Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Do what thou wilt... итн итн

Прави што ти е волја и тоа нека биде целиот Закон”
“Нема закон над Прави што ти е волја”
“Зборот на Законот е Θελημα” – Телема – значи Волја.

Клучот на оваа порака е овој збор – Волја. Првото очигледно значење на овој Закон е потврдено со антитезата: “Зборот на гревот е ограничување”. И повторно: “Ти немаш право освен да ја вршиш својата волја. Прави го тоа и никој нема да ти рече не. За чиста волја, неослабена од цел, ослободена од страсти за резултат, секој пат е совршен”.

Прави што ти е волја – и не прави ништо друго. Ништо нека не те одврати од таа строга и света задача. Имаш апсолутна слобода да делуваш според својата волја; но ако се обидеш да правиш било што друго, веднаш се јавуваат тешкотии. Секој чин кој не е на одреден курс на таа единствена орбита е грешка и препрека. Волјата не смее да биде подвоена, туку единствена.
- Порака на Мајсторот Терион
За да направиш нешто потребно е да постојат одредени механизми кои што би ти ги обезбедил твојот организам. Претпоставувам дека ја третирате волјата како нешто што не е продукт на умот, туку истата го трансцендентира умот.
Исполнување на волјата зависи од човечкото тело и можностите на истото.
Затоа и поговорката на Брус Ли што ја украл од не знам кој беше:
Не е доволна волјата, треба исполнување на истата.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Претпоставувам дека ја третирате волјата како нешто што не е продукт на умот, туку истата го трансцендентира умот.
Исполнување на волјата зависи од човечкото тело и можностите на истото.
Затоа и поговорката на Брус Ли што ја украл од не знам кој беше:
Не е доволна волјата, треба исполнување на истата.
Во Liber II е нагласено дека волјата е динамички аспект на битието, што значи не е волја во секојдневна смисла на зборот, туку во езотериска.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Затоа и поговорката на Брус Ли што ја украл од не знам кој беше:
Не е доволна волјата, треба исполнување на истата.
Не знам од каде ја има украдено, може сам дошол до тој заклучок Брус Ли.

Постојат механизми, кој сака да се заморува со механизми кога е полесно да се безделничи и „живее“ како да ти е последен ден? :)
Кај мене на
фб страницата може да најдеш многу цитати со линкови до книги, да разгледаш... за механизмите да се прави нештото што се зборува, а не да се само води полемики до недоглед, а тапкање во место.


"As fine gold that is beaten into a diadem for the fair queen of Pharaoh,
as great stones that are cemented together
into the Pyramid of the ceremony of the Death of Asar,
so do thou bind together the words and the deeds,
so that in all is one Thought of Me thy delight Adonai."

- Liber LXV, A∴A∴ Publication in Class A

"The Initiation has no pity, for our condition is a byproduct of our own Oath and Task, and we are obligated to fulfill it."
- Book of Pylons, J. Daniel Gunther

"A magical oath which does not express the true will sets these forces in opposition and therefore weakens the man the more gravely as the oath is more seriously meant and taken.
But given that the oath is a true expression of the true will, its effect is to affirm that very union between the insignificant force of the conscious being and the irresistible might of that which is "one, eternal and individual", that which is inexpugnably immune to all forces soever; which when accomplished constitutes it supreme."
- Confessions, A. Crowley

И вака до недоглед. Затоа велам јас дека мноштвото не знае кај тера, секој ден е нова задача за нив која ги врти во круг без цел, полни со информации кои не им значат ништо... но, тоа е тоа. Друг е крив.
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Во Liber II е нагласено дека волјата е динамички аспект на битието, што значи не е волја во секојдневна смисла на зборот, туку во езотериска.
Зависи како го дефинираш битието.....ама ако е тоа што јас го мислам, тогаш битието е уствари Брама, Бог, Прото-Свест....ме разбираш што сакам да кажам.
Како такво битието нема никакви особини, и начинот на кој што делува е само преку магијата на љубовта.
Можеби терминот душа би бил адекватен, и тоа е тоа што е променливо и каде има динамика.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Зависи како го дефинираш битието.....ама ако е тоа што јас го мислам, тогаш битието е уствари Брама, Бог, Прото-Свест....ме разбираш што сакам да кажам.
Како такво битието нема никакви особини, и начинот на кој што делува е само преку магијата на љубовта.
Можеби терминот душа би бил адекватен, и тоа е тоа што е променливо и каде има динамика.
Битието се осознава, не се дефинира.
Неможеш да дефинираш виножито ако си далтонист.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Битието се осознава, не се дефинира.
Неможеш да дефинираш виножито ако си далтонист.
Не можеш да го осознаеш...објект субјект проблемот, огледалото никогаш не може да се саморефлектира. Можеш само да знаеш што не си :)
Автоматски споено мислење:

Не знам од каде ја има украдено, може сам дошол до тој заклучок Брус Ли.

Постојат механизми, кој сака да се заморува со механизми кога е полесно да се безделничи и „живее“ како да ти е последен ден? :)
Кај мене на
фб страницата може да најдеш многу цитати со линкови до книги, да разгледаш... за механизмите да се прави нештото што се зборува, а не да се само води полемики до недоглед, а тапкање во место.


"As fine gold that is beaten into a diadem for the fair queen of Pharaoh,
as great stones that are cemented together
into the Pyramid of the ceremony of the Death of Asar,
so do thou bind together the words and the deeds,
so that in all is one Thought of Me thy delight Adonai."

- Liber LXV, A∴A∴ Publication in Class A

"The Initiation has no pity, for our condition is a byproduct of our own Oath and Task, and we are obligated to fulfill it."
- Book of Pylons, J. Daniel Gunther

"A magical oath which does not express the true will sets these forces in opposition and therefore weakens the man the more gravely as the oath is more seriously meant and taken.
But given that the oath is a true expression of the true will, its effect is to affirm that very union between the insignificant force of the conscious being and the irresistible might of that which is "one, eternal and individual", that which is inexpugnably immune to all forces soever; which when accomplished constitutes it supreme."
- Confessions, A. Crowley

И вака до недоглед. Затоа велам јас дека мноштвото не знае кај тера, секој ден е нова задача за нив која ги врти во круг без цел, полни со информации кои не им значат ништо... но, тоа е тоа. Друг е крив.
No problem can be solved from the same level of consciousness that created it.
Не знам од каде ја има украдено, може сам дошол до тој заклучок Брус Ли.

Постојат механизми, кој сака да се заморува со механизми кога е полесно да се безделничи и „живее“ како да ти е последен ден? :)
Кај мене на
фб страницата може да најдеш многу цитати со линкови до книги, да разгледаш... за механизмите да се прави нештото што се зборува, а не да се само води полемики до недоглед, а тапкање во место.


"As fine gold that is beaten into a diadem for the fair queen of Pharaoh,
as great stones that are cemented together
into the Pyramid of the ceremony of the Death of Asar,
so do thou bind together the words and the deeds,
so that in all is one Thought of Me thy delight Adonai."

- Liber LXV, A∴A∴ Publication in Class A

"The Initiation has no pity, for our condition is a byproduct of our own Oath and Task, and we are obligated to fulfill it."
- Book of Pylons, J. Daniel Gunther

"A magical oath which does not express the true will sets these forces in opposition and therefore weakens the man the more gravely as the oath is more seriously meant and taken.
But given that the oath is a true expression of the true will, its effect is to affirm that very union between the insignificant force of the conscious being and the irresistible might of that which is "one, eternal and individual", that which is inexpugnably immune to all forces soever; which when accomplished constitutes it supreme."
- Confessions, A. Crowley

И вака до недоглед. Затоа велам јас дека мноштвото не знае кај тера, секој ден е нова задача за нив која ги врти во круг без цел, полни со информации кои не им значат ништо... но, тоа е тоа. Друг е крив.
Можеби јас и ти што мислиме дека треба да ја откриеме суштината сме тие што не знаат кај тераат.....можеби:
Mала дигресија :)
Инаку ова твоево бара работа, труд и ризик.....за нешто што немаш појма што е. Јас верувам дека вистината е едноставна и не бара толку многу компликации, нешто што е мое право од раѓање не е можно да бара такви жртви.....можеби во некоја друга фаза во животот, ако точно знам што правам.
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не можеш да го осознаеш...објект субјект проблемот, огледалото никогаш не може да се саморефлектира. Можеш само да знаеш што не си :)
Што е тогаш просветлувањето? Моментот кога стануваш свесен за својата суштина и природата на реалноста? Една работа е неискажливоста со зборови, друга е неможноста да се постигне.
Битието е суштината и таа итекако може да се осознае.
Но џабе дискусија доколку не се искуси таа состојба.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Што е тогаш просветлувањето? Моментот кога стануваш свесен за својата суштина и природата на реалноста? Една работа е неискажливоста со зборови, друга е неможноста да се постигне.
Битието е суштината и таа итекако може да се осознае.
Но џабе дискусија доколку не се искуси таа состојба.
Ti si, nema sto da osoznavas. Bez forma...stom ne mozes da go kazes togas e bez stroga definicija. Ti toa go znaes zatoa sto go cuvstvuvas toa.
Za ista rabota zboruvame, ne se nerviraj....go znaeme toa i dvajcata (y)
Problemot e koga koristime zborovi ne mozeme precizno da se razbereme.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ti si, nema sto da osoznavas. Bez forma...stom ne mozes da go kazes togas e bez stroga definicija. Ti toa go znaes zatoa sto go cuvstvuvas toa.
Za ista rabota zboruvame, ne se nerviraj....go znaeme toa i dvajcata (y)
Problemot e koga koristime zborovi ne mozeme precizno da se razbereme.
Не бе, кај виде нервирање, правиме муабет. Поентата е дека да не можеш нешто да дефинираш или да го пренесеш вербално е една работа, а да не можеш да го достигнеш, осознаеш е сосема друга работа.
 
Последно уредено:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Jas bi prasal po koja logika nekoj stanal ateist koga ima mnostvo dokazi i primeri deka bog ima?
Како ти утврди дека има бог? И кој тоа бог постои? Ра? Один? Сварог? Брама? Јахве? Зевс?
Дај леба ти от тие "mnostvo" докази кажи еден.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Како ти утврди дека има бог? И кој тоа бог постои? Ра? Один? Сварог? Брама? Јахве? Зевс?
Дај леба ти от тие "mnostvo" докази кажи еден.
Па цел твој живот доказот ти е пред носот или пред очите и пак бараш докази леба ти
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Па цел твој живот доказот ти е пред носот или пред очите и пак бараш докази леба ти
Грешка си нешто. Не постои доказот, тоа ви е проблем. Да постоеше сите ќе видевме и ќе знаевме. И ќе немаше веќе верници. Ама види чудо, верници сеуште има.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Грешка си нешто. Не постои доказот, тоа ви е проблем. Да постоеше сите ќе видевме и ќе знаевме. И ќе немаше веќе верници. Ама види чудо, верници сеуште има.
Обратно ,грешка си ,веќе постои и веќе видовте ама слепи сте и глуви сте тука е проблемот,а УМ ограничен ти е ,затоа има чудо верници


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Обратно ,грешка си ,веќе постои и веќе видовте ама слепи сте и глуви сте тука е проблемот,а УМ ограничен ти е ,затоа има чудо верници
Не ќе да е. Заблуден си. Пусти желби вернички, не е вистина она што вие сакате да биде вистина.
Обично тие што гледаат непостоечки работи, има едно село во близина на Скопје. таму се тие.
Вистината е дека ниту имате доказ, ниту ќе имате. Верници сте затоа што Верувате. Ќе ве викаа Гледачи ако гледавте, арно ама верници сте, не гледате.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom