објаснувам ситуацијата и ми вика, а па не е ништо ново, ова се прави со години, газдата е масон...

После тоа ми светна зошто сакал дискреција, зошто сад, нож... ова од тоа што имав читано за масоните и нивните обреди. Инаку човекот не е ништо лош, нормален е, само бев прилично изненаден од тоа дека е масон и дека тоа што сум читал по книги, го видов до некаде во стварност.
 
H

Hyperion VI

Гостин
Масоните за прв пат видов дека постојат во реалноста ова лето. Дојде газдата на хотелот едно попладне и ми бара клучеви од најголемата сала за состаноци, едно 400 метра квадратни. Јас зачуден му викам зошто му требаат клучеви кога никој нема да влезе во салата ако има состанок внатре, плус ковид ситуација не е ко нормално време кога сите 5 сали се полни па да буне некој внатре...

И ајде бараме клучеви, уредуваме тоа салата, ама само тој и јас ко директор и никој друг да не знае ми вика. Искрено мислев дека е нешто поврзано со политика бидејќи градоначалникот и неговата партија доаѓаа ептен често на состаноци тој период а овој е поврзан со нив.

Но, некако чудно ми падна целиот тој сет ап кој го направивме, ги затворивме сите завеси океј, ги наместивме масите некако чудно, хм, ај пак нека е океј, после ми бара каде се далинската за сите лед светла во салата, кои не се употребуваат при состаноци никако плус побара еден сад од кујната кој се користи за готвење плус нож. После излеговме и заклучи.

Утре дента идам на работа и ми текна да ја проверам салата. Влегувам и малце морници ме фатија, имаше некој чуден мирис внатре, а на масата на сцената беа оставени ножот и садот кои беа чисти, но приметив дека на подот имаше црвени точки невидливи на лед светлина.

Излегувам вака зачуден и налетувам на шефицата на рецепција, оваа ме прашува шо овака замислен, и ја објаснувам ситуацијата и ми вика, а па не е ништо ново, ова се прави со години, газдата е масон...

После тоа ми светна зошто сакал дискреција, зошто сад, нож... ова од тоа што имав читано за масоните и нивните обреди. Инаку човекот не е ништо лош, нормален е, само бев прилично изненаден од тоа дека е масон и дека тоа што сум читал по книги, го видов до некаде во стварност.
Да не те изненади од пред 10тина години кај нас постојат ограноци и на "Skull and Bones" и "Bohemian Grove",башка илуминатите кои се сегде инфилтрирани(од кај да знае шефицата кои се кога во тие друштва не примаат жени,за неа сите изгледаат како масони).
Ти си соучесник и си направил грев што си им ги обезбедил реквизитите за жртвување на деца,
а и си ги прикрил.
А тоа сигурно не се масони.
Обавезно иди исповедај си се,оти не ти се пишува добро,не знаеш за какви демонски енергии се работи.
Провери на јутјуб и ќе ме разбереш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Масоните за прв пат видов дека постојат во реалноста ова лето. Дојде газдата на хотелот едно попладне и ми бара клучеви од најголемата сала за состаноци, едно 400 метра квадратни. Јас зачуден му викам зошто му требаат клучеви кога никој нема да влезе во салата ако има состанок внатре, плус ковид ситуација не е ко нормално време кога сите 5 сали се полни па да буне некој внатре...

И ајде бараме клучеви, уредуваме тоа салата, ама само тој и јас ко директор и никој друг да не знае ми вика. Искрено мислев дека е нешто поврзано со политика бидејќи градоначалникот и неговата партија доаѓаа ептен често на состаноци тој период а овој е поврзан со нив.

Но, некако чудно ми падна целиот тој сет ап кој го направивме, ги затворивме сите завеси океј, ги наместивме масите некако чудно, хм, ај пак нека е океј, после ми бара каде се далинската за сите лед светла во салата, кои не се употребуваат при состаноци никако плус побара еден сад од кујната кој се користи за готвење плус нож. После излеговме и заклучи.

Утре дента идам на работа и ми текна да ја проверам салата. Влегувам и малце морници ме фатија, имаше некој чуден мирис внатре, а на масата на сцената беа оставени ножот и садот кои беа чисти, но приметив дека на подот имаше црвени точки невидливи на лед светлина.

Излегувам вака зачуден и налетувам на шефицата на рецепција, оваа ме прашува шо овака замислен, и ја објаснувам ситуацијата и ми вика, а па не е ништо ново, ова се прави со години, газдата е масон...

После тоа ми светна зошто сакал дискреција, зошто сад, нож... ова од тоа што имав читано за масоните и нивните обреди. Инаку човекот не е ништо лош, нормален е, само бев прилично изненаден од тоа дека е масон и дека тоа што сум читал по книги, го видов до некаде во стварност.
Салата долу има ли, на подот, црно бели плочки?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom